Paikkakunnat
Uusimaa
Helsinki
PS poliitikot eivät valita työuupumusta?
Anonyymi-ap
2024-10-23 06:03:14
https://yle.fi/a/74-20119054?origin=rss
sehän kannattaa kuunnella kansaa?
ei uuvuta
Uusimaa
Helsinki
PS poliitikot eivät valita työuupumusta?
Anonyymi-ap
2024-10-23 06:03:14
https://yle.fi/a/74-20119054?origin=rss
sehän kannattaa kuunnella kansaa?
ei uuvuta
Vastaukset 49
Vanhimmat
Kun tietää tavoitteet...
Eihän politiikantekijät voi uupua. Eduskunnassa ei mitään "holttia", läsnäolopakkoa ei ole ja monesti käydään painamassa läsnäolonappia ja poistutaan omaan kammioon ökyhintaisen torkkupeiton alle.
Lisäksi sieltä uutisoitiin, että perjantaisin väki poistuu jo puoliltapäivin ja maanantaisin ei ole lainkaan toimintaa, kun edustajat höntsäävät muualla esim oman kotikuntansa valtuustoissa.
Lyhyt työviikko, runsaat edut ja ilmaiset matkat, sehän on kuin lomalla olemista. Täytynee minunkin alkaa tavoittelemaan tuon lomakodin duunia, saa matkustella ja joka paikassa tarjotaan gurmeeruokaa ja vielä alkoholipitoisia juomiakin ja muut maksaa huvit. Festareille ja kaikkiin tapahtumiin yhteiskunta tarjoaa pääsyliput ja matkakulut, ahaa.
Eli eikö se terapeutti ville sdp osaa tehdä omaa työtään?
SDP moktar gubta
Pyövelikin nauttii kurkkujen leikkaamisesta. Ei silloin uuvuta kun "työtä" rakastaa.
juu-googlaa Irakin pyöveli
yli 500 päätä poikki
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17885405/akesson-monikulttuurisuus-on-vaarallinen-ideologia
karmea eteläsuomi.....
oomi887
eikö se maahanmuuttoon liittyvät asiat juurin kuohuttaneet saksaa yle?
Anonyymi-ap
2024-11-06 11:19:57
Sosiaalidemokraatteja edustava liittokansleri Olof Scholz-hallitus kaatuu?
Anonyymi-ap
2024-11-06 11:18:56
https://yle.fi/a/74-20122678?origin=rss
eikö se maahanmuuttoon liittyvät asiat juurin kuohuttaneet saksaa yle?
kansat äänestää
some Villellä meni mieli sekaisin vanhempien kovien Naisten kanssa?
hih
nettityö olikin eri kuin face to face
ei pää kestänyt
Ps ps
hysss
Ei ihme jos epätoivo kasvaa ja vituttaa kun kaksi puoluetta tuhoaa maamme talouden ja työllisyyden ennätys nopeasti. Tanan Persut ja Kokkelit, kohta putoilee päitä, veikkaan.
Verorahat menee torkkupeittoihin.
terapeutti Ville väsähti....sdp
hih
Paitsi hakkarainen hih
Persujen Paskan jauhaminen ei uuvuta. Eri porukat taas tekevät töitä, joka uuvuttaa.
Mm juha sipilä aikanaan?
Ei toivu kepu ikinä...
Nyt niille pitää ryhtyä maksamaan työuupumus korvausta, kun otit asian esille.5000€ kuukaudessa olisi sellainen mukava korvaus työuupumuksesta. Sitähän voidaan myöhemmin korottaa.
Ovat päättäneet lähteä yhdellä kertaa demokraatteina https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/1c96a1a7-9917-4caf-8251-360283c8031d
vihervassareiden pitää ottaa sitä kannabista niin jaksaa ja mälli huuleen sekä vape roihuamaan
Vasemmisto ja vihreät eivät usko omaan työhön
Terapeutti Ville kohtasi oman ammattinsa....hoitoon
Oomi7
Ei väsy moktar gubta...
Merinen toi heikkoudetesiin
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010797816.html
Työ ei lopu...
Mielekästä tekemistä 🥳🥳
Paikkakunnat
Uusimaa
Helsinki
-ei-ihan-ennatys-jopa-alaikaisia-kuolee-huumeisiin
Anonyymi-ap
2024-10-31 12:03:47
https://www.ku.fi/artikkeli/5078593-ei-ihan-ennatys-jopa-alaikaisia-kuolee-huumeisiin
osaako vasemmisto kertoa syitä asiaan?
mikä on katujengien rahanlähde?
maahanmuutto ja turvallisuus asiat
Teemu Keskisarjan ja Onni Rostilan kolumni: Näin Yle valeuutisoi pikkutyttöjen teurastuksen
PolitiikkaKolumnit
01.11.2024 |09:58
Jos säätiedotukset ja urheiluselostukset menevät päin mäntyä, tv-katsoja ehkä ärähtää. Kotimaan uutiset perustuvat usein tositapauksiin, koska virheestä jää toimittaja kiinni. Sepittely on helpompaa ulkomaista. Kohujuttu kohauttaa hetkisen ja vetää ensi veren, leviää päivässä ja vaimenee viikossa. Sen jälkeen ei millään ole mitään väliä.
Parahin lukija, tokko sinäkään muistat, mitä tapahtui Englannin Southportissa 29. heinäkuuta 2024?
Ruandalaistaustainen Axel Rudakubana teurasti veitsellä kolme tyttöstä. Lisäksi kahdeksan lasta ja kaksi aikuista haavoittui vakavasti. Joukkomurha sattui Taylor Swift -teeman tanssitunnilla. Uhrien ihonväri oli vaaleampi kuin veitsimiehen.
Perusbritit ryntäsivät raivoissaan kaduille kautta maan. Mellakat olivat pahemmanpuoleisia.
Suomen vastuulliset tiedotusvälineet haistoivat polttopulloissa rasismin käryn. Britanniaa terrorisoi taas äärioikeisto. Valheellinen panettelu uhkasi maahanmuuttajia ja muslimeita. Pikku vainajat painuivat sivuseikaksi. Varsinainen rikos oli vihapuhe. Sen hillinnässä olivat hyväksyttäviä pikaoikeudenkäynnit ja vankeusrangaistukset.
Rudakubanalla oli kuulemma yksilöllisiä ongelmia eikä suinkaan etnisiä ja ideologisia vaikuttimia. Ruandalaiset ovat enimmäkseen kristittyjä. Ehei viitteitäkään ääri-islamista. Hölmöjen mellakoitsijoiden raivonaihetta ei oikeasti ollut olemassa. Hakaristilippu liehui somehuhujen ja Venäjän disinformaation voimalla.
Jonkin Telegram-viestittelyn jäljet johtivat Suomeen saakka. Ohhoh. Yleisradio jäljitti skuupin: ”Nuori suomalainen uusnatsi on toiminut taustavoimana Ison-Britannian ulkomaalaisvastaisten mellakoiden järjestelyissä”. Natsinarratiivi lehahti lentoon kansainvälisesti.
Huomauttikohan kukaan mediakriitikko, että Yle veti aika lailla kotiinpäin. Lukemattomia kilpailevia väkivaltavinkkejä silmäili Telegramissa pienehkö ryhmä. Se olisi varmaan polttanut päreensä ilman suomalaisapuakin. Englannin suurelle yleisölle riittivät sytykkeeksi tosiuutiset ja kokemukset maahanmuutosta. Southportia edelsivät monet eksoottiset hirmuteot kuten Rotherhamin joukkoraiskausrinki.
Niin tai näin, Suomi mainittu maailmalla! Telegram-paljastus teki terää. Pasilan studiot tärisivät tuuletuksista. Yle juhli “uutisvoittoa”, käyttääksemme ammattislangia.
Kuukaudet kuluivat. Kulttuurisota jatkui muilla rintamilla. Veitsi-iskun uutisarvo lopahti. Lisätietoja tuli, mutta niille ei liiennyt montaa riviä. “Suomalainen uusnatsi” olikin mustaihoinen. Tuota noin, miksi hän lietsoi valkoista rotuvihaa? Ehkäpä pelatakseen puuttinin pussiin kuten kaikki pahikset.
Sitten tuli odotettu, itsestäänselvä yllätys. Axel Rudakubana ei ollutkaan satunnainen sekoilija. Hän oli terroristi henkeen ja vereen. Rudakubanan jäämistöstä löytyi pommi- ja myrkkykaasuvärkkejä sekä Al-Qaidan opaskirja.
Että semmoinen uutisvoitto. Onneksi olkoon Yleisradio!
Tietenkään totuus Southportista ei kiinnosta yleläisiä tippaakaan. Vastuullisessa valemediassa meni jo jakeluun ”oikea tieto”. Sen korjaaminen ruokkisi rasismia ja fasismia Suomessa.
TEEMU KESKISARJA JA ONNI ROSTILA
töitä riittää
äänestän PS
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18686221/yle-muslimeja-on-vaasassa-jo-niin-paljon-etta-tilat-kayvat-ahtaiksi
onpa vain uusia äänestäjiä paljon
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18686688/nain-yle-valeuutisoi-pikkutyttojen-teurastuksen
sellanen uutinen
kun on sisäistänyt työnsä ja tuntee itsensä niin voi pärjätä myös politiikassa
Paikkakunnat
Uusimaa
Helsinki
kaksi-kolmesta-hyvaksyy-vain-julkista-taloutta-vahvistavan-maahanmuuton/
Anonyymi-ap
2024-11-02 12:34:34
https://www.suomenuutiset.fi/tutkimus-suomalaiset-haluavat-kontrolloida-tyoperaista-maahanmuuttoa-kaksi-kolmesta-hyvaksyy-vain-julkista-taloutta-vahvistavan-maahanmuuton/
vihreäliitto tuskissaan?
seide so
Onko hynät jonossa?
T:Orpo
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010796918.html
montako tuhatta raiskaajaa on jo suomen vankiloissa?
jatkuvasti näitä tuomioita lehdissä kerrotaan
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/39140ec8-a49d-45d6-bca9-6b2918c48ed1
”Keinotekoista talouskasvua”
Grönroosin mukaan toinen syy sille, miksi maahanmuuton lisääminen on jo vuosia ollut elinkeinoelämälle esimerkiksi verotuksen keventämistä ja sääntelyn karsimista tärkeämpi tavoite, on se, että maahanmuutto on tapa luoda keinotekoista talouskasvua kasvattamalla kuluttajien määrää.
– Mitä enemmän ihmisiä, niin sitä enemmän voidaan perustaa tehtaita, avata kauppoja ja myydä tuotteita. Elinkeinoelämä ottaa siis hyödyt siitä, että väestönkasvu lisää tuotteiden, palveluiden ja asuntojen kysyntää, Grönroos kirjoittaa.
– Suomalainen veronmaksaja kustantaa kuitenkin merkittävän osan tästä kysynnästä, sillä maahanmuuttaja on harvoin nettoveronmaksaja – eli maksaa enemmän veroja kuin käyttää julkisia palveluita. Maahanmuutosta onkin tullut helvetinkone, jonka avulla elinkeinoelämä voi rakentaa vaikka koko maan täyteen kerrostaloja, joihin riittää loputon määrä asukkaita Euroopan ulkopuolelta. Ja suomalainen veronmaksaja jää tämän kuvion maksumieheksi, hän jatkaa.
Hyvä syy äänestää
sellanen työ on siis palkitseva
Trump voitti
Amerikassa Trump
Suomessa Stump.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18692563/ismail-quotmansikkaquot-abdo
suojaamista suomessa riittää
niin se on kun asiat oikeita
https://www.suomenuutiset.fi/tanskan-ja-ruotsin-puolueet-nayttavat-esimerkkia-maahanmuuttokriittisyys-johtaa-vaalimenestykseen/
kun on äänestjien asilla niin motivaatio säilyy....