AIRNB,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Anonyymi-ap

Lapin poliisi ennakoi ennätysvuotta – huumeiden käyttörikoksia kirjattu jo neljännes enemmän kuin vuosi sitten
Valtaosa kiinni jääneistä huumeidenkäyttäjistä on 20–25 -vuotiaita.

kannabiksen käyttö

Avaa kuvien katselu
Lapissa yleisimmät huumausaineet, joihin poliisi törmää käyttörikosten yhteydessä ovat kannabis ja amfetamiini. Kuva: Eveliina Matikainen / Yle
Karoliina Marttala, Pirkko Kukko-Liedes
17.5.2019 16:25
Nuorten aikuisten huumausaineiden käyttörikokset Lapissa ovat kasvussa. Poliisin tietoon on tullut tänä vuonna jo noin 300 huumeiden käyttörikosta, mikä on 25 prosenttia eli noin 60 tapausta enemmän kuin viime vuonna tähän aikaan.

– Lisäksi meillä on huumeiden käyttäjistä hyvin paljon sellaisia vihjeitä, joita ei ole vielä ehditty tutkia loppuun saakka, rikoskomisario Reko Silvenius Lapin poliisista sanoo.

Yleisimmät huumeet Lapissa ovat kannabis ja amfetamiini. Paljon käytetään myös Subutexiä, muita huumaavia lääkkeitä ja ekstaasia. Valtaosa kiinni jääneistä huumeidenkäyttäjistä on 20–25 -vuotiaita.

Silvenius arvioi, että kuluvasta vuodesta tulee käyttörikosten määrässä ennätysvuosi.

– Se nähdään vuoden lopussa, mikä tilanne todellisuudessa on, mutta vahvat viitteet ennätysvuoteen ovat olemassa.

Tuloksellista työtä
Silvenius näkee, että huomattava merkitys on ollut Torniossa alkuvuodesta aloitetulla niin kutsutulla ankkuritoiminnalla, joka puuttuu huumeongelmiin ennaltaehkäisevällä ja rikoksia paljastavalla työllä.

– Se on suurin selittävä tekijä. Uskon, että luvut vielä kasvavat, kunhan pääsemme toiminnassa eteenpäin.

Ankkuritoiminnassa on kyse poliisin ennaltaehkäisevästä työstä, jota tehdään moniammatillisesti nuorisotoimen, terveydenhuollon ja sosiaalitoimen kanssa.

Tulokset ovat olleet hyviä ja olemme päässeet monessa asiassa eteenpäin. Toiminta jatkuu tämänlaisena, saadaan lisärahoitusta tai ei.

Reko Silvenius

– Poliisin ennaltaestävään toimintaan vakinaistettiin alkuvuodesta työntekijä ja toinen työntekijä palkattiin vuodeksi nimenomaan koulujen ja muiden sidosryhmien kanssa yhteydenpitoon, Silvenius kertoo.

Ankkuri rantautuu muuallekin maakuntaan
Torniosta on saatu niin hyviä kokemuksia, että ankkuritoiminta rantautetaan myös muualle Lappiin.

– Kaupunkeihin on jo suunnattu toimia. Lisäksi pohjoisessa on käyty monilla alueilla matkailukeskuksissa ja muualla, missä on tullut epäilyjä laajemmasta huumausaineiden käytöstä.

Meillekin on luvattu resurssilisäystä ensi vuodelle eli pääsemme tekemään ennaltaehkäisevää toimintaa entistä tehokkaammin.

Reko Silvenius

Lapin poliisi sai Poliisihallitukselta ankkuritoimintaan korvamerkittyä rahaa vuodeksi. Silveniuksen mukaan toimintaa jatketaan vuodenvaihteen jälkeenkin.

– Tulokset ovat olleet hyviä ja olemme päässeet monessa asiassa eteenpäin. Toiminta jatkuu tämänlaisena, saadaan lisärahoitusta tai ei.

Silvenius kertoo, että Poliisihallitus on alkanut selvästi ohjata yhä enemmän rahoja ennaltaehkäisevään toimintaan.

– Meillekin on luvattu resurssilisäystä ensi vuodelle eli pääsemme tekemään ennaltaehkäisevää toimintaa entistä tehokkaammin.

Aiheesta enemmän: Paketissa 3 linkkiä
Aiheesta enemmän
Huumeet
18-vuotiaan epäillään pyörittäneen laajaa huumekauppaa Tor-verkossa – "TeknoJeesus" myi huumeita ympäri Suomen Lappia myöten
2019
Itä-Uudenmaan poliisin takavarikoimaa kidemäistä MDMA-huumausainetta.
Huumeet
Nuorten huumeidenkäyttö huolettaa Lapissa: Kannabiksen välitysringeissä jopa kouluikäisiä
2017
Kannabissätkää kääritään.
Poliisi: Nuorimmat huumeidenkäyttäjistä vain 13-vuotiaita – Lapin ja länsirajan huumeongelma kasvaa

20

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      AIRNB SEN TEKEE

      • Anonyymi

        Totta. Poliisin on vaikeaa pysyä huumeporukoiden jäljillä, kun tuon airnbnb:n kautta voi vaihtaa paikkakunnalta toiselle helposti. Kukaan, ei edes vuokrattavan asunnon omistaja tiedä tarkkaan minkälaista porukkaa asunnossa milloinkin majailee. Joku ilmoittaa vuokraavansa asunon vaikka viikoksi, mutta sitten se trafiikki alkaakin, huoneistoon lappaa vaikka minkälaista väkeä. Pakettiautomaatista haetaan aineet ja tehdas käyntiin, alkaa tabuja valmistumaan. Sitten kamat kasaan ja paikkakunnan vaihdos.

        Faktaa, että Rovaniemellä ja Oulussa huumekauppa ja käyttö lisääntyy koko ajan eikä virkavalta pysy perässä.


    • Anonyymi

      kai se ennakoi koska finn avia ei tarkasta huumeita levillä eikä rovaniemellää.. tuo huumeita ,, maksettu korrputioita

    • Anonyymi

      Rovaniemelläkin mitataan jätevedestä huumausaine ja lääkejäämiä ja pitoisuudet kertoo, että koko ajan lisääntyy huumeiden käyttö. Jos kirjaudut OIKEAAN majoituspaikkaan tai hotelliin niin täytät henkilötietosi, mutta nämä salahotellit kätkee sisäänsä ihan ketä vain. Rikollisuus rehottaa!

    • Anonyymi

      ddd

    • Anonyymi

      www

    • Anonyymi

      www

    • Anonyymi

      www

    • Anonyymi

      sss

    • Anonyymi

      ddd

    • Anonyymi

      xzcv

    • Anonyymi

      ssss

    • Anonyymi

      www

    • Anonyymi

      fff

    • Anonyymi

      rrr

    • Anonyymi

      aaa

    • Anonyymi

      rgg

    • Anonyymi

      ddddd

    • Anonyymi

      ddd

    • Anonyymi00021

      ddd

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      131
      3807
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      20
      1773
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      31
      1638
    4. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      309
      1465
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      20
      1413
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      42
      1346
    7. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      16
      1004
    8. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      76
      998
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      127
      954
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      74
      868
    Aihe