Ehkäpä älykäs ja luova tajuaa asioiden väliset yhteydet ja osaa ennakoida paremmin. Tämä johtaa siihen, ettei hän ole ahdasmielinen, koska ymmärtää tietoisesti tai intuitiivisesti mikä merkitys ilmiöllä on kehityskulkuun, esimerkiksi yhteiskunnallisella tasolla.
Kääntäen vähemmän älykäs on todennäköisemmin konservatiivi. Älyllinen kapasiteetti on rajoittunut ja asiat mitä ei ymmärretä nähdään ensisijaisesti uhkina.
Psykologi: Luovat ja älykkäät ihmiset ovat todenäköisemmin liberaaleja.
7
216
Vastaukset
- Anonyymi
MItä tuumataan Rovaniemellä? Heräsikö ajatuksia?
https://www.youtube.com/watch?v=rtNZxSKJ43s - Anonyymi
Älykäs ihminen ei ole vihervassari
- Anonyymi
Elokapina on persujen viherversio. Toiset kiihkoaa mamuista ja toiset luonnosta. Molemmat sortuu ylilöynteihin ja rikoksiin selkeästi muita poliittisia ryhmittymiä enemmän.
- Anonyymi
Vasemmisto puolueet tekee välikysymyksen.
Yrittävät tehdä Suomen ennätyksen, välikysymysten määrässä.
Tyhmäkin viisaasta käy, niin kauan, kun hiljaa on.
- Anonyymi
Uskonnoton ihminen on juuri tuollainen luova ja älykäs.
Ei usko nuotiotarinoihin tai satuihin.
Vahvistusharha estää uskovaisia kokemasta kognitiivista dissonanssia.- Anonyymi
Noinhan se on
Aivovaurio on yhteydessä todennäköisempään uskonnolliseen fundamentalismiin, uusi tutkimus kertoo.
Proceedings of the National Academy of Sciences -lehdessä julkaistiin tutkimus, jossa selviteltiin uskonnollisen fundamentalismin psykologisia syitä. Tällaiset syyt saattoivat aiheuttaa vahvan sitoutumiseen uskonnollisuuteen.
Lähde: https://www.findance.com/uutiset/67979/tutkimus-yhdisti-aivovaurion-uskonnolliseen-fundamentalismiin
Tuo selittää moniakin asioita.
- Anonyymi
Älykkäät ihmiset ovat yleensä soppatykillä Rovaniemellä! Liberaalit woket ei auta köyhiä, vaan punavihreää roskaa suoltaa vaan!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-195955Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite855572Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin983578- 1253574
- 1211321
- 571267
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301192- 38999
- 45983
- 26959