Päästätkö ihmisiä helposti lähellesi vai oletko varovainen? Itsellä vähän sitä vikaa, että tulee päästettyä ihmiset edelleen lähelle ja siinä saa helposti siipeensä...
Oletko teflonia vai toffeeta?
Anonyymi-ap
28379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Olen helppo tapaus. Mutta. Siinä on tietyt rajat, joiden taakse saa kurkistaa vasta myöhemmin. Ehkä.
Niin kai, ehkä myöhemmin, jos on tuuria matkassa.
Tuurilla ei ole sen kanssa mitään tekemistä, vaan pitää osoittaa luotettavuutta, empatiaa ja vastavuoroisuutta. Ihan helppo homma, mutta ei sovi hölmöille.
No ei varmaan olekaan, tuli vaan mieleen se Kummelin "Ei tiedolla, ei taidolla, vaan tuurilla.."
Leikki sikseen, kun on vakavista asioista kysymys. Kyllä minä sen ymmärrän, että luottamus pitää ansaita.
Kummelilla on monta muutakin hyvää letkautusta joita soveltaa parisuhdeasioihin 😂
Luotettavuus on kovaa valuuttaa, mutta ehkä näin vanhemmiten, eletyn elämänkin myötä antaisin isomman painoarvon empaattisuudelle ja vastavuoroisuudelle. Ja ehkä jopa unohtaisin kuvauksena koko luotettavuuden, koska ilman vilpitöntä empaaattisuutta ja ehdotonta vastavuoroisuutta ei voi olla luotettavuuttakaan. Ergo, muut asiat määrittävät luotetttavuuden, ei toisin päin.
Ehdoton teflon.
Olen juuri se mies joka erottuaan kävelee pois ja kiertää kuralammikon.
Taustalla aurinko joka ei lämmitä
Kirjoitan tähän sääntöjen vastaisen kommentin koska asiallinen kommenttini poistettiin:
VITTU
Siinä molopää monelle jotain tekemistä.
Ketä tässä nyt nimität molopääksi?
No miten sä haluisit heppu kokea tämän asian ja ketä kaikkia asettaa osallisiksi? Sivusta
Olen lakritsia, mieti millaista se on.
Tumma, makea, pehmeä ja lopulta tulee laksatiivisia vaikutuksia?
Samettinen , ei liian makea, pehmeä, hyvä suutuntuma, ei takerru, nostaa verenpainetta liikaa nautittuna.
Tällä kertaa enempi namutäti, mutta voit toki kuvitella mitä haluat.
Tähän nyt vielä, että näennäisesti päästän lähelleni avoimuudellani. Pystyn puhumaan hyvin avoimesti asioista, myös itsestäni. Muttei se tarkoita, että olisin todella päästänyt lähelleni, olen vain ollut avoin. En päästä ihmisiä sisimpääni eli kiinny ja kiinnity heihin helposti. Avoimuudesta huolimatta, moni tulkitsee avoimuuden naivisti läheisyydeksi, sitä se ei silti ole.
Entinen Eivori
Mulla taas just se ongelma, että kiinnyn liian helposti.
Ymmärrän, niin minäkin jooskus nuorempana kiinnyin ja herkästi otin sisimpääni ihmiset. Jossain kohtaa huomasin satuttavan itseäni niin, aloin järkeistää asioita ja kasvattamaan etäisyyttä. Nykyään osaan jo suojata itseni siis sisimpäni ja sulkea ulos ihmisiä tunteistani. Enkä enää purematta niele muutenkaan kuten joskus ihmisten hyvyyttäkään. Niin paljon tullut törmättyä kaksinaamaisiin takinkääntäjiin.
Mutta sitten kyllä kun joku pääsee oikeasti lähelleni, lähellä pysyy kuten nyt vaikka mieheni, vaikka oikukaskin osaa olla.
Entinen Eivori
Mä laadin kriteerit, arvot kohdilleen joiden puitteissa seulon ketä lähelleen voi päästää ja ketä on hyvä pitää kädenmitan päässä itsestään. Tai vieläkin kauempana. Se helpottaa arvioimista ja selkeyttää kummasti omaakin toimintaa.
Entinen Eivori
Hyvin sanoitettu 👍
Aika teflonia olen, mutta helposti lähestyttävä. Ei mua kovin haittaa puhella ihan sielukkaammistakin sopukoista kahden kesken. En mä tiedä miten sen kertominen juuri satuttais, vaikkahan sitten ei mitään erikoisempaa siitä tulis...olen mikä olen kävipä mitä tahaansa.
Päästän lähelle. Rakastun ja kerron sen. Olen valinnut sen tien koska voimat riittävät pettymykseen. Kannattaa elää isosti ja täysillä.
Yhden intiimijutun laitan tähän ja toivon että otatte kantaa. Pystyn keskittymään täyttymyksen tuovaan seksiin vain pimeässä. Muutin kesämökiltä, jossa yö oli täysin hiljainen ja pimeä, asutuskeskuksen asuntoon. Ei tule huippuja täällä, ehkä tottuu mutta aikansa ottaa. Se siitä lähellepäästämisestä.
Saivat naapuris gubbe vähän aikaa huilata
Ihan äärettömän avoin olen 😃
- nimerkki
sisäisen sulkeutumisen master ja veteraani 😅
Minä en näihin kompakysymyksiin vastaile.
No sehän ole, kun jättää sitten vastaamatta vaan.
Minussa on henkisiä vyöhykkeitä.
Ykkösvyöhykkeelle helposti.
Muut vyöhykkeet vaikeakulkuisempia henkisesti.
Sitten tietty vip-alueet, henkisesti.
Vilma
On se luottamus joillakin niin hakusessa. Eivät tiedä, mitä se on ja jos sitä ei ole, miltä se näyttää. Hölöpölöltä.
Pintaan pääsee kohtuuhelposti käsiksi, pinnan alle harva, sisimpään saapi koputella aika pitkään ennen sinne pääsyä...ei reitti kiinni ole mutta sitä ovea ei raoteta ilman täyttä luottamusta. Tunteet tosin saattavat viedä joskus eikä aina muista pistää hanttiin 🙂, en ole robotti
Sydän on niin pehmo, että on pakko vetää teflonilla.