Toki jos on työttömänä kelan rahoilla, niin se ei välttämättä juurikaan elintasossa näy kovinkaan paljon, koska se suojaosuuskin poistettiin.
Kuitenkin, missä hemmetissä niitä osa-aika töitä on? Täälläpäin on pelkkiä koko-aikaisia, enkä minä sellaiseen rumbaan enää kykene.
Toiveikkaana olin jo menossa kaupungin työpajalle muiden rikollisten ja vammaisten kanssa.
Onneksi varmistin kelalta, että saanhan sitten sen 9€/päivä?
En kuulemma saa, koska osaeläke on niin valtava heidän mielestään.
Ihan sama. Ei sitten. Antaa olla! En ole enää vuosiin ollut edes työnhakija. Pitäkää pillunne.
>simiti<
Kuitenkin, missä hemmetissä niitä osa-aika töitä on? Täälläpäin on pelkkiä koko-aikaisia, enkä minä sellaiseen rumbaan enää kykene.
Toiveikkaana olin jo menossa kaupungin työpajalle muiden rikollisten ja vammaisten kanssa.
Onneksi varmistin kelalta, että saanhan sitten sen 9€/päivä?
En kuulemma saa, koska osaeläke on niin valtava heidän mielestään.
Ihan sama. Ei sitten. Antaa olla! En ole enää vuosiin ollut edes työnhakija. Pitäkää pillunne.
>simiti<
Vastaukset 14
Vanhimmat
Suomessa on hyvin vähän tarjolla osa-aikaista työtä. Kaupan alalta löytyy yleisesti, mutta siinäpä se pitkälti on. Toista on esimerkiksi Ruotsissa, jossa osa-aikatyötä on tarjolla moninkertaisesti enemmän.
Miten niin? Monella, monella alalla nollatuntisoppareita.
Koska niin vain on. Nollatuntisoppari on tyystin eri asia kuin osa-aikatyö yleisesti, vaikka se yhdenlaista osa-aikatyötä onkin. Osa-aikatyö on Suomessa harvinaista.
Lainaan aloittajaa eli käytän termiä "idari". Viittaan sillä päättäjiin. Elikkäs, idarit eivät tajua sitä että osa-aikatyö voisi sopia monille keiden työkyky on alentunut. Siis sekä fyysisesti että psyykkisesti alentunut. Se myös vähentäisi syrjäytymisriskiä. Mitä syrjäytyminen tarkoittaa? Se tarkoittaa onnettomampaa elämää, masennusta, itsetuhoisuutta, kaikenlaista rikollisuutta. Ei ne näe taikka välitä kokonaiskuvasta eli sitä että reaalimaailmassa ja -ajassa asiat todellakin tapahtuvat päällekkäin ja limittäin. Ja homma on mennyt siihen että joillekin kokopäivätyöntekijöille on pistetty entistä enemmän vastuuta ja kuormittavuutta, samalla kun joku työtön kittaa yksinäisenä kaljaa ranteet haavoilla kotonaan. Kohtuuta ei ole olemassa tässäkään asiassa. Rikkailta rahat pois niin katotaan kuka sit nauraa. Ranskan keltaliivit kunniaan, saisi sama meno levitä tännekin.
En laittanut aloitukseeni sanaa "idari".
>simiti<
No ei kai. Parempi se kun ei mitään. Mutta että hakee kelan tukia siihen lisäksi... niin hmm.🤷♀️
Sinunko mielestä minun pitäisi omalla kustannuksellani käydä töissä? Käytettävissä olevat rahani vähenisi työssä käynnin seurauksena.
Mielenkiintoinen ajatusmalli. Pitää siis maksaa siitä, että SAA käydä töissä?
Ja muuten, eläkettäni ei todellakaan makseta verorahoista.
>simiti<
Köyhimmät suomalaiset on laitettu kyykkyyn.
Muistan Sanni Grahn-Laasosen mukaan kaikkein pienituloisimmista pidetään huolta.
Mikähän se raja hänen mielestään on.
Vilma
Tämä maa on muuttunut kauhean sivistymättömän tuntuiseksi.
muy y''öö' fdyhdd bfyy' polrdfyo dold oöpomrmlom kiyhifyd-
ydekara noira puhelin jurtujani kun ocarko lasannwwt irwensä.... äesyrrävääkin cähän
¨
on cähän ärsytäcvää kuin joku aliluurnanrfri aoiriai puhwlimwlla kuin puhehelin ilmoirraa akun lstwukdedtrs...
Tekee työtä päivän jaksamisen mukaan.
Tänään pitkä päivä huomenna lyhyempi.
Joskus Työt ruuhkaantuvat silloin Pää kylmänä.