Oli puheenaiheena nämä lähihoitajat/sairaanhoitajat yms. sekä niiden koulutus. No minä sanoin että ambulanssinkuski yms. sellainen työ voisi olla mukava, johon nainen tokaisi että niin onhan se koulu yleensä tyttöjä täys?
?! Näytänkö siltä että haluan pyöritellä tyttöjä ympäriinsä vai mikä tässä nyt oli pointti, tulin treffeiltä pois ja vasta illalla jäin sitä kommenttia miettimään. Muuten kyllä sujui tosi hyvin ja ollaan uudestaankin menossa ulos mutta missasinkos nyt jotain oleellista..?! omasta mielestäni en sen enempää ole antanut pelailijan kuvaa kuin hänkään.
?! Näytänkö siltä että haluan pyöritellä tyttöjä ympäriinsä vai mikä tässä nyt oli pointti, tulin treffeiltä pois ja vasta illalla jäin sitä kommenttia miettimään. Muuten kyllä sujui tosi hyvin ja ollaan uudestaankin menossa ulos mutta missasinkos nyt jotain oleellista..?! omasta mielestäni en sen enempää ole antanut pelailijan kuvaa kuin hänkään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ettei se ollut vain sellainen heitto vaan siitä seurasi vielä hetken hiljaisuus.. ja puheenaiheen vaihto? pikkujuttu tiedän, mutta jäi vaivaamaan.
..hetken hiljaisuus?
Mikset napauttanut jotain takaisin?
Itseäni olisi ainakin ärsyttänyt ja olisin siitä jotain kuitannutkin. Murh!
vain että nämä koulut olisi tosi tosi tosi naisvaltaisia eikä siellä ole juurikaan miesopiskelijoita.jokseenkin asia ei enää ole nykyään niin, vaan minun aikaan viimeisenä vuotenani(viime vuonna)puolet uusista opiskelijoista oli miespuolisia, ensimmäisenä vuotena oli vain kourallinen(2000)..
Itsekkin tuossa juuri valmistuin, mutta kyllä meidän koulussa se niin oli, että 9 opiskelijaa kymmenestä oli tyttöjä. Mutta se on vain hyvä asia, oppiipahan luovimaan kanalaumassa, sitä kun se työpaikoilla useimmiten on.
Ja kyllä, sain toisinaan pientä erityiskohtelua sukupuoleni vuoksi, varsinkin työharjoitteluissa.
Itse olisin heittänyt tuollaisen kommentin ihan vitsillä. Että tuskin hänkään sillä tarkoitti, että teikäläinen olisi mikään spelman. Seuraile ystäväsi puhetyyliä jatkossa, niin eiköhän se siitä avaudu! :)
Itselläni tuli mieleen ajatus, että kyseessä voisi olla sellainen nainen joka on melko mustasukkaista sorttia tai sitten ajattelee, että mies joka haluaa opiskelemaan paikkaan joka on "täynnä" tyttöjä on itse "sika" eli ajattelee, että olisit sellainen joka pyrkii tyttöjen suosioon tms.
Mutta en voi olla toisten ajatusten tulkitsija, joten yritä tulkita itse paremmin.
Itse kyllä arvostan miehiä jotka uskaltautuvat naisvaltaisille aloille, sillä yleensä niissä myös tarvitaan miehiä (etenkin ambulanssikuskeina, sillä potilaita pitää nostella ja miehillä tunnetusti on enemmän fyysistä voimaa).
Sä et missannut mitään, vaan se tyttö! Sähän puhuit ambulanssikuskin työstä ja tyttö vain joitakin vuosia kestävästä koulutuksesta. Jos joku mokas niin tyttö =)