Esimieskiusaajat

Anonyymi-ap

Esimiehet(2kpl), jotka kiusaavat kertovat HR:lle ja työterveyteen, että siinä olet se kiusaaja! Mutta kukaan ei sano sitä sinulle ääneen. Tämä on todella kiero tapa asettaa kaikki muut sinua vastaan. Myös työpaikalla levitetään tätä valhetta. Näin nämä sairaat esimiehet, joita voi olla kaksi yhdessä toimivaa pelaavat yhteen hiileen, saaden työkaverisikin kääntymään sinua vastaan.
Keskusteluissa työterveydessä, yksikään heistä ei kerro sinulle, että olet oikeasti itse syytettynä kiusaamisesta.

8

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuttu tilanne. Työterveys on työnantajan maksamaa palvelua ja näin ollen sitä ei voi pitää puolueettomana vaan aina näyttää puolustavan työnantajan näkemyksiä ei työntekijän. Kokemusta on.

    • Anonyymi

      Ihme ei olekaan kun työpaikan kiusaaminen saa rehottaa eikä kukaan välitä...näinkö Suomessa menetetään työntekijöitä, maksetaan sairaslomia, rahaa siis on.

      • Anonyymi00007

        Moni keventää oloaan v*ttuilemalla työpaikalla.

        Työnantajille, kelalle, eläkeyhtiöille, veronmaksajille ja ennen muuta uhreille koituvia rahallisia kustannuksia on mahdoton laskea. Niitä voidaan vain arvioida.

        Ei voida tietää, kuinka monen saikun, työkyvyttömyyseläkkeen tai työttömyysjakson todellinen syy on epäasiallinen kohtelu työpaikalla.


    • Anonyymi00004

      📢 AVOIN KIRJE: Johtajuuden pimeä puoli – Kymmenen vuotta kiusaamista ja vaikenemista
      Haluan tuoda julkisuuteen kokemukseni siitä, millaista on työskennellä ympäristössä, jossa kiusaaminen on järjestelmällistä ja johto katsoo sitä sivusta. Tämä ei ole vain tarina menneisyydestä, vaan muistutus siitä, miksi vastuu ja luottamus ovat johtamisessa ensisijaisia.
      Välinpitämättömyys huipulla
      Vuonna 2009 Kauppakeskus Sellon toimitusjohtaja ENTINEN sai jatkuvasti tietoa kiinteistöhuollossa tapahtuvasta lainvastaisesta työpaikkakiusaamisesta. Hän ei puuttunut asiaan kertaakaan. ENTINEN toimitusjohtaja oma käytös oli myös ala-arvoista: todistin, kuinka hän huusi julkisesti kauppakeskuksen asiakkaalle ja pelotti tilan vuokranneita ihmisiä aggressiivisella esiintymisellään.
      Systeemaattinen häirintä ja valvonta
      Kiinteistöpalveluista vastasi Lassila & Tikanoja (nykyisin LuoTea). Työnjohdossa yksi henkilö ja päällikkö yksi henkilö loivat pelon ilmapiirin.
      Työntekijöitä kytättiin valvontakameroista jatkuvasti.
      Irtisanomisella uhkailu oli arkipäivää.
      Sairaita työntekijöitä ahdisteltiin puhelimitse kotiin asti: jopa 40 asteen kuumeessa olevaa kuulusteltiin ja uhattiin potkuilla.
      Rikosilmoitus ja oikeustaju
      Tein näistä esimiehistä rikosilmoituksen Helsingin poliisilaitokselle, ja asiasta käynnistettiin rikostutkinta. Tästä huolimatta sama toimintakulttuuri ja kiusaaminen jatkuivat yrityksessä aina vuoteen 2018 asti.
      Kriisinhallinta ja vastuu
      Olin paikalla myös vuoden 2009 Sellon ampumavälikohtauksessa. Kun ihmiset pakenivat kauhuissaan, minä hoidin tehtäväni, ohjasin ihmisiä turvaan ja noudatin työnjohdon ohjeita estää sisäänpääsy. Samaan aikaan kun me työntekijät kannamme vastuun vaikeimmilla hetkillä, johto käytti energiansa työntekijöiden murtamiseen.
      Loppupäätelmä
      Katson, että henkilöt ovat toiminnallaan osoittaneet, etteivät he sovellu luottamustehtäviin. Johtajan tehtävä on suojella ja tukea työntekijöitään, ei kiusata heitä.
      Toivon, että tämä kirjoitus herättää keskustelua siitä, miten pitkään kiusaamisen annetaan jatkua suurissa organisaatioissa ennen kuin siihen todella puututaan.

