Millä perusteltiin rokkimusiikin väitetty saatanallisuus?

Anonyymi-ap

Rokki syntyi aikoinaan koska mustaihoisten esiintyjien blues sekoitettiin gospelin kanssa. Monet Afrikkalais-Amerikkalaiset muusikot olivat soittajia kirkoissa joissa soittivat menevää musiikkia "praise break" seremonioissa, tuollaista tanssia kun katsoo youtubessa, niin näkee hyvin mistä 1940 luvun lopun ja 1950 luvun alun mustaihoiset rokkimuusikot löysivät tanssiliikkeensä (jotka Elvis sittemmin kopioi). Yleensä noiden rokkimiesten sanoituksetkaan eivät olleet mitään saatanallisia.

Rokkimusiikin "roll" on justiinsa peräisin tuosta gospel hommasta missä hurmoksen vallassa olevat uskovat laittavat tanssiksi.



Millä siis tuota saatanallisuutta perusteltiin?

6

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisko ollut bluesissa tehokeinoina käytetyt riitasoinnut, että ne kuulosti pahoilta yhdistettynä riehakkaampaan gospeliin. Dissonanssit tehokeinoina joissakin klassisen musiikin teoksissakin ovat aikanaan aiheuttaneet pahennusta.

    • Ei mun mielestä rockissa ole mitään saatanallista. Seksuaalista voi olla tai seksuaalisuudella ainakin jollain tapaa on leikitelty (esim. esiintyjien enemmän tai vähemmän paljastavat vaatteet kuten vaikka kireät housut) ja sen näkee, kun katsoo vanhojen rockartistien esiintymistä. Ehkä osa joidenkin näkemästä saatanallisuudesta johtuu juurikin tuosta edellä mainitusta asiasta.

      Jotkut ovat tosin myös ajan saatossa yrittäneet etsiä rockkappaleiden sanoituksista saatanallisuuteen viittavia sanoja ja lauseita ja muita salattuja merkityksiä esim. soittamalla levyjä takaperin. Artistit ovat myös saaneet selitellä asiaa toimittajille ja jotkut jopa oikeudessa.

      • Anonyymi

        Hauska esimerkki takaperin kuuluvista viesteistä on Mötely Crue bändin levyllä Shout at the Devil. Yksi kappale on nimeltä "Looks That Kill". Jokainen voi kuvitella, miltä kuulostaa takaperin soitettuna jo pelkästään lukemalla kappaleen nimen takaperin.

        Kyseinen levy sisältääkin varoituksen "This album may contain backward messages." Jotkut väitteet kertovat levyn sisältävän muitakin takaperin kuuluvia viestejä. "Satan is our God" ja "Jesus is Satan" on eri lähteissä mainittu. Totta vai tarua, niin sen saa jokainen itse päätellä, tai kuunnella, soittamalla levy takaperin ;-)


    • Anonyymi

      kyllä kai ne päihteet, kuten huumeet ja alkoholi on nähty ongelmana kun joillaki mopo karannut käsistä jotka liitetty rokkiin josta uskovaiset otti rokkarit hampaisiinsa.
      Olisko tämä syy miks väitetty noin??

      en tuomitse ihmisiä mutta en itse ole koskaan hiffannut miks pitää päätä sekoittaa aineilla. En ymmärrä, mutta en tuomitse ihmisiä. Voi monasti syynä olla vaikeat elämänkokemukset, henkiset ongelmat kun ihmiset käyttää päihteitä, tai ihan riippuvuus tai viihdekäyttö.

      tosin en itse lähtis noin tekkeen mustavalkoisia ja yksinkertaistettuja päätelmiä että rock-musa on saatanasta että ei voi yleistää että tietyt rokkarit voi vetää eri päihteitä mut ei pijä yleistää joten toteamus että rock-musa on saatanasta, on kovin hatara toteamus.

    • Anonyymi

      Jopa Eagles - Hotel California kerrottiin sisältävän saatanallisia viestejä, jos sitä soitettiin takaperin.

    • Anonyymi

      Ronnie James Dion isoäidillä saattaa olla tekemistä tiettyjen asioiden kanssa. Hänen kautta on kuulemma tullut käsimerkki, jota heviäijät käyttävät ja näyttävät tänäkin päivänä. On kuulemma merkki karkottamaan pahan silmän (pahat henget).

      Ronnie James Dio tunnettiin merkin popularisoinnista heavy metalissa. Hän väitti, että hänen italialainen isoäitinsä käytti sitä torjuakseen "pahan silmän" (joka tunnetaan Italiassa nimellä malocchio). Dio aloitti merkin käytön liittyessään Black Sabbathiin vuonna 1979.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3878
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1859
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1115
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe