Leivän päälle 1 gotler 2 jahti 3 sipulitee 4 balkan 5 lauantai 5 wursti tai kannuswursti makkara
Nainen mikä suosikkisi
Anonyymi-ap
22313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Juusto!! Noista sipulitee ja jahti. 🥴
Entinen Eivor
Sipulitee ja jahti on hyviä
On ne!!
Entinen Eivor
Lauantai
Onhan sekin hyvää ja sopii leivän päälle ja porilaisiin yhtä hyvin kuin jahti ja sipulitee makkarakin
Porilainen on paras👌
Porilaiset on päälliköitä
En syö makkaraa ollenkaan. Yleensä laitan vain pelkkää rasvaa. Joskus harvoin syön broilerifileetä mitä lapseni ostaa, tai kalkkunaa.
Prosessoitu punainen liha on syöpäläisten kutsu elimistöön, joten ei makkaraa minulle vaan mielummin kalkkunaa, kanaa tai kalaa (kolmen koon periaate, josta pidän kiinni).
Ei kiinnosta nuo huonolaatuiset jauhomakkarat.
Etkö oo saanu kullia hetkeen kun olet noin kateellinen?
VASTAA! MIKSI POISTAT VIESTIT
Wursti. Wursteissa oli jokin kvaliteettiongelma takakuukausina.
Vilma
(Kielimakkaraa silti mieluummin.)
Wurstin tuotteissa onkin vain avainlippu, ei joutsenlippua. Niissä on vissi ero. Suomalaiset raaka-aineet ovat ainakin vielä laadukkaampia kuin vaikkapa Puolalaiset tai Brasilialaiset. Puhumattakaan Kiinasta tai Vietnamista tuoduista, joita siis eräät "kotimaiset" valmistajat käyttävät lihajalosteissaan...
En huoli noista mitään. Otan kaikki tuollaiset pois leivältäni. Yleensä laita leivälleni juustoa. Joissain tilanteissa voin huolia leivälle kalkkunaleikettä, metvurstia tai vaikka maksamakkaraa, mutta mun vähäisen käyttöni takia sellaisia ei kannata erikseen hankkia.
6 Savupalvattu possu.
En oikeastaan syö leipää. 🤔
Muistan kyllä, kun olin 5-6 vuotiaana parikin eri kertaa viikon sairaalassa, koska silloin ennen vanhaan sairaalassa oltiin operaatioiden jälkeen aika pitkään ja minun kyynärpäätäni operoitiin. - Äiti ja isä kävivät minua siellä katsomassa ja kertoivat, että seuraavana päivänä eivät pääse (koska isällä oli joku kokous eikä äiti ajanut autoa), mutta kahden päivän päästä tulevat kyllä. Minä aloin itkeä ja äiti hyvitteli minua ja kysyi, mitä herkkua hän toisi minulle sitten kun he taas tulevat. Minä halusin ranskanleipää ja sen päälle lauantaimakkaraa.
Vastaan siis: lauantaimakkaraa. 🙂
Ei mikään noista. Syön leivän päällä juustoja, kasviksia, avokadoa, kananmunaa ja raejuustoa.
Mikä edes on sipulitee? Erikoisen kuuloinen makuyhdistelmä 🤔
Kalkkunaa tai juustoa.
Hyvä leipä ei oikeastaan vaadi päällensä yhtään mitään. Jos nyt jotain haluan, niin sitten kotimaista täyttä voita tai laadukasta extra virgin oliiviöljyä tilanteen mukaan.
Jos ois pakko, niin kaikki noi käy, sen hetken ohittamiseen... Nyt pidän leivällä paahdettua paprikaa ja sipulia sekä majoneesia.
Lihansyönti lisää tehokkaasti suolistosyöpiä. Paha saa palkkansa, se on ihan oikein.