Oletteko katsoneet aiempina vuosina jouluelokuvia?
Viime jouluna jotenkin addiktoiduin. Niiden taso on sillai 7 + - 7 1/2, mutta silttis.
No. Juonet toistuvat.
Sinkku menee ennen joulua kotiin tai ystävänsä luo.
Kenties juuri eronnut, mutta kas. jouluna kuvioon ilmaantuu eronnut tai nuoruuden rakastettu tai leski tai ystävän sinkkukamu jne. Ja romantiikka puhkeaa kukkaan.
Samaa lälläriä.
Leivotaan, ostetaan lahja, ylikoristellaan kuusi tai talo valoilla. Tekolunta (?) Sen verran, että voi leikkiä talvea.
Jokin jännitysmomentti mukana.
Vilma
Ja niitä tulee taas...
Vai pitäisikö neuloa sukkia tai muuta korvaavaa toimintaa?
Jouluelokuvat
35
481
Vastaukset
- Anonyymi
Joulukauhuelokuvat ovat mieleeni. Paha pukkeja on muistaakseni 2 kpl. Niistäkin minä pidän :).
- Anonyymi
Jatkuu. Kun nyt kerran elokuvista puhutaan niin Purppuravirrat 1 ja 2 ovat mahtavia. Onkohan niitä näytetty tv:ssä aikoihin? En ole ainakaan törmännyt niihin. Ne eivät ole jouluelokuvia mutta rikosjännäreiksi ne ovat oikein hyviä.
- Anonyymi
Viime jouluna osallistuin ko. maratoonin.
Juoni on juurikin tuo, eivätkä ne yhtään anna, jos eivät otakaan. Jos tietäisi mitä muuta kiinnostavampaa tehdä, niin tekisin.
Yritän ajatella positiivisesti, että nyt pamahti joulu käyntiin, nautitaan niin paljon kuin mahdollista. Parin kuukauden kuluttua on vuodenvaihe, puoli vuotta siitä kesään ja voimme kääntää kasvot kevättä kohti.- Anonyymi
Ihanaa, että joku toinenkin on osallistunut.
Tämä kaamos tupsahti viime viikolla kellojen vääntelyn jälkeen aika rankasti päälleni, enkä kestä yhtään.
Ehkä nuo vähän pinnalliset leffat auttavat nollaamaan kaamosta.
Oikeastaan voisi olla erimaalaisia jouluelokuvia. Miksei?
Voisi jopa vähän sivistyä, että mitä tapoja tai kummallisuuksia?
Vilma - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihanaa, että joku toinenkin on osallistunut.
Tämä kaamos tupsahti viime viikolla kellojen vääntelyn jälkeen aika rankasti päälleni, enkä kestä yhtään.
Ehkä nuo vähän pinnalliset leffat auttavat nollaamaan kaamosta.
Oikeastaan voisi olla erimaalaisia jouluelokuvia. Miksei?
Voisi jopa vähän sivistyä, että mitä tapoja tai kummallisuuksia?
VilmaOppii niistä ainakin ähky-romanttisuutta 😅
- Anonyymi
Suosittelen Texasin moottorisahamurhaajaa joulukatsomiseksi.
- Anonyymi
Moottorisahaa tarvitaan Suomessa järeän kuusen kaatoon.
Eikös joku tietty kuusi haeta jostain erityisestä pakasta? Turun?
Kuusenkatselijoita on varmaan oikein palkattu kenottamaan taaksepäin, että on tasalaatuinen puu. Kiikaroimaan?
Vilma
Oliko loppupussauksia viime joulun leffoissa?
- Anonyymi
Olihan niissä. Halauksia. Söpöstelyä.
Vilma
Lumiukko tulee katsottua melko usein, muuta oikeastaan ei mitenkään säännöllisesti. Rakastan sitä kappaletta.
- Anonyymi
16:04
Kuin myös. Itseaiheutettuja perinteitä Turun julistus ja Lumiukko lauluineen.
Aika metkaa. Jonkun piirroksista elokuviksi on tullut monen must-juttu.
Laulu on mukana monessa joulukonsertissa.
Vilma - Anonyymi
Katson myös Lumiukon.
Laulu on mukana monessa joulukonsertissa.
Vilma
- Anonyymi
Mikä täällä mättää, kun kommentit eivät tallennu?
Vilma - Anonyymi
Viime vuonna minulla oli jokin leffapalvelu ilmaiseksi, muutaman kuukauden kokeilu. Otin pitkin hampain vastaan, kun tyrkytettiin. Sitten löysin sieltä loka/marraskuussa joululeffat ja niiden parissa menikin pari kuukautta vähintään. Hirveät vieroitusoireet! Miten käy tänä vuonna, oivoi.
- Sheena - Anonyymi
Katsoin joku viikko sitten Yleltä jonkun tuollaisen. Oli tyhmä leffa 😂
xLiner- Anonyymi
No. Jaa. Hiukka lapsellisia, sanoisin.
Vilma - Anonyymi
Mulla perinteinen joululeffa on Kapteeni Koukku. Dustin Hoffman ja Robin Williams. Vähän taikaa..
xLiner - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No. Jaa. Hiukka lapsellisia, sanoisin.
VilmaOlisko sulla suositella jotain sieltä paremmasta päästä?
xLiner - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisko sulla suositella jotain sieltä paremmasta päästä?
xLinerMulle tuli mieleen Jukka Virtasen "The joulukalenteri". Mutta eihän sitä varmaan tule.
***
Oikeastaan pitäisi miettiä toisella tavalla. Minkä elokuvan haluaisin nähdä uudestaan vaikkapa joulukuussa. Love Story:n, vaikka siinä on suurullinen loppu. Rakkaustarina kuitenkin. 7 Oscaria.
- Anonyymi
Just.
Shit, shit.
Piti olla kivaa tarkoittava ketju
Shit shit Joskus tuli lasten kanssa katsottua The Grinch.
Itse kuulun siihen ihmisryhmään jonka mielestä joulu alkaa silloin kun Gruberin putoaminen Nakatomi-pilvenpiirtäjän katolta tapahtuu.- Anonyymi
Tätä olen aina ihmetellyt, että miksi DH tulee just jouluna.
Anonyymi kirjoitti:
Tätä olen aina ihmetellyt, että miksi DH tulee just jouluna.
No eikö se ykkönen ole jouluelokuva?
Mu5tasydän kirjoitti:
No eikö se ykkönen ole jouluelokuva?
Taitaa olla edelleen vahvasti ihmisiä jakava asia; osa mieltää sen sellaiseksi ja osa ei.
https://www.episodi.fi/uutiset/eiko-die-hard-mielestasi-jouluelokuva-tassa-5-syyta-vaarassa/
- Anonyymi
Ehkä katsot ja samastut ja toivoisit löytäisitpä sinäkin iki oman miehen eli joulutaikaa ja sit voisit viettää yhdessä rakastamasi miehen kanssa joulua uutta vuotta ja koko loppu elämääsen kanssa
- Anonyymi
Aika monta sellaista elokuvaa on mainittu, mitä en ole nähnyt.
Aika rajujakin.
Tykkään dekkareista, mutta jännitystä jouluna? En tiedä tulisiko katsottua.
Tai kauhua. Jos tulee liian jännä paikka teen asiaa keittiöön. Menen ikäänkuin piiloon. Jääkaapilta pelastus.🙈
Mitä järkeä minun on katsoa sellaista?
Vilma- Anonyymi
Katsele vain rakkaus elokuvia eli joulu rakkaus elokuvia taitaa niitä tulla 15 eli frii kanavalla ja voi olla että 13 ja 14 kanavillakin mut 15 kanavalta tulee tänäänkin päivällä tuli
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katsele vain rakkaus elokuvia eli joulu rakkaus elokuvia taitaa niitä tulla 15 eli frii kanavalla ja voi olla että 13 ja 14 kanavillakin mut 15 kanavalta tulee tänäänkin päivällä tuli
Voihan herzzileijjaa.
Olisinko kyllästetty rakkaudella?🫀Ja sydän koetuksella? Kait toi sydän on?
Vilma
Miten olisi Samu-Sirkan joulu.
- Anonyymi
Mää tykkään jouluelokuvista. Ne on kivoja. Ei ole mitään typerää väkivaltaa, ällöä seksiä tai muutakaan ärsyttävää, vaan hyvänmielen tarinoita. Joskus yltiösokerisia ja silleen vähän naiiveja, mutta taiten tehty ja sopivasti makean liikuttava ja ehkä vähän naurattavakin jouluelokuva on aarre, jota todellakin katsoo mielellään marras-joulukuun illan täytteenä. Ennemmin niitä kuin miljoonatta kertaa jotain übertyperää käsikirjoitettua realitysarjaa.
- Anonyymi
Mummola on oikeasti hyvä ja kestää katsoa useamman kerran, sijoittuu joulun aikaan mutta ei ole varsinainen joululeffa!
- Anonyymi
Ah. Melkein unohdin.
Pikkujoulut (kotimainen) katson joka joulu. Se on niiiin piinallinen ja karmea.
Vilma - Anonyymi00032
Amerikkalaiset ainakin, tarkoitettu kai liikuttaviksi. Mutta ovat, yliromanttisia, lällyjä. Epäloogisia. Kaikki aikeet aina onnistuu ja kaikki on niin kauniita, hymyileviä ja toisiaan rakastavia, rakastuvia jne. Ylentöntä amerikkalaista ylikoristelua ja rikkaiden koteja. Roolihenkilöt on aina ylevissä ammateissa. Ei mitään persaukisia yksinhuoltajia jne. Joka leffassa tietysti aina myös höttöä tekolunta. Piparitalojen tekoa ja piparien leivontaa. Näyttäviä lahjapaketteja, ilmeisesti kasoittain hienosti paketoituja eri kokoisia tyhjiä laatikoita.
Eikö tekijät huomaa tekeleissään saman kaavan toistoa? - Anonyymi00033
Onpa ollut viime jouluna kiihtyneessä mielentilassa.
Tänä jouluna en ole katsonut ainuttakaan jouluelokuvaa.
Onko syytä huolestua.
Mutta tänään SE tulee; kaverille ei jätetä Pikkujoulut. 4 minuuttia ja sitten pelkkää piinaa neloselta.
Tulkaa mukaan.
Vilma- Anonyymi00034
Ai kamala. Sama piina taas.
Vilma
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2512274- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471339Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31800Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647