Paperiliitossamme tuntuu olevan taisteluhenkeä nyt vähän liiaksi. Mutta kuka sitä omista (vähistä) varoistaan pois antaisi / vrt tyytyisi pieniin palkankorotuksiin, varsinkaan jos on tottunut teollisuuden korkeimpaan tulotasoon!! On se hyvä että asioita, myös omia, ajetaan - tällaiset voimainkoitokset kuitenkin mielestäni pitäisi hoitaa ihan jossai muualla, vaikka puulaakijalkapallossa.. Kysymys on suuremmista asioista - investoinnit suunnataan tulevaisuudessa kaiketi muualle, jos täällä tekeminen tulee kohtuuttoman kalliiksi.. Niinhän se on kaikessa, joka alalla.
pelatkaa vaikka puulaakipotkupalloa!
myös taistelija;)
7363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jos olet seurannut uutisia niin olet varmaan huomannut että paperiliitolle kelpaa Tupon mukaiset korotukset, joten samalla kun väitätte meitä ahneiksi niin samalla toteatte itsenne ahneiksi koska olette ottaneet vastaan samat korotukset.
joo, kysymyshän ei kuulemma ole edes rahasta.. sinänsä. Olen kasvanut koko ikäni tässä paperitehtaan ääressä, tiedän kyllä kuviot, sen verran ettei tarvitse edes lehdistä niitä lukea - eli valita lehteä mistä lukee minkäkin totuuden!
...nimittäin siivoojien rahoista. Siivoojien palkkoja porvari haluaa polkea ulkoistamalla siivoojat pois paperin TESsin alta pienelle palkalle.
miksi siivoojankin pitäisi saada samaa palkkaa kuin paperityöläinen (eliittiduunari) - silloinhan myös minä, köyhä tehtaanpiipun varjossa työläisille palveluja tarjoava olisin jotenkin oikeutettu saamaan todella suurin summin palkkaa, niin kuin paperityöläiset saavat ja vielä purevat ruokkivaa kättä. Tietty nöyryys tai ainakin tyytyväisyys ei olisi pahasta tässä maailmassa..
Kateus se kaiken pahan alku ja loppu.
Tosiasioiden edessä en ole kade. Puhuin vain siitä, että siivoojien ja meidän muiden EI TARVITSE SAADA SAMOJA PALKKOJA KUIN PAPERITYÖLÄISTEN! Itse olen hyvin tyytyväinen omaan elämääni, vähempine palkkoineni, päivänvalossa tekemääni työhöni!! Olen onnellinen ilman ylimääräistä tavaraa. Nöyryys ei myöskään ole pahe. Ja se kellä on, voi mielestäni antaa muillekin, niin teen joskus jopa minä;)
Taistelija;)
mahdat tuottaa. Kuka niitä sitten tarvitsee jos tulot pienenee. Et taida osata ajatella tarpeeksi pitkälle.