Hossa, sininen saavutus MTB reitti

Nyt taas menossa vajaan kolmen viikon syyskuun työmatka Lapissa ja maastopyörä luonnollisesti taas mukana. Tulee taas käytyä ajamassa "perinteiset" Ylläkset ja varmaankin Saariselät yms. vapaapäivinä, mutta alkanut jo miettimään tuota etelä-suomeen paluuta josko sen ajaisikin tuolta itä-suomen kautta, kun vuosia ollut mietinnässä käydä ajamassa tuo Hossan kansallispuiston sininen saavutus maastopyöräreitti (noin 50km) jota useampikin henkilö (mm.velogi) kehunut ehkäpä suomen hienoimmaksi lajissaan (taikka ainakin yhdeksi hienoimmista).
Onko kukaan palstalainen käynyt tuota ajamassa ja onko oikeasti sen arvoinen kokemus että kannattaa kyseiselle seudulle suunnata ihan vain tuon ajoreitin kokemisen takia? (Ehkä yöpyisi Kuusamossa josta sitten jatkaisi tuonne Hossan kansallispuistoon jos tuo tulee toteutettua parin viikon päästä).

5

990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tähän ei oletuksellisesti kellään omakohtaista tietoa reitin suhteen?
      Joutuu vaan muutaman päivän sisällä tekemään päätöksiä asian suhteen.

      • Anonyymi

        Mee jonnekin hiekkakuopalle leikkimää vatkaimellas.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mee jonnekin hiekkakuopalle leikkimää vatkaimellas.

        Eikö äitisi ole vielä opettanut pikku-Pekalle asiallisia käytöstapoja.


    • Toissapäivänä kävin kyseisen reitin viimein ajamassa
      https://aijaa.com/et2IQl

      https://www.outdooractive.fi/fi/route/maastopyoeraeily/hossan-kansallispuisto/sininen-saavutus-maastopyoeraeilyreitti-imba-epics-50-km-hossan/32057883/

      Olihan se hieno reitti kertakaikkiaan, en ihmettele miksi monen mielestä olisi Suomen hienoin maastopyöräreitti, omasta mielestäni nyt vähintään yksi hienoimmista millä itse olen ajanut.

      Voin suositella varauksetta kaikille maastopyöräilystä kiinnostuneille.
      Kokonaisuutena ei mitenkään erityisen vaativa (tietyt juurakko-osuudet tietysti vaativat kohtuullisen ajotaidon, taikka sitten menee tauttamiseksi), tietysti 50km. pituus maastossa on jo suhteellisen pitkähkö matka (koska reittiin kuuluu vain yksi joku 4-5km. soratie-osuus ja lopussa muutama kilometri asfaltilla, niin aivan valta-osa reitistä kulkee puhtaasti maastouralla joka isolta osin "singletrack:a")

      • Anonyymi

        Hö, sähköllä 50 km on helppo. Ilman sähköä tuossa olisi jo jotain hehkutunsrn aihetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      16
      2610
    2. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      33
      2471
    3. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      90
      2350
    4. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      63
      2327
    5. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2234
    6. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      72
      1855
    7. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      18
      1842
    8. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      196
      1742
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      86
      1664
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      132
      1625
    Aihe