https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/34531cf4-8c91-4c9b-9d0c-382c0c4f0559
"Yllättävä tieto veritulpista – Tämä työskentelytapa lisää riskiä
Pitkäkestoinen seisominen vaarantaa verenkiertoelimistön terveyden, ilmenee tuoreesta tutkimuksesta.
Seisomatyö ei vähennä sydän- ja verisuonisairauksien riskiä, vaan voi pikemminkin lisätä laskimoveritulppia ja suonikohjuja.
Tuoreesta tutkimuksesta selviää, ettei seisaaltaan työskenteleminen kompensoinut muuten epäaktiivista elämäntapaa. Liiallisen istumisen vastalääkkeeksi markkinoidut seisomatyöpöydät eivät siten ole sydämen terveydelle parempia kuin istuen työskentely."
Ei puhuta ollenkaan siitä, että nykyinen työelämän työrytmi aiheuttaa suuren veritulppariskin.
Suurin riski saada veritulppa on ennen klo 10 ja työelämä altistaa veritulpille, koska "päivätyö" alkaa klo 07 aamulla, jolloin ihmisen biologinen kello määrisi ihmistä vielä nukkumaan tuohon aikaan.
Ei ole luonnollista herätä aamulla klo 06 valmistautumaan töihin, kun ulkona on pimeää, kylmää, sataa vettä, lunta ja räntää.
Aamuvirkkua ei varmaankaan siihen aikaan enää väsytä, mutta aamu-uniselle tuohon aikaan herääminen on tuskallista!!!!!
Yhteiskunnasa on ilmeisesti enemmistö aamuvirkkuja, ei muuten päivätyö olisi klo 07-16 välisenä aikana.
Se on aivan väärä nimitys päivätyö, sehän on aamutyö
Kyllä se yhteiskunnan työrytmi lisää veritulppariskiä
Anonyymi-ap
0
122
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.742465Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt422096Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.28945- 31830
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154778Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58640Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6518Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78501- 21495
- 33472