Askaan suunniteltu pumppuvoimala vastaa teholtaan loviisan ydinvoimalan yksikköä.
Voi sitä votakkaa ja myllerrystä mikä kemijärvessä alkaa kun kaikki neljä voimalaa on toiminnassa!
Voi sitä votakkaa ja myllerrystä mikä kemijärvessä alkaa kun kaikki neljä voimalaa on toiminnassa!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kaupunkin päättäjät saattavat sokaistua ja innostua voimayhtiöiden laskemista kiinteistöverotuloista. Kannataisi muistaa valtion rooli veroasioissa. Mikä on kulloinenkin hallitus joka lait säätää. Ne voivat aikojen saatossa muuttua . Tulee kaiken maailman tasauksia elikkä sijaintipaikkakunnan tulot putoavat.
Yksi asia joka ei varmasti muutu oli hallitus mikä hyvänsä, Kaikki haitat Kemijärvenn jäävät niitä ei tasata muiden kanssa,
Hallius on ajamassa lakia jossa yhteisen edun vuoksi saa vesistöjen tilaa huonontaa. Kaivostoiminta tulee myös huonontamaan vesistöjä, koska sieltä aina vuotaa myrkkyjä.
Vihreät ja vasemmisto vastustaa mutta aina on tingittävä jostakin jos halutaan yhteiskuntaa viedä eteenpäin.
Sähköauotjen yleistyminen vaatii mineraaleja akkujen valmisukseen, niitä on Suomessa.
Kemijärven vesi on jo pilattu säännöstelyllä ja mesäojituksella. Ei siinä enään pumppuvoimalat paljon tilannetta pahenna.
Miten käy mökkien ja rantatonttien arvon?
Ovat jo nyt arvonsa pudottaneet, elikkä siinä suhteessa ei huolta.
Höpisee semmoiset joilla maata ei ole kuin kynsien alla!
Niin..niin mutta on niillä moottorikelkkoja ,veneitä, verkkoja ja jopa rantamökkejäki. Manttalimiesten etu ei voi kaikkea sanella. Kaikilla kuntalaisilla on nautinto-oikeus järveen.
https://photos.google.com/photo/AF1QipOOEgl_eyhbHzreHRbcfzA8kNPmJppkSpmYL7F3
Vuotos,Vuotos.
Herää kysymys, mitä siellä korvien välissä oikein on.
Tehas tulee.