Harmaavesisäiliön eristyksestä kysymys?

Anonyymi-ap

Auto tulee ympärivuotiseen käyttöön ja suihku tulee olemaan käytössä talvellakin.
Kysymys on se, että tarvitaanko tuota eristettyä harmaavesisäiliön mallia oikeasti, nimittäin voin aivan hyvin avata harmaavesisäiliön sulkuventtiilin ja se saa oikeastaan olla aina auki, niin sillon sinne ei jäädy vesi, eikä tarvitsisi ostaa eristettyä mallia.
Vähän katsoo vain minne niitä vesiä voi valutella ja pysäköin sen mukaan. Eihän siihen tarvitse kuin laittaa pikaliitin ja sä voit kytkeä letkun siihen venttiiliin ja nakata toinen pää ojaan ettei kuse renkaan alle vedet.

Karsii aika paljon valikoimaa nimittäin tuo eristetty malli..

Ja kyllä. Ensimmäinen asuntoauto suunitteilla. Ei ole näistä kokemusta.

3

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmaavesitankin tuhjennysputki jäätyy helposti ja sitä myötä myös tankkiin jäänyt vesi. Vaikka hetken toimisikin, niin jäätyy kun veden virtaus heikkeneen hiuksien yms. epäpuhtauksien johdosta. Ja jos meinaat letkua jatkoksi, niin jäätyy vielä varmemmin.
      Hommaa kerralla kunnon talviauto, niin ei harmita heti eka talven jälkkeen.

      • Anonyymi

        Ei se putki voi jäätyä kun se sulkuventtiili saa olla auki kaikenaikaa. Lämmin käyttövesi valuu sillon suoraan ulos.
        Se on selvä, että mikäli sulkuventtiili käännetään välillä kiinni, niin sehän jäätyy välittömästi pakkasella.
        Pikaliittimellä oleva jatkoputki otetaan tietysti aina suihkussa käynnin jälkeen takaisin sisälle lämpimään. Ei sekään voi täten jäätyä. Jatkoputki on avain sitä varten ettei vesiä tarvitse valuttaa rattaan juureen. Sillonan se jäätyy rengas maahan kiinni pakkasella, jos niin tekee.

        t. Ap.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se putki voi jäätyä kun se sulkuventtiili saa olla auki kaikenaikaa. Lämmin käyttövesi valuu sillon suoraan ulos.
        Se on selvä, että mikäli sulkuventtiili käännetään välillä kiinni, niin sehän jäätyy välittömästi pakkasella.
        Pikaliittimellä oleva jatkoputki otetaan tietysti aina suihkussa käynnin jälkeen takaisin sisälle lämpimään. Ei sekään voi täten jäätyä. Jatkoputki on avain sitä varten ettei vesiä tarvitse valuttaa rattaan juureen. Sillonan se jäätyy rengas maahan kiinni pakkasella, jos niin tekee.

        t. Ap.

        Siinäpä kokeilet... Edes eristetty säiliö ei riitä, sille pitää olla lämmitys tai säiliön tulee olle lämmitetyssä tilassa.
        Varmaan muitakin toimivia, mutta Kabessa harmaavesisäiliö on lämpimällä puolella ja tyhjennys hoituu pumpulla. Toimii pakkasillakin, mutta eipä painevesiä tule käytettyä talvella.
        Painevettä käytettäessä autossa / vaunussa pitäisi olla lämmöt päällä aina pakkasilla, muuten kaikki jäätyy ja poksuu. Veden täyttäminenkään ei ole kivaa pakkasilla ja tankin korkkikin osaa jäätyä kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6158
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1038
    Aihe