Nonniin siis, valmistun tässä joulukuussa ylioppilaaksi ihan komein arvosanoin ja tammikuussa on armeijaan lähtö edessä, keväämmällä sitten haen yliopistopaikkoja. Olen koko lukion ajatellut hakevani opiskelemaan joko tuotantotaloutta taikka taloustiedettä ja siellä sitten edelleen rahoitusta. Vielä pari vuotta sitten 17 vuotiaana liikuin kuitenkin huonommassa seurassa ja tuli tehtyä tyhmiä päätöksiä. Yritin aikanaan varastaa jonkun pelin kaupasta ja jäin siitä rysänpäältä kiinni ja poliisin kanssa tapaamisiin. Rikosilmoitus siitä sitten tehtiin ja vanhemmille soitettiin. Kauppias veti oikeuteen, jossa sitten vähän päältä vuos sitten asia käsiteltiin ja minut tuomittiin 14 päiväsakkoon ja maksamaan oikeudenkäyntikulut kauppiaalle. Maksoin sakot ja kulut heti pois alta ja sanomattakin selvää että rötöstely ja sen aikaisten "kaverien" kanssa pyöriminen päättyi jo siihen kohtaamiseen poliisin kanssa. Elämä jatkunut eteenpäin ongelmitta ja tosiaan opiskelupaikan ja työuran valinta edessä, ja mietin onko mitään järkeä yrittää nyt sitten enää lähteä rahoitusalalle, kun rikosrekisterissä vielä hieman alta neljä vuotta näkyy, että olen yrittänyt varastaa. Oisko kellään täällä kokemuksia onko tuollainen este työpaikan saamiselle finanssialalla vai olenko niin sanotusti selvillä vesillä kun tuo viisi vuotta on tullut täyteen ja merkintä katoaa rekisteristäni, vai näkeekö työnantaja vielä sen viidenvuoden jälkeenkin? Olen tätä paljon miettinyt ja itse asiat aikanaan paskonut, mutta vastausta ei oikein tunnu löytyvän ja hieman pelottaa onko tulevaisuus "pilalla" kun on mennyt nuorempana tyhmyyksiä tekemään?
Rikosrekisterimerkintä ja finanssialalla työskentely
5
550
Vastaukset
- Anonyymi
Empä usko että vaikuttaa.
Onhan mäkihyppääjä Harri Ollikin nykyään tuore Dipl. insinööri Suomen parhaasta yliopistosta.
Töitä on kun elää ihmisiksi. - Anonyymi
Sulla ei ole välttämättä edes mitåän rikosrekisteriä...
"Rikosrekisteriin tulee merkintä, kun henkilö tuomitaan:
ehdottomaan tai ehdolliseen vankeusrangaistukseen
yhdistelmärangaistukseen
valvontarangaistukseen
ehdollisen vankeuden ohessa tuomittuun sakkoon
yhdyskuntapalveluun tai valvontaan
nuorisorangaistukseen
nuorisorangaistuksen sijasta sakkoon
viralta pantavaksi.
Rikosrekisteriin merkitään myös, kun
henkilö jätetään tuomitsematta syyntakeettomana
oikeushenkilölle (yhtiö, säätiö tms.) on määrätty yhteisösakko
henkilö tuomitaan ulkomailla rangaistuksesta, joiden seuraamukset vastaavat edellä mainittuja.
Muista kuin edellä mainituista sakkorangaistuksista tai sakon muuntorangaistuksista ei tule merkintää rikosrekisteriin. Myöskään siviilipalvelus- tai asevelvollisuuslain nojalla tuomitusta vankeusrangaistuksesta ei tule merkintää rekisteriin" - Anonyymi
Riippuu, kuinka kattava turvallisuusselvitys tehdään. Kuvittelisin, että pankkeihin ei varkaita haluta. Poliisilla on omat rekisterit.
- Anonyymi
Poliisilla on sitten ihan omat laittomat rekisterit joihin merkitsevät missä liikut ja kenen seurassa etc,
- Anonyymi
Ei ole. Poliisilla on sellanen rekisteri mistä ei mikään häviä milloinkaan. Tietysti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2463342Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3642992Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,202008Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.821861Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651788Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591662MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131553- 1251512
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4851429Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414