Kemijärven vuosikymmenien ennuste

Anonyymi-ap

1. Väestökehitys

Kemijärvi on kokenut väestön laskua viime vuosikymmeninä, kuten monet muutkin pienemmät Lapin kunnat. Vuonna 2023 asukkaita on noin 7 000.

10 vuoden kuluttua:
• Väkiluvun lasku saattaa jatkua, ellei tapahtuu merkittäviä muutoksia alueen elinvoimassa ja houkuttelevuudessa. Nykyisten trendien valossa asukasluku voi laskea noin 10–15 % kymmenessä vuodessa, jolloin väestö voisi olla noin 5 900–6 300.
• Ikärakenne painottuu entisestään vanhempiin ikäluokkiin, mikä johtaa haasteisiin sosiaali- ja terveyspalveluiden sekä työvoiman saatavuuden osalta.

20 vuoden kuluttua:
• Jos väestönlasku jatkuu nykyiseen tahtiin ja nuorten poismuutto jatkuu, väkiluku voisi olla noin 4 500–5 500, mikäli muuttotappiota ja syntyvyyden laskua ei saada hillittyä.
• Vanheneminen korostuu: työikäisen väestön osuus pienenee, ja yhä suurempi osa asukkaista on eläkeläisiä. Tämä asettaa paineita myös kaupungin taloudelle, sillä verotulojen määrä vähenee.

2. Talous ja elinkeinot

Kemijärven talouden selkäranka on perinteisesti perustunut teollisuuteen, metsätalouteen ja matkailuun, mutta työllisyystilanne on haasteellinen erityisesti nuorille. Alueen suurimpia työllistäjiä ovat kunta ja muut julkiset palvelut.

10 vuoden kuluttua:
• Kemijärvi voi hyötyä biotalouden ja vihreän siirtymän mukanaan tuomista mahdollisuuksista, mikäli alueelle saadaan uusia investointeja, kuten esimerkiksi biojalostustehtaita tai uusiutuvan energian tuotantolaitoksia.
• Metsätalouden merkitys voi kasvaa, mutta ala on suhdanneherkkä ja riippuvainen ympäristöpolitiikasta.
• Matkailun merkitys saattaa kasvaa, mikäli alueen luontomatkailua ja lähimatkailun palveluita kehitetään ja alue houkuttelee kotimaisia ja ulkomaisia matkailijoita.

20 vuoden kuluttua:
• Mikäli onnistutaan houkuttelemaan uusia investointeja esimerkiksi vihreään energiaan tai metsäbiotalouteen, työpaikkojen määrä voisi kasvaa maltillisesti, mikä tasoittaisi työllisyysasteen laskua.
• Jos talouskasvu jää vähäiseksi, Kemijärven talous nojaa yhä vahvemmin julkisiin palveluihin, ja kunnan taloudesta voi tulla haastavampi ylläpitää verotulojen vähentyessä väestön ikääntyessä.
• Matkailualan kehitys voisi mahdollisesti tuoda sesonkiluontoisia työpaikkoja, mutta niiden merkitys pysyy rajallisena ilman merkittävää matkailuinfrastruktuurin kehittämistä.

3. Palvelut ja asuminen

10 vuoden kuluttua:
• Väestön väheneminen ja ikääntyminen vaikuttavat palvelutarpeisiin. Sosiaali- ja terveyspalveluiden tarve kasvaa, mikä voi lisätä painetta terveydenhuollon resurssien suhteen.
• Koulut ja päiväkodit voivat joutua yhdistymään tai lakkautusuhan alle, jos lasten ja nuorten määrä vähenee merkittävästi.
• Asuntotarjontaa on riittävästi, mutta vanheneva rakennuskanta tarvitsee kunnossapitoa ja energiaremontteja, mikä voi nostaa asumiskustannuksia.

20 vuoden kuluttua:
• Ikääntyvän väestön hoitopalvelut ovat edelleen keskiössä, ja mikäli sote-palvelut pysyvät julkisina, ne saattavat olla suurin menoerä.
• Koulutuspalvelut saattavat edelleen supistua, ja asumisessa painottuvat esteettömät ratkaisut ja tuetut asumisratkaisut.
• Rakennuskannan ylläpito voi muodostua haasteelliseksi ilman investointeja, mikä saattaa johtaa jopa tyhjien kiinteistöjen kasvuun.

