Suomesta tehtiin äärifasistinen diktatuuri ennen Unkaria ja Itävaltaa pörssirikollisille

Anonyymi-ap

Tämän tosiasian sanominen, vaikuttaisi olevan jotenkin arka aihe EK-Ylessä ja täälläkin palstalla muistelen, että olisi poistettu kirjoituksia, joissa todetaan tosiasioista, "onnellisen hyvinvoinnin valtion" - äärifasistien pörssirikollisten mainosten takaa, eli todellisuudesta yhteiskunnassa, joka on kylmästi kahtiajaettu kansa, eläkeläisköyhyys hätätila, humanitäärinen kriisi, jossa veroparatiisi-sote- ja kerjuuttamis-IHMISKAUPPA orjuuttamista, taloudellisella väkivallalla, ym kansamme Suomen perustuslakiin kirjattujen ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksien viemistä.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18646072/moderni-sveitsi-saastaa-valtion-taloudessa-2-500ekk-minimielakkeilla

https://www.swissinfo.ch/eng/swiss-politics/pension-swiss-switzerland-vote-protest/73323356

https://jacobin.com/2024/03/switzerland-vote-pensions-popular-initiative

https://www.socialeurope.eu/pensions-in-switzerland-how-a-rise-was-won

Suomessa kirkotkin ovat niin äärifasistisia ja pörssirikollisuuden korkeakoulutettujen verovälttelijöiden ahneuden lävistämiä, etteivät älyä miten niiden pitäisi tässä ajassa, kansan kylmän kahtiajakamisen, eriarvoistamisen, humaniitärisen kriisin, eläkeläisköyhyys hätätilan ym ison korjaamattoman köyhyysongelman keskellä toimia, eli osoittaa selväpäisyyttä ja selkärankaa, vaatia aitoa ajanmukaista taloudellista oikeusturvaa, toteutettavaksi, alkaen Suomen eläkeläisväestölle modernin Sveitsin kaltaisilla 2 500€/kk MINIMIELÄKKEILLÄ. Siten ja vain siten voisi kirkkokin saada uskottavuutta ja mahdollisesti, taloussyistä eronneita jäseniään takaisin.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18706565/kirkko-saisi-selkarankansa-takaisin-2-500ekk-minimielakkeiden-vaatimisella

33

1039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vassukalla on taas juuttunut kurpitsa takapuoleen poikittain, ja jutut on sitä myöten varsin kärttyisiä. Mene lääkäriin, fasistinen kapitalistilääkäri ottaa sitten kurpitsan pois pyllystä niin pyllykipu lakkaa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      KorruptioNiinistöOligarkin, tai Nygårdin raiskaamosaarella, alaikäisten huumattujen tyttöjen ja naisten hyväksikäyttämispaikasta Karibialla rampanneen NygårdNiinistön vvm-ajoilta se alkoi, Suomen aidon demokratian, oikeusvaltion, kansalaisten ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksien alasajo ja eläkeläisväestön ym köyhiksi tehtyjen ihmisten, veroparatiisi-sote- ja kerjuuttamisbisnes-IHMISKAUPAN uhreiksi pahoinpiteleminen. Vihollinen ei tullutkaan rasismikortti-maahanmuutetun, ulkomaisen halpatyövoiman mukana, vaan limusiinilla jenkeistä ym verokeitaista.

      • Anonyymi

        Hellan lettas sentään vatnikki on


    • Anonyymi

      Mene nyt töihin hoopo. Saat itsellesi omaa rahaa.

    • Anonyymi

      Elät kyllä jossain kummallisessa mikämikämaassa. Täällä arkitodellisuuden puolella ei ole mitään tuollaista. Mutta jatka vain, kun en muuta osaa :)

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomessa vallan väärinkäyttäjien keskuudessa, Etelä-Korean äärifasisti-diktaattori-presidentin kavereita. Tyyppi koetti AutokratiaUsan johdolla, toteuttaa sotilasvallankaappausta, kansalaiset estivät.

      https://www.lemonde.fr/en/international/article/2024/12/07/south-korean-president-apologizes-after-martial-law-declaration_6735441_4.html

      Suomessa tuo AutokratiaUsan pörssirikollis-äärifasistien sotilasvallankaappaus, toteutettiin lainvastaisen ex-ex-äärioikeistohallituksen ja Usan pörssirikollisille tekemien hävittäjä-ase-sota-sote-ym kansamme valtavien varallisuuksien varkauksien myötä.

      Suomesta tehtiin äärifasistinen diktatuuri, jo kauan ennen Unkaria ja Itävaltaa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Aloittajalle:
      Huomenna heti menet omalle terveysasemalle ilmoittautumaan sanoen:
      Hei, tulin hakemaan apua mielenterveyteni ongelmiin.
      Siitä se homma lähtee etenemään.

      • Anonyymi

        Ei venäjällä ole sellaista palvelua. ikkunasta pudotetaan.


    • Anonyymi

      Suomessa naisia pudottavat parvekkeilta, sama asia.

      • Anonyymi

        Venäjällä lääkäreitä, lehtimiehiä ja oligarkkeja.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomenkin valtionjohdossa, eduskunnassa, ministeriöissä ym on aika aloittaa korruptio-talous-pörssirikollisuus rikostutkinnat- ja syyttämiset.

    • Anonyymi

      Vastaava sotilasvallankaappaus ja perustuslain tallominen, kansanvallan ja aidon demokratian lakkauttaminen, tapahtui Suomessa lainvastaisen ex-ex-äärioikeistohallituksen kautta, jota yksikään Suomen kansalainen ei ollut missään demokraattisissa vaaleissa koskaan äänestänyt, kuin Etelä-Koreassa tyrannipresidentti koplineen koetti, vaan sielläpä kansalaiset yhdistivät voimansa ja estivät lainvastaisen hankkeen, toisin kuin Suomessa.

      https://www.cbc.ca/news/world/south-korea-president-impeachment-vote-1.7410823

      https://www.lemonde.fr/en/opinion/article/2024/12/14/thomas-piketty-the-idea-that-the-country-should-be-governed-by-bringing-together-all-the-so-called-reasonable-parties-is-a-dangerous-illusion_6736058_23.html

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18646161/pitaa-ensin-olla-aito-demokratia-etta-sita-voisi-mikaan-uhata-suomessa-ei-ole

      Yksipuoluejärjestelmästä eduskunnasssa ym vallankäyttäjien keskuudessa ministeriöineen kertoo se, ettei löytynyt vastustajia, lainvastaiselle ex-ex-äärioikeistohallitukselle eduskunnassa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      On ennenkuulumatonta, että pm koettaa lakkauttaa, Suomen valtion ja kansalaisten turvallisuutta, vakavasti uhkaavan veroparatiisi-merirosvoaluksen rikostutkinnat, liittyen tietoliikennekaapelien vaurioittamiseen, verovälttelyyn, yhteiskunta-luonto-ilmastovastuisiin. Sellainen epäisänmaallinen pm tulee erottaa välittömästi. Viranomaisten tehtävä työnsä aidosti ja kunnolla perusteellisesti.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18751783/eun-aarifasistihuijareitten-soihtukokous-lapin-luksuskeskuksissa

      https://www.theguardian.com/commentisfree/2024/dec/01/the-rich-will-pay-up-when-prodded-so-lets-make-tax-collecting-great-again

      PetosKok-pm KorruptioOrpo joka ehdottaa, veroparatiisialuksen ryöstösaaliin jakamista toisille veroparatiisirikollisille, on kyllä niin kaukana oikeusvaltio-periaatteesta ja uhka kansalaisten turvallisuudelle, valtiolle, että erottaminen on enää ainoa oikea ratkaisu. Viranomaisten aito perusteellinen, veroparatiisialuksen kaikkien rikosten rikostutkinta, on turvattava kansainvälisistäkin syistä.

      https://www.reuters.com/world/europe/russian-billionaires-whose-chemical-factories-fuel-russias-war-machine-2024-12-30/

    • Anonyymi

      Rasismiin on oikein puuttua, kun aidosti aiheellista, mutta sen verukkeella ei pidä antaa oppositiolle löysiä, vakavien isojen yhteiskunnallisten ongelmien, kuten veroparatiisi-sote- ja kerjuuttamis-ihmiskaupan toteuttamisen, eläkeläisväestöä äärimmäiseen köyhyyteen Suomen oloissa pakottamisella, täydessä yksimielisyydessä äärifasistihallituksen kanssa, saman rasismikortin taakse piiloutumalla.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17928171/oppositio-vaistelee-jalleen-elakelaiskoyhyys-kansanmurhaa-rasismikortin-taakse#comment-121892875

      Kirjastojen yksityistäminen on tehnyt niistäkin rahastusvälineitä, joissa ei sosiaalista oikeudenmukaisuutta tunneta. Rutiköyhien eläkeläisten pitää maksaa kalliita summia vuodessa, pelkästä kopiokoneiden vähäisestä käytöstä, mm. lehdistä sanaristikoiden kopioimiseen. Helpotusta maksuihin kyseleville, ei vaivauduta edes vastaamaan palvelupäällikön toimesta, muut virkailijat laitettu toistamaan "yhdenvertaisuus ja kohtuullisuus" -valhetta.

    • Anonyymi

      Suomessa oli sentään vapaat vaalit, jossa oli useita ehdokkaita.
      Miten Venäjällä?
      "Demokratia" toteutui siten, että kaikki saivat vapaasti äänestää Putiinia.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Samat pahvit äänestävät äärifasistihallitusta, äärioikeistodemareita- ja kepuja.

      Ettekö tosiaan käsitä suuntaa, johon Suomea on rankalla kädellä viety jo vuosikymmeniä, pitää vetää hätäjarrusta kunnolla, äänestää niin Vasemmalle kuin pääsee, paitsi kommunisteja, eli Vasemmistoa ja vaatia sitä kuulemaan vakiäänestäjiensä kuten eläkeläis-ihmiskaupan uhrien vaatimuksia ja tarpeita, vastaamaan niihin modernien 2 500€/kk minimieläkkeiden toteuttamisena.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18635046/600-000-000-ylelle-joka-vuosi#comment-131419581

      EK-ylen yksityisen pörssisijoittajien firman, äärioikeiston teekutsuliikkeen korkeakoulutettujen pörssiperillisten, yksityinen jättirahoitus ei ole perusteltavissa millään tiedonvälityksellä, kun sellaista eikä sananvapauksia EK-Yle puolueettomasti kykene tarjoamaan millään tavalla. Vasemmiston luovuttava kalliista "tiedonvälitys"-harhastaan yksityisten EK-Ylen suhteen ja kuunneltava äänestäjiään tässäkin asiassa.

    • Anonyymi

      Muut Pohjoismaiset oikeusvaltiot, eivät ikinä olisi ottaneet Kiinan pörssibiljonäärien TikTokia valtioonsa sisälle. Tämä on fakta, ja siihen on syynsä: turvallisuus, alkaen kansalaisten taloudellisesta, perustuslakiin kirjatusta aidosta taloudellisesta oikeusturvasta, jota ei tällä hetkellä Suomessa ole, vaan mm. eläkeläisväestöä on paljon taloudellisen väkivallan kohteina, sote- ja kerjuuttamis-IHMISKAUPAN orjiksi pakotettuina.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16220883/kiina-heilastelee-aarioikeiston-kanssa---ihmisoikeudet-vaarassa-suomessakin

      https://www.abc.net.au/religion/the-abc-is-right-that-falun-gong-teachings-are-dangerous/12538058

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18943342/yle-estaa-suomen-kansalaisten-sananvapauksia-ja-mainostelee-kiinan-porssirikollisia

      Irvokkainta on että yksityistetty EK-Yle, esti Suomen kansalaisten kommentit aiheen keskustelussa, voi sanoa totaalisesti. Jokin aika sitten kummastelin, EK-Ylen mielistelevän oloista juttua, kiinalaisen pörssirikollisjärjestön Falung Gongin uskonlahkon tai hengellisen sellaisen verukkeella, käymästä erittäin vaarallisesta ja kyseenalaisesta, (vakoilu) toiminnasta ulkomailla. Muistelin Falung Gongin itsemurhaiskuja, jos ne olivat Kiinan sisällä, saattoivat olla myös lavastettuja, muilla ihmisoikeusrikollisilla teetettyjä. Luin kansainvälisten medioitten uutisia aiheesta ja voi sanoa että järkytyin EK-Ylen jutusta.

      https://www.abc.net.au/news/2020-07-21/inside-falun-gong-master-li-hongzhi-the-mountain-dragon-springs/12442518

      https://www.abc.net.au/religion/the-abc-is-right-that-falun-gong-teachings-are-dangerous/12538058

      Syyt yksityisen EK-äärioikeistoYlen Kiinaa mielisteleviin ja Kiina"vastaisten" kiinalaisten muka-maanpakolaisten, ökyrikkaiden pörssibiljonäärien erilaisine lahkoineen ja yhtiöineen, toiminnan lupien antaminen Suomeen, äärioikeistohallituksen toimesta. Mietitytti myös Kok-Valtosen ulkoministerin tietämättömyys, joka on jälleen Gazan tasoa, mutta kun kyseessä oman valtion sisäinen turvallisuus, ulkoisen lisäksi ja kansalaistemme ihmisoikeudet, on vähintä voida vaatia isoimpien talousrikosten, korruption ja äärioikeiston järjestäytyneen pörssirikollisuuden rikostutkintoja, poliittisen ym vallankäyttäjien keskuuteen heti.

    • Anonyymi

      Ylen ay-verovähennys keskustelussa, joku kultalusikka kerholainen väitti, että Sveitsin toteuttamat 2 500€/kk MINIMIELÄKKEET, juontuisivat sen "kolme kertaa paremmasta bkt:sta" - No eivät johdu.

      Sveitsi ilmoitti ykskantaan, että rikkaiden vastuu köyhemmistä, velvollisuudet pitää kaikkien kansalaisten, eläkeläisten taloudellisen perusturvan kunnossa, aidosti vastaamassa ajanmukaisia korkeita elinkustannuksia, on se syy, ilmastouhkien ja luontokadon torjumisten lisäksi, joiden ehtona huippututkijoiden vetoomuksen mukaan se jokaisen valtion sisällä on.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Siihen kun lisätään KiinaOligarkkien kanssa golfailevien, korruptiopoliitikoiden ja muiden Venäjän juoksupoikien vaikutus, "ukrainan jälleenrakentamisen" verukkeella rahan kansalta varastamis-hinkumisineen, täytyy sanoa, ettei Suomen kansan puolia pidä kukaan tai mikään taho.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16220883/kiina-heilastelee-aarioikeiston-kanssa---ihmisoikeudet-vaarassa-suomessakin

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17988758/viron-kokoomus-pm-kallas-narahtanut-venaja-bisneksista-eroa-vaaditaan-isosti

      Missä Viro-yhteydet, siellä Venäjä- ja Kiinayhteydet, missä Kallas, siellä juoksevat Suomen kansan rahat verokeitaiden hämäriin kipittäen rivakasti.

    • Anonyymi

      Liittyvätkö Supon ex-johtajan Pelttarin maanpetossyytteet, vallan väärinkäyttämisiin, poliittiseen korruptioon ja veroparatiisivuotojen salailuun ja junailemiseen poliitikoiden ja virkamiesten ym vallankäyttäjien keskuudessa ?

    • Anonyymi

      Suomessa ei ilmeisesti osata, tai talouskytköksistä johtuen, haluta myöntää, että Kiinan valtionjohdon toimintaa, voi olla verhottuna ns. hengellisissä liikkeissä ja "maanpakolaisuuteen" naamioituna, useissa myös toisilleen vastakkaisissa ilmenemismuodoissa.

      https://www.abc.net.au/religion/the-abc-is-right-that-falun-gong-teachings-are-dangerous/12538058

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18928107/venajayhteydet-quotsinimustallaquot-liikkeella-aarifasismia-johdetaan-oligarkkien-toimesta#comment-135335674

      Missä venäläisoligarkit, siellä Kiinan johto maanpakolaisia esittävine, vaarallisine liikkeineen kehräämässä valtion velkaa Kiinalle.

      https://www.abc.net.au/news/2025-05-27/lowy-report-chinese-debt-repayments-developing-pacific/105343880

      Kiina ei vaikuta "vain" Afrikassa tai Tyynen valtameren saaristoissa, vaan ihan Suomen kaduilla, uskontoon, ja/tai muuhun "henkiseen" liikehdintään, tai pakolaisuuteen naamioituna. Onpa tosiaan nähty kiinalaisia armeija-asuissaan huutelemassa militarismikäskyjään ihan Tre:en Keskustorilla - suomalaisvirkamiehillä lienee ollut kiirettä, estää vapaan maan kansalaisten rauhanomaista toimintaa, oikeuksiensa puolesta, kun ei näkynyt paikalla.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18943386/yksityistetty-yle-mainostaa-kiinalaisten-quotfalung-gongquot-porssirikollisjarjestoa

      https://www.abc.net.au/news/2020-07-21/inside-falun-gong-master-li-hongzhi-the-mountain-dragon-springs/12442518

      Ei kiinalaisten datakeskuksia Suomeen. Ei valtion velkaa pörssikeinottelija-verovälttelijöille kiinalais- ja ukrainalaisbisneksien verukkeella. Tutkintaa isoimmasta talousrikollisuudesta, korruptiosta ja valtion korkeiden virka-asemien väärinkäytöistä tarvitaan Suomessa.

    • Anonyymi

      Unkari on Euroopan demokraattisimpia maita.

      Siellä hallitus toteuttaa kansan enemmistön toivomaa politiikkaa. Se on aitoa demokratiaa.

    • Anonyymi

      Et voisi olla enempää hukassa. Unkari on äärifasistinen valtio, kuten Venäjä, Kiina, Pohjois-Korea ja Vietnam, ja niin on myös Itävalta ja Suomesta tehtiin siinä Lipposkoaliton jälkeen etenkin PetosKok-Niinistö oikeistohallituksien aikana.

      https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/

      Äärioikeiston PetosKokPersu-Trumpisteilla on tiiviit ja läheiset suhteet idän kommunistivaltioihin ja niiden ihmisoikeusrikollisjohtoihin.

      Vaikutukset Suomeen näkyvät jo isosti, kansalaisilta on viety Suomen perustuslakiin kirjatut oikeudet aina aitoon ja ajanmukaiseen taloudelliseen oikeusturvaan esim. eläkeläisväestöllä, jotka viisaammat ja pitkänäköiset päättäjät aikoinaan, älysivät Suomen perustus-ym lakeihin kirjata. Sananvapauksia estetään yksityistetyssä, hämäräksi omistussuhteiltaan, kansalaisille jätetyssä Ylessä, täysin "normaalina", eli elämme valtiossa jossa kansalaisten pitää hihkua, jos saavat osallistua Ylen keskusteluihin, eli poikkeus vahvistaa säännön.

      • Anonyymi

        Demokraattinen, vapailla vaaleilla valitut johtajat eivät tietenkään koskaan kelpaa punikeille


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6336
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4062
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3373
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      13
      3044
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2332
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2317
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1926
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1842
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      28
      1594
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1392
    Aihe