Eihän näistä enää ääneen puhuta., mutta tekoäly tulee kyllä korvaamaan työpaikkoja tihenevässä määrin. Sitä otetaan firmoihin sisään pikku hiljaa kuin salaisuutena. Onhan se lopulta halpasysteemi yritysten omistajille Tässä maksupalvelu Klarnan duunareiden korvaamista tekoälyllä.
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/4789103e-66f2-46e2-a977-2930c19eb8d9
Näin tekoäly vie vaivihkaa työpaikat
9
260
Vastaukset 9
- Anonyymi
Tekoälyä voidaan jo käyttää esim. toimitusjohtajan korvaamiseen koska tekoäly pystyy tekemään paremmin informoituja päätöksiä kuin ihminen.
- Anonyymi
No se oli hyvä uutinen, ei sitten tarvita mitään pomojakaan enää. Hiihaa. Nuoria kyllä käy sääliksi. Opiskella pitää, mutta mihin ammattiin ja mihin töihin ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No se oli hyvä uutinen, ei sitten tarvita mitään pomojakaan enää. Hiihaa. Nuoria kyllä käy sääliksi. Opiskella pitää, mutta mihin ammattiin ja mihin töihin ?
Muutamaa poikkeusta lukuunottamatta lähes kaikki matalapalkka-alat ovat töitä joita tekoäly ei voi tehdä eli sinne vaan mopin varteen kiinni :-)
Eikä noita pomoja olla kyllä tarvittu enää moneen kymmeneen vuoteen, vai onko sinulla joku järkevä selitys miksi pörssiyrityksen CEO saa suuria bonuksia ja palkkioita vaikka firma tekisi tappiota ja joutuu irtisanomaan työntekijöitään?
- Anonyymi
Kyllä niitä perustöitä on joita tekoäly tai robotti ei voi tehdä.
Tosin esimerkiksi konttorien siivouksessa voi robottia käyttää siistimiseen joten siivojan käynnit voi vähentyä.
Sähköpuolella on huutava pula osaajista, metallipuolella on huutava pula osaajista, rakennuspuoli kun tästä elpyy kärsii osaajapulasta.
Kyllä niitä aloja on.- Anonyymi
Robotithan autotkin hitsaa tätänykyä, eli ei metallipuolella tarvita niin paljoa työntekijöitä.
- Anonyymi
Rakennuksetkin 3D-tulostellaan ihan justkohta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Robotithan autotkin hitsaa tätänykyä, eli ei metallipuolella tarvita niin paljoa työntekijöitä.
CNC puolellakin robotisaatio vie loputkin duunit.
- Anonyymi00009
Tekoäly tuskin on vienyt kenenkään työpaikkoja. Alku innostus alkaa jo hiipumaan. Aputyökaluksi pätevä, mutta ei se ihmistä korvaa.
- Anonyymi00010
Taitaa vaan enemmänkin työllistää. Huomisesta alkaen muista merkitä tekoälyllä tehdyt tuotokset. EU:n määräys.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591541- 261184
- 851048
- 42857
- 65816
- 92784
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15749Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19715Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131715- 115686
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �144614- 4612
- 43591
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570- 19556
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t74547- 43536
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17487