Miksi Suomessa on pska työkulttuuri?

Anonyymi-ap

Miksi Suomessa on pska työkulttuuri?

23

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Punaperseiden takia. Estivät ihmisiä menemästä töihin kun punakmeeri ay ssä niin määräsi.

      • Anonyymi

        Sinä sen toit hyvin esille miksi, kun herrat haluavat teettää orjan kaltaisia työoloja.


      • Anonyymi

        Mikset kertonut suoraan miksi.
        Duunarien on alistuttavat EK tahtoon, kahdenviikon välein näkee, mitä on herrat halunneet maksaa.
        Persut meistä muista ei ole herrojen perseennuolioiksi.


    • Anonyymi

      työttömyys parempi

    • Anonyymi

      Täsmentäisitkö?

    • Anonyymi

      Teidän pitää hyväksyä se, että maailmassa on muutakin kuin työ.

      • Anonyymi

        Kenen pitää hyväksyä?


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Joskus työntekijä kunnioitti työnantajaa ja myös toisinpäin? Nyt tuntuu että ay liike haluaa vaan pitää sotatilan voimassa, silloin ei asiat toimi. Muistan kun kiireaikana joskus meni myöhemmin että kaikki sai hoidettua , ei kuitenkaan oltu heti huutamassa ylitöistä, sitten kesällä kun oli hiljaista joskus kun oli menoa pomo sanoi että mene vaan, ei ongelmia. Tietysti on säännöt mulla pilkunnussiminen ei koskaan kannata ?


      • Anonyymi

        Viikonloput ja illat, yöt. Jos työtä tekee 8 h/ pv, jää 16 h. omaan käyttöön.


    • Anonyymi

      SIKSI KUN ON PASKA HALLITUSKIN, KOKOOMUS JA PERSUT TUHOAVAT ISÄN MAAMME!

      • Anonyymi

        Persut itseasiassa ajavat Suomen etuja, lähtökohtaisesti. Tietysti puoleen sisällä on vaihtelua yksittäisissä poliitikoissa, joita en kaikkia tietty kannattaisi.


    • Anonyymi

      toisissa firmoissa/kunnissa on huono ja toisissa oikein hyvä. Ihmisethän sen työkulttuurin luovat vuosien aikana.

    • Anonyymi

      Johtuu siitä, että suomalaiset ovat juroa jakatkeraa kansaa. Elävät työlle ja eivät osaa sosiaalisia taitoja ylläpitää ja reilua työilmapiiriä tai pitää hyviä lounastaukoja. Ruotsalaiset osaavat pitää taukonsa ja suhtautuvat työntekoon rennommin, tietysti työnsä tekemällä mutta huumori jne.mukana. Kollegoille ei olla kateellisia, vaan kaikki saavat menestyä. Tästä kulttuurista johtuen ruotsalaiset ovat innovatiivisempia ja parempia markkinoimaan mm.tuotteitaan. Suomessa pitäisi ehdottomasti nostaa näitä asioita enemmän framille työelämässä. Itse olen viihtynyt työssäni, ei juuri tarvitse nähdä ihmisiä, työt saa tehdä yksin ja kunhan olet reilu ja teet työsi, ei esihenkilö juuri kysele perään.

      Suomessa voidaan pahoin monella sektorilla elämässä, on henkistä pahoinvointia, alkoholismia, sisäänpäinkääntyneisyyttä, seksuaalista häirintää ja patriarkaalista kulttuuria, yli sukupolven ongelmia, liiallinen puritaaninen työetiikka, yli sukupolven kuilut, työpaikka kiusausta jne.

      • Anonyymi

        Näillä "taidoilla" suomalaiset vielä rehvastelevat


    • Anonyymi

      Paskaan työpaikkaan kerran jouduttuaan ei enää koskaan halua samaa kokemusta.

      Siinä yksi syy työttömyyden valtavaan kasvuun.

      • Anonyymi

        Kaikki suomalaiset työnantajat kehuvat kilpaa omaa työpaikkakulttuuriaan. Kuitenkin suurimmassa osassa työpaikoista vallitsee myrkyllinen ilmapiiri


    • Anonyymi

      osaamattomat ja laiskat nuijat jotka aina ja joka paikassa kännykkää näpräävät

    • Anonyymi

      Meillä negatiivinen iäkäs työkaveri oli käynyt valittamassa esimiehelle kun meillä muilla on hauskaa ja mukavaa keskustelua keskenämme työpisteessä. Ollaan siis kavereita myös töiden ulkopuolella eikä tämän ikuisen valittajan kanssa mitään yhteisiä keskustelunaiheita joihin voisi osallistua ilman että naljailisi jotain kateuksissaan. Ja näitähän riittää joka paikassa.

      • Anonyymi

        No jos tässä ei ole tapahtunut kiusaamista niin eihän se tältä henkilöltä pitäisi olla pois eikä muulta työyhteisöltä


    • Anonyymi

      Suomalaiset on epäkohteliaita, sivistymättömiä juoppoja. Heillä ei ole toisten kunnioitusta ja omistavat huonot käytöstavat

    • Anonyymi

      se on sitä mainetta.

      nykyään ja tulevaisuudessakin kokoajan hallitus syyttää edellistä pääministeriä ja hallintoa ketkä teki niitä leikkauksia ja jne, kokoajan syytettään mitä vuoden takana tehtiin ja jne. he tekevät tätä kokoajan tätä itselle, että pitää leikkaa köyhiltä.

      yhtä asiaa en ymmärrä miksi ei leikkaa itseltänne ja silti en ymmärrä miksi he eivät voi valvoa ja lähettää kutsun katsoa niitä firmoja jotka pitäisi ja saisi palkkata kokemattomia henkilöitä sisään aivan varmasti. ongelmana nämä yritykset kokoajan keskittyy itsensä eikä työttömyyteen ja vastaavasti se on sitä aikaa-rahaa kokoajan mielessä.

      miksi hallitus ei voisi vaan ehdottaa ihmisiä siis ketkä asuisi suomessa ehdottaa niitä työttömiä hakijoita ulkomaile töihin niin muun maan asiakkuudet maksaa suomelle kalliitta asiantuntijoita ja jne. (ehkä voi olla törkeä ja huono idea.. mutta pien ehdotus)

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3908
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      353
      3027
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1665
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      821
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      69
      793
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    Aihe