Ansiosidonnainen

Anonyymi-ap

Moneltako on jo leikattu 20% ja paljonko on päiviä jäljellä? Millä
Aiotte selvitä kun töitä täällä ei tule saamaan aikoihin.

25

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rikollisuudella.

    • Anonyymi

      Rikollisuus varmasti nousee reilusti. On meillä hienot päättäjät, onko persufanit viä persujen puolella?

    • Anonyymi

      Rikkaiden ok-taloista tulee suosittuja tavaranhaku paikkoja.

      Myös murhat ja kidnappaukset lisääntyvät ja siinä ei ole rikkaan henki minkään arvoinen jos ei rahaa löydy ajoissa....ei mene kuin elokuvissa eli aikaa ei ole vaan siirrytään seuraavaan kepposeen... Siinä ei poliisi pysy perässä.... maakin vaihtuu lennossa....

      • Anonyymi

        Kokoomusmulkkuja nyt hakkaa ihan mielikseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomusmulkkuja nyt hakkaa ihan mielikseen.

        sinä korkeintaan et muuta hakkaa kuin tattia :D :D :D


      • Anonyymi

        In your dreams.


    • Anonyymi

      pelkällä perusturvallakin pärjää oikein hyvin. turhaa nillitystä väittää muuta. mikään ei ole koskaan riittävä määrä jos elää yli varojensa.

      • Anonyymi

        Ikä on myös aika iso tekijä pärjääkö vai ei, ne on ne menot ihan eri 25v mitä ne on sitten yli 50v. Ja toki onko perhettä ym ym.

        Itse olen jo 56v eikä juurikaan ylimääräisiä menoja mitä oli nuorempana, baareissa ym piti silloin viilettää...ei enää, iso säästö


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ikä on myös aika iso tekijä pärjääkö vai ei, ne on ne menot ihan eri 25v mitä ne on sitten yli 50v. Ja toki onko perhettä ym ym.

        Itse olen jo 56v eikä juurikaan ylimääräisiä menoja mitä oli nuorempana, baareissa ym piti silloin viilettää...ei enää, iso säästö

        Itse olen jo 56v eikä juurikaan ylimääräisiä menoja mitä oli nuorempana, baareissa ym piti silloin viilettää...ei enää, iso säästö

        Huvittaa kyllä tän kylän bubi miten sinne samat töissä käyvät dumbbaa koko kuukauden palkkanssa kuukaudesta toiseen. Aina työvaatteet päällä pitää vielä tulla sinne töiden jälkeen. Ihme porukka kyllä kelpaa joillekin töihin. Sitä kyllä ihmettelen, että miten ovat töitä saaneet. Tuskin hakemuksia lähettämällä vaan täysin suhteiden kautta.


    • Anonyymi

      Ihminen on sitkeä olento eli aikanaan keksii keinon työllistyä ja se alkaa siitä ettei ole ronkeli mitä työtä tekee...
      On ihmiset elelleet kelan peruspäivärahalla vuosia aiemminkin eli miksikäs ei nyt eläisi?

    • Anonyymi

      On kyllä törkee teko kokoomuslaisilta tämä ansiosidonnaisen leikkaus.

      Ei kukaan ole oamsta tahdosta frimasta lähtenyt ja alkanut vaan nostaan ansiosidonnaista ja työttömyyskorvauksia.

      Eikä työtön voi päättää siitä, että hän vain menee johkin seuraavan friman töihin.

      Sitten kokoomuslaiset vielä kehtaavat väittää, että ihmiset ovat muka tahallaan työttöminä ja nostavat ja elävät pelkillä korvauksilla.

      No ei kyllä olla omasta tahdosta lähdetty entiestä työpiakasta!


      Muutenkaan ei voi päättä mistään määräaikaisesta työsopimuksesta vaikka itse haluiasi vakituisesti niin se ei firman johdolle käy!

      • Anonyymi

        Kokkare on sairas otus, ei siis edes ihminen....


      • Anonyymi

        "Ei kukaan ole oamsta tahdosta frimasta lähtenyt ja alkanut vaan nostaan ansiosidonnaista ja työttömyyskorvauksia."

        Vai tiedät sinä kaikkien tekemiset???
        Minä kyllä sanouduin firmasta irti ja aloin työttömäksi hyvissä ajoin ennen eläkeikää!
        Ansiosidonnaista maksetaan sinne eläkkeelle saakka eli kyllä irtisanoutuminen osunut kohdalleen!
        Niin ja se irtisanoutuminen tapahtui jo vuosia sitten ja ne laskuri päivät ( 500) riittivät putkeen!
        Kyllä 5v ennen eläkettä hyvä lopetella se iänikuinen työssä käynti ja alkaa elelemään vapaammin! Yksi elämä meillä vain eikä kukaan ole vanhuksena katunut että teki liian vähän töitä elämänsä aikana!


    • Anonyymi

      Lääkäreillä on paksu lompakko ja putkiaivot.

    • Anonyymi

      Kohta saa asuntoja halvalla, rikkaat pääsee ostelemaan.

    • Anonyymi

      Laiton lisääntyy. Itse en tee mutta yleisesti.

    • Anonyymi

      Kuluja vähentämällä. Halvempi asunto. Ei osta mitään ylimääräistä. Ei ollenkaan uusia vaatteita, ei hiustenleikkuuta, ei ravintola käyntejä, ruokaa tai juomaa. Vain ilmaisia harrastuksia. Ei autoa tai matkalippua. Kirjastossa voi käydä ja kirjoja lukea. Ei maksa mitään. Kännykkä on pakko olla ja niin pääsee tänne kirjoittelee.

      • Anonyymi

        Voi sanoa elävänsä niin ympäristöystävällisesti kuin mahdollista.


    • Anonyymi

      Kyllä. Nuo on ne tavat. Itse olen hyvinkin tyytyväinen. Kauhistuttas maksaa jostain pullasta 8 euroa. Kesällä suon kyllä itselleni kotimaanmatkan.

    • Anonyymi

      Orpo oli asiasta sitä mieltä ettei ihmiset jää tyttömäksi vaan työllistyy ennenkuin leikkaukset tulevat voimaan jolloin työttömyysaika lyhenee merkittävästi!
      Kyseessä siis kannustaminen takaisin työhön eikä mikään rangaistus!

      Aiemmin oltiin ansiosidonnaisen päivälaskuri loppuun ja sitten mentiin vasta töihin puoleksi vuodeksi nollaamaan laskuri...
      6kk työtä ja taas 500 pv loikoilua idea sai lopun ainenkin ansiosidonnaisen osalta!

      • Anonyymi

        Ennen uutta 12 kk työssäoloehtoa työttömäksi jääneiden kannattaa nyt pysyä kokonaan työttömänä päivärahakauden loppuun. Silloin ei porrastukset vaikuta, vaan saa pitää kokonaan työttömyysrahansa.


    • Anonyymi

      Olen nyt saanut tuon 40 päivältä ansiosidonnaista. ja nyt kun hakkiin niin sainkin täyden päivärahan. 60 päivältä saanut nyt eikä ole laskenut päiväraha. mitenkä tämä on mahdollista?

    • Anonyymi

      Unohtivat varmaan...

    • Anonyymi

      Kohta 950 kassapäivää takana eli ei ole muuttunut elämä vaan nautiskelu jatkuu ilman murheita ja eläke alkaa olemaan ihan ok tuntumassa :D

      Jos menisin töihin 12kk ajaksi , silloin laskettaisiin ansiosidonnainen uudelleen ja se olisi porrastuksen piirissä. Joo ei se työ kiihota niin paljon että sen perässä juoksen ja sitä haluan enää koskaan!

      Olen saanut elää upeaa aikaa reilusti ennen eläkettä ja terveys ok tasolla eli ei loppuun kulutettuna kuten monet. :D

    • Anonyymi

      ottaa tarpeeksi tiheään kossua niin ei selviä..

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3899
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1608
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1114
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe