Suomi24 palstoilla olen huomannut miten joskus työttömiä voidaan kutsua tyhmiksi. Esimerkiksi minua on myös kutsuttu tyhmäksi kun en saa töitä. Että se olisi syy miksei töitä saa. Onko tyhmille tyhmää töitä? Jos on tyhmä niin onko kohtalo olla vain työtön? Tuo tyhmäksi solvaaminen on myös hieman epäselvää. Siis älyllisesti vajaa? No jos on niin niin ehkä voisi saada vapautuksen työn hausta. Tyhmällä voidaan tarkoittaa sitä ettei ole itseluottamusta, ei tiedä mitä hakemukseen voisi kirjoittaa, on pieni sanavarasto.
Vastaukset 16
- Anonyymi
Väitän, että liian viisaita ei palkata. Etsitään sopivan tyhmää .
- Anonyymi
Okei itse en ole vanha ja on korkeakoulututkinto. Ei vain ole natsannut.
- Anonyymi
Työnantajalle on edullista, että on tyhmä työntekijä.
- Anonyymi
riippuu työstä. Pahin yhdistelmä on tyhmä mutta ahkera.
- Anonyymi
Juu, vielä kun on tyhmä ja ahkera, niin se on siinä.
- Anonyymi
Kaikki solvaaminen on persujen propagandaa jolla yritetään tällä palstalla repiä kansaa kahtia. Eikä niitä töitä edes ole, hallitus lupasi luoda lisää työpaikkoja, mutta päinvastoin. Yrityksiä menee konkurssiin.
- Anonyymi
ei tarvitse olla persu tai minkään muunkaan puolueen kannattaja ymmärtääkseen että saamattomia laiskureita ei ole varaa enää elättää
- Anonyymi
Ehkä huonoa tuuria sanotaan tyhmyydeksi.
- Anonyymi
Ei haluta ajatella että mitä jos itse olisi työtön sillä työtön on henkisesti kivuliasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei haluta ajatella että mitä jos itse olisi työtön sillä työtön on henkisesti kivuliasta.
Työttömyys tarkoitin
- Anonyymi
Akateeminen työttömyys. Akateemisethan on tyhmiä...
- Anonyymi
No mitä ns käytönnän töissä (esim.raksa) olen ollut niin eipä ne työssäkäyvätkään kovin fiksua porukkaa ole johtajia myöten.
- Anonyymi
Silti viisaampia ja laajemmin osaavia kuin akateemiset tyhmät.
- Anonyymi
Miten johtajat ei ole viisaita rakennusalalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten johtajat ei ole viisaita rakennusalalla?
Miten ne olisi viisaita. Suomalainen rakentamisen laatu on paljastunut ihan farssiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten ne olisi viisaita. Suomalainen rakentamisen laatu on paljastunut ihan farssiksi.
Lujuuslaskijoilla ja työnjohtajilla silti enemmän tietoa kuin perus rakennustyöntekijöillä. Onko suomalainen rakentaminen sen huonompaa kuin muualla? Kaikkialla halutaan tehdä halvalla ja se vaikuttaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851335
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä341029Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19855Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita153670Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13660- 46649
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13627Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja184616- 31542
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39528