Kajaanin tehdas seis.

kyllä nyt Kajaani kärsii, ensin meni rajavartioston koulutuspaikka, nyt paprutehdas, sääliksi käy nuoria paprumiehiä, voi joutuu myymään velkavolvon.
51403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tässä on Pesosen lupaamat rankat rakennemuutokset!

Aluksi Loparex..

Nytkö Kajaani....

Sitten Voikka.......

Äänestä

Jos vaikka niin kävisikin niin aivan varmaa on se,että päätös siitä on tehty jo aiemmin ja tässä metsäteollisuus yrittää pestä kätensä ja vierittää syyn tämän työtaistelun piikkiin.Epävirallisesti on mainittu jo useita lopetuslistalla olevia koneita.Ne ovat kapeita ja
pinta-alatehokkuus on huono ja siten yhtiöille
kannattamatonta toimintaa.On tehtaita,jotka ovat jo vuosia syöneet isompien koneiden tekemää tulosta,mutta nyt nämä halutaan kertarysäyksellä
stopata.Siellä voivat isot herrat kertoilla teille hyväuskoisille satujaan,mutta paperiteollisuuden piirissä nämä ovat julkinen salaisuus.Lisää tulee ja syyllinen ei ole paperiliitto vaan ahne,globalisoitunut teollisuus
ulkomailla asuvine osakkeenomistajineen,joille
ei merkitse mikään muu kuin raha,raha,raha.Keinolla,millä hyvänsä.Pian on
edessä aika,jolloin pystyyn jää 2-3 suurinta
yhtiötä.Jo toukokuun puolivälissä tiedettiin
ääneen kertoa,mikä firma ajetaan pystyyn ja syödään kilpailijana pois.Se on raakaa peliä huipulla olemisesta ja siellä eivät nämä nuoremmat nimitetyt johtajat tunne minkäänlaista
sääliä.Se on jo nähty.Kannukset hankitaan saneeraamalla ja ulosliputtamalla.Tämä on tätä
päivää.Älkää siis räävikö asioista vaan olkaa
hyvillänne,että on joku liitto,joka ei väkisin
syöttämällä tule nielemään mitään tämän suuntaisia ilman,että taistellaan vastaan.

Äänestä
  • Kajaani on siisti Kaupunki, nyt jos tehdas suljetaan saan varmaan ostaa sen ns. omakotitalon,järvenrannalta, ostaa halvalla,lamaa olenkin odotellut, Eiköhän se siitä kun odottelee.
    Edellinenkin oli hyvä bisneksen kannalta.

    Äänestä

  • Ny vaan pistetään vitonen silmään siinä alasajossa. Tulee kiire myydä talo, vaihtaa paikkakuntaa ja hankkia uusi duuni (kuitenkin ehäkä vähän toisessa järjestyksessä).

    Äänestä

Kajaanin tehdasta ei lakkuteta nyt eikä muulloinkaan, parhaiten tuottava tehdas ja suuria investointeja suunnitteilla.
Tehdas pyörii ikuisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


800 pihalle kirjoitti:

kyllä nyt Kajaani kärsii, ensin meni rajavartioston koulutuspaikka, nyt paprutehdas, sääliksi käy nuoria paprumiehiä, voi joutuu myymään velkavolvon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu