MANSIKANPOIMINNASTA

Että millaista tämä mansikanpoimiminen on? Onko se raskasta ja maksetaanko siitä hyvin?

Tahtoisin kuulla mahdollisimman paljon kokemuksia, sillä harkitsen sitä itsekin...:)
81765
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

työntekijä virolaiset tekee puolet halvemmalla kun suomalaiset.

Äänestä
  • Taitavat saada sopimusten mukaista palkkaa, niinkuin suomalaiset. Työ on vaan suomalaisille liian raskasta.

    Äänestä

Nykyään poimitaan pääasiassa urakalla. Mansikoita poimitaan joka säällä, työasento on hankala, on paarmoja. Palkka on urakoitu ja kyllä siinä saa olla ahkerat kädet että, voisi sanoa tienaavansa hyvin.
Mutta toisaalta jos on tottunut tekemään töitä, ja pystyy huumorilla kuittaamaan huonot kelit tai kuumuuden, kyllä niissä hommissa pärjää.
Ett kertonut ikääsi, sitä saisi kyllä olla vähintään 15 mieluusti enemmän.
Oman kokemukseni mukaan 13-14 vuotiaat ovat innokaimpia poimijoita tullessaan mutta, eivät kyllä jaksa työtä tehdä lujasta uskostaan huolimatta.
Itse olen poiminut kauan enkä ole sitä pahana pitänyt, joidenkin mielestä se on jopa kohtuullisen hauskaa.

Äänestä

Hei. Onko kenelläkään mitään hajua paljonko palkka olisi?

Äänestä
  • olen 13 ja menossa kesällä mansikkamaalle.. siellä tuntipalkka on 5e.. jos on 6h päivässä töissä ja kuukaudessa 20 päivää saa palkkaa 600e kuukaudessa..2 kuukaudessa 1200e!! se on ainakin minulle paljon rahaa!!! ;)

    Äänestä

  • ´mansikka kirjoitti:

    olen 13 ja menossa kesällä mansikkamaalle.. siellä tuntipalkka on 5e.. jos on 6h päivässä töissä ja kuukaudessa 20 päivää saa palkkaa 600e kuukaudessa..2 kuukaudessa 1200e!! se on ainakin minulle paljon rahaa!!! ;)

    Kuulostaa hyvältä tuo palkka, mistäs löysit tuon paikan? Ja mistä ylipäätään voisi löytää infoa noista mansikkamaa paikoista ? Kesätyötä yritän etsiä ja sinne haluaisin, mutta en vaan tahdo löytää sivua missä voisi niistä lukea jotain...

    Äänestä

  • Palkka on hyvä verrattuna useisiin muihin töihin jos vain jaksaa poimia. Palkka on usuein sidottu siihen kuinka paljon mansikoita saat poimittua. Jos olet oikeia kone poimimaan, ei 50€ päivä ansiot ole mahdottomuus.

    Äänestä

  • ´mansikka kirjoitti:

    olen 13 ja menossa kesällä mansikkamaalle.. siellä tuntipalkka on 5e.. jos on 6h päivässä töissä ja kuukaudessa 20 päivää saa palkkaa 600e kuukaudessa..2 kuukaudessa 1200e!! se on ainakin minulle paljon rahaa!!! ;)

    Missä olet töissä? Ite oon yrittäny etsiä paikkaa, mut ei löydy :( Oon 14 vuotias

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


riikka kirjoitti:

Että millaista tämä mansikanpoimiminen on? Onko se raskasta ja maksetaanko siitä hyvin?

Tahtoisin kuulla mahdollisimman paljon kokemuksia, sillä harkitsen sitä itsekin...:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu