Ilmeneeköhän miehen masennus näin?

Anonyymi-ap

Ilmeneeköhän miehen masennus näin:

- ei jaksais tavata,

- kun jaksaa tavata, haluaa vaan istua ja tuijottaa eteensä, puhella omiaan

- ei kysele, eikä ole oikein kiinnostunut mistään

- ei jaksa siivota, asunto likainen

- kalja kyllä maistuu!

- loukkaantuu hyvin herkästi

- jopa kahvinkeitto on ylivoimaista

- aloittaa vkl aamut oluella, eikä syö mitään!!!

10

338

Äänestä

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi varmaankin ilmetä noin.
      Olis kiva jos ees jaksais eräs tavata,
      vaikka sit vaan istuis ja tuijottelis lattiaa ilman mitään pölinää.

      • Anonyymi

        Kahvikupin ääressä. Kahvilassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kahvikupin ääressä. Kahvilassa.

        Kelpais kyllä sekin hyvin.


    • Anonyymi

      Hyvin todennäköisesti.

    • Anonyymi

      Kyllä tuo hyvinkin voi olla masennusta ja/tai testot matalalla. Voi myös olla, että tuo on henkilön normaali olotila. Jos tietäisi onko hän ollut tuollainen aina, vain muuttunut tuollaiseksi, niin se helpottaisi arvailua.

    • Anonyymi

      Alkoholi lisää masennusta.

    • Anonyymi

      No voi että.

      • Anonyymi

        Sä tasas eläydyit tähän miehen epikriisiin


    • Anonyymi

      Kaikki viittaa alkoholismiin. Alkoholi tuhoaa aivot ja repii hermostoa. Ts. tuota itse hankittua "lääkitystä" varten on vain yhksi parannus:
      Lopettaa aivan kokonaan viinan kanssa läträily.

      Niin kauan kuin toiset auttavat, joko taloudellisesti tai henkisesti, alkoholistia, he ovat osasyyllisiä alkoholistin viinankäyttöön. He tietämättään hyväksyvät sen. Se on kuin kaataisi bensaa tuleen.

      • Anonyymi

        Masennusta usein hoidetaan viinan avulla, täysin väärä tapa tietysti mutta siitä huolimatta näin tehdään. Asunnon siivottomuus kertoo paljon. Kehoittaisin ohjaamaan terveyspalveluiden piiriin. Voit auttaa tukemalla mutta älä mene liian syvälle tuohon mukaan ja ryhdy hoitamaan ketään voit joutua sellaiseen kurimukseen ettet tiedäkään. Pysy etäällä, ota etäisyyttä mutta auta näkemään vaihtoehtoisia ratkaisuja. Missään tapauksessa älä ryhdy hoitajaksi, tukea voi antaa muutoinkin monin eri tavoin kuin sitomalla itsensä päihdeongelmaiseen ihmiseen. Muutamia kertoja jos itse jaksat, voitte yhdessä siivota asunnon ja sanoa ettet halua seurustella sottapytyn kanssa ja jos meno ei muutu, suhde menee tauolle.
        Neuvo miten siivotaan, jos mies ei tee mitään vaan ryyppää ja sotkee ja on sen näköinen ja oloinen ettei osaa tai välitä huolehtia mistään tee huoli- ilmoitus terveydenhuoltoon ja sosiaalitoimeen. Mutta älä takerru, jos näyttää siltä että mies ryyppää ja on kehittynyt päihdeongelma tee selväksi ettet seurustele alkoholistin kanssa ja suhde jää tauolle.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1802
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      866
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      94
      601
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      515
    Aihe