Minkälaisia harjoituksia/tehtäviä teette hevosten kanssa maasta- tai selästä käsin?
Elikkä, ostin itselleni ratsastuskoulusta HeB tasoisen hepan maalaistallille, tallilla käy valmentaja, mutta hän käy kerran viikossa. Hevosen aiempi omistaja kehotti minua ratsastamaan ainakin 1,5 tuntia ja pitkä käynti maasto loppuun, sillä hevonen on todella hyvässä kunnossa, semi nuori, energinen ja tottunut tekemään 2 ohjattua tuntia 6:na päivänä viikossa.
Nyt sitten aloin pohtimaan, että mitä tekisin, kun kenttä houkuttelee vapaana, mutta kaikki unohtui heti kun ratsastan kentän portista sisään.
Saa ehdotella laidasta laitaa, kaikki apu ja ehdotukset luen! Kiitos
Minkälaisia harjoituksia tehdä hevosenkanssa
Anonyymi-ap
1
100
Vastaukset
- Anonyymi
Pystyykö taluttamaan vai riehuuko liikaa? Jos riehuu, juoksuta ennen ratsastusta. Jos ei, kävelytä maastossa talutellen ennen kuin menet kentälle ja selkään. Taluttelu vahvistaa teidän välistä suhdetta, kun kumpikaan ei ole ns niskan päällä, vaan kuljetaan rinta rinnan. En ole hoitanut heppaa, joka ei nauttisi tästä. Kun hevosella on hyvä mieli, se on rauhallisempi.
Vastaus tulee vähän myöhään, mutta toivottavasti olette pärjäileet. Talvi tekee joistain hevosista super energisiä. Ne rauhottuu kevään ja kesän tullen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1549292Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3437076Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1026027- 1643990
Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.943363Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.343301Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu663246- 1882823
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht762566Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen31948