Viinapullo on jo arvattu, mutta tonne mitään suurta pulloo kyllä mahtus. Osaatteko arvata? Siis työnantajalta tää. Heille joka ei uskalla klikata niin tollanen kämmenen kokonen boxi.
https://aijaa.com/Qm6fAb
Mitä muuten te saitte, jos saanen kysyä?
Mun 50v lahja
27
456
Vastaukset 27
- Anonyymi
Tuohan on mittavälineen säilytyslaatikko mallia Mitutoyo, jotain laadukasta ja arvokasta kokoonsa nähden aavistelisin tuon olevan.
AV Tiesittekö, että kaikissa pulloissa on ollut sellainen pieni laiva sisällä, mutta jos sitä ei näy, niin se on uponnut.
Noista pulloista olikin toisessa ketjussa puhe. Noita kirkkaita kun on kertyny kaappiin kaikenlaisista harjakaisista. Niistä on laivatkin uponnu, onkohan enää juotavissa.
JeroP kirjoitti:
Noista pulloista olikin toisessa ketjussa puhe. Noita kirkkaita kun on kertyny kaappiin kaikenlaisista harjakaisista. Niistä on laivatkin uponnu, onkohan enää juotavissa.
Lasipullossa oleva tislattu alkoholi ei juuri vanhene.
(kristallipullossa säilytettyyn siirtyy kuitenkin pullon lasista lyijyä, joka ei ole terveellistä, eli tuota pitää välttää jos sellaisen jossain kohtaa)buddy-love kirjoitti:
Lasipullossa oleva tislattu alkoholi ei juuri vanhene.
(kristallipullossa säilytettyyn siirtyy kuitenkin pullon lasista lyijyä, joka ei ole terveellistä, eli tuota pitää välttää jos sellaisen jossain kohtaa)No ei toi onneks kristallia ole. Meillä on kyllä kristalli hiomo tossa lähellä, mutta lopetettu jo vuosia sitten.
Tää olikin näköjään helppo teille.
https://aijaa.com/iqWciH
Mutta mittalaite on ja todella hyvä ja laadukas. No eräänlainen mittari se perinteinen kellokin on, joka varmaan yleisin firman lahja. Mutta kelloo en tosiaan käytä eli mittailen mieluummin tällä.Mikrometreissä on tuossa firman nimen kohdalla yleensä muovia ja sen tarkoituksena on toimia lämpöeristeenä.
Sormien lämpö siis muuttaa mittausta kun tuo kaari muuttuu lämpölaajenemisen myötä ja siksi sitä pitää estää.buddy-love kirjoitti:
Mikrometreissä on tuossa firman nimen kohdalla yleensä muovia ja sen tarkoituksena on toimia lämpöeristeenä.
Sormien lämpö siis muuttaa mittausta kun tuo kaari muuttuu lämpölaajenemisen myötä ja siksi sitä pitää estää.Oh no, muuttuuko mun tulokset nyt. On tossa pienet natsat molemmin puolin.
JeroP kirjoitti:
Oh no, muuttuuko mun tulokset nyt. On tossa pienet natsat molemmin puolin.
Muuttuu hiukan jos pitelet huolimattomasti.
Tosin useimmissa mittauksissa asialla ei ole merkitystä.buddy-love kirjoitti:
Muuttuu hiukan jos pitelet huolimattomasti.
Tosin useimmissa mittauksissa asialla ei ole merkitystä.No hyvä. Kun se esitti kaks mallia ja siinä toisessa oli sellanen kauhee muovi siinä ja tää oli niin kauniin kaareva. Ja mä halusin kauniin.
JeroP kirjoitti:
No hyvä. Kun se esitti kaks mallia ja siinä toisessa oli sellanen kauhee muovi siinä ja tää oli niin kauniin kaareva. Ja mä halusin kauniin.
Nuo pienet muovit ovat ihan riittävä eriste.
Tai sitten ote muualta kuin kaaren keskeltä.
On myös pidikkeitä, eli se on itsekseen pöydällä ja kosketaan vain ruuviin.
- Anonyymi
Sain 50-vuotislahjaksi itseltäni noin tai oikeastaan aika lailla täsmäleen 870 euron arvoisen Kalevala korun posteineen. Maksoin sen itse. Hyvää muinaista ja melkein 10 vuotta sitten taaksejäänyttä syntymäpäivää minä. Maksoin korun itse. Lähitulevaisudessa 60-vuotispäivä. Mielenkiinnolla odottelen lahjoja :D
- Anonyymi
Ihan KAIKKI pitää ostaa itse. Hopeiset vanhat keräilyharvinaisuudet Kalevala fb kirppareilta.
Ei mitään tolkkua oikeasti , Anonyymi kirjoitti:
Ihan KAIKKI pitää ostaa itse. Hopeiset vanhat keräilyharvinaisuudet Kalevala fb kirppareilta.
Ei mitään tolkkua oikeasti ,No en mäkään ihmisiltä mitään saanut. Firmoilla vaan on se tapa ostaa. Tavallisesti rannekello, mutta onhan se neuvoteltavissa. Metrimittari tai aikamittari. Mittari kun mittari. Ja on toi oikeesti kaunis, aivan kuten kellokin, vaikkei mikrometri ranteessa silleen voi pitkin toreja kulkea.
Mun äiti sai 60 v lahjaksi kissan. Ihan hyvä, 20 vuotta kesti ja hoiti itse itsensä. No oli kisula välillä pissavaivoja. Ne on niillä yleisiä.
