Tai jos asut OK talossa niin onko kellaria, tai yleistä väestönsuojaa lähistöllä?
Tässä on joku varasto/saunarakennus, jossa on sellainen väkevä teräsovi. Mutta kun se on maan pinnalla ja kovin pieni, että onko lienee edes muodollisesti väestönsuoja?
Tosin joka talossa on tekniset tilat maan alla ja rappujen alussa on luukku sinne. Sinne minä ainakin menen jos ryhdytään pommittamaan.
Mutta jos tehdasalueelta pääsee myrkyllinen kaasupilvi, niin ainoa toivoni on 3M naamarini kaasu- höyry- ja hiukkassuotimella. Tässä talossa nimittäin on painovoimainen ilmanvaihto ja korvausilmaa ei voi estää tulemasta.
Noh, ehkä teipillä ja muovipusseilla.
Tässä on joku varasto/saunarakennus, jossa on sellainen väkevä teräsovi. Mutta kun se on maan pinnalla ja kovin pieni, että onko lienee edes muodollisesti väestönsuoja?
Tosin joka talossa on tekniset tilat maan alla ja rappujen alussa on luukku sinne. Sinne minä ainakin menen jos ryhdytään pommittamaan.
Mutta jos tehdasalueelta pääsee myrkyllinen kaasupilvi, niin ainoa toivoni on 3M naamarini kaasu- höyry- ja hiukkassuotimella. Tässä talossa nimittäin on painovoimainen ilmanvaihto ja korvausilmaa ei voi estää tulemasta.
Noh, ehkä teipillä ja muovipusseilla.
Vastaukset 19
Vanhimmat
No eikö kaikissa taloyhtiöissä ole pakollisena? En tiedä, mutta viimeisestä lauseesta lähti Abreun biisi soimaan päässä.
Varmaan se varasto sitten on muka väestönsuoja. Tämäkö rupesi soimaan päässä:
https://youtu.be/8qhrJGb9saQ?si=qCKLPtuAZBCzXTOc
No tämähän se. Joskus ärsyttää, kun elämä on yhtä musiikkia aamusta iltaan. Aina lähtee joku biisi soimaan päässä ja sitten toisaalta tykkään kuunnella musiikkia. Paljon.
Kaikissa yli 1200 neliön kokoisissa taloyhtiöissä väestönsuoja on pakollinen. En muista, mistä lähtien tämä määräys on ollut voimassa, mutta käytännössä siis on jo pidempään ollut vaatimuksena, että uudisrakennuksiin väestönsuoja rakennetaan, jos neliömäärä täyttyy.
Ei ole kaikille väistösuojaa. Tämä on realiteetti.
Nehän pitäisi saattaa ajantasalle.
Mitä puolustaa, jos kansalaiset ovat heti kitarat oikosena.
Sellaisen pop-up väistötilan voisi kyllä jokin start-uppi kehitellä.
Vilma
Kitara = ketara
Siis nekin, mitkä on rakennettu, pitäisi ajantasaistaa.
Vilma
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/dc24177b-e7c0-45ff-82fa-0c95db5fd15c
Tuolla noita ohjeita mitä tehdä jollei ole virallista suojaa.
Meillä on yhtiössä kuulemma väestönsuoja, mutten ole koskaan kuullut että sitä olisi ammattilainen testannut tai muutenkaan pidetty kunnossa. Jossainhan papereissa se olisi lukenut. Täytyy nyt ottaa asiaksi ravistella ihmisiä joille tilan kunnossapito kuuluu. Naapuritalossa se sijaitsee, niin on jäänyt multa tutkimatta.
Täälläkin on ihan asialliset tilat kellarissa, puolet kerroksesta maan alla ja keskellä taloa suojaisa käytävä. Hätätilassa toimii hyvin sirpalesuojana.
xLiner
Eikö yhtiöissä pidä olla jokin suunnitelma ja vastaavat.
Niissä kerrostaloissa, missä on kellarissa verkkovarastot, ne verkkovarastot ovat n e tilat kait.
Kivaa olisi, jossei olisi rottia.
Vilma
Ei se aina mene. Tämän talon häkkivarasto on vain häkkivarasto. Ilmeisesti viereisen talon varasto on jämäkämpi ja teräsovella. Tai sitten siellä on ihan erikseen joku muu systeemi. Täytyy selvittää.
Täällä ei ole rottia 😄 Eikä hiiriäkään. Jokunen hämhäkki pysyy eväissä, mitä lie ötököitä syövätkään.
Kaikissa taloissa ei tarvitse olla väestönsuojaa. Olikohan niin, että jos kerrosala on alle 1200 m^2, ei tarvitse.
xLiner
Kellari on ja väestönsuojakin aika lähellä. Vaan en minä mihkään väestönsuojaan varmaan lähtisi, kun eläimet pitäisi jättää kotiin heitteille. En pysty, en kykene. Rakastan niitä.
Entinen Eivori
Onko sulla perunakellaria. Sellaisestahan voisi kehittää. Kait. Hiekkapusseja.
Vilma
Meillä on taloyhtiössä väestönsuoja. Normaalisti toimii asukkaiden kanahäkkivarastona, mutta tarpeen vaatiessa se on muistaakseni 72 tunnin sisällä pystyttävä päivittämään väestönsuojaksi. Sieltä löytyy kaikenlaista tarviketta hätätilanteen varalle, esim kuivakäymälät, pakoluuukku (pystyy kaivamaan tiensä ulos jos pääsisäänkäynti on romahtanut), ensiaputarvikkeita yms.
On taloyhtiön vastuulla huolehtia siitä, että väestönsuoja on asianmukaisesti varusteltu ja varusteet ajan tasalla. Taloyhtiössä täytyy olla myös joku, joka tietää miten hätätilanteessa pitää toimia. Ei paljoa auta, jos kaikki vain menevät pällistelemään väestönsuojaan, että mitäs sitten pitäisi tehdä. Yksikään viranomainen ei hätätilanteen sattuessa tule kädestä pitäen opastamaan, vaan se pitää tietää taloyhtiöissä.
Suomessa on väestönsuoja noin 4 miljoonalle ihmiselle. Melko hyvä luku, jos verrataan kansainvälisesti, mutta liian moni jää silti ilman väestönsuojaa. Yksi ongelma on myös se, ettei väestönsuojiin saa viedä lemmikkejä. Toivottavasti tuota ei tarvitse koskaan käytännössä edes miettiä, mutta ajatuksena kauhea.
Naiset voi jättää miehet ulos ja ottaa lemmikit sen sijaan.
Jos lemmikeillä koiranrontteja tarkoitat kuten arvelen, niin se se vasta kauheaa olisi, jos nuo haisevat ja kaikkialle paskovat kusiruiskut sinne tulisi räkyttämään!
Taloyhtiön väestönsuoja on parin kilometrin päässä. En kyllä aio sinne mennä missään tilanteessa.
Joku luola metalliovin ja tägikoristein löytyy jonkin matkan päästä, mutta tokko on asuttavassa kunnossa.
Vilma
Kysy pelastusviranomaisilta missä on lähin väestönsuoja.
- Sheena
Helsinki on ainoa kaupunki, jossa on väestönsuojaan kaikille
Mulla on taloyhtiössä väestönsuojaaä.
Meillä on väestönsuoja, kun on uusi talo. Toimii häkkivarastona. Ja kun sen tilasta vähennetään pakolliset WC -ja juomavesitilat sekä ilmanvaihtosysteemi (oikein aktiivihiilisuotimilla!), jää lattapintaa jopa 0,5 neliömetriä henkeä kohti. Eli kyljellään nukkumaan mahdut, mutta kyljen kääntäminen ei onnistu lähommäistäsi telomatta. Ja tämäkin vain, kun olet sinne suojaan mennyt ilman mitään viemisiä kuten eväitä, juomaa, radiota...
Lain kirjain on täytetty, joten oma syysi jos kuolet!