Viime viikonloppuna tehtiin tuulisähkön tuotantoennätys, mutta spot-hinta oli nolla. Myllyt siis tuottivat sähköä, mutta eivät rahaa omistajilleen. Ylimääräinen sähkö meni ilmaiseksi Viroon. Missä on homman järki myllääjien kannalta???
Kun myllyjen määrää lisätään niin nollahintaisten jaksojen määrä lisääntyy ja pituus kasvaa. Se on tietysti hyvä asia kuluttajien kannalta, mutta myllyjen omistajien kannalta huono, koska myllyjen kannattavuus huononee ja kun myllyjä on viimein rakennettu kaikki paikat täyteen, niin niiden kannattavuus on huono tai suorastaan nolla.
Turha kuvitella, että myllyjen omistajat lähtevät siinä vaiheessa keräilemään myllyromujaan maastosta. Ne jätetään yksinkertaisesti sinne maanomistajien riesaksi ja siivottavaksi. Koska järkevä maanomistaja on tuossa vaiheessa jo jollakin konstilla keplotellut itsensä irti myllyn alla olevan maapalan omistuksesta, niin myllyn purkamisen maksaa kunta ja siihen hupenee myllyn kiinteistöverotuotto.
Tuulen mylläys
2
750
Vastaukset
- Anonyymi
Siinähän käy varmasti juuri noin.
- Anonyymi
No mutta hyvänen aika sentään!
Sehän on vallan mainiota jos myllyjen omistajat lahjoittavat voimalansa maanomistajalla tai kunnalle.
Kunta tai maanomistaja saa halpaa sähköä omiiin ja muidenkin tarpeisiin.
No joo mutta asiaan.
Tuulivoimalat kuin myös muutkin voimalat tuottaa suurimman osan vuodesta erittäin hyvää tulosta omistajilleen.
Tämän voi jokainen tarkastaa voimayhtiöiden vuoden tilinpäätöksistä.
Spot hinta on vain harvoin 0€, kaiken muun ajan voimalat tuottaa rahaa omistajilleen.
Lisäksi ei Suomi kuulu edes halvimpiin sähkönsiirtoalueisiin, vaan Ruotsin ja Norjan sähkönsiirtoalueiden hinnat ovat lähes aina halvempia kuin Suomessa, tämä taas johtuu Ruotsin ja Norjan lähes kaksi kertaa suuremmasta sähköntuotannosta verrattuna Suomen sähköntuotantoon.
Ruotsissa on kaikkia energiantuotantomuotoja paljon enemmän kuin Suomessa, ja Norjassa on valtavat määrät vesivoimaa.
Suomen tuulivoimatuotanto on puolet pienempi kuin Ruotsissa, ja silti Ruotsin tuulivoimalat ovat erittäin kannattavia vaikka sähkönhinta on halvempi kuin Suomessa.
Vaikka Suomen tuulivoimakapasiteettiä lisättäisiin kolminkertaiseksi, niin todennäköisesti se olisi silti erittäin kannattavaa liiketoimintaa.
Ja entistäkin kannattavamman siitä tekee Suomen lisääntyvä sähkönkulutus esim. Googlen uusilla datakeskuksilla jotka imaiseen sellaisen määrän sähköä että nykyinen sähköntuotanto ei välttämättä edes riitä niiden pyörittämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943879Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512752Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per751324Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu171256Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101169Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020951- 46944
- 48881
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt214839Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä106652