Kaupungin hallitus on viisaudessaan saanut päähänsä, että Seminaarin koulun lopettaminen olisi fiksu ratkaisu.
Aiheesta lisää (juttu valitettavasti vain tilaajille kokonaan)
https://www.lapinkansa.fi/tornion-vanhemmat-yllattyivat-kouluverkkosuunnitel/11358072
Aiheesta lisää (juttu valitettavasti vain tilaajille kokonaan)
https://www.lapinkansa.fi/tornion-vanhemmat-yllattyivat-kouluverkkosuunnitel/11358072
Vastaukset 56
Vanhimmat
Whaaat!
Saisko nimiä, jotka tämän kannalla. Tietää ketä ainakaan äänestä 2025 kuntavaaleissa? Toki joku ehdokkaista voi myös valehdella, kuten moni eduskntavaaleissa. Ollaa Länskän toimintojen säilyttämisen puolesta.
johanna p
Täytyy supistaa menoja
Eikö järkevämpää kohdetta ole? Haetaanko tässä pitkän aikavälin säästöjä vai pikavoittoja? Jälkimmäinen ainakin tulee tällä päätöksella ja pitkällaikavälillä erittäin negatiivinen.
Kyllä pitäisi osata nähdä pidemmälle kuin lähitulevaisuuteen. Ei kannata ajaa alas niitä, mitkä ovat vetovoima Torniolle. Ehkä vasemmistolaisuuteen taipuvaiset päättäjät hyppii riemusta, kun lopulta asuntojen hinnatkin romahtaa ja yksityisten omistajien kurjuus lisääntyy..
HOX! Koulutuksesta säästämisen ainoa keino ei todellakaan ole kaikkien koulujen lakkauttaminen.
Onko Seminaarin koulu vetovoima Torniolle?
Käenpojat tarvii rahhaa
Eli?
eipä ihme rehtori vaihtuu joka ikinenvuosi ja koulu kuraatorilla ei ole ammatia vastaavaa tutkintoa suoritettuna. ja kouluterveyden hoitajan homatki on aika kyseen alasia, ja muutama opettajakin kannatas tarkistaa melko erikoista toimintaa,
koulukuraattori on sosionomi ja löytyy Valviran rekisteristä
myös kuulee koko ajan juttuja seminaarin
koulun opettajien ja koulu henkilö kunnan viidehuume käyttö ongelmasta, hyvät vanhenmat ajatelkaa lastenne parasta , ja vaatikaa tutkintaa koska koulussa tapahtuu vaikkaja mitä, itse suositelen opettajien huumetestejä, huolestunu torniolainen
hyvä ja järkevä päätös.
https://tornio.oncloudos.com/kokous/2024634-12-41255.PDF
Tuolta selviää kaikki
Vaikka näitä tavaa ees taas. En löydä mitään järkevää syytä tuolle Seminaarin Koulun alasajolle. Kunnon arvioita ei ole pitkäaikaisvaikutuksista koko Kaupungille ja sen asuinaluiden kehitykselle ja kaupungin asukaskertymään, mikä voi vaikuttaa lopulta ihan kaikkeen.
Ja mitä varten päättäjät siellä kaupunginhallituskessa istuu ja miksi meillä on Kaupunginjohtaja. Joku ulkopuolinen firma käy tekemässä ja tietämässä paremmin ja Tornion päättäjät kumartaa kun hitosti rahaa palanut konsulttitoimistolle.
Ainoa mikä jäi vielä epäselväksi on: Ketkä tuota Seminarrin koulun alasajoa kannattavat? Kaikkiko nykyisistä valtuutetuista?
Otetaan selvää
Tästä on tehty varmat laskelmat, ei tätä muuten viedä maaliin
Keskustalaista matematiikkaa
Ei se haittaa kenen matematiikkaa, kun säästöjä saadaan.
Missä ne laskelmat on ja pitkäaikaishyötyjen arviot. Lyhyellä tähtäimellä säästö, pitkällä tähtäimellä negatiivinen asia koko kaupungille.
Joo, karkoitetaan lapset, nuoret, perheet kaikki maan puolelle. Raahataan kaikki vanhukset Suensaarelle. Laitetaan säpit ja vahdit silloille. Asiattomilta pääsy kielletty. Lopetetaan turhat kaupat ja palvelut. Vain yksi ollinkauppa, joka autollaan kuskaa eläkeläisille ruuat koteihin. Mädännytään villasukkien ja kusvaippojen hajuun. Sitäkö tämä "maailmanlopun rajakaupunki" tulevaisuudeltaan haluaa? Haloo?
Ei se koulun lopetus tuota tarkoita. Ei ole rahaa niin ei ole. Jostakin on säästettävä ja tämä on oiva säästö kohde.
Viisi kirjoitusvirhettä.
Aivan sama vaikka kymmenen😂 Koulu loppuu ja suut suppuun.
tapa itsesi jos vaivaa
Se tarkoittaa juurikin keskustan näivettymistä. Keskustalla tarkoitan sekä Tornion kaupungin keskustaa, että valtuuston suurinta puoluetta.