Mä en tainnut saada mitään 50v lahjusta. Tai sitten olen jo unohtanut. Mutta sillä ei ole väliä, kun en ole muutenkaan lahjaihmisiä, ei vaan kiinnosta silleen.
Toi oli vähän pettymys. Muistelen, että olit avainhenkilö. Ja innolla odottelin sun kommenttia ja hienon Rolexin esittelyä.
Toisaalta en mäkään mistään lahjoista pidä, koskaan pitänyt. Mutta toi mikroruuvi on kyllä hyvä.JeroP kirjoitti:
Toi oli vähän pettymys. Muistelen, että olit avainhenkilö. Ja innolla odottelin sun kommenttia ja hienon Rolexin esittelyä.
Toisaalta en mäkään mistään lahjoista pidä, koskaan pitänyt. Mutta toi mikroruuvi on kyllä hyvä.No mä sain firmassa kymmenen vuotta oltuani varsin hienon puukon, johon oli oivaltavasti kaiverrettu "henkilö X, 10 vuotta". Arvostin ja arvostan edelleen tuota lakonista huumorikaiverrusta enkä muuta kaipaakaan. Tai no, odottelen sitä kun tulee 20 vuotta firmassa täyteen, pääsen ehkä toisen puukon myötä aikuisuuteen 😂
Ja vastoin pomon unelmia tuo lahjapuukko ei ole mennyt käyttöön vaikka käyttöpuukko se kyllä on. Mutta mulla on jo valmiiksi tarvittavat käyttöpuukot, niin jääköön tuo odottelemaan teoreettisia eläkepäiviä, ehkä sitten tohtii ottaa sen käyttöön 😁randombypasser kirjoitti:
No mä sain firmassa kymmenen vuotta oltuani varsin hienon puukon, johon oli oivaltavasti kaiverrettu "henkilö X, 10 vuotta". Arvostin ja arvostan edelleen tuota lakonista huumorikaiverrusta enkä muuta kaipaakaan. Tai no, odottelen sitä kun tulee 20 vuotta firmassa täyteen, pääsen ehkä toisen puukon myötä aikuisuuteen 😂
Ja vastoin pomon unelmia tuo lahjapuukko ei ole mennyt käyttöön vaikka käyttöpuukko se kyllä on. Mutta mulla on jo valmiiksi tarvittavat käyttöpuukot, niin jääköön tuo odottelemaan teoreettisia eläkepäiviä, ehkä sitten tohtii ottaa sen käyttöön 😁Joo, puukot on hienoja. Mäkin sain lapsena tosi upean Lapin leukun. Ja mä tyhmä menin sen myymään.
JeroP kirjoitti:
Joo, puukot on hienoja. Mäkin sain lapsena tosi upean Lapin leukun. Ja mä tyhmä menin sen myymään.
On ne. Mä en ollut aiemmin puukkoa saanutkaan, vaan ostin aina omani, ensimmäisen 7 vuotiaana, tietenkin salaa. Mutta kiinni jäätyäni sain kyllä pitää sen 😂
Lämpimät onnittelut syntymäpäivän johdosta! 💐
Mulla kohta viiskymppiset.. esimies antoi nivaskan lahjalistaa, siinä oli koruja, kelloja, retkeilytarvikkeita, laatupyyhkeitä, keittiövempaimia, sisustuslamppuja, pitsauuni.. ja älykello.. jonka sitten valitsinkin.
Paras lahja on kun saan viettää syntymäpäivääni pujiksen kanssa. Se on hyvä. Muita lahjoja en tarvitsekaan.Hieno juttu, että saa tollasen lahjalistan, vaikka mulla ois tommosen kanssa menny aivot solmuun, oli siinä niin paljon kaikkee tilpehööriä.
Toi on hieno juttu toi sun ja puijiksen juttu. Ja mä arvostan suuresti, kun haluatte jakaa meidän palstalaisten iloksi. On ilonpilkku tässä välillä melko raskaaksikin käyvällä palstalla.JeroP kirjoitti:
Hieno juttu, että saa tollasen lahjalistan, vaikka mulla ois tommosen kanssa menny aivot solmuun, oli siinä niin paljon kaikkee tilpehööriä.
Toi on hieno juttu toi sun ja puijiksen juttu. Ja mä arvostan suuresti, kun haluatte jakaa meidän palstalaisten iloksi. On ilonpilkku tässä välillä melko raskaaksikin käyvällä palstalla.No olen saanut hyvin kahtalaista kommenttia tästä, että pujiksen kanssa ollaan avoimia palstalla suhteestamme. Toiset tykkää ja toiset ei.
Ihan sama kai se .. tämä palsta on myös yksi kommunikaation väline välillämme. Se meidät alunperin yhdisti.. palsta siis.
Onnittelut merkkipäivän johdosta. Ei muuta kuin puolen vuosisadan villitystä metsästämään.
Itse sain firmalta kellon ja työkaverit olivat keränneet rahaa lahjakorttiin joka oli osoitettu urheiluvälinelikkeeseen.- Anonyymi00005
niin no jos tarvitaan joku kuin mikä joku kkk-lohikäärme auttamaan jotta tytyötkin purkamaan tuntojaan, nooh hy vä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️591110Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?171099- 82871
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)94807Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21747Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k206650- 59641
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet220636- 105627
- 99582
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html267511Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.102488Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73471- 39434
- 5428
- 32422
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42413- 47410
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9146394Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas20373
