Pomot voisi pysyä poissa työntekijöiden taukotilasta

Anonyymi-ap

Alkaa ottamaan aivoon kun pomot tulee työntekijöiden taukotilaan kahvittelemaan.
Kun haluaa pitää taukoa ja jutella työkavereilla niin pomo valittaa jostain mitättömistä pikkujutuista kuin teini tai jakaa uusia töitä tai sitten pomot huutaa toisilleen. Mikään näistä ei kuulu mielestäni taukotilaan.
Kolme miestä alkoi jo pitää taukonsa muualla. Itse olen tehnyt tätä satunnaisesti tai mennyt tauolle vasta kun näen että pomot lähtee sieltä.

Mitä mieltä olette, pitääkö pomon antaa pitää tauko rauhassa ja mahdolisesti pysyä kokonaan poissa?

8

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä myös huomattu kunnallisella miten pomoille/esihenkilöille voisi olla oma taukotilansa. Keskustellaan miten sais rahat riittämään ruokaan joulunakin yms, ja sitten tulee herrat isoherrat puhumaan miten on kesämökin kakkos-uima-altaasta löytynyt hiushalkeama ja se on nyt ihan sekoittanut suunnitelmat kun on pitänyt golffia lähteä harrastamaan.

      • Anonyymi

        tuskin kuntien pikkupomoilla on tuollaiset palkat. Kaukana siitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tuskin kuntien pikkupomoilla on tuollaiset palkat. Kaukana siitä.

        Tuskin on kaukana siitä. Täsmälleen tuollaiset palkat on.


    • Anonyymi

      Suomalaiset on katsos sellaisia lampaita jotka nöyrästi kulkee eteepäi. Pomoilla on niin kauan töitä kun teitä lampaita riittää

      • Anonyymi

        mitähän tuokin tarkoittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        mitähän tuokin tarkoittaa.

        Joku työtön. Olen tavannut näitä. Ottaa kaljaa samalla kun vittuilevat että on varmasti hienoa mennä töihin kun voisi tehdä mitä haluaa.


    • Anonyymi

      Se pännii, kun ruokatauolla esimies tai joku muu tulee toimittamaan työasioita. Eikö ne ymmärrä että se on takoa työstä, edes se 20 minuuttia.

    • Anonyymi

      Pienellä työpaikalla ei vaihtoehtoja ole. Kun koko firma on viiden hengen firma, niin siinäpä se pomo ja omistaja istuu vieressä joka kahvitunnilla. Eipä ainakaan tule haukuttua omaa työnantajaa tai omaa palkkaa, kun työantaja istuu vieressä. Eikä toki pomokaan keuli sillä kuinka suuret osingot nosti taas firman kassasta tai mitä asuntoja on ostanut holding-yhtiön nimiin niillä osingoilla, joita hän maksaa firmasta suoraan toiseen yhtiöönsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      25
      2543
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1566
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1354
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1140
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1111
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      24
      932
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      912
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      262
      903
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      213
      874
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      815
    Aihe