Voiko tuo olla ees totta että myydään kaupunginomaisuutta jonka edelleliset ja nykyset kuntalaiset on verorahoilla ostanu ja rakentanu. Ei paljon järjenkans taas kerran ole ajateltu no milläpä sitä ajattelee kun päättäjät on virtasia pasojia pasasia tiitisiä
Möivät meiltä vesi säkö lämpölaitoksen
27
884
Vastaukset
- Anonyymi
Pittäähän sitä jostain saaha Matkailuyhtiölle rahaa. Koettakaa hyvät ihmiset ymmärtää tosiasiat, Sehän tulee olemaan tulevaisuudessa oikea rahasampo. Näin ovat päättäjät luvanneet jo 30 vuotta,
- Anonyymi
Näin,nyt on rahaa laajentaa.hyvä homma.
- Anonyymi
Yksi jäänmurtaja lisää ja toimitusjohtajalle tuplaus palkkaan niin alkaa ramppa kalkattaan.
- Anonyymi
Hyvä että myytiin. Velkainen firma.
- Anonyymi
Niin on kaupunkikin.. Kukahan sen ostaisi, vai muurit ympärille?
- Anonyymi
Nyt on kemiläisillä kissan päivät,kaupungilla rahaa kuin roskaa.
- Anonyymi
Ne rahat on syöty jo..
- Anonyymi
Hyvä. Nyt on rahaa laittaa koulut ja urheilupaikat kuntoon ja rakentaa moderni uimahalli.
- Anonyymi
apinakin oppii urheilemaan
älliä ei tarvita - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
apinakin oppii urheilemaan
älliä ei tarvitakommunismi tekee vapaaksi
- Anonyymi
Se raha menee täysimääräsesti jättimäisen velan lyhennykseen. Nykyvelan korkomenot on miljoonia, joten siihen tulee helpotusta. Vekseleitä vielä otetaan esim. 12.12 ja 18.12 yhteensä 7 miljoonalla eurolla kun kassa on tyhjä.
- Anonyymi
Voi voi. Sen kun näkisi.
- Anonyymi
apinaki oppii urheilemaan
älliä ei tarvita
- Anonyymi
Joo iliman muuta käyä parikautta pellaamassa jakapalloa taas ykkösessä. Saahaan sitte vaatia uutta kenttää ja katsomoa nyt on rahaa.
- Anonyymi
Kemiläinen tyyli kaikessa. Ennen oli jalkapalloilijoita muttei kentää. Nyt tulee kenttä muttei enää ole potkijoita,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kemiläinen tyyli kaikessa. Ennen oli jalkapalloilijoita muttei kentää. Nyt tulee kenttä muttei enää ole potkijoita,
Hyvin sanottu.
- Anonyymi
Hahahahaha, ei vit*u te punikit olette sitten t*hmiä. Ottakaa vastaan mitä punaisen kaupunkinne päättäjät teille tarjoilee, itse te ne sinne olette äänestäneet.
- Anonyymi
Lällällääää,köyhä.
- Anonyymi
Voi näköjään. Myöhäistä se enää on rykiä. Kaupunki yrittää pelastautua. Ihan turhaan. Nyt lähti sitten Verotoimistokin. Että alasajo on alkanut. Kohta ei ole mitään palveluja. Kaikki hinnat nousee. Ostovoima pienenee ja vähenee koko ajan. Työssäkäyvät yrittävät vielä jotenkuten selvitä. Lopulta hekin joutuvat luukut ikkunoihin laittamaan. Asuntoja ei saa myytyä... Autiotuu koko Kemi. Miten tässä näin on päässyt käymään? Tyhjiä liikehuoneistoja rakennukset pullollaan.
- Anonyymi
Sijoittajat ostivat asuntoja, kun oli suunnitelmia suurista työmaista ja tuotantolaitoksista veitsiluodin tilalle.
Nyt niitä grynderit vuokraavat 4 hengelle kalustettuina, niitä on myynnissä, mutta kuka niitä nyt tarvitsee. Rakennukset on rakennettu ja sairaalan laajennuksestakin potilaat häädetään kai Rovaniemelle. Psykiatria, tarpeellisempi tänään kuin ennen. Voi sanoa, että mielenterveys järkkyy jopa nuorilla, kun ei ole työtä, ei toimeentuloa, eikä varaa lähteä.
Vanhusten hoivaa kai suunnittelet sen tilalle.
Paljonko yksityinen MEHILÄINEN laskutta /per hlö.
Voi tätä kaupunkia ja päättäjiä, kummallakaan puolella ei ole helppoa.
Muutetaan maalle, jätetään kaikki, helppoako sielläkään...
Asunnot pitää lahjoittaa, muuten niistä ei pääse irti, hintataso on painunut, vuokratasokin etelän hinnoissa.
- Anonyymi
Saatiin ilotulitus.
- Anonyymi
Ei mitään hätää. Persut hoitaa asian kuntoon kuten kaikki muutkin asiat tähän asti.
- Anonyymi
Nyt oli rahaa ostaa oma tontti takaisin kiinalaisilta. Viisaat olisi tehneet kaupan purun sopimukseen. Ei oisi tarvinnut mitään maksaa. No ehkäpä päättäjät jotain oppii.
- Anonyymi
"Viisaat olisi tehneet kaupan purun sopimukseen. Ei oisi tarvinnut mitään maksaa"
Myyjän kannattaisi tehdä aina. Esim. Ostat minulta talon ja maksat 200000€. Sitten päätän putkaa kaupan ja otan talon ilmaiseksi takaisin. :)
Samoin kauppojen kannattaisi tehdä tämä sopimus. Maksat ostokset kassalla ja heti maksun jälkeen kauppa päättää purkaa kaupan ja kerää ostoksesi pois. - Anonyymi
Hei, eikös kemi siivonnut kyseistä tonttia 2,5miljoonalla ja myi sen 2,5 miljoonalla? Nyt osti sen takaisin 1,1 miljoonalla....... :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei, eikös kemi siivonnut kyseistä tonttia 2,5miljoonalla ja myi sen 2,5 miljoonalla? Nyt osti sen takaisin 1,1 miljoonalla....... :)
Se on kauppa joka kannattaa.
- Anonyymi
Ai että alkaa kohta hinnan korotukset ja muut keksityt lisä maksut
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282177Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441811- 381488
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua26926Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327867Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722