"Kaisa Juuso antaa kasvot sairaalasotkulle"

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/politiikka/art-2000010905837.htmAluepoliittiset syyt ovat monelle kansanedustajalle realistinen ja vahva peruste äänestää leikkausesitystä vastaan.

Poliittisen teatterin päärooliin on noussut sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps), joka on saanut puheillaan sekavan esityksen päivystysleikkauksista kuulostamaan entistäkin sekavammalta.

Kun Juuso perjantaina meni sanomaan Ylellä, että sairaalaverkon supistamisesta voi vielä myöhemmin tulla muutos Oulaisten päivystyksen osalta, heräsi kysymys, tuleeko koko lakiesitystä ottaa tosissaan.

Soutamista ja huopaamista. Mistä eduskunta oikeastaan päättää, jos esitystä viilataan uusiksi jo ennen hyväksymistä?

Tilannetta ei helpottanut, että Juuso perui puheitaan saman tien.

Maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahilta (kd) meni kuppi nurin ja hän vaati Juusolta selvitystä puheistaan.

Lue lisää: Kohu syvenee: Sari Essayah haluaa selvityksen PS:n Kaisa Juusolta

Oulaskankaan päivystyksen lopettamisen peruminen olisi Essayahille tärkeä vertauskohta, kun ministerin omassa vaalipiirissä ollaan leikkaamassa Iisalmen ja Varkauden sairaalan yöpäivystyksiä.Hyvinvointialueillakin hallituksen ja Juuson touhuja seurataan ihmeissään, muissakin kuin päivystyskysymyksissä.

– Ei tätä johda kukaan hallituksessa eikä sosiaali- ja terveysministeriössä, yksi aluehallitusvaikuttaja purkaa tuskaantumistaan taustakeskustelussa.

Ylipäätään sopii kysyä, miksi hallitus päättää lillukanvarsitason asiasta, joka luontevasti kuuluisi hyvinvointialueiden omaan päätöksentekoon.

Hallituksen säästötalkoissa päivystysleikkausten arvioidaan vahvistavan julkista taloutta vajaat 27 miljoonaa euroa vuodesta 2026 alkaen."

5

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Äänestäkää Torniossa PS+KOK! Isänmaan puolueet ja maaseudun ja köyhien ystävät! Juokaleet töihin, ei voi enää maata verorahoilla työtä tekevien juoda koska bileet ohi!

      • Anonyymi

        Äänestäkää vihreitä. Vihreät on viisaita.


    • Anonyymi

      Kaisa Juuso joutui antamaan kasvot Marinin viisikon surkean Soten toteuttamiselle.Kunpa olisi tullut Marinin kakkoshallitus niin haukut olisivat menneet niille kelle ne kuuluvatkin .

      • Anonyymi

        Valehtelijapersu, tässä muutama tosiasia: Sairaaloiden yöpäivystyksen säilyttäminen olisi maksanut 26,5 miljoonaa euroa. Perskokkareet jakoivat "joululahjarahoina" sukulaisilleen ja tuttavilleen, ampumaradoille, tienpätkille 50 miljoonaa euroa. Tämä valinta ei ole Marinin hallituksen vika vaan perskokkareiden tietoinen arvovalinta, mikä on heille tärkeää. Sairaat ja köyhät eivät kiinnosta epäinhimillisiä ihmisiä.
        Totuus pysyy, vaikka se kielletään mutta joskus se on kohdattava kuitenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valehtelijapersu, tässä muutama tosiasia: Sairaaloiden yöpäivystyksen säilyttäminen olisi maksanut 26,5 miljoonaa euroa. Perskokkareet jakoivat "joululahjarahoina" sukulaisilleen ja tuttavilleen, ampumaradoille, tienpätkille 50 miljoonaa euroa. Tämä valinta ei ole Marinin hallituksen vika vaan perskokkareiden tietoinen arvovalinta, mikä on heille tärkeää. Sairaat ja köyhät eivät kiinnosta epäinhimillisiä ihmisiä.
        Totuus pysyy, vaikka se kielletään mutta joskus se on kohdattava kuitenkin.

        Perskokkare Purra kyllä ehdotti joulurahoista luopumista ja niiden siirtämistä budjetin paikkaamiseen,mutta tähän ei eduskunnassa lämmetty.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3641
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2403
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      901
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      841
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      805
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      799
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      695
    Aihe