E polttoaineesta pumpuille tietoa?

Missä sitä on letkusta myynnissä suomessa? Todella loistava tämä ”sähköbensiini” mutta liekkö vihervasemisto estämässä tämän myynnin alkamista?
8225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Saa samasta pumpusta kuin vetyä.

Äänestä

E-polttoaineet ovat mainioita mm. Ferrariin, Lamborghiniin ja Bugattiin. Jos näihin merkkeihin ei ole normaalisti varaa, ei ole myöskään e-polttoaineisiin.

Äänestä

E bensa LOISTAVA tulevaisuuden polttoaine. Rakennetaan helvetnmoinen 1000 Mw hiilivoimalaitos, josta saadaan tarpeellinen määrä Co2. Sähkölelektrlyysillä vetyä. Avot meillä on päästötöntä e bensiiniä. Happea rahoittajien happilaitteisiin.

Äänestä

Hallituksen jakeluvelvoite määrittelee milloin ja kuinka paljon E-bensaa pitäisi olla pumpuilla saatavilla.
https://valtioneuvosto.fi/-//1410877/lakiesitys-liikennepolttoaineiden-jakeluvelvoite-13-5-myos-ensi-vuonna-

Toisaalta mistä sitä tietää mitä letkusta tulee. Voihan sitä e-bensaa jo olla jossain pumpuilla. Jakelija ei ilmoita sitä koska asemallla olisi sen jälkeen 50 km pituinen jono.

Sehän on käytännössä samaa tavaraa mitä on esim. 95E10 jossa 10 % on etanolia eli synteettistä ainetta. Ainoa ero että seassa ei ole maasta kaivettua raakaöljyä vaan se öljyn osuus on jalostettu bensaksi teollisuuden ja liikenteen hiilivety päästöistä.

Äänestä
  • Etanoli ei ole synteettistä, vaan jätteistä valmistettua biopolttoainetta.

    Tosin nykyään saa letkusta myös 100 % biopolttoainetta. Nimeltänsä biometaani. Käytössä yli 19 000 ajoneuvossa, myös raskaassa kalustossa.

    EU kyllä sekoilee pahasti näissä asioissa. Suomeen oltiin rakentamassa pariakin E-polttoaineen tuotantolaitosta, mutta keksivät sitten luokitella kaikki kaasumaiset polttoaineet pahoiksi.... tässä meni lapsi pesuveden mukana, koska eteläisessä Euroopassa on useita miljoonia nestekaasulla toimivia kaasuautoja. Poliitikkojen pienessä mielessä käy helposti niin, että kaasuauton kuvitellaan aina toimivat fossiilisiella nestekaasulla ja siitähän sitten pitää päästä eroon.

    Ymmärtämättä jäi, että käytössä on myös 0-päästöistä biokaasua/metaania ja metaania voisi valmistaa myös kaappaamalla CO2 jätevoimalaitoksen savukaasuista, kuten Vantaalla ja Keravalla piti tehdä.

    Ja samaan aikaan meille yritetään pakkosyöttää "puhdasta" vetyä, joka valmistetaan maakaasusta ja joka tuottaa hirmuiset CO2 päästöt. Suuremmat, kuin nuukalla bensakäyttöisellä autolla. Lipeävät lobbarit ovat silti saaneet läpi luokituksen, jonka mukaan saastuttava vety onkin paperilla putipuhdas.

    Ja ovat saaneet läpi hankkeen, missä on rakennettu 450 miljoonalla tankkausasemia, joita kukaan ei käytä. Piti tulla 60 000 vetypommiautoa pelkästään Saksaan. Toteutui 1 % lupauksista.

    Äänestä

  • Juuri tuon E-bensan korkean hinnan takia Hallitus laski jakeluvelvoitetta koska se olisi nostanut pumppuhintoja. Uusiituvien polttoaineiden osuus piti olla tänä vuonna 28% mutta se laskettiin 13,5%:iin.

    Nykyinen esitys nostaa Uusiutuvien polttoaineiden osuutta asteittain ja v. 2030 sen pitäsi olla 34%. Eli ehkä silloin voi pumpuilla olla jo E-bensaa.
    https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/HallituksenEsitys/Sivut/HE_121+2024.aspx

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Missä sitä on letkusta myynnissä suomessa? Todella loistava tämä ”sähköbensiini” mutta liekkö vihervasemisto estämässä tämän myynnin alkamista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu