Tuulen mylläys

Anonyymi-ap

Viime viikonloppuna tehtiin tuulisähkön tuotantoennätys, mutta spot-hinta oli nolla. Myllyt siis tuottivat sähköä, mutta eivät rahaa omistajilleen. Ylimääräinen sähkö meni ilmaiseksi Viroon. Missä on homman järki myllääjien kannalta???

Kun myllyjen määrää lisätään niin nollahintaisten jaksojen määrä lisääntyy ja pituus kasvaa. Se on tietysti hyvä asia kuluttajien kannalta, mutta myllyjen omistajien kannalta huono, koska myllyjen kannattavuus huononee ja kun myllyjä on viimein rakennettu kaikki paikat täyteen, niin niiden kannattavuus on huono tai suorastaan nolla.

Turha kuvitella, että myllyjen omistajat lähtevät siinä vaiheessa keräilemään myllyromujaan maastosta. Ne jätetään yksinkertaisesti sinne maanomistajien riesaksi ja siivottavaksi. Koska järkevä maanomistaja on tuossa vaiheessa jo jollakin konstilla keplotellut itsensä irti myllyn alla olevan maapalan omistuksesta, niin myllyn purkamisen maksaa kunta ja siihen hupenee myllyn kiinteistöverotuotto.

2

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinähän käy varmasti juuri noin.

    • Anonyymi

      No mutta hyvänen aika sentään!
      Sehän on vallan mainiota jos myllyjen omistajat lahjoittavat voimalansa maanomistajalla tai kunnalle.
      Kunta tai maanomistaja saa halpaa sähköä omiiin ja muidenkin tarpeisiin.

      No joo mutta asiaan.
      Tuulivoimalat kuin myös muutkin voimalat tuottaa suurimman osan vuodesta erittäin hyvää tulosta omistajilleen.
      Tämän voi jokainen tarkastaa voimayhtiöiden vuoden tilinpäätöksistä.
      Spot hinta on vain harvoin 0€, kaiken muun ajan voimalat tuottaa rahaa omistajilleen.

      Lisäksi ei Suomi kuulu edes halvimpiin sähkönsiirtoalueisiin, vaan Ruotsin ja Norjan sähkönsiirtoalueiden hinnat ovat lähes aina halvempia kuin Suomessa, tämä taas johtuu Ruotsin ja Norjan lähes kaksi kertaa suuremmasta sähköntuotannosta verrattuna Suomen sähköntuotantoon.
      Ruotsissa on kaikkia energiantuotantomuotoja paljon enemmän kuin Suomessa, ja Norjassa on valtavat määrät vesivoimaa.

      Suomen tuulivoimatuotanto on puolet pienempi kuin Ruotsissa, ja silti Ruotsin tuulivoimalat ovat erittäin kannattavia vaikka sähkönhinta on halvempi kuin Suomessa.

      Vaikka Suomen tuulivoimakapasiteettiä lisättäisiin kolminkertaiseksi, niin todennäköisesti se olisi silti erittäin kannattavaa liiketoimintaa.
      Ja entistäkin kannattavamman siitä tekee Suomen lisääntyvä sähkönkulutus esim. Googlen uusilla datakeskuksilla jotka imaiseen sellaisen määrän sähköä että nykyinen sähköntuotanto ei välttämättä edes riitä niiden pyörittämiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      153
      2617
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      197
      1890
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1667
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1351
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1021
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1010
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      999
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      190
      924
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      901
    Aihe