      • Anonyymi00006

        Isoissa organisaatiossa voi olla tietoisesti valittu linja, että kiusaamiseen ei puututa. Avainhenkilöiden koulutuksissa korostetaan, että jokaisen heistä on tuettava toistaan kaikissa tilanteissa. Ajatus on, että näin suojataan organisaatiota ja sen tärkeimpiä työntekijöitä.

        Olin töissä eräässä laitosmaisessa paikassa, jossa oli paljon kiusaamista. Omassa työpisteessä pääkiusaajia olivat lähiesimies ja hänen kaveriporukkansa. Ylempi johto asettui aina tukemaan heitä räikeissäkin tapauksissa.

        Epäkohdista ilmoittajien ja uhrien syyllistäminen sekä mustamaalaaminen tuntui kuuluvan käsittelyyn. Kiusaamisesta puhuminen pahensi kiusaamista.

        Joidenkin kohdalla epäasiallinen kohtelu oli monimuotoista ja jokapäiväistä jatkuen vuodesta toiseen. Heidät oli leimattu toisen luokan kansalaisiksi. Näin saattoi käydä, jos naama tai jokin ei miellyttänyt kiusaajaporukkaa.

        Ilmeisesti työnantajan ajatus oli, että matalapalkkatyöntekijät ovat helposti korvattavissa, joten heidän työhyvinvoinnillaan ei ollut merkitystä. Työnantajan arvoasteikoissa pikkupomot ja sellaista leikkivät olivat ainoita osaajia, kun taas muut olivat massaa.

        Kirjalliset kiusaamisilmoitukset käsiteltiin palavereissa, joissa pääviesti oli, että mitään väitetyn kaltaista ei koskaan tapahdu, vaan ongelma on, että jotkut käsittävät asioita väärin ja tekevät aiheettomia ilmoituksia. Organisaation oma työpsykologi kertoi, että hyvä keino käsitellä hankalia tuntemuksia on niistä vaikeneminen. Aina palaverien päätteeksi vetäjät ylistivät kiusaajiksi tietämiensä tyyppien tärkeyttä ja upeutta.

        Näillä kokouksilla työnantaja kantoi lakisääteisen vastuunsa eli pystyi todistamaan, että on puuttunut tietoonsa tulleeseen kiusaamiseen.

        Tällaista toimintaa löytyy suomalaisilta työpaikoilta tänäkin päivänä.

        Yleisohje kiusatulle on, että mikäli esihenkilöt suojelevat epäasiallisesti toimivia tai ovat itse kiusaajia, ei kiusaaminen tule millään keinolla loppumaan. Silloin ainoa järkevä vaihtoehto on lähteä pois, sillä kiusattuna oleminen johtaa terveyden menettämiseen.


    • Anonyymi00008

      Tiedän tapauksen kun ihmistä savustettiin ulos mitättömillä syytöksillä ja hän teki lopulta itsemurhan.

      • Anonyymi00009

        Työpaikka kiusaaminen on vakava asia.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Työpaikka kiusaaminen on vakava asia.

        Kaipaen, ex työkaveri.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      120
      2239
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      55
      2174
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      6
      1402
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      76
      1393
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1140
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      979
    Aihe