Köyhät, sairaat, työttömät opiskelijat ovat perskokkareiden listalla hyödyttömistä ihmisistä joilta riistetään ihmisarvoinen elämä.
Vastaukset 14
- Anonyymi
KorsPekkari vaikuttaa kepulta
- Anonyymi
purra on rikollinen orpo asekersantti
- Anonyymi
Toivottavasti se Kulmunia vihaava häiriintynyt torniolaisperhe on tyytyväinen Arpelan mammaan!
- Anonyymi
"Vasemmistoliiton kansanedustaja Aino-Kaisa Pekonen pitää Suomen sairaala- ja päivystysverkon alasajamista vakavana virheenä. Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta hyväksyi pääministeri Petteri Orpon hallituksen esityksen asiasta mietinnöllään maanantaina.
– Sairaala- ja päivystysverkon karsiminen on vakava virhe, jolla ei tulla saavuttamaan tavoiteltavia säästöjä. Asiantuntijakuulemisten perusteella kustannukset uhkaavat vain kasvaa, kun jäljelle jääviin sairaaloihin joudutaan tekemään mittavia investointeja, ja ambulanssiliikenne ja Kela-taksiralli lisääntyy, Pekonen sanoo.
Hallituksen esityksessä suljetaan useiden sairaaloiden ympärivuorokautisia päivystyksiä. Se tuotiin saman tien maanantaina eduskunnan täysistuntoon.
Persut kaksilla rattailla
Esitys leikkaa muun muassa Kouvolan, Iisalmen, Jämsän, Raahen, Varkauden, Kemin, Oulaisten, Salon, Savonlinnan ja Valkeakosken sairaaloiden ja perusterveydenhuollon toimintoja.
Pekonen pitää erikoisena tilannetta, jossa perussuomalaiset aluevaltuutetut ovat useilla alueilla väittäneet vastustavansa hallituksen toimia, vaikka niistä vastaa perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.
– Perussuomalaiset ajavat kaksilla sote-rattailla ja tuhoavat suomalaisten lähipalveluita ennennäkemätöntä tahtia, Pekonen sanoo.
– On kansalaisten suoranaista aliarviointia tehtailla maakunnissa aloitteita ja kannanottoja, joilla olevinaan vastustetaan niitä päätöksiä, joita perussuomalaiset ovat hallituksessa itse tekemässä.
Pekosen mukaan sairaala- ja päivystysverkkoa koskevaa esitystä ei pystytty käsittelemään huolellisesti sosiaali- ja terveysvaliokunnassa, sillä hallituspuolueet päättivät lopettaa asiantuntijakuulemiset ilman tarvittavia lisäselvityksiä muun muassa kustannuksiin liittyen. Myös alueiden tekemät omat laskelmat on pääosin sivuutettu.
– Emme missään vaiheessa saaneet laskelmia, jotka tosiasiallisesti osoittaisivat, että säästöjä olisi syntymässä näillä päätöksillä. Se ideologinen vimma, jolla oikeistohallitus ajaa alas lähipalveluita vaikutuksista ja kustannuksista piittaamatta, on täysin käsittämätöntä, Pekonen sanoo.
Oppositiopuolueista Vasemmistoliitto, SDP ja Vihreät jättivät puolueet jättivät maanantaina sosiaali- ja terveysvaliokunnassa vastalauseen hallituksen esitykseen. Keskusta jätti oman vastalauseensa. Sairaalamatkat pitenevät
Vasemmistoliiton oululainen kansanedustaja Jessi Jokelainen on huolissaan erityisesti Oulaisissa sijaitsevasta Oulaskankaan sairaalasta. Jatkossa sairaalan potilaat joutuvat matkustamaan sadan kilometrin päähän Ouluun päivystystapauksissa.
Jokelainen on pettynyt hallituspuolueiden Oulun vaalipiirin kansanedustajien välinpitämättömyyteen asiassa.
– Missä luurasi pohjoisen perussuomalaisten ja kokoomuksen tuki Oulaskankaan sairaalalle? Jokelainen kysyy tiedotteessaan.
– Millä perustelette välinpitämättömyytenne alueen asukkaille?."
https://www.ku.fi/artikkeli/5095639-sairaalaverkkopaatos-paljastaa-perussuomalaiset-tuhoavat-lahipalveluja-ennennakematonta-tahtia
- Anonyymi
kylmyni ja juuso pettivät taas. ihmiset kuolevat kun matka rovaniemelle on liian pitkä,kuka tästäkin vastaa, tuskin kukaan,nitä kinosta vai raha,
- Anonyymi
Kulmuni ei ole pettänyt, hän hommasi viime hallituskaudella rahaa Länskälle. Juuso (persu) antoi rahat Orpon tunnin junaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kulmuni ei ole pettänyt, hän hommasi viime hallituskaudella rahaa Länskälle. Juuso (persu) antoi rahat Orpon tunnin junaan.
Ja rantaruotsalaiset saivat pitää sairaalansa. Kantasuomalaiset ei persuja kiinnosta.
- Anonyymi
Taksi suharit tässä pärjää,kaikille muille tulee vain lisää kuluja.
- Anonyymi
Turha itkeä, kun paskat on housuissa. Meinaan, mitä menitte uskomaan persujen vaali propagandaa. Puolue joka lähinnä on kunnostautunut vihaamalla muka ulkomailta tulevaa uhkaa. Puolue joka on lähinnä kokoomuksen jyrkempi siipi missä heikot jää jalkoihin, sillä he ovat hyödyttömiä.
- Anonyymi
Turha itkeä ,vuosia vuosia kaikki on haukkunu länskää kuinka surkeaa on palvelu.
NYT SAATTE MITÄ TILASITTE- Anonyymi
Vasurit muuttakaa Ouluun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vasurit muuttakaa Ouluun.
Ouluun tai Rovaniemelle tässä joudutaan kohta kaikki, puoluekannasta riippumatta.
- Anonyymi
Persu pettää aina. Muistakaa tämä.
- Anonyymi
Juusto siellä kippailee varmaan shampanjaa urotekonsa kunniaksi. Kolkuttaako edes.
Sivistysvaltion meininkiä persumaisesti
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251858- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9429- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395