Kuka haluaa lapsensa Tornion jättikouluun, jos voi saman saada isommassa kaupungissa monipuolisemmalla palvelukirjolla.
Kuka haluaa hankkia asuntoa Tornion keskustasta kun niiden arvot romahtavat.
Keskustan baareille, ravintoloille ja kaupoille vähemmän asiakkaita. Fiksu osaa laskea 1+1 ja mitä se tarkoittanee.
Koko kaupunki näivettyy.
Meinaatko että Seminaarin koulun lapset käyvät baareissa? Nyt menee jo yli hilseen.
Tornion keskustan alasajo on hyvällä mallilla,kusisia juottoloita pääkatu täynnä.
Lasten vanhemmat voivat käydä, mutta koska ei ole lapsiperhe-ystävällistä seutua, niin muuttavat pois.
Ei asunnot mene kaupaksi, niin ei kukaan muuta mihinkään.
ja kauppakeskuksen penkeillä istuu puistojen herrat
juhannus saaren väriliset lapset voivat muutaa omaan maahansa
syy nekruissa
kummussa töysså niiker
Seminaarin koulu on lakkautettava.
seminaarin koulun terveydenhoitaja leikkii myös psykolokia minusta toiminta on vaarallista lapsille
Terveydenhoitajat voivat olla myös psykologeja.
Terveydenhoitajana työskentelevä harvoin on psykologi. JulkiTerhikistä voi tarkistaa pätevyydet.
tämä jossu on kyllä villinpi tapaus niin ku jukkapoika laulaa
Ennen joka kylässä oli koulu.
Luokkakoot olivat pieniä ja opettajilla oli aikaa jokaiselle oppilaalle.
Ne olivat mukavia pienia idyllisiä kouluja joissa jokaisella oli hyvä opiskella.
Nykyään koulut ja luokkakoot ovat paisuneet aivan älyttömiksi, opettajilla ei ole aikaa kenellekään vaan pitää mennä vaan massan mukana, apua ei saa pysyi mukana tai sitten ei.
Onko tämä osa sitä nykyisen hallituksen ajamaa koulutuksen alasajoa?
Suomi oli ennen koulutuksen kärkimaita, vaan eipä ole enää.
Suomi on tätä menoa pian kouluja käymättömien lukutaidottomien kehitysmaa, johon Punainenristi kerää haaparantalaisilta almuja: "Auttakaa Suomen kehitysmaan lapsia pääsemään kouluun"
Turhaa valitat, ei ole rahaa kaupungilla. Nyt säästetään oikeasta paikasta.
No varmaan on näissä kouluasioissa otettu oppia ruotsin puolelta, siellähän koko koulusysteemi on alas ajettu, enempää ei voi enää ajaa. Isot luokat, suurin osa ei opi koulussa mitään, apua ja tukea et saa. Suuri määrää lapsia jää kotiin eikä tule enää kouluun, jotkut käyvät samaa luokaa useaan kertaan. Lukio onperustettu linja jossa matkassa tippuneet lukevat muutamaa ainetta että pääsisivät edes joskus jonnekkin koulutukseen tai töihin. On paljon lapsia jotka eivät saa koskaan todistusta koska edes F todistusta ei voi antaa. Voiko joku lapsi olla todellakin niin huono ettei edes F voi saada???? Ei voi. Suurin osa näistä lapsista on aivan tavallisia lapsia jotka eivät pysy eikä jaksa näissä sekamelska luokissa jotka säästävät politikot ovat keksineet. Politikot jotka itse ehkä ovat äitiä ja isiä.
suomi on paskamaa
Suomi on onnellinen maa
En edes tiennyt, että eläkeläisiä täynnä olevalla Suensaarella on pienten lasten koulu. Huvittava homma.
Hohohohoh. Luetteleppa ne suomen kaupungit missä on keskustasta lakkauetettu koulu. Koska huvittavaa et jonku kaupungin keskustassa olis koulu.
koulun rehtorista ja muutamasta opetajasta pitäs antaa kansain välinen pidätys määräys virka aseman rikkomisesta
tai järjestää kotiin valkoinen haulikko
eerika eerika
valkoisen rodun puolesta
Kyllä se on niin että kaikki fiksut ratkaisut kohdistuvat heikompiin kansalaisiin, lapsiin, vanhuksiin, sairaisiin jne...
Ketkä näitä viisaita päätöksiä tekevät ovat lasten vanhemmat, kaikki jotka joskus itse sairastuvat ja vanhenevat.....
Ajan sanahan on säästetään, säästetään ja taas säästetään. Johtajat nostavat rintaa kun tekevät säästöjä ja samalla nostavat omia tulojaan, on bonukset ja laskuvarjot.....
Tämä muistetaan! Ei koulunlakkauttajia äänestetä aluevaltuustoon. Kaupungin vetovoiman surma.
Ketkä tätä kannattaa ehdokkaista?
Kertokaa se meille.
rehtorin vevei sisar mikä nyt milonki haluu olla klaudio you tube
lestaadiolais voima miehestä ransuksi yuo tube
rehtorin veli