Näin kerttoo google.
Saako harjoittelija olla yksin töissä?
Harjoittelija on oppimassa työtehtäviä ja hänellä on oikeus saada ohjausta. Jos harjoittelija hoitaa työnsä yksin ja tekee itsenäisen työsuorituksen ja antaa täyden työpanoksen, hänelle pitää maksaa ammattilaisen palkka.
Onko palkaton harjoittelu laillista?
Palkaton harjoittelu on laillista vain siinä tapauksessa, että se järjestetään virallisen oppilaitoksen tai TE-toimiston kautta, ja se on samalla opetuksellista. Palkattomien harjoitteluiden kokonaisvaltainen kieltäminen ei jättäisi tulkinnanvaraa siihen, mikä lasketaan opetukselliseksi työksi.
Pitääkö työharjoittelusta maksaa palkkaa?
Palkattoman työharjoittelun ideana on yleisesti se, että se on opetuksellista. Jos työnantaja teettää sinulla normaaleja työtehtäviä, eikä harjoittelun pääpainona ole enää uuden oppiminen, on sinulla oikeus saada palkkaa tekemästäsi työstä.
Näitä sopimuksia on rikottu! On jätetty yksin jne teettetty normaalia työtehtäviä joista kuuluisi palkan maksu.
Mikäli näitä rikotaan niin valitusta virnaomaisille vaan kehiin! Lakia on noudatettava. Harjoittelijoita hyväksi käyttävät yritykset tiukkaan syyniin!
Harjoittelun lait.
4
252
Vastaukset
- Anonyymi
mitä tarkoitat yksin töissä. Jos tarkoitat että työpaikalla ei ole ketään muuta kuin harjoittelija niin se on tietenkin vastoin työharjoittelun periaatteita. Jos tarkoitat että teet työtä ilman opastusta ja ohjausta niin sekin on vastoin työharjoittelun periaatteita.
Työharjoittelijan tulee saada työpaikalla käytännön työnteon opetusta ja ohjausta.
Montako tuntia päivässä on oikea määrä ammatilliselle opetukselle?? Se on se iso juttu.
Voisi arvioida että vieriopetusta tunti/kaksi per työpäivä on hyvä lähtökohta.
Vaatimustasonkin tulisi kasvaa. Pelkkää samaa yksinkertaista tehden työharjoittelu menee täysin hukkaan. - Anonyymi
Palkattoman työharjoittelun ideana on yleisesti se, että se on opetuksellista. Jos työnantaja teettää sinulla normaaleja työtehtäviä, eikä harjoittelun pääpainona ole enää uuden oppiminen, on sinulla oikeus saada palkkaa tekemästäsi työstä.
Tämä kohta ei ainakaan itsellä mennyt niikuin olisi pitänyt mennä.
Opastaja toki oli, mutta se määräsi milestäni minulle ihan turhanpäiväisiä työtehtäviä joilla ei ollut mitään tekemistä sen alan opiskelun kanssa.
Yksin tarkoitetaan varmaan sitä, että harjoittelijaa ei saa jättää yksin työmaalle ilman, että kukaan vakituinen työntekijä olisi paikalla. - Anonyymi
Ei ole nykypäivänä työpaikoilla ihmisiä, joilla olisi aikaa isoa vauvaa kaitsea. Eli suomeksi parin päivän opastus ja sitten hommiin. Katsovat tietenkin, että et pahasti mokaa. Jos tästä kiirastulesta selviät, palkallista jatkoa luvassa.
- Anonyymi
Vaikka miten hyvin selviät, on seuraavasta harjoittelijasta jo sovittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193983Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot252630Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202562"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita352351Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642296Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132286Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92079Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801