4. Ympäristö ja infrastruktuuri

10 vuoden kuluttua:
• Kemijärvi hyötyy luonnonvarojen ja metsien läheisyydestä, mikä antaa etua matkailulle ja metsäteollisuudelle. Ympäristötietoisuuden kasvaessa alueen arvo saattaa korostua kestävän kehityksen näkökulmasta.
• Liikenneyhteyksiä ja digitaalista infrastruktuuria saatetaan kehittää, mutta se riippuu suurelta osin valtion tuesta ja mahdollisten yksityisten toimijoiden investoinneista.

20 vuoden kuluttua:
• Kemijärvi voi olla esimerkki kestävän kehityksen mukaisesta pohjoisesta kaupungista, jos se panostaa ympäristöystävälliseen infrastruktuuriin ja uusiutuviin energiamuotoihin.
• Ympäristön tila voi houkutella luontomatkailijoita, mutta tämä vaatii riittävää matkailuinfrastruktuuria ja majoituspalveluita.

Yhteenveto

• Väestönkehitys: Väkiluvun odotetaan laskevan, ellei tapahdu merkittäviä muutoksia kaupungin elinvoimassa ja taloudessa. Kemijärven haasteena on väestön vanheneminen ja muuttotappio.
• Talous: Alueen talous riippuu metsä- ja biotalouden, vihreän energian ja matkailun kehittymisestä. Investoinnit uusiutuviin energiamuotoihin ja biotalouteen voivat tuoda uutta elinvoimaa.
• Palvelut ja asuminen: Sosiaali- ja terveyspalveluiden tarve kasvaa ikääntymisen myötä, mutta koulu- ja päivähoitopalveluita voidaan joutua supistamaan.
• Ympäristö ja infrastruktuuri: Kemijärven luonnonympäristö säilyy tärkeänä valttikorttina matkailulle ja luontoon perustuville elinkeinoille.

11

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä ennusteessa on yksi paha virhe. Ei ole otettu huomioon rakenteilla olevan uuden biotehtaan vaikutuksia kehitykseen. Tehdas tuo kaivattua työtä, uusia asukkaita, uusia kauppoja, kouluja laajennetaan, kulkuyhteydet paranee, turismi lisääntyy, hotelli hankkeet toteutuvat, terveyspalvelut paranee ja lisäksi monta muuta hienoa asiaa asukkaiden parhaaksi.
      Onko tahallaan jätetty tämä huomiotta?

    • Anonyymi

      Onko aloittaja tehnyt oman ennusteen? Aloittajan nimettömyydestä voi päätellä, että ennuste on jostakin lainattu?

    • Anonyymi

      Voi, voi, voivittua vaan leipomaan ja muusta ei kannata välittää.

    • Anonyymi

      Biotuotetehdas pelastaa Kemijärven

    • Anonyymi

      Kiihkeät ja kauniit avaruusneidot tuovat avaruusesksiturismin, joka tekee Kemijärven tulevaisuudesta iloisen ja kirkkaan.
      🛸👽❤️👽🛸

    • Anonyymi

      Pulinat pois. Tehas tulee

    • Anonyymi

      Jos Kemijärvi tuntuu lohduttoman epätoivoiselta paikalta niin muistakaa, että lyhyen matkan päässä sijaitsee iloinen ja upea Sallan kylä. 🥇🙌👏🌞

      • Anonyymi

        Salla on paras paikka, Salla on iloinen.
        Sallassa vietät vaikka koko päivän kesäisen.
        Salla on jännä paikka, Salla on iloinen.
        Sellainen on Salla. 🌞


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Salla on paras paikka, Salla on iloinen.
        Sallassa vietät vaikka koko päivän kesäisen.
        Salla on jännä paikka, Salla on iloinen.
        Sellainen on Salla. 🌞

        Kemijärvi on älyn ja kunnian koti. Salla on en viitsi edes sanoa. Älkää kukaan menkö Sallaan. Hukkareissu!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kemijärvi on älyn ja kunnian koti. Salla on en viitsi edes sanoa. Älkää kukaan menkö Sallaan. Hukkareissu!

        Kyll virkahenkilöt osaa utopiaa laatia.

        Lukijan mielipide | Suomi autioituu ja päättäjät höpöttävät https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010917699.html


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyll virkahenkilöt osaa utopiaa laatia.

        Lukijan mielipide | Suomi autioituu ja päättäjät höpöttävät https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010917699.html

        Kuulemma surkea juoppo Antinega on palaamassa voi V**** en muita sano, voi v**** mikä säälittävä juoppo, toisten vaimojen luona kulkee!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2378
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2058
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      2017
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1728
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      1696
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      168
      1383
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      195
      1322
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1195
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      992
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe