APUA! Motissa

Piti sitten mennä paperitehtaaseen töihin. Velipoika meni samaan aikan (kevät 2002) pankkiiriliikkeeseen ja repii rahaa, meikä vaan lakkoilee vaikka palkka on periaatteessa sama.

Velipojalla näkymät ihan eri luokkkaa, paperi ulkoistaa kohta kaikki Kiinaan ja velipoikakin on jo vihjannut että kandee jättää uppoava laiva. Nyt siis kiireesti jonkun muun alan töitä. mutta paperin koulutuksella ei tunnu mitään vastaavan palkkaluokan hommaa saavan, joten olen motissa. Onko ideoita??
5523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

olet. Velipoika taitaa pärjätä paremmin pankkiiriliikkeen ovimikkona. Vai tahkoaako hän kirveitä jo siellä. Olis meinaan ta:n puolella kirveellä töitä.

Äänestä
  • velipojalla hommat oletettavasti ok.

    Meikä tässä miettii mitä tekisi. Ei TODELLAKAAN huvita jäädä johonkin paperitehtaaseen duuniin ja odottamaan sitä giljotiinia joka lopettaa sitten kaikki kerralla. ATK:ta olen hieman harrastanut ja siltä alalta voisi hommia koittaa hakea, toisaalta kaikki osaa nykyisin ATK:ta joten en tiedä onko sielläkään tulevaisuutta.

    VOI PASKA!!!!

    Olisi pitänyt silloin yläasteella vähän miettiä!

    Äänestä

et osaa edes kirjoittaa, kannattaisiko opetella Suomen kieli ensin.

Haet sitten vaikka jostain peräkylän paikallislehdestä aputoimittajan paikkaa.

Heh, heh...

Äänestä
  • vaikka ei osaa muuta kuin paperikonetta hoitaa, voi silti kouluttautua johonkin yleishyödylliseen, esimerkiksi paperinkeräyshommiin, nimittäin keräyspaperista tulee pula lähivuosina ja sillä alalla on puutetta väestä. Tarvitsemme reippaita työntekijöitä, jotka tuntevat paperialaa.

    Ilmoittautua voi lähimpään keräyspaperin koontipisteeseen, nimimerkillä "paperimies"

    Äänestä

no, jos olisikin nyt oikea aika palata reaalimaailmaan.. ja mennä ihan tavallisella palkalla tehtaaseen työhön.. kyllä paperimieskin pärjää vaikka sahalla.. kunhan vähän harjoittelee..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paperin työntekijä kirjoitti:

Piti sitten mennä paperitehtaaseen töihin. Velipoika meni samaan aikan (kevät 2002) pankkiiriliikkeeseen ja repii rahaa, meikä vaan lakkoilee vaikka palkka on periaatteessa sama.

Velipojalla näkymät ihan eri luokkkaa, paperi ulkoistaa kohta kaikki Kiinaan ja velipoikakin on jo vihjannut että kandee jättää uppoava laiva. Nyt siis kiireesti jonkun muun alan töitä. mutta paperin koulutuksella ei tunnu mitään vastaavan palkkaluokan hommaa saavan, joten olen motissa. Onko ideoita??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu