Rasismia lappilaisia ihmisiä kohtaan airnb yrittäjä , psykedeeliä. airnb

Anonyymi-ap

Rasismia lappilaisia ihmisiä kohtaan airnb yrittäjä , psykedeeliä.



Minttu Kaulanen sanoi podcastissa mielipiteensä lappilaisista – Raivo iski
Minttu Kaulanen vastaa saamaansa kritiikkiin somessa.

Minttu Kaulanen sanoo podcastissa, että lappilaiset eivät ole hänen mielestään välttämättä hyvällä tavalla erilaisempia helsinkiläisiin verrattuna.


Tv:stä tuttu yrittäjä Michele ”Minttu” Kaulanen, 44, kertoo Gogin kantabaari -podcastissa oman kokemuksensa lappilaisista. Kaulanen on itse asunut Lapissa Äkäslompolossa vuodesta 2020 asti.

Podcastin isäntä Constantinos ”Gogi” Mavromichalis, 37, kysyy Kaulaselta, ovatko lappilaiset erilaisempia helsinkiläisiin verrattuna.

– Ovat, eivätkä välttämättä hyvällä. Mielestäni hirveästi idyllisoidaan, että ”pohjoisen ihmiset ovat niin ihania – he ovat niin leppoisia”. On ne kai, kun eivät puhu sinulle mitään, yrittäjä vastaa jaksossa.

Kaulasen näkemyksen mukaan lappilaiset ovat todella sisäänpäin kääntyneitä.

– Toisaalta se on varmaan hyväkin, koska kaikki elävät irrallaan jossakin. Et välttämättä näe ketään, ellet halua, hän sanoo.

Kyseinen kohta on julkaistu myös podcastin virallisella Instagram-tilillä.

3

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      valkoihoiset pois lapista.

    • Anonyymi

      ddd

    • Anonyymi

      No tottahan tuo on, että hyvinkin sisäänpäin kääntynyttä porukkaa. Kavereita saat vain muista muualta tulleista. Mitäpä sitä tosiasioista kohisemaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12359
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2645
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe