Moni uskoo suureen kilometrimäärään. Mitä enemmän, sen parempi. Vauhti näillä kilometrinielijöillä on yleensä todella hidas.
Kuitenkin tuore suomalainen väitöstutkimus sanoo, että treenin pitää olla tehokas ja sykettä nostava. Se parantaa tuloksia sekä pitkällä että lyhyellä matkalla selvästi enemmän kuin hidas pitkäkestoinen treeni.
Niinpä maraton- ja ultrajuoksijoidenkin kannattaa siirtyä kovatehoisiin veto- ja mäkiharjoituksiin.
Tuore väitöstutkimus on kuin märkä rätti hitaita kilometrejä laskeville.
14
263
Vastaukset
- Anonyymi
Rento tutkimus.
Kakkosella alkavat kilsat tehokkaita. - Anonyymi
Mitä peruskunto on? Voit hölkätä hitaasti vaikka maailman tappiin, eikä kunto parane. Monipuolisesti kaikkia vauhteja paras.
- Anonyymi
Vmaksi juoksee hitaasti ja on kovassa kunnossa. Miksei tämä toimisi sinullakin?
- Anonyymi
Monttuun se päättyy elo jokatapauksessa.
- Anonyymi
Kahdentoista viikon tutkimuksessa tottakai tehoharjoittelu toimii paremmin. Mutta jos teet pelkkää tehoa nopeasti tulee myös seinä vastaan kehityksessä.
- Anonyymi
No nyttenhän on taas julkaistu tutkimus jonka mukaan pysähtely kävellessä nostaa kuntoa paremmin kuin tasavauhtinen.
- Anonyymi
Kynäniskatutkija ei tunne raavaitten metsureitten arjen haasteita
- Anonyymi
Miten käy, kun kymmenen vuotta vetää mk-treeniä, koska se on tehokasta? Pohjista ei ole jäljellä mitään.
- Anonyymi
Kymmenen vuoden jälkeen olet yhä aloittelijan tasolla. Hitaasti hölkännyt taaseen on olympiajuoksija.
- Anonyymi
Ai että! Oon treenannu koko ajan oikein!
- Anonyymi
Itse teen erilaisten vetojen ja tehotreenien lisäksi myös pidempää pk-lenkkiä ja sitten sellaista välimuotoa. Eli kolmea eri tehotasoa.
- Anonyymi
Kolmella vauhtitasolla menen itsekin. Pk2, maratonvauhti, ja vk2. Anaerobisen kynnyksen yläpuoliset intrervallit lopetin ja opettelen juoksemaan pitkälle.
- Anonyymi
Kotirataultra ei lyö leiville
- Anonyymi
Hitaan määrähölkän ahnehtiminen ei kannata. Määrä kannattaa vasta, kun se tulee laatuharjoitusten sivutuotteena. Varoittavana esimerkkinä Bati, joka juoksi pelkkää laadutonta ylikovaa roskakilometriä ja lopetti juoksemisen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p596859Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3555951Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543294Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill292999Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901552Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171278Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181016- 55937
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1910Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1887