Yritin töihin

Anonyymi-ap

Yritinpä tuossa pyrkiä töihin sille ainoalle alalle jolla tässä maassa on oikeaa työvoimapulaa, sillä muille aloille minua ei ole vielä huolittu. Hakemusta on laitettu periaatteessa kaikkeen mahdolliseen mihin minun osaaminen voisi riittää. On haettu rakennus hommiin, kiinteistönhoito hommiin, palovahdin hommiin, telineenasentajaksi, kentänhoitajaksi, listaa voisi jatkaa loputtomiin.

Pistinpä sitten hakemuksen lähihoitajan työvoimakoulutukseen, kun ajattelin että tuolla alalla ei voi olla työllistymättä. Kävi ilmi että kyseisellä alalla täytyy täyttää jotkut ihmeen sora vaatimukset. Jouduin lääkärin tarkastukseen ja lääkäri ei sitten tykännytkään minun diagnooseista eikä siitä että tykkään juoda viinaa. En päässyt koulutukseen. Nyt olen taas lähtöpisteessä. Mihin tässä voi enää hakea?

Kuulemma olen kuitenkin työkykyinen.

8

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viinan juonti ja röökinen imeminen ei pitäisi olla este jos ryyppäät vain viikonloppusin. Tälläiset kaverit on töissä, mutta ehkä sitten jos sinut tunnetaan kaupungin tai kunnan "kylähullu" alkoholistina (juo viikollakiin) voi töitä olla vaikea saada.

    • Anonyymi

      itsensä muuttaminen ja kehittäminen ja uusiutuminen on se avainjuttu.
      Vanhalla elämisen reseptillä saat tulokseksi nykytilan melkein 100 % varmuudella.
      Työn saaminen nykypohjalta ponnistaen tuo sen tuloksen jonka itsekin jo tiedät.
      Saat aina hylkytuomion. Onko nykyinen elämäntapasi ainut oikea jonka voit hyväksyä itsellesi. Kiveenhakattu totuus. Jos niin on, silloin muutosta ei voikaan tapahtua. On itsensä vanki. Esimerkki. Keuhkoahtaumaa sairastavalle jos vinkkaa että lopeta tupakointi. Jos hänen vastauksensa asiaan on : "ei se tupakasta johdu". Silloin hän on tiensä valinnut. Eikä muuksi muutu.

      • Anonyymi

        En minä diagnoosejani saa poistettua rekistereistä vaikka mitä tekisin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En minä diagnoosejani saa poistettua rekistereistä vaikka mitä tekisin

        Jatka vaan valitsemallasi polulla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jatka vaan valitsemallasi polulla.

        Olen valinnut yrittää hankkia työtä itselleni. Se ei ole tähän saakka tuottanut tulosta. Kai minä silti jatkan sitten


    • Anonyymi

      Kannattaa lukea keskustelu, "Mitä hittoa ajattelin kun opiskelin lähihoitajaksi?". Eli saattoi olla onneksi, että jäi koulutus väliin.

    • Anonyymi

      Luin tuosta SORA-sta. Ainoa estävä tekijät ovat huumeet, joten olikohan kyse jostain muusta kuin alkoholista?

      Jos näin oli niin hyvä oli. Opiskelin nim. Yhden ex-narkkarin kanssa ja se ura tyssäs onneks harjoitteluun.

    • Anonyymi

      Miksi sinä hait töitä, olisit "vastaanottanut töitä" tai "mennyt töihin" ?

      Terveisin poliitikko

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe