Mikä saa ihmisen tekemään tällaista?

Onko se huomatuksi tulemisen tarve tosiaan niin iso tarve, että nuoruuttaan ja tietämättömyyttään pilataan loppuelämä?

Tämäkin nuori nainen on jonkun tytär. Pistää miettimään, että minkälaiset vanhemmat hänellä on? Ja tähän kiteytyy myös tämä, mistä puhuin toisessa ketjussa miten ihmiset voivat hyvin pienillä valinnoilla vaikuttaa ympäristöönsä, mutta eivät sitä tee. Olisiko kaikkea tätä hulluutta, jos isot määrät ei klikkaisi kaikkea tätä? Jos eivät antaisi huomiota kaikelle tälle?

Alan ennätyksen haltijakin, eräs aikuisviihdenäyttelijä, kertoo katuvansa ainoastaan yhtä asiaa uraltaan. On kertonut, että se ennätys olisi voinut jäädä tekemättä. Sama tulee käymään tämän nuoren naisen, Lily Phillipsin, tapauksessa. Kun hän jossain vaiheessa herää todellisuuteen, en usko että enää elää mitenkään hyvää elämää. Toivottavasti tienaa riittävästi rahaa, jotta saa rahoitettua loppuelämän terapian.

Maailmassa on hyvin vähän aiheita mistä en revi huumoria tai tee pilkkaa. Mutta näissä tapauksissa en pysty. Vähän sama kuin meidän oma Johanna Tukiainen. En näe mitään hauskaa hänessä. Jos pilkkaa pitäisi tehdä, tekisin pilkkaa heitä pilkkaavista.

"Lopulta me menetämme sen, mikä tekee meistä ihmisiä: kyvyn ajatella itse. Meistä tulee datavirran osia, ohjattuja kuluttajia, joille ei jää muuta kuin illuusio vapaudesta."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9e96e972-639c-4189-b57c-285171160013
2623367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 262

Vanhimmat

Jos ei muuta niin hyvin pääsee jos ei muutaman vuoden päästä ole hiviä

Äänestä
  • Hivin voit saada huonolla tuurilla vaikka kauppareissulla.

    xLiner

    Äänestä

  • Anonyymi00063 kirjoitti:

    Hivin voit saada huonolla tuurilla vaikka kauppareissulla.

    xLiner

    Kukä näitten Sheenan ja xLinerin nimissä pistää kommentteja?!??!?

    Äänestä

  • Anonyymi00063 kirjoitti:

    Hivin voit saada huonolla tuurilla vaikka kauppareissulla.

    xLiner

    nii jos tapaat komean ulkomaalaisen miehen sillä kauppareissulla.... hyvinkin todennäköistä jopa..

    Äänestä

Eipä nykyisessä Tuksussa kovin paljon sitä mainitsemaasi "hauskaa" olekaan. Sen sijaan hänestä löytyy eläinten ja ihmisten törkeä kaltoinkohtelija, hieman yksinkertaisten ja sinisilmäisten miesten hyväksikäytäjä, myös uskonnollisten piirien hyväntahtoisuuden hyödyntäjä - esimerkkinä nytkin meneillään oleva rahankerjuu! Muutaman päivän välein Tukiainen on nyt tuutannut tilinumeroaan julkisuuteen, jotta hänelle lahjoitettaisiin rahaa. Rahankeräyslupa on hänen oman väitteensä mukaan "Jeesukselta".

Joten kyllä vaan, koska oikeuslaitos ja eläintensuojelu tuntuvat olevan ihmeen hampaattomia tämän hyväksikäyttäjän toiminnan kuriin saamiseksi, niin edes valveutuneiden kansalaisten pilkan Tuksu todellakin on ansainnut!

Sehän ei nimittäin edes mitään keksittyä pilkkaa ole, kun esimerkiksi tämän alustan ketjuissa yritetään valheita oikoa ja vähän totuuksia ladella.

Äänestä
  • hÄN ON AIKA sairas monin osin,kai te näette asian?

    Äänestä

Aika raskasta miettiä, että on jonkun tytär, eikä oo pystynyt suojeleen tytärtään tälläseltä pahuudelta. Ei ton kuvan mukaan kovin onnelliselta näytä. Miksei yhteiskunnat pysty tarjoamaan ihmisille kunnon työtä. Tekevät sitten kaikenlaista ikävää ja kaupalliset voimat käyttävät heitä häikäilemättä hyväkseen.

Äänestä
  • Raskasta on miettiä lähinnä sitä että loppuelämä menee pilalle kun sut löytää. Sitä kannattaa pedari miettiä pitkään ja hartaasti

    Äänestä

  • Tästä on joku konmentti poistettu. Vaikee vastata kun ei tiedä. Onko pakkopaita... Siis mitä?

    Äänestä

  • JeroP kirjoitti:

    Tästä on joku konmentti poistettu. Vaikee vastata kun ei tiedä. Onko pakkopaita... Siis mitä?

    Tuolle edeltävälle 11:57:50 pöljälle se oli tarkoitettu, sisälsi pari rumaa sanaa :D, ottaa hattuun nämä hourijat toisinaan

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Raskasta on miettiä lähinnä sitä että loppuelämä menee pilalle kun sut löytää. Sitä kannattaa pedari miettiä pitkään ja hartaasti

    Unohtuko sitten tähän jonkun toisen nimi laittaa?!? Oisit vaikka simitin nimiin pistäny.

    Äänestä

No itse erehdyin lataamaan jonkun Treadsin puhflimeen, kun jodsain facessa tuli niitä juttuja (tekstimuotoisia) ja ne jäi kesken ikävästi....

Mutta sekinhän on vain itsendä esittelykanava. Ja ihan keski-ikäisistä lähtien esitellään kroppaa vaatteissa, mutta miksi?

Voin sanoa, että mä en enää ymmärrä tätä nykymenoa, eikä mun tarvitse ymmärtääkään.

Porukka syö mädäntynyttä silakkaa, tulisia ruokahaasteita ja ihan mitä vaan älytöntä, että saavat näkyvyyttä ja helppoa rahaa. Ottavat selfieitä jossain vuorilla ja korkeissa rskennuksissa ja lipsahtavat pudota kuolemaan.

Mutta on ihmiset aina olleet tuollaisia. Ilmaisia ämpäreitä jonotetaan vaikka päivä räntäsateessa, hamstrataan vessanpaperia, kun vähänkin löytyy syytä.

Laumaeläimen vauhkoontumisreaktio. Sitä se on...

Äänestä
  • Ei tämä teithän maailma ole mua varten.

    Äänestä

  • Anonyymi00079 kirjoitti:

    Ei tämä teithän maailma ole mua varten.

    Pölkyllä päähän

    Äänestä

Tuo neitihän, kuten niin monet kaltaisensa, vain tarjoaa ihmisille (todennäköisesti pääasiassa miehille) sitä mitä he haluavat, korvausta vastaan toki. Hän lienee kohta, ellei jo ole, miljonääri.

Miksi tämä häiritsee sinua niin kovin? Hän on vain yksi ihminen maailman kahdeksasta miljardista, ihminen jota et tunne. Hän tekee tuota omasta tahdostaan, toisin kuin esim. mahdollisesti lukuisat ihmiskaupan uhrit ja prostituutioon pakotetut/orjuutetut.

Minäkään en tietäisi kyseisestä tytöstä mitään, ellei Iltalehti tyrkyttäisi hänen nättiä naamaansa ja saavutuksiaan lööpeissä. Siinä vähintään Ukkola johtaa "meitä" harhaan, mm. mainitessaan, että "me seuraamme järkyttyneinä Lily Phillipsin kaltaisia Onlyfans-tähtiä...". Emme me seuraa, en minä ainakaan, ei vain kiinnosta, muttei minulla ole mitään sanomista siihen, jos Ukkolaa, tai sinua, kiinnostaa.

Äänestä
  • Ukkolan kommentti tästä asiasta oli täydellisen osuva ja erittäin tärkeää että aletaan miettiä ennen kuin on liian myöhäistä mitä vaikutuksia näillä erittäin haitallisilla some ilmiöillä on.

    Tuo nuori nainen pilaa oman elämänsä se on varmaa. Eikä siihen ikävä kyllä mene edes kauan tätä tahtia. Aikuiset joiden pitäis tajuta että tuo on henkisesti nuoren naisen psyykelle todella raskasta pitäisi tehdä jotain koko ilmiölle. Some kaikkine haittoineen on niin tuore että pahimmat haitat joita ei voida enää korvata tulevat myöhemmin ja nyt on aika toimia.

    Some on erityisesti nuorille kasvaville aivan hirveää myrkkyä. Pitäkää omat lapsenne turvassa!!

    Äänestä

Moni korkeastikoulutettu ja yhoot ja korkeastikoulutetut tinderitytöt on kateellisii noissa piireissä tuo nainen on kuningatar ja päällikkö

Äänestä
  • Kuningatar, no ei todellakaan. Muutaman vuoden päästä ei ehkä enää elävien kirjoissa jos tuolla lailla jatkaa elämänsä pilaamista.

    Äänestä

  • Sun ajatusmaailma on kyllä monelle korkeakoulutetulle ja yh:lle tosi vieras.

    Ensin sitä ajattelee että vitseinä heität, mutta sitten sitä alkaa ajattelemaan että itsellesi tutuista asioista puhut.

    Äänestä

  • Anonyymi00166 kirjoitti:

    Sun ajatusmaailma on kyllä monelle korkeakoulutetulle ja yh:lle tosi vieras.

    Ensin sitä ajattelee että vitseinä heität, mutta sitten sitä alkaa ajattelemaan että itsellesi tutuista asioista puhut.

    Välis on vai pohjattoman kateellinen ja yrittää siksi mustamaalata.

    Äänestä

  • Et taida kovinkaan monta korkeasti koulutettua taikka yksinhuoltajaa tuntea.

    Äänestä

  • Varmaan tosi kateellisia jollekin sutturalle. Voiko turhempaa ihmistä enää olla. Hyttysetkin arvokkaampia kuin joku instagram huora.

    Äänestä

Kannattaa katsoa se youtuben dokkari, johon Ukkola viittaa. Tyttö tekee bisnestä omalla tavallansa. Hän on nykyaikainen nuori, eikä häntä kiinnosta, mitä leimoja hänelle itsensä toteuttamisesta jaellaan.

Äänestä
  • Katson juuri. Idea tuli oikein silloin kun tyttö oli yliopistossa. Toisaalta sehän on ihan linjassa nykyisen korkeakoulutuksen kanssa. Muistellaan vaikka kotipornoa Aalto-yliopistossa.

    Tässä on vaan surullisen loistava esimerkki siitä kuin irrallaan nykyihminen on todellisuudesta. Lily Phillips on vaan yksi ihminen, joka vapaaehtoisesti pilaa elämänsä. Ennemmin tai myöhemmin se todellisuuskin tulee vastaan. Todellisuuskin on kohdattava. Jo nyt on moni aikuisviihdetähti valitellut valintojaan kun on ongelmia ihmissuhteissa, siinä etteivät saa sellaista suhdetta mitä toivoisivat. Mutta netti on vaan aika armoton, kaikki mitä on sinne ladattu myös jää sinne.

    Koko maailma on aika sekaisin. Ensiksi jauhettiin helvetisti sitä meetoota, sen jälkeen tuli sateenkaarivallankumous ja translapset yms. Siihen perään lämmitetyt porkkanat perseeseen, OnlyFans kaikkineen lienveilmiöineen eikä kukaan puhu siitä haitallisuudesta miten se vaikuttaa moniin nuoriin, jotka ovat vasta etsimässä paikkaansa maailmassa.

    Aina pitää muistaa myös se, että kaikki aiheeseen liittyvä ei tule julkisesti näkyväksi. Aika paljon jää myös leikkauspöydälle. Minä uskallan väittää, että harvempi ns. sometähti elää hyvää elämää. Uskallan väittää, että suurimmalla osalla on aika paljon mielenterveysongelmia joiden kanssa kamppailevat päivästä toiseen ja toivoisivat elämänsä olevan toisenlainen. Mutta eivät vaan osaa muuta ja ovat jo tottuneet sen tuottamaan elintasoon. Ja pahinta siinä on se, että tartuttavat ne samat mielenterveysongelmat lukemattomiin muihinkin...

    Joten palaan siihen samaan kysymykseen. Mikä saa ihmiset niin sekaisin, että myyvät sen vähäisenkin omanarvontuntonsa? Mikä saa muut seuraamaan niitä? Miksi?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Katson juuri. Idea tuli oikein silloin kun tyttö oli yliopistossa. Toisaalta sehän on ihan linjassa nykyisen korkeakoulutuksen kanssa. Muistellaan vaikka kotipornoa Aalto-yliopistossa.

    Tässä on vaan surullisen loistava esimerkki siitä kuin irrallaan nykyihminen on todellisuudesta. Lily Phillips on vaan yksi ihminen, joka vapaaehtoisesti pilaa elämänsä. Ennemmin tai myöhemmin se todellisuuskin tulee vastaan. Todellisuuskin on kohdattava. Jo nyt on moni aikuisviihdetähti valitellut valintojaan kun on ongelmia ihmissuhteissa, siinä etteivät saa sellaista suhdetta mitä toivoisivat. Mutta netti on vaan aika armoton, kaikki mitä on sinne ladattu myös jää sinne.

    Koko maailma on aika sekaisin. Ensiksi jauhettiin helvetisti sitä meetoota, sen jälkeen tuli sateenkaarivallankumous ja translapset yms. Siihen perään lämmitetyt porkkanat perseeseen, OnlyFans kaikkineen lienveilmiöineen eikä kukaan puhu siitä haitallisuudesta miten se vaikuttaa moniin nuoriin, jotka ovat vasta etsimässä paikkaansa maailmassa.

    Aina pitää muistaa myös se, että kaikki aiheeseen liittyvä ei tule julkisesti näkyväksi. Aika paljon jää myös leikkauspöydälle. Minä uskallan väittää, että harvempi ns. sometähti elää hyvää elämää. Uskallan väittää, että suurimmalla osalla on aika paljon mielenterveysongelmia joiden kanssa kamppailevat päivästä toiseen ja toivoisivat elämänsä olevan toisenlainen. Mutta eivät vaan osaa muuta ja ovat jo tottuneet sen tuottamaan elintasoon. Ja pahinta siinä on se, että tartuttavat ne samat mielenterveysongelmat lukemattomiin muihinkin...

    Joten palaan siihen samaan kysymykseen. Mikä saa ihmiset niin sekaisin, että myyvät sen vähäisenkin omanarvontuntonsa? Mikä saa muut seuraamaan niitä? Miksi?

    Ai miten kiva, katselet tytön videoita, jotta hän saa katselukertoja ja varmasti pysyy somessa pinnalla. Ihanasti olet osa paheksumaasi koneistoa.

    Raha ja kuuluisuus saa tekemään kummia.

    Voit vastata omaan kysymykseesi. Mikä saa sinut seuraamaan ihmisiä, jotka tekevät kummia?

    - sivusta

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ai miten kiva, katselet tytön videoita, jotta hän saa katselukertoja ja varmasti pysyy somessa pinnalla. Ihanasti olet osa paheksumaasi koneistoa.

    Raha ja kuuluisuus saa tekemään kummia.

    Voit vastata omaan kysymykseesi. Mikä saa sinut seuraamaan ihmisiä, jotka tekevät kummia?

    - sivusta

    Ja sinä olet myös hyvänä esimerkkinä todellisuudesta irrallaan olemisesta. Luot oman käsityksesi minusta, vaikka todellisuus on ihan jotain muuta.

    Ensinnäkin en paheksu, vaan kyselen mikä saa ihmiset tekemään näitä asioita.

    Toiseksi en katso tämän enkä kenenkään muun tytön OnlyFans videoita. Mulla on rahalle parempaakin käyttöä.

    Ja jos vähänkin olisit viitsinyt miettiä lukemaasi, sinulle olisi selvinnyt että katson siitä tytöstä tehtyä dokkaria Youtubesta. Niin kuin olen katsonut monia muitakin dokkareita vähän sieltä sun täältä eri aiheista.

    https://www.youtube.com/watch?v=mFySAh0g-MI&t=2130s

    Mutta onko sulla mitään sanottavaa aloitukseen?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ja sinä olet myös hyvänä esimerkkinä todellisuudesta irrallaan olemisesta. Luot oman käsityksesi minusta, vaikka todellisuus on ihan jotain muuta.

    Ensinnäkin en paheksu, vaan kyselen mikä saa ihmiset tekemään näitä asioita.

    Toiseksi en katso tämän enkä kenenkään muun tytön OnlyFans videoita. Mulla on rahalle parempaakin käyttöä.

    Ja jos vähänkin olisit viitsinyt miettiä lukemaasi, sinulle olisi selvinnyt että katson siitä tytöstä tehtyä dokkaria Youtubesta. Niin kuin olen katsonut monia muitakin dokkareita vähän sieltä sun täältä eri aiheista.

    https://www.youtube.com/watch?v=mFySAh0g-MI&t=2130s

    Mutta onko sulla mitään sanottavaa aloitukseen?

    YouTube on osa sosiaalista mediaa ja nostat tytön dokkaria muiden suosituksiin. Levitätkö vielä täällä tytön videoita kuten levität hänestä kirjoitettuja kolumneja, jotta saat hänelle lisää seuraajia ja kuuluisuutta? En edes klikkaa, oksu.

    Eli voit vastata itse toiseen omista kysymyksistäsi, toiseen jo vastasin.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    YouTube on osa sosiaalista mediaa ja nostat tytön dokkaria muiden suosituksiin. Levitätkö vielä täällä tytön videoita kuten levität hänestä kirjoitettuja kolumneja, jotta saat hänelle lisää seuraajia ja kuuluisuutta? En edes klikkaa, oksu.

    Eli voit vastata itse toiseen omista kysymyksistäsi, toiseen jo vastasin.

    Ok. Nyt tuli asia selväksi. Sinun kanssa ei pysty keskustelemaan.

    Hyvää päivänjatkoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ok. Nyt tuli asia selväksi. Sinun kanssa ei pysty keskustelemaan.

    Hyvää päivänjatkoa.

    Ei kovin alhaisella älykkyysosamäärällä.

    Annat tytölle juuri sitä mitä hän haluaa; klikkauksia, kuuluisuutta, mammonaa, kannustaen samalla muita nuoria seuraamaan hänen jalanjälkiään.

    Shame on you, correctamundo?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ei kovin alhaisella älykkyysosamäärällä.

    Annat tytölle juuri sitä mitä hän haluaa; klikkauksia, kuuluisuutta, mammonaa, kannustaen samalla muita nuoria seuraamaan hänen jalanjälkiään.

    Shame on you, correctamundo?

    Suomeksi:

    Minä tein aloituksen nykyajan ilmiöstä, sinä haluat keskustella minusta. Minä en ole mielenkiintoinen aihe. Moni nykyajan ilmiö taas on mielenkiintoinen aihe pohtia että mistä johtuu.

    Sovitaan niin, että sinä edustat älyllistä eliittiä ja minä olen tyhmä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Katson juuri. Idea tuli oikein silloin kun tyttö oli yliopistossa. Toisaalta sehän on ihan linjassa nykyisen korkeakoulutuksen kanssa. Muistellaan vaikka kotipornoa Aalto-yliopistossa.

    Tässä on vaan surullisen loistava esimerkki siitä kuin irrallaan nykyihminen on todellisuudesta. Lily Phillips on vaan yksi ihminen, joka vapaaehtoisesti pilaa elämänsä. Ennemmin tai myöhemmin se todellisuuskin tulee vastaan. Todellisuuskin on kohdattava. Jo nyt on moni aikuisviihdetähti valitellut valintojaan kun on ongelmia ihmissuhteissa, siinä etteivät saa sellaista suhdetta mitä toivoisivat. Mutta netti on vaan aika armoton, kaikki mitä on sinne ladattu myös jää sinne.

    Koko maailma on aika sekaisin. Ensiksi jauhettiin helvetisti sitä meetoota, sen jälkeen tuli sateenkaarivallankumous ja translapset yms. Siihen perään lämmitetyt porkkanat perseeseen, OnlyFans kaikkineen lienveilmiöineen eikä kukaan puhu siitä haitallisuudesta miten se vaikuttaa moniin nuoriin, jotka ovat vasta etsimässä paikkaansa maailmassa.

    Aina pitää muistaa myös se, että kaikki aiheeseen liittyvä ei tule julkisesti näkyväksi. Aika paljon jää myös leikkauspöydälle. Minä uskallan väittää, että harvempi ns. sometähti elää hyvää elämää. Uskallan väittää, että suurimmalla osalla on aika paljon mielenterveysongelmia joiden kanssa kamppailevat päivästä toiseen ja toivoisivat elämänsä olevan toisenlainen. Mutta eivät vaan osaa muuta ja ovat jo tottuneet sen tuottamaan elintasoon. Ja pahinta siinä on se, että tartuttavat ne samat mielenterveysongelmat lukemattomiin muihinkin...

    Joten palaan siihen samaan kysymykseen. Mikä saa ihmiset niin sekaisin, että myyvät sen vähäisenkin omanarvontuntonsa? Mikä saa muut seuraamaan niitä? Miksi?

    Ymmärrän pointtisi, mutta ei tarvitse olla aikuisviihdetähti ettei saa elää toivomansa kaltaisessa parisuhteessa tai ettei olisi ongelmia ihmissuhteissa, saati mt-ongelmia.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Ymmärrän pointtisi, mutta ei tarvitse olla aikuisviihdetähti ettei saa elää toivomansa kaltaisessa parisuhteessa tai ettei olisi ongelmia ihmissuhteissa, saati mt-ongelmia.

    Näin sivusta totean, että noinhan se on. Se, että ei elä toivomansa kaltaisessa parisuhteessa, on enemmän sääntö kuin poikkeus. Myös mielrnterveysobgelmat ovat ihan äärimmäisen tavallinen juttu, myös ihan äärimmäisen tavallisten ihmisten joukossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Ymmärrän pointtisi, mutta ei tarvitse olla aikuisviihdetähti ettei saa elää toivomansa kaltaisessa parisuhteessa tai ettei olisi ongelmia ihmissuhteissa, saati mt-ongelmia.

    Ihmissuhteet ja parisuhteet voitaisi erottaa toisistaan.

    Kuka meistä on niin Jeesus, että olisi valmis sellaisen kanssa parisuhteeseen silloin kun arvon neiti sellaista haluaa? Ja silloin kun joku lähtee siihen mukaan, minkälainen siitä suhteesta muodostuu? Hyvä kahden aikuisen välinen suhde? Rohkenen epäillä.

    Sitten ne ihmissuhteet yleisesti, mikä on jo laajempi alue. En usko, että silläkään saralla asiat tulee kovin hyvin olemaan. Itkua on tiedossa niissäkin, että kukaan ei ota vakavasti ja kaikki muistaa vaan näistä tempauksista.

    Ainoat ihmiset, joille ei muiden mielipiteillä ole mitään väliä, on erakkoluonteiset ihmiset. Voidaanko kuvailla esimerkiksi aloituksessa mainittua nuorta naista erakoksi?

    Ja taas palataan alkuun. Mikä saa ihmiset valitsemaan näitä asioita elämäänsä?

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Ihmissuhteet ja parisuhteet voitaisi erottaa toisistaan.

    Kuka meistä on niin Jeesus, että olisi valmis sellaisen kanssa parisuhteeseen silloin kun arvon neiti sellaista haluaa? Ja silloin kun joku lähtee siihen mukaan, minkälainen siitä suhteesta muodostuu? Hyvä kahden aikuisen välinen suhde? Rohkenen epäillä.

    Sitten ne ihmissuhteet yleisesti, mikä on jo laajempi alue. En usko, että silläkään saralla asiat tulee kovin hyvin olemaan. Itkua on tiedossa niissäkin, että kukaan ei ota vakavasti ja kaikki muistaa vaan näistä tempauksista.

    Ainoat ihmiset, joille ei muiden mielipiteillä ole mitään väliä, on erakkoluonteiset ihmiset. Voidaanko kuvailla esimerkiksi aloituksessa mainittua nuorta naista erakoksi?

    Ja taas palataan alkuun. Mikä saa ihmiset valitsemaan näitä asioita elämäänsä?

    Niin ja tosiaan kannattaa katsoa se linkin dokkari loppuun asti.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Niin ja tosiaan kannattaa katsoa se linkin dokkari loppuun asti.

    Kehota nyt katsomaan mainoksetkin, niin saavat enemmän rahaa. 🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ai miten kiva, katselet tytön videoita, jotta hän saa katselukertoja ja varmasti pysyy somessa pinnalla. Ihanasti olet osa paheksumaasi koneistoa.

    Raha ja kuuluisuus saa tekemään kummia.

    Voit vastata omaan kysymykseesi. Mikä saa sinut seuraamaan ihmisiä, jotka tekevät kummia?

    - sivusta

    Älä viitti näyttää tyhmyyttäsi. Et tajunnut pika oli pointti tämä selvä.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ok. Nyt tuli asia selväksi. Sinun kanssa ei pysty keskustelemaan.

    Hyvää päivänjatkoa.

    No pakko ymmärtää ett osa ei tajua tästä asiasta yhtään mitään. Sekin osa sitä kokonaisuutta joka jatkaa matkaansa ihmisten elämää tuhoten.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ei kovin alhaisella älykkyysosamäärällä.

    Annat tytölle juuri sitä mitä hän haluaa; klikkauksia, kuuluisuutta, mammonaa, kannustaen samalla muita nuoria seuraamaan hänen jalanjälkiään.

    Shame on you, correctamundo?

    Älä viitti olet niin tyhmä että hävettää puolestasi nuo kommenttisi.

    Äänestä

  • Anonyymi00121 kirjoitti:

    Älä viitti olet niin tyhmä että hävettää puolestasi nuo kommenttisi.

    Sinähän se pahasti jäit jumittamaan tuon ihmisen kommentteihin, joka huomasi miten pahasti itsesi pussiin puhut. Esität olevasi joku pyhimys, vaikka olet nimenomaan tuon aloituksen ilmiön ydin, syy seurauksen takana. On se ja sama katsooko ja promotoiko tytön kaltaisten ihmisten tuottamaa materiaalia pöyristynyt uskis, tavan tumputtaja, vai vaikka taloudellista hyötyä hakeva taho kuten tässä Ukkola ja Iltapäivälehti, tulos on sama, vaikka muutaman jälkimmäisen levikki laajempi. Joten on oikein puhua sinusta ja muista mahdollistajista vähintään jotta tajuaisitte omien tekojenne seuraukset sekä kaksinaismoralisminne. Teette itsestänne pellen, olkoonkin että teillä on siihen kaikki oikeus.

    Äänestä

  • Niin miehet harvemmin tajuaa tuon touhun negatiivisia vaikutuksia naisiin. 🤔

    Äänestä

  • Anonyymi00135 kirjoitti:

    Niin miehet harvemmin tajuaa tuon touhun negatiivisia vaikutuksia naisiin. 🤔

    Rakastelemisen negatiiviset vaikutukset niinkö? Ensimmäinen vuosisdan rakkauteni joutui kärsimään 100 peuhausta noin kuukaudessa, ei hän mennyt rikki, eikä kulunutkaan. Yhtä kirkaanpunaisena loisti kaikki kuusi poskea sekä varpit, ennen urakkaa kuin jälkeenkin.

    Äänestä

No ... mä en jaksa kiinnostua, saati sitten järkyttyä. Oma reaktioni on, että vai sellasta tänään. Onhan noita pornotähtiä ollut ennenkin, jotka tuollaista ovat tehneet. Tuosta on vain jätetty se pornoleffa karriääri välistä. Tai no onko, sen voi jokainen määrittää itse. Samaten kuin se, että "pilaa elämänsä". Jätän tuon ihan hänen itsensä määriteltäväksi (ja näköjään myös Sanna Ukkolan, jonka kauhisteluita mä en ole enää aikoihin jaksanut lukea). Enhän mä edes tiedä mitä ko. henkilö siltä elämältään haluaa, joten miten minä voin mitään elämän pilaamista hänen osaltaan määritellä? En mä näe edes mitään syytä miksi pitäisi tarvita jotain terapiaa. Sen sen sijaan ymmärrän ihan hyvin, että perinteisessä pornoteollisuudessa työskennellyt voi hyvin jälkeenpäin tarvita terapiaa.

Äänestä

Naiset ovat paneskelleet aina kaikkia jännämiehiä ilman kumeja. Kiltit miehet ei varmaan tuon naisen orgioihiin pääse.

Äänestä
  • Onko mies mielestäsi kiltti, jos hän haluaa mukaan tuollaiseen?

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Onko mies mielestäsi kiltti, jos hän haluaa mukaan tuollaiseen?

    Niin on, kilttimies on kuin kilttinainen, ei halua seksiä, ollenkaan.

    T:Gubbe

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Niin on, kilttimies on kuin kilttinainen, ei halua seksiä, ollenkaan.

    T:Gubbe

    Se kertookin asenteistasi ihan tarpeeksi, että vaihtoehdot ovat tuo ja ei seksiä. Itse olen oikeasti kiltti.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Niin on, kilttimies on kuin kilttinainen, ei halua seksiä, ollenkaan.

    T:Gubbe

    Itse en taida edes määrittää seksiksi sitä, että 100 ukkoa käy tökkimässä hetken samaa reikää. Jotain epämääräistä seksuaalista toimintaa mun mielestäni.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Onko mies mielestäsi kiltti, jos hän haluaa mukaan tuollaiseen?

    Varmaan omasta mielestä.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Itse en taida edes määrittää seksiksi sitä, että 100 ukkoa käy tökkimässä hetken samaa reikää. Jotain epämääräistä seksuaalista toimintaa mun mielestäni.

    Joo kyllä nautinto on melkoisen kaukana tuosta touhusta tuon naisen kannalta. Pikemminkin täysin päinvastoin eikä ihme itkuksi meni naiselta lopuksi. Miehet ei tuota tietysti tajua kun nainen on pelkkä seksiobjekti halujen tyydyttämiseen ei muuta. Ihmisyys on tuosta touhusta kaukana ja järkkyä on jos miehet ei tätä tajua.

    Äänestä

  • Anonyymi00138 kirjoitti:

    Joo kyllä nautinto on melkoisen kaukana tuosta touhusta tuon naisen kannalta. Pikemminkin täysin päinvastoin eikä ihme itkuksi meni naiselta lopuksi. Miehet ei tuota tietysti tajua kun nainen on pelkkä seksiobjekti halujen tyydyttämiseen ei muuta. Ihmisyys on tuosta touhusta kaukana ja järkkyä on jos miehet ei tätä tajua.

    Melko sairasta on jos joku mieskään tuosta ihmeempää nautintoa saa. Eihän tuo vastaa edes käteenvetoa. Aikakin oli niin lyhyt, että vain ennenaikaiset ehtivät saada.

    Äänestä

  • Anonyymi00147 kirjoitti:

    Melko sairasta on jos joku mieskään tuosta ihmeempää nautintoa saa. Eihän tuo vastaa edes käteenvetoa. Aikakin oli niin lyhyt, että vain ennenaikaiset ehtivät saada.

    14h / 101 = 8,3 minuuttia, siinä ehti hyvin vaikka yksi kerrallaan hoitaisi. Seuraava toive on 1000 herraa 24 tunnin aikana, siihen tarvittaneen kaikki kolme väylää käyttöön simultaanina lähes koko ajan. Mitä siten tarkoittaakaan seksin harrastaminen. Täällä palstallahan se jopa on kädestä pitämistä.

    Äänestä

Myös se on mielestäni yhtä hyvä kysymys, että mikä saa miehen lähtemään mukaan tuollaiseen. Se on oikeastaan mun mielestäni vielä oudompaa. Jotenkin voin ehkä tajuta sen, että se ensimmäinen kykenee, mutta miten se sadas edes haluaa koskea?

Äänestä
  • Sekin on totta. Vastuu myös sillä puolella. Minä sanoisin, että täyttää jopa hyväksikäytön kriteerit.

    Mutta kenen intresseissä on tehdä tästä kaikesta hyväksyttyä ja valtavirtaa? Ketä se lopulta palvelee?

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Sekin on totta. Vastuu myös sillä puolella. Minä sanoisin, että täyttää jopa hyväksikäytön kriteerit.

    Mutta kenen intresseissä on tehdä tästä kaikesta hyväksyttyä ja valtavirtaa? Ketä se lopulta palvelee?

    Mun puolestani tehköön mitä tahtovat, niin kauan kun on vapaaehtoista. Koen ihmisten seksuaalisuuden ja seksielämän vahtimisen ja rajoittamisen suuremmaksi ongelmaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Mun puolestani tehköön mitä tahtovat, niin kauan kun on vapaaehtoista. Koen ihmisten seksuaalisuuden ja seksielämän vahtimisen ja rajoittamisen suuremmaksi ongelmaksi.

    Siinä tullaan taas toiseen kysymykseen. Miksi kaikesta siitä pitää tehdä julkista? Tämäkö on hyvää seksuaalivalistusta?

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Siinä tullaan taas toiseen kysymykseen. Miksi kaikesta siitä pitää tehdä julkista? Tämäkö on hyvää seksuaalivalistusta?

    Sehän on julkista vain, kun jotakuta kiinnostaa. Mun puolestani se saa olla julkista, kunhan se julkisuus on sellaista, että pitää erikseen mennä katsomaan, jos kiinnostaa. Eli siis toisinsanoen se julkisuus ei ole sellaista, etteikö sen katselemisen voi helposti välttää. Jos yhtä kiinnostaa näyttää julkisesti ja toisia kiinnostaa katsella, niin siitä vaan, kunhan se ei tunge kenenkään silmille kysymättä ja tahtomatta.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Sehän on julkista vain, kun jotakuta kiinnostaa. Mun puolestani se saa olla julkista, kunhan se julkisuus on sellaista, että pitää erikseen mennä katsomaan, jos kiinnostaa. Eli siis toisinsanoen se julkisuus ei ole sellaista, etteikö sen katselemisen voi helposti välttää. Jos yhtä kiinnostaa näyttää julkisesti ja toisia kiinnostaa katsella, niin siitä vaan, kunhan se ei tunge kenenkään silmille kysymättä ja tahtomatta.

    Enemmän mua siis häiritsee kaikki se seksuaalinen kuvasto, joka tunkee täysin pyyttämättä jokaisen silmille, kuin se että joku panee OF tilillään vaikka sataatuhatta. Jälkimmäinen on helppo välttää, kun ei kiinnosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Sehän on julkista vain, kun jotakuta kiinnostaa. Mun puolestani se saa olla julkista, kunhan se julkisuus on sellaista, että pitää erikseen mennä katsomaan, jos kiinnostaa. Eli siis toisinsanoen se julkisuus ei ole sellaista, etteikö sen katselemisen voi helposti välttää. Jos yhtä kiinnostaa näyttää julkisesti ja toisia kiinnostaa katsella, niin siitä vaan, kunhan se ei tunge kenenkään silmille kysymättä ja tahtomatta.

    Voin sanoa, että helvetin monia kiinnostaa kun seuraa mediaa ympäri maailman. Sillä dokkarillakin yli 5 miljoonaa katselukertaa.

    Tässä aloituksessa ei nyt ollut sinun tai minun henkilökohtaisista mielenkiinnon kohteista ja mihin se suunnataan, vaan yhdestä nykyajan ilmiöistä. Jos vähänkin seuraa mitä maailmassa tapahtuu, näiden ilmiöiden huomaamista ei voi välttää. Toisaalta voi tietenkin työntää päänsä pensaaseen ja kuvitella, että kaikki on juuri niin kuin pitääkin olla ja hyvin. Ei edes keskustella siitä. Minä olen tosin eri mieltä. Minun mielestäni näistä asioista on hyvä keskustella, koska ne näyttää suuntaa mihin maailma on menossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Voin sanoa, että helvetin monia kiinnostaa kun seuraa mediaa ympäri maailman. Sillä dokkarillakin yli 5 miljoonaa katselukertaa.

    Tässä aloituksessa ei nyt ollut sinun tai minun henkilökohtaisista mielenkiinnon kohteista ja mihin se suunnataan, vaan yhdestä nykyajan ilmiöistä. Jos vähänkin seuraa mitä maailmassa tapahtuu, näiden ilmiöiden huomaamista ei voi välttää. Toisaalta voi tietenkin työntää päänsä pensaaseen ja kuvitella, että kaikki on juuri niin kuin pitääkin olla ja hyvin. Ei edes keskustella siitä. Minä olen tosin eri mieltä. Minun mielestäni näistä asioista on hyvä keskustella, koska ne näyttää suuntaa mihin maailma on menossa.

    5 miljoonaa on lopulta hyvin vähän koko maailman mittakaavassa. Ja mun puolestani siitä vaan kun kerta kiinnostaa. Ei tuo ole mitenkään uusi juttu ja ainahan joku pornotähti on paneskellut julkisesti ja sitä materiaalia ovat halukkaat sitten tuijottaneet.
    Mun mielestäni ainoa arveluttavasti toimiva näissä on sellainen kuin vaikka ukkola nyt tuossa, joka tunkee tuon niiden silmille, jotka eivät ole sitä itse etsineet. Jokainen tietää noita panomaratoneja olevan löydettävissä, jos kiinnostaa. Kauhistelija on nyt tässä se, joka toimii väärin.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    5 miljoonaa on lopulta hyvin vähän koko maailman mittakaavassa. Ja mun puolestani siitä vaan kun kerta kiinnostaa. Ei tuo ole mitenkään uusi juttu ja ainahan joku pornotähti on paneskellut julkisesti ja sitä materiaalia ovat halukkaat sitten tuijottaneet.
    Mun mielestäni ainoa arveluttavasti toimiva näissä on sellainen kuin vaikka ukkola nyt tuossa, joka tunkee tuon niiden silmille, jotka eivät ole sitä itse etsineet. Jokainen tietää noita panomaratoneja olevan löydettävissä, jos kiinnostaa. Kauhistelija on nyt tässä se, joka toimii väärin.

    Se 5 miljoonaa on melkein Suomen väkiluku ja se on tullut 2 viikossa. Tulee vielä kasvamaan. Ja kun laitat hakuun Youtubessa Lily Phillips, tuut huomaamaan ettei se kiinnostus rajoitu pelkästään siihen dokkariin.

    Ja tästäkin olen eri mieltä. Minusta on hyvä, että Sanna Ukkola nostaa esiin näitä asioita, koska muuten siinä oltaisi vaan, että jeejee. Valtakunnassa kaikki hyvin. Herätys ajattelemaan ei ole ollenkaan huono juttu.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    5 miljoonaa on lopulta hyvin vähän koko maailman mittakaavassa. Ja mun puolestani siitä vaan kun kerta kiinnostaa. Ei tuo ole mitenkään uusi juttu ja ainahan joku pornotähti on paneskellut julkisesti ja sitä materiaalia ovat halukkaat sitten tuijottaneet.
    Mun mielestäni ainoa arveluttavasti toimiva näissä on sellainen kuin vaikka ukkola nyt tuossa, joka tunkee tuon niiden silmille, jotka eivät ole sitä itse etsineet. Jokainen tietää noita panomaratoneja olevan löydettävissä, jos kiinnostaa. Kauhistelija on nyt tässä se, joka toimii väärin.

    Sivusta totean, että samaa mieltä. Mä en tajua mikä tarve näillä "ukkoloilla" on toimia ilmaisena mainoksena. Kiihottaako tuo häntä sitten kuitenkin jollakin levelillä, vai mitä ihmettä. Kyllä maailmasta oikeitakin ongelmia löytyy, joten miksi pitäisi kiinnostaa jonkun nobodyn panemiset? Katselkoon he, joita kiinnostaa, mutta ei tuo nyt uutisoinnin arvoista ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Se 5 miljoonaa on melkein Suomen väkiluku ja se on tullut 2 viikossa. Tulee vielä kasvamaan. Ja kun laitat hakuun Youtubessa Lily Phillips, tuut huomaamaan ettei se kiinnostus rajoitu pelkästään siihen dokkariin.

    Ja tästäkin olen eri mieltä. Minusta on hyvä, että Sanna Ukkola nostaa esiin näitä asioita, koska muuten siinä oltaisi vaan, että jeejee. Valtakunnassa kaikki hyvin. Herätys ajattelemaan ei ole ollenkaan huono juttu.

    Sitten se oliaikin uutinen, jos ne olisivat kaikki suomalaisia. Tässä tapauksessa täysin tyhjänpäiväistä lässytystä. Samat 5 miljoona seuraavat takuulla vielä toista mokomaa 5:ttä miljoonaa. Siitä vaan.

    Mulla ei ole mitään tarvetta mennä häntä etsimään ja nostaa häntä algoritneissä, kun en ole hänestä millään tasolla kiinnostunut. Se minua sen sijaan kyllä kiinnostaa, että miksi Sanna Ukkola kokee tarpeeliseksi mainostaa häntä. Tuo on paljon mielenkiintoisempi kysymys.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Sitten se oliaikin uutinen, jos ne olisivat kaikki suomalaisia. Tässä tapauksessa täysin tyhjänpäiväistä lässytystä. Samat 5 miljoona seuraavat takuulla vielä toista mokomaa 5:ttä miljoonaa. Siitä vaan.

    Mulla ei ole mitään tarvetta mennä häntä etsimään ja nostaa häntä algoritneissä, kun en ole hänestä millään tasolla kiinnostunut. Se minua sen sijaan kyllä kiinnostaa, että miksi Sanna Ukkola kokee tarpeeliseksi mainostaa häntä. Tuo on paljon mielenkiintoisempi kysymys.

    Ok. Asiasi tuli selväksi. Sinun mielestä tämä ilmiö on ok ja hyvänä esimerkkinä nuorille tytöille siitä miten tullaan rikkaaksi ja kuuluisaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Ok. Asiasi tuli selväksi. Sinun mielestä tämä ilmiö on ok ja hyvänä esimerkkinä nuorille tytöille siitä miten tullaan rikkaaksi ja kuuluisaksi.

    Mistä noin kuvittelit? Missä sanoin mitään tuon kaltaistakaan? Aloittaja ja Ukkola ovat tässä nyt ainoina mainostaneet tuota.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Ok. Asiasi tuli selväksi. Sinun mielestä tämä ilmiö on ok ja hyvänä esimerkkinä nuorille tytöille siitä miten tullaan rikkaaksi ja kuuluisaksi.

    Minä en mainostaisi yhtään mitään hyvänä vaihtoehtona kaikille. En myöskään mainosta tuota huonona vaihtoehtona kaikille. Jokainen toimikoon oman persoonansa mukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Minä en mainostaisi yhtään mitään hyvänä vaihtoehtona kaikille. En myöskään mainosta tuota huonona vaihtoehtona kaikille. Jokainen toimikoon oman persoonansa mukaan.

    Minä olen taas sitä mieltä, että nämä ovat huonoja esikuvia ja esimerkkejä. Aina on ollut olemassa marginaaleja. Poikkeavuuksia. Niiden pitäisikin jäädä sellaisiksi, koska hyvin pienelle ryhmälle ihmisistä se on ok. Tämän takia kysyinkin, että mikä saa ihmisen tekemään sellaisia ja muut seuraamaan niitä.

    "Jokainen toimikoon oman persoonansa mukaan."

    Sarjamurhaajallakin on oma sarjamurhaajan persoona ja se toimii sen mukaan. Sekin on varmaan ok. Tai mihin vedetään se raja? Onko jossain se raja, missä persoonan tekemisiin olisi hyvä puuttua, koska se ei ole hyväksi persoonalle itselle eikä ympäristöllekään?

    Äänestä

  • Anonyymi00059 kirjoitti:

    Minä olen taas sitä mieltä, että nämä ovat huonoja esikuvia ja esimerkkejä. Aina on ollut olemassa marginaaleja. Poikkeavuuksia. Niiden pitäisikin jäädä sellaisiksi, koska hyvin pienelle ryhmälle ihmisistä se on ok. Tämän takia kysyinkin, että mikä saa ihmisen tekemään sellaisia ja muut seuraamaan niitä.

    "Jokainen toimikoon oman persoonansa mukaan."

    Sarjamurhaajallakin on oma sarjamurhaajan persoona ja se toimii sen mukaan. Sekin on varmaan ok. Tai mihin vedetään se raja? Onko jossain se raja, missä persoonan tekemisiin olisi hyvä puuttua, koska se ei ole hyväksi persoonalle itselle eikä ympäristöllekään?

    Ja silti pitää mainostaa niitä. Sehän se on sitä sosiaalipornoa. Oi kun on ihanaa saada julkisesti paheksua.

    Äänestä

  • Anonyymi00059 kirjoitti:

    Minä olen taas sitä mieltä, että nämä ovat huonoja esikuvia ja esimerkkejä. Aina on ollut olemassa marginaaleja. Poikkeavuuksia. Niiden pitäisikin jäädä sellaisiksi, koska hyvin pienelle ryhmälle ihmisistä se on ok. Tämän takia kysyinkin, että mikä saa ihmisen tekemään sellaisia ja muut seuraamaan niitä.

    "Jokainen toimikoon oman persoonansa mukaan."

    Sarjamurhaajallakin on oma sarjamurhaajan persoona ja se toimii sen mukaan. Sekin on varmaan ok. Tai mihin vedetään se raja? Onko jossain se raja, missä persoonan tekemisiin olisi hyvä puuttua, koska se ei ole hyväksi persoonalle itselle eikä ympäristöllekään?

    "Sarjamurhaajallakin on oma sarjamurhaajan persoona ja se toimii sen mukaan. Sekin on varmaan ok. Tai mihin vedetään se raja?"

    Jos oikeasti et näe noiden välillä mitään eroa, niin mene ihmeessä johonkin terapiaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00065 kirjoitti:

    "Sarjamurhaajallakin on oma sarjamurhaajan persoona ja se toimii sen mukaan. Sekin on varmaan ok. Tai mihin vedetään se raja?"

    Jos oikeasti et näe noiden välillä mitään eroa, niin mene ihmeessä johonkin terapiaan.

    Kärjistin vaan. Siksi kysyin, että mihin vedetään se raja? Milloin persoonan toiminta alkaa olla vahingollista itselle ja muille?

    Äänestä

  • Anonyymi00067 kirjoitti:

    Kärjistin vaan. Siksi kysyin, että mihin vedetään se raja? Milloin persoonan toiminta alkaa olla vahingollista itselle ja muille?

    Todella huono kärjistys. Pohdi nyt ensiksi sitä, että keneen teko kohdistuu. Sinusta siis jonkun toisen tappaminen tai useiden toisten tappaminen, rinnastuu siihen, että antaa jonkun tai useiden toisten panna itseään. Luuletko, että sinne on monta henkilöä pakotettu panohommiin?

    Äänestä

  • Anonyymi00067 kirjoitti:

    Kärjistin vaan. Siksi kysyin, että mihin vedetään se raja? Milloin persoonan toiminta alkaa olla vahingollista itselle ja muille?

    "Milloin persoonan toiminta alkaa olla vahingollista itselle ja muille?"

    No ... se on minusta hyvä juttu, jos sarjamurhaajan murhasarja alkaa hänestä itsestään. En näe mitään syytä estää sitä, vaikka se vahingoittaakin häntä itseään.

    Äänestä

  • Anonyymi00069 kirjoitti:

    Todella huono kärjistys. Pohdi nyt ensiksi sitä, että keneen teko kohdistuu. Sinusta siis jonkun toisen tappaminen tai useiden toisten tappaminen, rinnastuu siihen, että antaa jonkun tai useiden toisten panna itseään. Luuletko, että sinne on monta henkilöä pakotettu panohommiin?

    Mutta mieti nyt sen nuoren naisen näkökulmasta sitä itse tapahtumaa. 100 miestä yhden vuorokauden aikana. Siinä on tyttö ollut aika kovilla, voisi jopa melkein luulla että seksuaalisesti pahoinpidellyksi. Vaikkakin vapaaehtoisesti. Pitäisikö jokainen, joka haluaa tulla itse pahoinpidellyksi pahoinpidellä? Tai pitäisikö sille antaa apua?

    Äänestä

  • Anonyymi00071 kirjoitti:

    "Milloin persoonan toiminta alkaa olla vahingollista itselle ja muille?"

    No ... se on minusta hyvä juttu, jos sarjamurhaajan murhasarja alkaa hänestä itsestään. En näe mitään syytä estää sitä, vaikka se vahingoittaakin häntä itseään.

    Mutta silloinhan hän ei ole sarjamurhaaja. Silloin hän tekee ainoastaan itsemurhan.

    Eikö tosiaan mielikuvitus riitä näkemään isompaa kuvaa tässä asiassa?

    Äänestä

  • Anonyymi00076 kirjoitti:

    Mutta silloinhan hän ei ole sarjamurhaaja. Silloin hän tekee ainoastaan itsemurhan.

    Eikö tosiaan mielikuvitus riitä näkemään isompaa kuvaa tässä asiassa?

    Kato, huomasit pointin. Vielä kun ymmärtäisit sen, niin hyvä tulisi. Minulla kyllä riittää, mutta sinulla ei. Sä et näe omaa ahdistustasi ja paheksuntaasi, eli omaa nenääsi pidemmälle.

    Äänestä

  • Anonyymi00073 kirjoitti:

    Mutta mieti nyt sen nuoren naisen näkökulmasta sitä itse tapahtumaa. 100 miestä yhden vuorokauden aikana. Siinä on tyttö ollut aika kovilla, voisi jopa melkein luulla että seksuaalisesti pahoinpidellyksi. Vaikkakin vapaaehtoisesti. Pitäisikö jokainen, joka haluaa tulla itse pahoinpidellyksi pahoinpidellä? Tai pitäisikö sille antaa apua?

    Sehän nyt on ihan hänestä kiinni. Seksi on yksi niistä miljoonista asioista, joista moni ei tajua, että kaikki eivät tunne kuten sinä. Sinä kokisit noin, etkä kykene tajuamaan ihmisten olevan yksilöitä.

    Kyllä sä saat palkata jonkun pahoinpitelemään itseäsi, jos haluat. Julkisella paikalla hän todennäköisesti joutuu siitä rikosvastuuseen, mutta yksityisstiloissa voitte kutsua sitä vaikka bdsm:ksi ja olla molemmat tyytyväisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00093 kirjoitti:

    Sehän nyt on ihan hänestä kiinni. Seksi on yksi niistä miljoonista asioista, joista moni ei tajua, että kaikki eivät tunne kuten sinä. Sinä kokisit noin, etkä kykene tajuamaan ihmisten olevan yksilöitä.

    Kyllä sä saat palkata jonkun pahoinpitelemään itseäsi, jos haluat. Julkisella paikalla hän todennäköisesti joutuu siitä rikosvastuuseen, mutta yksityisstiloissa voitte kutsua sitä vaikka bdsm:ksi ja olla molemmat tyytyväisiä.

    Mutta silloin jos käytän puheessani jotain kiellettyä sanaa kuten vaikka n**k*ri, silloin minut pitää tuomita vihapuheesta.

    Hyvin harva ihminen kärsii tuntoaistin puutteesta. Sille on kai lääketieteellinen termikin.

    Ja sitten joku haluaa vielä ymmärtää talous- ja finanssijärjestelmää. Ei mitään toivoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00096 kirjoitti:

    Mutta silloin jos käytän puheessani jotain kiellettyä sanaa kuten vaikka n**k*ri, silloin minut pitää tuomita vihapuheesta.

    Hyvin harva ihminen kärsii tuntoaistin puutteesta. Sille on kai lääketieteellinen termikin.

    Ja sitten joku haluaa vielä ymmärtää talous- ja finanssijärjestelmää. Ei mitään toivoa.

    Miksi pitäisi? Aina voi myös pyytää anteeksi, jos menee töllöilemään. En minä näe siihen mitään syytä, että tarvitsisi noin vähästä sen ihmeempiä tuomioita. Tosin pidän sitä idiotismina, jos pitää tietoisesti käyttää sanoja, joiden tietää loukkaavan. Vaikkakaan tuolla sanalla ei Suomessa ole samanlaista historian painolastia niin heille, joihin tuota yleensä käytetään on se painolasti. Ymmärrän miksi tuolla sanalla on heille merkitystä, mutta miksi kyseinen sana merkitsee sinulle niin paljon, että sinun olisi pakko käyttää sitä, vaikka tiedät sen loukkaavaksi?

    Jotkut tykkäävät kivustakin.

    Äänestä

  • Anonyymi00107 kirjoitti:

    Miksi pitäisi? Aina voi myös pyytää anteeksi, jos menee töllöilemään. En minä näe siihen mitään syytä, että tarvitsisi noin vähästä sen ihmeempiä tuomioita. Tosin pidän sitä idiotismina, jos pitää tietoisesti käyttää sanoja, joiden tietää loukkaavan. Vaikkakaan tuolla sanalla ei Suomessa ole samanlaista historian painolastia niin heille, joihin tuota yleensä käytetään on se painolasti. Ymmärrän miksi tuolla sanalla on heille merkitystä, mutta miksi kyseinen sana merkitsee sinulle niin paljon, että sinun olisi pakko käyttää sitä, vaikka tiedät sen loukkaavaksi?

    Jotkut tykkäävät kivustakin.

    Miksi pyytäisin anteeksi sanaa, mikä kuvaa tiettyä etnistä ryhmää? Negra-musta.

    Äänestä

  • Anonyymi00108 kirjoitti:

    Miksi pyytäisin anteeksi sanaa, mikä kuvaa tiettyä etnistä ryhmää? Negra-musta.

    No, jos et oikeasti muka tiedä sanaan liittyvää historiaa, niin eihän sille kai mitään mahda. Jos taas tiedät, niin tiedät myös loukkaavasi ja teet sen tarkoituksella. Jos perustelet sanan käytön suomella, niin sano sitten musta, sillä se on suomea. Ei sekään täysin ongelmaton sana ole, mutta pljon parempi.

    Äänestä

  • Anonyymi00115 kirjoitti:

    No, jos et oikeasti muka tiedä sanaan liittyvää historiaa, niin eihän sille kai mitään mahda. Jos taas tiedät, niin tiedät myös loukkaavasi ja teet sen tarkoituksella. Jos perustelet sanan käytön suomella, niin sano sitten musta, sillä se on suomea. Ei sekään täysin ongelmaton sana ole, mutta pljon parempi.

    Mutta n**k*ri sanan käyttö on kuitenkin paheksuttavaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00123 kirjoitti:

    Mutta n**k*ri sanan käyttö on kuitenkin paheksuttavaa?

    Jos sen tietää loukkaavaksi, eli käyttää tarkoituksella loukkaavasti, niin on. Tottakai tarkoituksellinen loukkaava kielenkäyttö on paheksuttavaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Sekin on totta. Vastuu myös sillä puolella. Minä sanoisin, että täyttää jopa hyväksikäytön kriteerit.

    Mutta kenen intresseissä on tehdä tästä kaikesta hyväksyttyä ja valtavirtaa? Ketä se lopulta palvelee?

    Niinpä sanos muuta. Rahahan siinä liikkuu tietysti ja saamapuolella muitakin kuin tuo nainen. Päivän sana money money money!!

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Mun puolestani tehköön mitä tahtovat, niin kauan kun on vapaaehtoista. Koen ihmisten seksuaalisuuden ja seksielämän vahtimisen ja rajoittamisen suuremmaksi ongelmaksi.

    Se on iso ongelma mikäli sillä on vaikutusta suuremmassa määrin ihmisiin ja heidän psyykeensä. Nuoret ovat erityisessä vaarassa koska heillä ei ole kykyä ja kokemusta ymmärtää seurauksia. Tuokin nuori nainen tulee maksamaan kovaa hintaa psyykkusen hyvinvoinnin kustannuksella.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    5 miljoonaa on lopulta hyvin vähän koko maailman mittakaavassa. Ja mun puolestani siitä vaan kun kerta kiinnostaa. Ei tuo ole mitenkään uusi juttu ja ainahan joku pornotähti on paneskellut julkisesti ja sitä materiaalia ovat halukkaat sitten tuijottaneet.
    Mun mielestäni ainoa arveluttavasti toimiva näissä on sellainen kuin vaikka ukkola nyt tuossa, joka tunkee tuon niiden silmille, jotka eivät ole sitä itse etsineet. Jokainen tietää noita panomaratoneja olevan löydettävissä, jos kiinnostaa. Kauhistelija on nyt tässä se, joka toimii väärin.

    Voi herran jumala onko ihmiset noin tyhmiä!!!! 5 miljoonaa on ihan vähän. Ei mitään väliä ei mitään merkitystä. Ei haittaa ihan ok. Ettekö te pässit nyt millään tajua miten hullua tuo tuollainen sometouhu alkaa olla!! Sille täytyy tehdä jotain ennen kuin nuorten itsemurha- ja pahoinvointitilastot nousee pilviin.

    Äänestä

  • Anonyymi00125 kirjoitti:

    Jos sen tietää loukkaavaksi, eli käyttää tarkoituksella loukkaavasti, niin on. Tottakai tarkoituksellinen loukkaava kielenkäyttö on paheksuttavaa.

    Mutta jos tästä ilmiöstä kirjoitettaisi myönteiseen sävyyn ja monet nuoret ja kokemattomat tytöt seuraisivat esimerkkiä ja pilaisivat sillä oman elämänsä, siinä ei olisi mitään paheksuttavaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00069 kirjoitti:

    Todella huono kärjistys. Pohdi nyt ensiksi sitä, että keneen teko kohdistuu. Sinusta siis jonkun toisen tappaminen tai useiden toisten tappaminen, rinnastuu siihen, että antaa jonkun tai useiden toisten panna itseään. Luuletko, että sinne on monta henkilöä pakotettu panohommiin?

    Oletko mies? Muuten en ymmärrä välinpitämätöntä suhtautumistasi jossa ihan sama pistetäänkö nuoren naisen elämä pirstaleiksi. Hän kun ei tajua eikä nuoruuden kokemattomuuttaan voikaan tajuta mihin ampiaispesään on päänsä pistänyt ja mitkä ovat seuraukset.

    Äänestä

  • Anonyymi00143 kirjoitti:

    Se on iso ongelma mikäli sillä on vaikutusta suuremmassa määrin ihmisiin ja heidän psyykeensä. Nuoret ovat erityisessä vaarassa koska heillä ei ole kykyä ja kokemusta ymmärtää seurauksia. Tuokin nuori nainen tulee maksamaan kovaa hintaa psyykkusen hyvinvoinnin kustannuksella.

    En haluaisi maalailla piruja seinille, mutta aika vahva itsemurhakanditaatti. Suunnittelee seuraavaksi 1000 miestä vuorokaudessa, vaikka siinä dokkarin lopussa oli ilmiselvästi henkisesti täysin rikki jo 100 miehen jälkeen.

    Äänestä

  • Anonyymi00093 kirjoitti:

    Sehän nyt on ihan hänestä kiinni. Seksi on yksi niistä miljoonista asioista, joista moni ei tajua, että kaikki eivät tunne kuten sinä. Sinä kokisit noin, etkä kykene tajuamaan ihmisten olevan yksilöitä.

    Kyllä sä saat palkata jonkun pahoinpitelemään itseäsi, jos haluat. Julkisella paikalla hän todennäköisesti joutuu siitä rikosvastuuseen, mutta yksityisstiloissa voitte kutsua sitä vaikka bdsm:ksi ja olla molemmat tyytyväisiä.

    No kyllä pahoinpitely on rikollista eikä siitä kukaan nauti. Henkisesti nirmaali terve ihminen psyykkisesti sairas on sitten asia joka vaatii hoitoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00107 kirjoitti:

    Miksi pitäisi? Aina voi myös pyytää anteeksi, jos menee töllöilemään. En minä näe siihen mitään syytä, että tarvitsisi noin vähästä sen ihmeempiä tuomioita. Tosin pidän sitä idiotismina, jos pitää tietoisesti käyttää sanoja, joiden tietää loukkaavan. Vaikkakaan tuolla sanalla ei Suomessa ole samanlaista historian painolastia niin heille, joihin tuota yleensä käytetään on se painolasti. Ymmärrän miksi tuolla sanalla on heille merkitystä, mutta miksi kyseinen sana merkitsee sinulle niin paljon, että sinun olisi pakko käyttää sitä, vaikka tiedät sen loukkaavaksi?

    Jotkut tykkäävät kivustakin.

    Ketkä tykkää kivusta? Kyllä se on epänormaalia.

    Äänestä

  • Anonyymi00159 kirjoitti:

    Ketkä tykkää kivusta? Kyllä se on epänormaalia.

    Hyvin monet ihmiset. Se ei ole lainkaan epänormaalia.

    Äänestä

  • Anonyymi00158 kirjoitti:

    No kyllä pahoinpitely on rikollista eikä siitä kukaan nauti. Henkisesti nirmaali terve ihminen psyykkisesti sairas on sitten asia joka vaatii hoitoa.

    Ei pahoinpitely itsessään ole rikollista. Yksityistiloissa se on asianomistajarikos, eli pahoinpidelty päättää pitääkö sitä ilmoittamisen arvoisena vai ei. Julkisella paikalla on eri juttu. Sä et selvästikään paljon ihmisiä tunne, jos luulet kivusta pitämisen olevan harvinaista tai kertovan sen kummemmista mielenterveysongelmista.

    Äänestä

  • Anonyymi00172 kirjoitti:

    Hyvin monet ihmiset. Se ei ole lainkaan epänormaalia.

    Se on epänormaalia. Se on luonnotonta. Kokeile vaikka satuttaa jotain eläintä ja katso miten käy.

    Äänestä

  • Anonyymi00190 kirjoitti:

    Se on epänormaalia. Se on luonnotonta. Kokeile vaikka satuttaa jotain eläintä ja katso miten käy.

    Se ei ole lainkaan epänormaalia, eikä luonnotonta. Ihmisen ja suuren osan eläimistä välillä on se ratkaiseva ero, että ihminen ymmärtää, jos hän ei tule siihen kipuun kuolemaan, eikä vahingoittumaan pahasti. Eläin taas ei läheskään aina tajua sitä. Täysin normaalit ja tervert ihmiset tekevät jatkuvasti asioita, jotka aiheuttavat kipua tai joiden tietävät kohta aiheuttavan kipua, ylittävät jatkuvasti omia sietorajojaan jne. ja todella moni tykkää siitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00193 kirjoitti:

    Se ei ole lainkaan epänormaalia, eikä luonnotonta. Ihmisen ja suuren osan eläimistä välillä on se ratkaiseva ero, että ihminen ymmärtää, jos hän ei tule siihen kipuun kuolemaan, eikä vahingoittumaan pahasti. Eläin taas ei läheskään aina tajua sitä. Täysin normaalit ja tervert ihmiset tekevät jatkuvasti asioita, jotka aiheuttavat kipua tai joiden tietävät kohta aiheuttavan kipua, ylittävät jatkuvasti omia sietorajojaan jne. ja todella moni tykkää siitä.

    Ihminen voi tuottaa kipua itselle esimerkiksi urheilemalla ja kuntoilemalla. Se kipukin on yleensä aina alussa kun lihakset eivät ole tottuneet siihen luonnolliseen olotilaan mikä ihmisellä on. Eli liikkuva ja tekevä ihminen. Kun lihaskunto kehittyy, ei enää kipuja ole. Toki, jos aina haluaa rikkoa rajojaan niin silloin ne on välttämättömiä. Mutta siinä on kuitenkin se pointti, että ihminen tekee sitä itse itselleen.

    Mutta silloin kun ihminen tykkää toisen aiheuttamasta kivusta, se on luonnotonta ja epänormaalia. Silloin ihminen kokee olevansa jotenkin sen kivun ansainnut.

    Onko muuten katolisessa kirkossa itseään ruoskivat uskonmiehetkin normaaleja ja luonnollisia? Siliciumin käyttö täysin normaalia ja luonnollista?

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Sekin on totta. Vastuu myös sillä puolella. Minä sanoisin, että täyttää jopa hyväksikäytön kriteerit.

    Mutta kenen intresseissä on tehdä tästä kaikesta hyväksyttyä ja valtavirtaa? Ketä se lopulta palvelee?

    Onko joku taho ehdottanut tuota touhua sille tytölle?? Luulen ettei idea tytön itsensä keksimä vaan joku joka sitten rahastaa touhusta yhtä lailla kuin tyttö tai oikeastaan mistäs me tiedämme mitä tuo tyttö tuosta saa. Rahastajia nimittäin löytyy iso kasa ja tyttö taitaa jäädä hännille rahanjaossa. Kuuluisuutta toki tulee mutta onko se hyväksi vai pahaksi? Jälkimmäistä mitä todennäköisimmin.

    Äänestä

Tyhmyys

Äänestä
  • Äläs nyt. Likka oli kuitenkin yliopistossa kun ajatuksen tähän kaikkeen sai. Eihän yliopistoihin tyhmät pääse, vai mitä?

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Äläs nyt. Likka oli kuitenkin yliopistossa kun ajatuksen tähän kaikkeen sai. Eihän yliopistoihin tyhmät pääse, vai mitä?

    ...varmaan urheilustipendillä ja käytyään koripallojoukkueen läpi näytösluontoisesti, nyt on graduna tuhat ukkoa jonossa :D...kai tuosta nyt ainakin tohtorinhattu irtoaa noilla meriiteillä. Koulutusta ei tosiaan tule väheksyä mitenkään...missään muodossa

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Äläs nyt. Likka oli kuitenkin yliopistossa kun ajatuksen tähän kaikkeen sai. Eihän yliopistoihin tyhmät pääse, vai mitä?

    No rahan takia lähti mutta ei tiennyt mihin lähti. Psyykeltään epävarma nuori jolla EI OLE RIITTÄVÄÄ ELÄMÄNKOKEMUSTA jotta tietäisi seuraukset. Kyllä sinunkin pitäisi tuo älytä!!

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Äläs nyt. Likka oli kuitenkin yliopistossa kun ajatuksen tähän kaikkeen sai. Eihän yliopistoihin tyhmät pääse, vai mitä?

    Niin no kuka loppujen lopuksi tuon idean isä on?? Onko jossain ilmoitettu että tyttö ihan itse keksi? Enpä nimittäin usko että hänen oma idea. Joku muu taho on puhunut pään ympäri ja sitten lähtenyt mukaan.

    Äänestä

  • Siis rahako ratkaisee mielenterveysongelmat jotka seuraa tuota touhua varmuudella. Ootellaan vaan otsikoita.

    Äänestä

  • Anonyymi00164 kirjoitti:

    Siis rahako ratkaisee mielenterveysongelmat jotka seuraa tuota touhua varmuudella. Ootellaan vaan otsikoita.

    Jos peuhaaminenkin aiheuttaisi heikomman sukupuolen edustajille mielenterveysongelmia, niin kaikki olisivat sairaita, nyt vain noin joka toinen potee mielensä sairautta.

    Kertoisitko, millainen diagnoosi sinun mielessäsi seuraa varmuudella tuosta touhusta?

    Äänestä

  • Anonyymi00205 kirjoitti:

    Jos peuhaaminenkin aiheuttaisi heikomman sukupuolen edustajille mielenterveysongelmia, niin kaikki olisivat sairaita, nyt vain noin joka toinen potee mielensä sairautta.

    Kertoisitko, millainen diagnoosi sinun mielessäsi seuraa varmuudella tuosta touhusta?

    Sanotko tuota peuhaamiseksi ja tarkoitat sitä mitä yleensä kahden toisistaan kiinnostuneen ihmisen välillä tehdään?? Oletpa aika kaukana siitä. Eihän tuossa tuolle tytölle ole mitään nautintoa, täysin vieraiden miesten reikänä olla.

    No miehet nyt voi panna vaikka sikaa jos ei muuta löydy mutta naiselle tuossa ei ole yhtikäs mitään nautintoa. Mutta jos et sitä tajua niin voisin kuvitella etteivät ne sinunkaan panojen kohteet ole juurikaan nauttineet jos et tuon enempää naisten nautinnosta tiedä!!!

    Äänestä

Olen hyvin samaa mieltä, kuin muutama muukin kirjoittaja tässä ketjussa. Ainoa oikeasti juolestuttava asia tässä on, että panemalla, tai tässä tapauksessahan hän ei tehnyt muuta kuin toimi reikänä, pääsee muka uutisen arvoiseksi asiaksi. Se, että tuollaista edes huomioidaan iltapäivälehdessä, on huolestuttavaa. Jos Sanna Ukkolaa asia kiinnostaa, niin hän voisi kirjoitella omia juttujaan, jossain foorumilla, jossa kinnostuneet voivat sitten lukea hänen mainoksiaan. Se, että toimimalla panoreikänä pääsee edes iltapäivälehtien juttuihin, on se asia jota pitäisi tarkastella kriittisesti.

Äänestä
  • Ukkola voisi siis seuraavaksi pohtia aitä, että miksi hönen edustamansa lehti ja hän itse, kokevat taroeelliseksi edes mainita jonkun muikkelin panemisista. Pankoot ihan rauhassa, mutta ei se uutinen ole.

    Äänestä

  • Entä jos kyseessä olisi oma tyttäresi? Kaikki olisi ihan ok ja hyväksyisit hänen uravalinnan?

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Ukkola voisi siis seuraavaksi pohtia aitä, että miksi hönen edustamansa lehti ja hän itse, kokevat taroeelliseksi edes mainita jonkun muikkelin panemisista. Pankoot ihan rauhassa, mutta ei se uutinen ole.

    Kyllä. Sen sijaan, että Ukkola pohtii kyseisen henkilön mielenterveyttä, joka on aivan totaalisen loppuunkaluttu aihe, hän voisi tarkastella vaikkapa omaa ja lehtensä osuutta kyseisen henkilön hyväksikäyttäjinä ja heidän vastuutaan tässä koko aiheessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Kyllä. Sen sijaan, että Ukkola pohtii kyseisen henkilön mielenterveyttä, joka on aivan totaalisen loppuunkaluttu aihe, hän voisi tarkastella vaikkapa omaa ja lehtensä osuutta kyseisen henkilön hyväksikäyttäjinä ja heidän vastuutaan tässä koko aiheessa.

    Asia selvä.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Kyllä. Sen sijaan, että Ukkola pohtii kyseisen henkilön mielenterveyttä, joka on aivan totaalisen loppuunkaluttu aihe, hän voisi tarkastella vaikkapa omaa ja lehtensä osuutta kyseisen henkilön hyväksikäyttäjinä ja heidän vastuutaan tässä koko aiheessa.

    Olisitko itse lähtenyt yhdeksi sadan joukkoon?

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Entä jos kyseessä olisi oma tyttäresi? Kaikki olisi ihan ok ja hyväksyisit hänen uravalinnan?

    Juuri toi on se sosiaaliporno, jolla Sanna Ukkola tuossa mässäilee. Juuri tuo on se suuri paha mitä hän siinä tekee. Hän ja hänen edustamansa lehti myyvät juuri sosiaalipornoa ja tuo on sitä puhtaimmillaan. Jokainen on jonkun tytär, so what. Mä voin ymmärtää lähesiten mahdollisen huolestuneisuuden, mutta en Sanna Ukkolan tekopyhää moraalisointia, jonka varjolla myydään lehteä ja jonka ainoa tarkoitus on myydä ja hyväksikäyttää.

    Mitä läheisten huolestumiseen tulee, niin asiahan ei varsinaisesti kuulu heillekään. Se ei kuulu heille yhtään sen enempää kuin se, että joku vaikkapa ryyppää ja sitten kännissä häväisee tuolla sukulaisiaan.

    Ja lopuksiuten eräs tuttavani, joka on tehnyt seksityötä on minulle todennut, niin jos joka tapauksessa panettaa jatkuvasti, niin miksi sitä pitäisi tehdä ilmaiseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    Juuri toi on se sosiaaliporno, jolla Sanna Ukkola tuossa mässäilee. Juuri tuo on se suuri paha mitä hän siinä tekee. Hän ja hänen edustamansa lehti myyvät juuri sosiaalipornoa ja tuo on sitä puhtaimmillaan. Jokainen on jonkun tytär, so what. Mä voin ymmärtää lähesiten mahdollisen huolestuneisuuden, mutta en Sanna Ukkolan tekopyhää moraalisointia, jonka varjolla myydään lehteä ja jonka ainoa tarkoitus on myydä ja hyväksikäyttää.

    Mitä läheisten huolestumiseen tulee, niin asiahan ei varsinaisesti kuulu heillekään. Se ei kuulu heille yhtään sen enempää kuin se, että joku vaikkapa ryyppää ja sitten kännissä häväisee tuolla sukulaisiaan.

    Ja lopuksiuten eräs tuttavani, joka on tehnyt seksityötä on minulle todennut, niin jos joka tapauksessa panettaa jatkuvasti, niin miksi sitä pitäisi tehdä ilmaiseksi.

    Sinulla näyttäisi olevan aika vahvoja antipatioita Sanna Ukkolaa kohtaan. Ymmärrän mielipiteesi. Sinä kritisoit Sanna Ukkolaa, et ota oikeastaan minkäänlaista kantaa tähän ilmiöön. Hyväksyt sen hyvänä asiana ainoastaan sen takia, että Sanna Ukkola on ottanut aiheen esille. Onhan Sanna Ukkola suhteessa Matias Turkkilan kanssa. Kaikki, mitä Sanna Ukkola kirjoittaa, on väärin ja huonoa.

    Mikä muu Sanna Ukkolan jutuista on ollut huonoa? Translapset? Setan propaganda kouluissa? Tai oikeastaan kysymys kuuluu, että onko Sanna Ukkola kirjoittanut mitään hyvää? Tähän ei tarvi vastata. Tiedän sinun mielipiteesi ilmankin.

    Kerron sinulle pienen salaisuuden. Sanna Ukkola otti esiin aiheen nyt, mistä maailmalla on puhuttu jo pitemmän tovin.

    Äänestä

  • Miksi et olisi? Sehän on ihan normia tänäpäivänä.

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Sinulla näyttäisi olevan aika vahvoja antipatioita Sanna Ukkolaa kohtaan. Ymmärrän mielipiteesi. Sinä kritisoit Sanna Ukkolaa, et ota oikeastaan minkäänlaista kantaa tähän ilmiöön. Hyväksyt sen hyvänä asiana ainoastaan sen takia, että Sanna Ukkola on ottanut aiheen esille. Onhan Sanna Ukkola suhteessa Matias Turkkilan kanssa. Kaikki, mitä Sanna Ukkola kirjoittaa, on väärin ja huonoa.

    Mikä muu Sanna Ukkolan jutuista on ollut huonoa? Translapset? Setan propaganda kouluissa? Tai oikeastaan kysymys kuuluu, että onko Sanna Ukkola kirjoittanut mitään hyvää? Tähän ei tarvi vastata. Tiedän sinun mielipiteesi ilmankin.

    Kerron sinulle pienen salaisuuden. Sanna Ukkola otti esiin aiheen nyt, mistä maailmalla on puhuttu jo pitemmän tovin.

    Minulla ei ole lainkaan antipatioita Sanba Ukkolaa kohtaan. Mä en vain pidä hänen äörimmäisen läpinäkyvästä ragebate tyylisyään, jonka tarkoitus on myydä lehteä.

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Miksi et olisi? Sehän on ihan normia tänäpäivänä.

    Se saa toki olla sinusta normi. Me liikumme selvästi hyvin erilaisissa piireissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    Minulla ei ole lainkaan antipatioita Sanba Ukkolaa kohtaan. Mä en vain pidä hänen äörimmäisen läpinäkyvästä ragebate tyylisyään, jonka tarkoitus on myydä lehteä.

    Pitäisikö sinun mielestäsi vaieta kaikesta? Tiedätkö mitä silloin tapahtuisi? Oletko miettinyt?

    Iltalehden myynti ei ole Sanna Ukkolasta riippuvainen.

    Äänestä

  • Anonyymi00056 kirjoitti:

    Pitäisikö sinun mielestäsi vaieta kaikesta? Tiedätkö mitä silloin tapahtuisi? Oletko miettinyt?

    Iltalehden myynti ei ole Sanna Ukkolasta riippuvainen.

    Mitä vaikenesta on itsestäänselvyyksissä. Noita on tehty iät ja ajat. Tuossa ei ole mitään uutta. Ainoa uusi asia on asian avoin mainostaminen "huolestumisen" varjolla. Jutun kohde on varmasti kaikista uusista seuraajista.

    Äänestä

  • Anonyymi00056 kirjoitti:

    Pitäisikö sinun mielestäsi vaieta kaikesta? Tiedätkö mitä silloin tapahtuisi? Oletko miettinyt?

    Iltalehden myynti ei ole Sanna Ukkolasta riippuvainen.

    Ei ole ei, mutta Sanna Ukkolan toimeentulo on riippuvainen Iltalehdestä. Hän siis mainostaa, jotta lehti myy.

    Äänestä

  • Anonyymi00057 kirjoitti:

    Mitä vaikenesta on itsestäänselvyyksissä. Noita on tehty iät ja ajat. Tuossa ei ole mitään uutta. Ainoa uusi asia on asian avoin mainostaminen "huolestumisen" varjolla. Jutun kohde on varmasti kaikista uusista seuraajista.

    Kuin sekaisin sä oikein olet? Sanna Ukkola mainostaa tätä? Hänhän päinvastoin arvostelee tätä touhua.

    Äänestä

  • Anonyymi00058 kirjoitti:

    Ei ole ei, mutta Sanna Ukkolan toimeentulo on riippuvainen Iltalehdestä. Hän siis mainostaa, jotta lehti myy.

    Luulen, että hänellä on muitakin tulonlähteitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00061 kirjoitti:

    Luulen, että hänellä on muitakin tulonlähteitä.

    Ja silti hän kirjoittaa sosiaalipornoa tuonne. Sehän on vielä pahempi.

    Äänestä

  • Anonyymi00066 kirjoitti:

    Ja silti hän kirjoittaa sosiaalipornoa tuonne. Sehän on vielä pahempi.

    Kyllä se 100 miestä vuorokaudessa oli ihan sitä itseään, ei niinkään sosiaalipornoa.

    Mutta joo. Antaa olla. Ei kannata enää ihmetellä mitä maailmassa on vikana. Jotkut teistä on osoittanut sen erittäin hyvin tässä(kin) aloituksessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00068 kirjoitti:

    Kyllä se 100 miestä vuorokaudessa oli ihan sitä itseään, ei niinkään sosiaalipornoa.

    Mutta joo. Antaa olla. Ei kannata enää ihmetellä mitä maailmassa on vikana. Jotkut teistä on osoittanut sen erittäin hyvin tässä(kin) aloituksessa.

    Nyt puhuttiinkin Sanna Ukkolan tekstistä. Se on sosiaalipornoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00078 kirjoitti:

    Nyt puhuttiinkin Sanna Ukkolan tekstistä. Se on sosiaalipornoa.

    Jos jokin on sosiaalipornoa, niin se on se mitä me tehdään juuri nyt tässä. Kolumni ei ollut. ja sosiaalipornon tekee tästä tapa keskustella.

    Mutta niin kuin jo totesin. Antaa olla. Tämä keskustelu on antanut mulle lisää syitä olla pitämättä ihmisistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00068 kirjoitti:

    Kyllä se 100 miestä vuorokaudessa oli ihan sitä itseään, ei niinkään sosiaalipornoa.

    Mutta joo. Antaa olla. Ei kannata enää ihmetellä mitä maailmassa on vikana. Jotkut teistä on osoittanut sen erittäin hyvin tässä(kin) aloituksessa.

    Kyllä, minustakin sinun tekstisi osoittavat hyvin mikä tässä maailmassa on vialla. Myös tuo linkki osoittaa sen minusta hyvin. Ihmiset eivät osaa mitään muuta kuin tirkistellä muiden tekemisiä ja sitten kauhistella näennäisjärkyttyneonä mitä ovat nähneet. Ei niitä OF tilejä ole mikään pakko tilailla, jos ei halua nähdä mitä siellä on. Ei niitä ole pakko tilata yhtään sen enempää kuin tirkistellä toisten makuuhuoneisiin.

    Ja tuo ajatus, että hän on jonkun tytär, on todella kieroutunutta ajattelua. Onko Sanna Ukkola jossain panovastuussa vanhemmilleen. Mitä kenekään panemiset tämän vanhemmille kuuluvat.

    Äänestä

  • Anonyymi00084 kirjoitti:

    Kyllä, minustakin sinun tekstisi osoittavat hyvin mikä tässä maailmassa on vialla. Myös tuo linkki osoittaa sen minusta hyvin. Ihmiset eivät osaa mitään muuta kuin tirkistellä muiden tekemisiä ja sitten kauhistella näennäisjärkyttyneonä mitä ovat nähneet. Ei niitä OF tilejä ole mikään pakko tilailla, jos ei halua nähdä mitä siellä on. Ei niitä ole pakko tilata yhtään sen enempää kuin tirkistellä toisten makuuhuoneisiin.

    Ja tuo ajatus, että hän on jonkun tytär, on todella kieroutunutta ajattelua. Onko Sanna Ukkola jossain panovastuussa vanhemmilleen. Mitä kenekään panemiset tämän vanhemmille kuuluvat.

    No voi herrajumala. Sanna Ukkolako tässä oli nyt se tirkistelijä? Tai minä?

    Mä tarviin samaa kamaa mitä sinä vedät.

    Äänestä

  • Anonyymi00082 kirjoitti:

    Jos jokin on sosiaalipornoa, niin se on se mitä me tehdään juuri nyt tässä. Kolumni ei ollut. ja sosiaalipornon tekee tästä tapa keskustella.

    Mutta niin kuin jo totesin. Antaa olla. Tämä keskustelu on antanut mulle lisää syitä olla pitämättä ihmisistä.

    Kyllä se kolumni oli myös puhtaasti sosiaalipornoa. Aiheesta voisi keskustella myös ilman sosiaalipornoa, mutta se nyt on tuon kirjoittajan tyyli.

    Äänestä

  • Anonyymi00086 kirjoitti:

    No voi herrajumala. Sanna Ukkolako tässä oli nyt se tirkistelijä? Tai minä?

    Mä tarviin samaa kamaa mitä sinä vedät.

    Te molemmat. Teitähän nuo toisten panemiset niin kiinnostavat.

    Äänestä

  • Anonyymi00086 kirjoitti:

    No voi herrajumala. Sanna Ukkolako tässä oli nyt se tirkistelijä? Tai minä?

    Mä tarviin samaa kamaa mitä sinä vedät.

    Mä taas en todellakaan halua sitä mitä sä vedät.

    Äänestä

  • Anonyymi00088 kirjoitti:

    Te molemmat. Teitähän nuo toisten panemiset niin kiinnostavat.

    Ymmärrätkö nyt tahallaan väärin?

    Minua ei kiinnosta kenenkään panemiset. Mutta nämä ilmiöt vaan tulee esiin, jos ei ihan luolassa yksin elä. Minua kiinnostaa enemmän se ilmiö ja sen vaikutukset. Ja olen sitä mieltä, että ne vaikutukset ei ole hyviä nuorille tytöille.

    Tässä tapauksessa tämä nuori nainen on pilannut elämänsä ja mielenterveytensä loppuelämäksi. Joo, ehkä tienaakin siitä ihan kohtuullisesti. Mutta lukuisat muut, jotka vielä kehittymättömillä aivoilla seuraavat hänen esimerkkiä, eivät välttämättä tulee yhtä hyvää taloudellista korvausta samaan, mutta seuraukset kaikelle sille on samat.

    Minusta maailma on oikeesti aika pahasti viturallaan. Mieli pahoitetaan jostain, mitä joku on kirjoittanut tai sanonut 15 vuotta sitten, minkä kaikki on jo unohtanut kunnes joku tonkii sen taas esiin ja näissä tapauksissa ollaan ihan ok. Ei mitään hätää.

    Ja onko teillä muuten mitään käsitystä miten tieto leviää nykyaikana? Nämä kaikki asiat tulevat viraaleiksi paljon aikasemmin ennen kun media näihin tarttuu. Media on vaan liukkailla. Ja jos asioita ei nostettaisi esiin, mitä virkaa on medialla?

    Turha on feministien vikistä naisvihasta tai epätasa-arvosta, jos tässä ei nähdä mitään ongelmaa. Annetaan muslimityttöjen sukupuolielinten silpomistenkin jatkua. Koska se monikulttuurisuuden rikkaus...

    Äänestä

  • Anonyymi00094 kirjoitti:

    Ymmärrätkö nyt tahallaan väärin?

    Minua ei kiinnosta kenenkään panemiset. Mutta nämä ilmiöt vaan tulee esiin, jos ei ihan luolassa yksin elä. Minua kiinnostaa enemmän se ilmiö ja sen vaikutukset. Ja olen sitä mieltä, että ne vaikutukset ei ole hyviä nuorille tytöille.

    Tässä tapauksessa tämä nuori nainen on pilannut elämänsä ja mielenterveytensä loppuelämäksi. Joo, ehkä tienaakin siitä ihan kohtuullisesti. Mutta lukuisat muut, jotka vielä kehittymättömillä aivoilla seuraavat hänen esimerkkiä, eivät välttämättä tulee yhtä hyvää taloudellista korvausta samaan, mutta seuraukset kaikelle sille on samat.

    Minusta maailma on oikeesti aika pahasti viturallaan. Mieli pahoitetaan jostain, mitä joku on kirjoittanut tai sanonut 15 vuotta sitten, minkä kaikki on jo unohtanut kunnes joku tonkii sen taas esiin ja näissä tapauksissa ollaan ihan ok. Ei mitään hätää.

    Ja onko teillä muuten mitään käsitystä miten tieto leviää nykyaikana? Nämä kaikki asiat tulevat viraaleiksi paljon aikasemmin ennen kun media näihin tarttuu. Media on vaan liukkailla. Ja jos asioita ei nostettaisi esiin, mitä virkaa on medialla?

    Turha on feministien vikistä naisvihasta tai epätasa-arvosta, jos tässä ei nähdä mitään ongelmaa. Annetaan muslimityttöjen sukupuolielinten silpomistenkin jatkua. Koska se monikulttuurisuuden rikkaus...

    Jos se, että joku panee, eikä sun ole mikään pakko seurata hänen panemisiaan, aiheuttaa sinussa naisvihaa, niin mene sinne terapiaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00094 kirjoitti:

    Ymmärrätkö nyt tahallaan väärin?

    Minua ei kiinnosta kenenkään panemiset. Mutta nämä ilmiöt vaan tulee esiin, jos ei ihan luolassa yksin elä. Minua kiinnostaa enemmän se ilmiö ja sen vaikutukset. Ja olen sitä mieltä, että ne vaikutukset ei ole hyviä nuorille tytöille.

    Tässä tapauksessa tämä nuori nainen on pilannut elämänsä ja mielenterveytensä loppuelämäksi. Joo, ehkä tienaakin siitä ihan kohtuullisesti. Mutta lukuisat muut, jotka vielä kehittymättömillä aivoilla seuraavat hänen esimerkkiä, eivät välttämättä tulee yhtä hyvää taloudellista korvausta samaan, mutta seuraukset kaikelle sille on samat.

    Minusta maailma on oikeesti aika pahasti viturallaan. Mieli pahoitetaan jostain, mitä joku on kirjoittanut tai sanonut 15 vuotta sitten, minkä kaikki on jo unohtanut kunnes joku tonkii sen taas esiin ja näissä tapauksissa ollaan ihan ok. Ei mitään hätää.

    Ja onko teillä muuten mitään käsitystä miten tieto leviää nykyaikana? Nämä kaikki asiat tulevat viraaleiksi paljon aikasemmin ennen kun media näihin tarttuu. Media on vaan liukkailla. Ja jos asioita ei nostettaisi esiin, mitä virkaa on medialla?

    Turha on feministien vikistä naisvihasta tai epätasa-arvosta, jos tässä ei nähdä mitään ongelmaa. Annetaan muslimityttöjen sukupuolielinten silpomistenkin jatkua. Koska se monikulttuurisuuden rikkaus...

    Minustakin tuo, että näennäisesti paheksutaan ja samalla herutellaan ja (iltalehen kyseessä ollessa) myydään omaa tuottetta, on ehdottomasti keskustelemisen arvoinen ilmiö. Vaikka ei sekään nyt mikään uusi juttu ole. Ainahan ihmisten leuat on louskanneet paheksuen ja sylki roiskuen, samalla kun silmät kuitenkin kiiluu.

    Äänestä

  • Anonyymi00094 kirjoitti:

    Ymmärrätkö nyt tahallaan väärin?

    Minua ei kiinnosta kenenkään panemiset. Mutta nämä ilmiöt vaan tulee esiin, jos ei ihan luolassa yksin elä. Minua kiinnostaa enemmän se ilmiö ja sen vaikutukset. Ja olen sitä mieltä, että ne vaikutukset ei ole hyviä nuorille tytöille.

    Tässä tapauksessa tämä nuori nainen on pilannut elämänsä ja mielenterveytensä loppuelämäksi. Joo, ehkä tienaakin siitä ihan kohtuullisesti. Mutta lukuisat muut, jotka vielä kehittymättömillä aivoilla seuraavat hänen esimerkkiä, eivät välttämättä tulee yhtä hyvää taloudellista korvausta samaan, mutta seuraukset kaikelle sille on samat.

    Minusta maailma on oikeesti aika pahasti viturallaan. Mieli pahoitetaan jostain, mitä joku on kirjoittanut tai sanonut 15 vuotta sitten, minkä kaikki on jo unohtanut kunnes joku tonkii sen taas esiin ja näissä tapauksissa ollaan ihan ok. Ei mitään hätää.

    Ja onko teillä muuten mitään käsitystä miten tieto leviää nykyaikana? Nämä kaikki asiat tulevat viraaleiksi paljon aikasemmin ennen kun media näihin tarttuu. Media on vaan liukkailla. Ja jos asioita ei nostettaisi esiin, mitä virkaa on medialla?

    Turha on feministien vikistä naisvihasta tai epätasa-arvosta, jos tässä ei nähdä mitään ongelmaa. Annetaan muslimityttöjen sukupuolielinten silpomistenkin jatkua. Koska se monikulttuurisuuden rikkaus...

    "Tässä tapauksessa tämä nuori nainen on pilannut elämänsä ja mielenterveytensä loppuelämäksi."

    Miksi olisi? Sehän on hänestä itsestään kiinni, ei siitä että sinä sanot niin.

    Äänestä

  • Anonyymi00094 kirjoitti:

    Ymmärrätkö nyt tahallaan väärin?

    Minua ei kiinnosta kenenkään panemiset. Mutta nämä ilmiöt vaan tulee esiin, jos ei ihan luolassa yksin elä. Minua kiinnostaa enemmän se ilmiö ja sen vaikutukset. Ja olen sitä mieltä, että ne vaikutukset ei ole hyviä nuorille tytöille.

    Tässä tapauksessa tämä nuori nainen on pilannut elämänsä ja mielenterveytensä loppuelämäksi. Joo, ehkä tienaakin siitä ihan kohtuullisesti. Mutta lukuisat muut, jotka vielä kehittymättömillä aivoilla seuraavat hänen esimerkkiä, eivät välttämättä tulee yhtä hyvää taloudellista korvausta samaan, mutta seuraukset kaikelle sille on samat.

    Minusta maailma on oikeesti aika pahasti viturallaan. Mieli pahoitetaan jostain, mitä joku on kirjoittanut tai sanonut 15 vuotta sitten, minkä kaikki on jo unohtanut kunnes joku tonkii sen taas esiin ja näissä tapauksissa ollaan ihan ok. Ei mitään hätää.

    Ja onko teillä muuten mitään käsitystä miten tieto leviää nykyaikana? Nämä kaikki asiat tulevat viraaleiksi paljon aikasemmin ennen kun media näihin tarttuu. Media on vaan liukkailla. Ja jos asioita ei nostettaisi esiin, mitä virkaa on medialla?

    Turha on feministien vikistä naisvihasta tai epätasa-arvosta, jos tässä ei nähdä mitään ongelmaa. Annetaan muslimityttöjen sukupuolielinten silpomistenkin jatkua. Koska se monikulttuurisuuden rikkaus...

    "Ja onko teillä muuten mitään käsitystä miten tieto leviää nykyaikana? Nämä kaikki asiat tulevat viraaleiksi paljon aikasemmin ennen kun media näihin tarttuu. Media on vaan liukkailla. Ja jos asioita ei nostettaisi esiin, mitä virkaa on medialla?"

    Kyllä. Siitä pitävät kaikki tämän maailman "ukkolat" huolen.

    Äänestä

  • Anonyymi00097 kirjoitti:

    Minustakin tuo, että näennäisesti paheksutaan ja samalla herutellaan ja (iltalehen kyseessä ollessa) myydään omaa tuottetta, on ehdottomasti keskustelemisen arvoinen ilmiö. Vaikka ei sekään nyt mikään uusi juttu ole. Ainahan ihmisten leuat on louskanneet paheksuen ja sylki roiskuen, samalla kun silmät kuitenkin kiiluu.

    Kysyn uudestaan. Pitäisikö näistä ilmiöistä vaieta? Miksi?

    Jos tätä ilmiötä ei kritisoida, nähdä haitallisena, siitä tulee normi. Ja siitä normista tulee haitallista. Täsmälleen samalla tavalla toimii eri ideologiat ja uskonnot. Jos kaikki niellään pureksimatta, alkaa jossain vaiheessa paskakin maistumaan gourmet:lta niin näyttää jo käyneen.

    Äänestä

  • Anonyymi00094 kirjoitti:

    Ymmärrätkö nyt tahallaan väärin?

    Minua ei kiinnosta kenenkään panemiset. Mutta nämä ilmiöt vaan tulee esiin, jos ei ihan luolassa yksin elä. Minua kiinnostaa enemmän se ilmiö ja sen vaikutukset. Ja olen sitä mieltä, että ne vaikutukset ei ole hyviä nuorille tytöille.

    Tässä tapauksessa tämä nuori nainen on pilannut elämänsä ja mielenterveytensä loppuelämäksi. Joo, ehkä tienaakin siitä ihan kohtuullisesti. Mutta lukuisat muut, jotka vielä kehittymättömillä aivoilla seuraavat hänen esimerkkiä, eivät välttämättä tulee yhtä hyvää taloudellista korvausta samaan, mutta seuraukset kaikelle sille on samat.

    Minusta maailma on oikeesti aika pahasti viturallaan. Mieli pahoitetaan jostain, mitä joku on kirjoittanut tai sanonut 15 vuotta sitten, minkä kaikki on jo unohtanut kunnes joku tonkii sen taas esiin ja näissä tapauksissa ollaan ihan ok. Ei mitään hätää.

    Ja onko teillä muuten mitään käsitystä miten tieto leviää nykyaikana? Nämä kaikki asiat tulevat viraaleiksi paljon aikasemmin ennen kun media näihin tarttuu. Media on vaan liukkailla. Ja jos asioita ei nostettaisi esiin, mitä virkaa on medialla?

    Turha on feministien vikistä naisvihasta tai epätasa-arvosta, jos tässä ei nähdä mitään ongelmaa. Annetaan muslimityttöjen sukupuolielinten silpomistenkin jatkua. Koska se monikulttuurisuuden rikkaus...

    Tuo on melko sairasta, miten sä et näe mitään eroa panemisen ja silpomisen ja panemisen ja tappamisen välillä.

    Äänestä

  • Anonyymi00094 kirjoitti:

    Ymmärrätkö nyt tahallaan väärin?

    Minua ei kiinnosta kenenkään panemiset. Mutta nämä ilmiöt vaan tulee esiin, jos ei ihan luolassa yksin elä. Minua kiinnostaa enemmän se ilmiö ja sen vaikutukset. Ja olen sitä mieltä, että ne vaikutukset ei ole hyviä nuorille tytöille.

    Tässä tapauksessa tämä nuori nainen on pilannut elämänsä ja mielenterveytensä loppuelämäksi. Joo, ehkä tienaakin siitä ihan kohtuullisesti. Mutta lukuisat muut, jotka vielä kehittymättömillä aivoilla seuraavat hänen esimerkkiä, eivät välttämättä tulee yhtä hyvää taloudellista korvausta samaan, mutta seuraukset kaikelle sille on samat.

    Minusta maailma on oikeesti aika pahasti viturallaan. Mieli pahoitetaan jostain, mitä joku on kirjoittanut tai sanonut 15 vuotta sitten, minkä kaikki on jo unohtanut kunnes joku tonkii sen taas esiin ja näissä tapauksissa ollaan ihan ok. Ei mitään hätää.

    Ja onko teillä muuten mitään käsitystä miten tieto leviää nykyaikana? Nämä kaikki asiat tulevat viraaleiksi paljon aikasemmin ennen kun media näihin tarttuu. Media on vaan liukkailla. Ja jos asioita ei nostettaisi esiin, mitä virkaa on medialla?

    Turha on feministien vikistä naisvihasta tai epätasa-arvosta, jos tässä ei nähdä mitään ongelmaa. Annetaan muslimityttöjen sukupuolielinten silpomistenkin jatkua. Koska se monikulttuurisuuden rikkaus...

    Jos mies tekisi saman, se ei olisi sinulle mikään ongelma. Miehellä olisi vaikka liukuhihnalta naisia, jotka suostuisivat penetroitavaksi. Tässä nainen toteuttaa itseään samalla tavoin kuin pornostaraheput ja muut on aiemmin tehneet.

    Äänestä

  • Anonyymi00097 kirjoitti:

    Minustakin tuo, että näennäisesti paheksutaan ja samalla herutellaan ja (iltalehen kyseessä ollessa) myydään omaa tuottetta, on ehdottomasti keskustelemisen arvoinen ilmiö. Vaikka ei sekään nyt mikään uusi juttu ole. Ainahan ihmisten leuat on louskanneet paheksuen ja sylki roiskuen, samalla kun silmät kuitenkin kiiluu.

    Te oikeesti kaikki kitisette sosiaalipornosta ja tirkistelystä, mutta kuin moni oikeasti miettii tämänkin yksittäisen ilmiön vaikuttavan isompaan kuvioon? Tai kuvitteletteko ettei vaikuta? Tai että se vaikutus olisi hyvä?

    Jos esiintyy huorana, puolustaa huoraamista, ei pidä ihmetellä jos tulee kohdelluksi huorana. Myös mentaalisena huorana.

    Äänestä

  • Anonyymi00103 kirjoitti:

    Jos mies tekisi saman, se ei olisi sinulle mikään ongelma. Miehellä olisi vaikka liukuhihnalta naisia, jotka suostuisivat penetroitavaksi. Tässä nainen toteuttaa itseään samalla tavoin kuin pornostaraheput ja muut on aiemmin tehneet.

    Heh, aika kova mies pitäisi olla.

    Mutta tosissaan. En näkisi siinäkään mitään hohdokasta ja hyvää. Mutta sellainen on harvinaista, vaikka tapauksia tiedetään. John Holmes, Wilt Chamberlain ja joitakin muita. Onko hyviä esimerkkejä nuorille miehille? Ei. No, ok. Wilt oli kova koripalloilija, mutta muuten en suosittelisi sitä mitä vapaalla teki. Eikä tainnut pahemmin revitellä asialla julkisuudessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00106 kirjoitti:

    Heh, aika kova mies pitäisi olla.

    Mutta tosissaan. En näkisi siinäkään mitään hohdokasta ja hyvää. Mutta sellainen on harvinaista, vaikka tapauksia tiedetään. John Holmes, Wilt Chamberlain ja joitakin muita. Onko hyviä esimerkkejä nuorille miehille? Ei. No, ok. Wilt oli kova koripalloilija, mutta muuten en suosittelisi sitä mitä vapaalla teki. Eikä tainnut pahemmin revitellä asialla julkisuudessa.

    Jaksoit oikeasti paneutua vastaukseen tuon verran? Eli jos kova panomies löytyy ei muuta kuin panemaan vaan. Naisia on aina tarjolle. Ihan sama hohdokasta tai ei.

    Äänestä

  • Anonyymi00101 kirjoitti:

    Kysyn uudestaan. Pitäisikö näistä ilmiöistä vaieta? Miksi?

    Jos tätä ilmiötä ei kritisoida, nähdä haitallisena, siitä tulee normi. Ja siitä normista tulee haitallista. Täsmälleen samalla tavalla toimii eri ideologiat ja uskonnot. Jos kaikki niellään pureksimatta, alkaa jossain vaiheessa paskakin maistumaan gourmet:lta niin näyttää jo käyneen.

    Saatte sinä ja myös Ukkola aivan vapaasti mainostaa niin paljon kun haluatte. Ei sekään ole minulta pois, vaikka se onkin kaksinaismoralistista ja koomista. Ethän sä taida oikein tietää mitä sinä edes kritisoit, julkisuutta ja glooriaa, jota kaikki tällainen vain lisää. Montakohan seuraajaa tämä keskustelu on jo tuonut lisää?

    Äänestä

  • Anonyymi00101 kirjoitti:

    Kysyn uudestaan. Pitäisikö näistä ilmiöistä vaieta? Miksi?

    Jos tätä ilmiötä ei kritisoida, nähdä haitallisena, siitä tulee normi. Ja siitä normista tulee haitallista. Täsmälleen samalla tavalla toimii eri ideologiat ja uskonnot. Jos kaikki niellään pureksimatta, alkaa jossain vaiheessa paskakin maistumaan gourmet:lta niin näyttää jo käyneen.

    Sinä nimenomaan teet siitä normia, etkä anna sen pysyä siellä marginaalissa, jossa se olisi ilman kaikkea koohkaamista.

    Äänestä

  • Anonyymi00105 kirjoitti:

    Te oikeesti kaikki kitisette sosiaalipornosta ja tirkistelystä, mutta kuin moni oikeasti miettii tämänkin yksittäisen ilmiön vaikuttavan isompaan kuvioon? Tai kuvitteletteko ettei vaikuta? Tai että se vaikutus olisi hyvä?

    Jos esiintyy huorana, puolustaa huoraamista, ei pidä ihmetellä jos tulee kohdelluksi huorana. Myös mentaalisena huorana.

    Sinä nimenomaan et tajua sitä isompaa kuvioita. Sehän tässäkin keskustelussa juuri on ongelma.

    Äänestä

  • Anonyymi00105 kirjoitti:

    Te oikeesti kaikki kitisette sosiaalipornosta ja tirkistelystä, mutta kuin moni oikeasti miettii tämänkin yksittäisen ilmiön vaikuttavan isompaan kuvioon? Tai kuvitteletteko ettei vaikuta? Tai että se vaikutus olisi hyvä?

    Jos esiintyy huorana, puolustaa huoraamista, ei pidä ihmetellä jos tulee kohdelluksi huorana. Myös mentaalisena huorana.

    "Jos esiintyy huorana, puolustaa huoraamista, ei pidä ihmetellä jos tulee kohdelluksi huorana. Myös mentaalisena huorana."

    Se on sen huorittelijan oma päävika, kun ei voi antaa muiden ihmisten vain olla, vaikka sitten huoria. Se ei ole minulta pois, jos joku antaa maksusta tai vaikka jakaa ilmaiseksi. Ei minulla ole mitäön tarvetta kohdella häntä eri tavalla. Teidän pitäisi opetella elämään omaa elämäänne, eikä kiihkoilla toisten panemisista.

    Äänestä

  • Anonyymi00109 kirjoitti:

    Jaksoit oikeasti paneutua vastaukseen tuon verran? Eli jos kova panomies löytyy ei muuta kuin panemaan vaan. Naisia on aina tarjolle. Ihan sama hohdokasta tai ei.

    Kyllä se taisi ihan riittävän selvästi käydä tuosta ilmi. Miehen tekemänä "heh", nausen tekemänä "huora.

    Äänestä

  • Anonyymi00099 kirjoitti:

    "Ja onko teillä muuten mitään käsitystä miten tieto leviää nykyaikana? Nämä kaikki asiat tulevat viraaleiksi paljon aikasemmin ennen kun media näihin tarttuu. Media on vaan liukkailla. Ja jos asioita ei nostettaisi esiin, mitä virkaa on medialla?"

    Kyllä. Siitä pitävät kaikki tämän maailman "ukkolat" huolen.

    Ukkolat tarttuu aiheisiin silloin kun tieto on jo levinnyt ja kirjoittavat omat näkemyksensä siitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00102 kirjoitti:

    Tuo on melko sairasta, miten sä et näe mitään eroa panemisen ja silpomisen ja panemisen ja tappamisen välillä.

    100 miestä jyystää vuorokauden ajan yhtä naista. Kyllä se minun silmissä jo pahoinpitelyn tunnusmerkit täyttää, vaikka se nainen siihen vapaaehtoisesti suostui.

    Äänestä

  • Anonyymi00109 kirjoitti:

    Jaksoit oikeasti paneutua vastaukseen tuon verran? Eli jos kova panomies löytyy ei muuta kuin panemaan vaan. Naisia on aina tarjolle. Ihan sama hohdokasta tai ei.

    Kovalle panomiehelle on aina panoseuraa tarjolla. Mutta se ei tarkoita sitä, että sen on pantava kaikkia halukkaita.

    Mutta ihan selvennykseksi. Ei sellainen mieskään mikään hyvä esikuva ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00124 kirjoitti:

    Ukkolat tarttuu aiheisiin silloin kun tieto on jo levinnyt ja kirjoittavat omat näkemyksensä siitä.

    Ei, kullä he ihan itse kaivavat ne tiedot ja sitten levittävät ne. Tämä aloutuksen aihe on hyvä esimerkki siitä, että tekevät "uutisen" aiheesta, joka ei kiinnosta ketään, joka ei sitä jo tiedä.

    Äänestä

  • Anonyymi00126 kirjoitti:

    100 miestä jyystää vuorokauden ajan yhtä naista. Kyllä se minun silmissä jo pahoinpitelyn tunnusmerkit täyttää, vaikka se nainen siihen vapaaehtoisesti suostui.

    No sehän taas ei ole sinun asiasi lainkaan, vaan hän päättää sen ihan itse. Et osallistu tuollaiseen, jota pidät pahoinpitelynä ja olet hoitanut oman osasi.

    Äänestä

  • Anonyymi00129 kirjoitti:

    No sehän taas ei ole sinun asiasi lainkaan, vaan hän päättää sen ihan itse. Et osallistu tuollaiseen, jota pidät pahoinpitelynä ja olet hoitanut oman osasi.

    Tämä on maailmassa vikana. Välinpitämättömyys asioissa joilla on merkitystä.

    Äänestä

  • Anonyymi00134 kirjoitti:

    Tämä on maailmassa vikana. Välinpitämättömyys asioissa joilla on merkitystä.

    Se, että päättää toisen puolesta, on myös väliinpitämättömyyttä. Sillä mitä mieltä toinen itse asiasta on, on ehdottomasti merkitystä. Sillä on paljon enemmän merkitystä kuin sinun mielipiteelläsi sellaisesta asiasta, joka koskettaa sitä toista ihmistä, mutta ei sinua henkilökohtaisesti. Itseasiassa sinun mielipiteesi on sellaisessa asiassa täysin merkityksetön. Se tässä maailmassa on vikana, että ihmiset tyrkyttävät kaikkeen omia mielipiteitään, vaikkei asia edes heille kuulu.

    Äänestä

  • Anonyymi00137 kirjoitti:

    Se, että päättää toisen puolesta, on myös väliinpitämättömyyttä. Sillä mitä mieltä toinen itse asiasta on, on ehdottomasti merkitystä. Sillä on paljon enemmän merkitystä kuin sinun mielipiteelläsi sellaisesta asiasta, joka koskettaa sitä toista ihmistä, mutta ei sinua henkilökohtaisesti. Itseasiassa sinun mielipiteesi on sellaisessa asiassa täysin merkityksetön. Se tässä maailmassa on vikana, että ihmiset tyrkyttävät kaikkeen omia mielipiteitään, vaikkei asia edes heille kuulu.

    Kukaan meistä ole ollut päättämässä tämän nuoren naisen puolesta. Mutta jokaisen vanhemman on päätettävä vielä lastensa puolesta kunnes lapset ovat riittävän kypsiä päättämään omasta puolestaan. Siitä tässä on kyse. Näitä kaikenlaisia ilmiöitä seuraa myös nuoret pitkin maailmaa, jotka eivät ole vielä riittävän kypsiä päättämään omasta elämästään. Sama asia koskee myös kaikkea tätä sukupuolihärdeliä.

    Minun mielipiteilläni on ollut sen verran merkitystä ainakin sinulle, että olet jaksanut jankata mun kanssa tässä.

    Äänestä

  • Anonyymi00137 kirjoitti:

    Se, että päättää toisen puolesta, on myös väliinpitämättömyyttä. Sillä mitä mieltä toinen itse asiasta on, on ehdottomasti merkitystä. Sillä on paljon enemmän merkitystä kuin sinun mielipiteelläsi sellaisesta asiasta, joka koskettaa sitä toista ihmistä, mutta ei sinua henkilökohtaisesti. Itseasiassa sinun mielipiteesi on sellaisessa asiassa täysin merkityksetön. Se tässä maailmassa on vikana, että ihmiset tyrkyttävät kaikkeen omia mielipiteitään, vaikkei asia edes heille kuulu.

    "Se tässä maailmassa on vikana, että ihmiset tyrkyttävät kaikkeen omia mielipiteitään, vaikkei asia edes heille kuulu."

    Aamen ja kyllä. Tuo on ehdottomasti tämän maailman suurin ongelma, josta kaikki muut ongelmat kumpuavat. Osalla ihmisistä on pakkottava tarve tuputtaa kaikkeen omaa mielipidettään ja vaikka sitten pakottaa toiset olemaan samaa mieltä kanssaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00144 kirjoitti:

    "Se tässä maailmassa on vikana, että ihmiset tyrkyttävät kaikkeen omia mielipiteitään, vaikkei asia edes heille kuulu."

    Aamen ja kyllä. Tuo on ehdottomasti tämän maailman suurin ongelma, josta kaikki muut ongelmat kumpuavat. Osalla ihmisistä on pakkottava tarve tuputtaa kaikkeen omaa mielipidettään ja vaikka sitten pakottaa toiset olemaan samaa mieltä kanssaan.

    Mutta niinhän tekin teette tässä enkä minä ole teitä sen takia arvostelemassa. Minusta tämähän on koko keskustelun idea että vaihdetaan mielipiteitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00060 kirjoitti:

    Kuin sekaisin sä oikein olet? Sanna Ukkola mainostaa tätä? Hänhän päinvastoin arvostelee tätä touhua.

    Avosteleminen myy lehteä paremmin, tai ainakin yhtä hyvin.

    T:Kyllä Gubbe tietää

    Äänestä

  • Anonyymi00148 kirjoitti:

    Mutta niinhän tekin teette tässä enkä minä ole teitä sen takia arvostelemassa. Minusta tämähän on koko keskustelun idea että vaihdetaan mielipiteitä.

    Ja asiahan tuli kaikille kuuluvaksi kun se meni viraaliksi. Olisiko tämä nuori nainen ryhtynyt kyseiseen tempaukseen ilman kameroita ja julkisuutta ilman että siitä tietäisi kukaan muu kuin hän itse ja ne 100 valitsemaansa miestä?

    Äänestä

  • Anonyymi00148 kirjoitti:

    Mutta niinhän tekin teette tässä enkä minä ole teitä sen takia arvostelemassa. Minusta tämähän on koko keskustelun idea että vaihdetaan mielipiteitä.

    Ei, vaan me nimenomaan emme tuputa lainkaan. Hän päättäköön ihan itse. Mun oma seksimakuni on niin vanilla, että tällä ei todellakaan ole yhtään mitään tekemistä minun mieltymysteni kanssa. Se, että joku yrittää määrätä toisen puolesta, on ejdottoman väärin ja vielä väärempää on keksiä jotain huuhaadiagnooseja. Toi ukkokan kolumni onnihan sairas, eikä siinä ole yritystä lqinkaam keskustella itse aiheesta. Hän vain ruotii tuota yhtä yksilöä todella etovalla tavalla. Mutta sellaisiahan hänen juttunsa nykyään aina ovat, pelkkää sosiaalipornoa vailla substanssia.

    Äänestä

  • Anonyymi00142 kirjoitti:

    Kukaan meistä ole ollut päättämässä tämän nuoren naisen puolesta. Mutta jokaisen vanhemman on päätettävä vielä lastensa puolesta kunnes lapset ovat riittävän kypsiä päättämään omasta puolestaan. Siitä tässä on kyse. Näitä kaikenlaisia ilmiöitä seuraa myös nuoret pitkin maailmaa, jotka eivät ole vielä riittävän kypsiä päättämään omasta elämästään. Sama asia koskee myös kaikkea tätä sukupuolihärdeliä.

    Minun mielipiteilläni on ollut sen verran merkitystä ainakin sinulle, että olet jaksanut jankata mun kanssa tässä.

    Eihän tämä keskustelu ole mitään muuta kuin hänen "diagnosointiaan" ja sen kertomista mitö hän tuntee ja mitä hän tulee tuntemaan ja mitä hänen pitäisi tuntea jne.

    Äänestä

  • Anonyymi00142 kirjoitti:

    Kukaan meistä ole ollut päättämässä tämän nuoren naisen puolesta. Mutta jokaisen vanhemman on päätettävä vielä lastensa puolesta kunnes lapset ovat riittävän kypsiä päättämään omasta puolestaan. Siitä tässä on kyse. Näitä kaikenlaisia ilmiöitä seuraa myös nuoret pitkin maailmaa, jotka eivät ole vielä riittävän kypsiä päättämään omasta elämästään. Sama asia koskee myös kaikkea tätä sukupuolihärdeliä.

    Minun mielipiteilläni on ollut sen verran merkitystä ainakin sinulle, että olet jaksanut jankata mun kanssa tässä.

    Hän on aikuinen. Hänen vanhemmillaan ei ole asiaan mitään sanomista, eikä kuulukaan olla. Ajatus siitä, että vanhemmat määräisivät aikuisen ja täysivaltaisen ihmisen seksielämästä, on sairas.

    Äänestä

  • Anonyymi00142 kirjoitti:

    Kukaan meistä ole ollut päättämässä tämän nuoren naisen puolesta. Mutta jokaisen vanhemman on päätettävä vielä lastensa puolesta kunnes lapset ovat riittävän kypsiä päättämään omasta puolestaan. Siitä tässä on kyse. Näitä kaikenlaisia ilmiöitä seuraa myös nuoret pitkin maailmaa, jotka eivät ole vielä riittävän kypsiä päättämään omasta elämästään. Sama asia koskee myös kaikkea tätä sukupuolihärdeliä.

    Minun mielipiteilläni on ollut sen verran merkitystä ainakin sinulle, että olet jaksanut jankata mun kanssa tässä.

    Sinun mielipiteelläsi ei ole mitään merkitystä. Kyseessä on hänen elämänsä.

    Äänestä

  • Anonyymi00149 kirjoitti:

    Avosteleminen myy lehteä paremmin, tai ainakin yhtä hyvin.

    T:Kyllä Gubbe tietää

    Juuri noin. Hänen tehtävänsä on lehden myyminen.

    Äänestä

  • Anonyymi00151 kirjoitti:

    Ja asiahan tuli kaikille kuuluvaksi kun se meni viraaliksi. Olisiko tämä nuori nainen ryhtynyt kyseiseen tempaukseen ilman kameroita ja julkisuutta ilman että siitä tietäisi kukaan muu kuin hän itse ja ne 100 valitsemaansa miestä?

    Tuskinpa. Juuri tämä mökä on sen tekemisen arvoista. Jos ihmiset toteaisivat, että siinähän panet, ei kiinnosta, niin hän ei jo suunnittelisi seuraavaa juttua.

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Sinulla näyttäisi olevan aika vahvoja antipatioita Sanna Ukkolaa kohtaan. Ymmärrän mielipiteesi. Sinä kritisoit Sanna Ukkolaa, et ota oikeastaan minkäänlaista kantaa tähän ilmiöön. Hyväksyt sen hyvänä asiana ainoastaan sen takia, että Sanna Ukkola on ottanut aiheen esille. Onhan Sanna Ukkola suhteessa Matias Turkkilan kanssa. Kaikki, mitä Sanna Ukkola kirjoittaa, on väärin ja huonoa.

    Mikä muu Sanna Ukkolan jutuista on ollut huonoa? Translapset? Setan propaganda kouluissa? Tai oikeastaan kysymys kuuluu, että onko Sanna Ukkola kirjoittanut mitään hyvää? Tähän ei tarvi vastata. Tiedän sinun mielipiteesi ilmankin.

    Kerron sinulle pienen salaisuuden. Sanna Ukkola otti esiin aiheen nyt, mistä maailmalla on puhuttu jo pitemmän tovin.

    Niinpä ja seuraukset on karmeat. Karmeaa on myös huomata millä tavalla miehet tähän suhtautuvat. Kun nuori nainen antaa itsensä hyväksikäytettäväksi vaikkakin sillä rikastuu niin on kyllä järkyttävää miten miesten puolesta on ihan ok jos hänen maailmansa ja mielenterveytensä menee pirstaleiksi se nimittäin on täysin varmaa hänen tapauksessaan. Ja hänen kauttaan monelle muulle kun some on jo näyttänyt miten se vaikuttaa.

    Onko täällä kenelläkään näistä miehistä omia lapsia?? Vai käytättekö niitäkin seksuaalisesti hyväksi kun noin myönteisesti tuohonkin tapaukseen suhtaudutte.

    Äänestä

  • Anonyymi00078 kirjoitti:

    Nyt puhuttiinkin Sanna Ukkolan tekstistä. Se on sosiaalipornoa.

    No ei ollut. Miehet on näköjään menneet täysin pilalle pornon suhteen jos tuo on ihan ok mielestään.

    Äänestä

  • Anonyymi00094 kirjoitti:

    Ymmärrätkö nyt tahallaan väärin?

    Minua ei kiinnosta kenenkään panemiset. Mutta nämä ilmiöt vaan tulee esiin, jos ei ihan luolassa yksin elä. Minua kiinnostaa enemmän se ilmiö ja sen vaikutukset. Ja olen sitä mieltä, että ne vaikutukset ei ole hyviä nuorille tytöille.

    Tässä tapauksessa tämä nuori nainen on pilannut elämänsä ja mielenterveytensä loppuelämäksi. Joo, ehkä tienaakin siitä ihan kohtuullisesti. Mutta lukuisat muut, jotka vielä kehittymättömillä aivoilla seuraavat hänen esimerkkiä, eivät välttämättä tulee yhtä hyvää taloudellista korvausta samaan, mutta seuraukset kaikelle sille on samat.

    Minusta maailma on oikeesti aika pahasti viturallaan. Mieli pahoitetaan jostain, mitä joku on kirjoittanut tai sanonut 15 vuotta sitten, minkä kaikki on jo unohtanut kunnes joku tonkii sen taas esiin ja näissä tapauksissa ollaan ihan ok. Ei mitään hätää.

    Ja onko teillä muuten mitään käsitystä miten tieto leviää nykyaikana? Nämä kaikki asiat tulevat viraaleiksi paljon aikasemmin ennen kun media näihin tarttuu. Media on vaan liukkailla. Ja jos asioita ei nostettaisi esiin, mitä virkaa on medialla?

    Turha on feministien vikistä naisvihasta tai epätasa-arvosta, jos tässä ei nähdä mitään ongelmaa. Annetaan muslimityttöjen sukupuolielinten silpomistenkin jatkua. Koska se monikulttuurisuuden rikkaus...

    Naulan kantaan!!

    Äänestä

  • Anonyymi00095 kirjoitti:

    Jos se, että joku panee, eikä sun ole mikään pakko seurata hänen panemisiaan, aiheuttaa sinussa naisvihaa, niin mene sinne terapiaan.

    Oletko oikeesti noin tyhmä et tajua mistä tässä keskustellaan? Ihan väärältä kantilta mietit tätä. Lue se Sannan kolumni uudelleen ajatuksen kanssa. Jos aukeis.

    Äänestä

  • Anonyymi00098 kirjoitti:

    "Tässä tapauksessa tämä nuori nainen on pilannut elämänsä ja mielenterveytensä loppuelämäksi."

    Miksi olisi? Sehän on hänestä itsestään kiinni, ei siitä että sinä sanot niin.

    No yritä ymmärtää hän on liian nuori tietääkseen toimintansa raskaat henkiset seuraukset itselleen.

    Äänestä

  • Anonyymi00171 kirjoitti:

    Niinpä ja seuraukset on karmeat. Karmeaa on myös huomata millä tavalla miehet tähän suhtautuvat. Kun nuori nainen antaa itsensä hyväksikäytettäväksi vaikkakin sillä rikastuu niin on kyllä järkyttävää miten miesten puolesta on ihan ok jos hänen maailmansa ja mielenterveytensä menee pirstaleiksi se nimittäin on täysin varmaa hänen tapauksessaan. Ja hänen kauttaan monelle muulle kun some on jo näyttänyt miten se vaikuttaa.

    Onko täällä kenelläkään näistä miehistä omia lapsia?? Vai käytättekö niitäkin seksuaalisesti hyväksi kun noin myönteisesti tuohonkin tapaukseen suhtaudutte.

    Mä olen kyllä nainen, mutta moni mies on kyllä varsin sekopää tässä asiassa. Tosin tässä kyseisessä jutussa se ei sen kummemmin käy ilmi. Tai no ehkä siinä, että kuka helvetti haluaa 99:ksän muun liukkaille... yöks. Tässä nyt on kuitenkin kyseessä aikuinen ja vapaaehtoinen nainen, eikä lapsi tai ihmiskaupan uhri tai huumattu tai mitään muutakaan vastaavaa. Tuon on aikuinen nainen, ei lapsi, kaukana lapsesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00173 kirjoitti:

    No ei ollut. Miehet on näköjään menneet täysin pilalle pornon suhteen jos tuo on ihan ok mielestään.

    No todellakin oli. Minä olen nainen.

    Äänestä

  • Anonyymi00157 kirjoitti:

    Ei, vaan me nimenomaan emme tuputa lainkaan. Hän päättäköön ihan itse. Mun oma seksimakuni on niin vanilla, että tällä ei todellakaan ole yhtään mitään tekemistä minun mieltymysteni kanssa. Se, että joku yrittää määrätä toisen puolesta, on ejdottoman väärin ja vielä väärempää on keksiä jotain huuhaadiagnooseja. Toi ukkokan kolumni onnihan sairas, eikä siinä ole yritystä lqinkaam keskustella itse aiheesta. Hän vain ruotii tuota yhtä yksilöä todella etovalla tavalla. Mutta sellaisiahan hänen juttunsa nykyään aina ovat, pelkkää sosiaalipornoa vailla substanssia.

    Miksi kutsuisit jokaista viestiä mitä olet tähän ketjuun kirjoittanut? Kirjoitit vaan kirjoittamisen ilosta ja toivoit, ettei kukaan reagoisi?

    Mä voisin antaa sulle maallikkodiagnoosin, mutta antaa olla. Ne jotka näkee, näkee. Ne jotka eivät näe, eivät halua nähdä.

    Äänestä

  • Anonyymi00162 kirjoitti:

    Hän on aikuinen. Hänen vanhemmillaan ei ole asiaan mitään sanomista, eikä kuulukaan olla. Ajatus siitä, että vanhemmat määräisivät aikuisen ja täysivaltaisen ihmisen seksielämästä, on sairas.

    Miten vanhemmat onnistuivat sinun mielestäsi kasvatustyössä kun tämä nainen oli vielä alaikäinen?

    Äänestä

  • Anonyymi00102 kirjoitti:

    Tuo on melko sairasta, miten sä et näe mitään eroa panemisen ja silpomisen ja panemisen ja tappamisen välillä.

    Kuvitteletko että tuo nainen nautti siitä 100 miehen kanssa sekstailusta?? Jos niin kuvittelet olet ensinnäkin mies ja mies jolle on ihan sama miltä naisesta tuntuu kunhan saa itse sen mitä haluaa. Kukaan nainen ei ajattele että wow munkin pitää päästä kokeileen ihanaa. Mitään ihanaa tuossa ei naiselle ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00151 kirjoitti:

    Ja asiahan tuli kaikille kuuluvaksi kun se meni viraaliksi. Olisiko tämä nuori nainen ryhtynyt kyseiseen tempaukseen ilman kameroita ja julkisuutta ilman että siitä tietäisi kukaan muu kuin hän itse ja ne 100 valitsemaansa miestä?

    Just tuo on se suurin ongelma. Miksi tällainen edes nostetaan framille? Tässähän sitä julkisuutta ja glooriaa juuri luodaan. Kannattaa panna tuhansia miehiä päivässä, saa rahaa, saa julkisuutta, saa ilmaista mainosta ja eritoten saa tätsykkäiset kiehumaan raivosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00103 kirjoitti:

    Jos mies tekisi saman, se ei olisi sinulle mikään ongelma. Miehellä olisi vaikka liukuhihnalta naisia, jotka suostuisivat penetroitavaksi. Tässä nainen toteuttaa itseään samalla tavoin kuin pornostaraheput ja muut on aiemmin tehneet.

    Mies ei pystyisi tuohon! Tämä selvä? Naisellekasn se ei ole mitään hauskaa ja ihanaa vaan kaikkea muuta.

    Äänestä

  • Anonyymi00181 kirjoitti:

    Miksi kutsuisit jokaista viestiä mitä olet tähän ketjuun kirjoittanut? Kirjoitit vaan kirjoittamisen ilosta ja toivoit, ettei kukaan reagoisi?

    Mä voisin antaa sulle maallikkodiagnoosin, mutta antaa olla. Ne jotka näkee, näkee. Ne jotka eivät näe, eivät halua nähdä.

    Reagoi ken reagoi. Kyllä, elisin kirjoittanut sen ensimmäiseni ilman realtioitakin. En tietenkään minä yksikseni enempää kirjoita kun sen yhden ja kyllä kirjoittamisen ilosta. Ei minua kiinnosta reagoiko joku vai ei.

    Sen kun diagnosoit. Tulee menemään metsåän niin että heilahtaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00182 kirjoitti:

    Miten vanhemmat onnistuivat sinun mielestäsi kasvatustyössä kun tämä nainen oli vielä alaikäinen?

    Joko hyvin tai huonosti, luultavasti tuolta väliltä, kuten kaikkien meistä vanhemmat. Tästä jutusta ei saa tuohon mitään pohdinnan aineksia. Molemmat ovat täysin mahdollisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00183 kirjoitti:

    Kuvitteletko että tuo nainen nautti siitä 100 miehen kanssa sekstailusta?? Jos niin kuvittelet olet ensinnäkin mies ja mies jolle on ihan sama miltä naisesta tuntuu kunhan saa itse sen mitä haluaa. Kukaan nainen ei ajattele että wow munkin pitää päästä kokeileen ihanaa. Mitään ihanaa tuossa ei naiselle ole.

    Se taas on hänen oma asiansa. Ihminen saa vapaasti tehdä myös asioita, joista hän ei nauti.

    Äänestä

  • Anonyymi00188 kirjoitti:

    Se taas on hänen oma asiansa. Ihminen saa vapaasti tehdä myös asioita, joista hän ei nauti.

    Moni ihminen harrastaa asioita, joista he eivät varsinaisesti nauti. Mä tunnen esimerkiksi ihmisiä, jotka juoksevat maratoneja ja ultrajuoksuja, vaikka se juokseminen on kuulemma ihan helvetin perseestä.

    Äänestä

  • Anonyymi00184 kirjoitti:

    Just tuo on se suurin ongelma. Miksi tällainen edes nostetaan framille? Tässähän sitä julkisuutta ja glooriaa juuri luodaan. Kannattaa panna tuhansia miehiä päivässä, saa rahaa, saa julkisuutta, saa ilmaista mainosta ja eritoten saa tätsykkäiset kiehumaan raivosta.

    Glooriaa luotaisi silloin jos tästä kirjoitettaisi(varmaan jotkut kirjoittaakin) ihailevaan ja hyväksyvään sävyyn.

    Kuin tyhmä täytyy olla ettei erota näitä asioita?

    Äänestä

  • Anonyymi00192 kirjoitti:

    Glooriaa luotaisi silloin jos tästä kirjoitettaisi(varmaan jotkut kirjoittaakin) ihailevaan ja hyväksyvään sävyyn.

    Kuin tyhmä täytyy olla ettei erota näitä asioita?

    Tuo ukkolan juttu on jo sitä glooriaa ja tämän ketjun aloitus on sitä ja tietysti täysin ilmaista mainosta. 🤑

    Äänestä

  • Anonyymi00192 kirjoitti:

    Glooriaa luotaisi silloin jos tästä kirjoitettaisi(varmaan jotkut kirjoittaakin) ihailevaan ja hyväksyvään sävyyn.

    Kuin tyhmä täytyy olla ettei erota näitä asioita?

    Täytyy varmasti olla harvinaisen tyhmä, jos ei tajua miten positiivista tällaiset tuonkin naisen tekemisille ovat.

    Äänestä

  • Anonyymi00194 kirjoitti:

    Tuo ukkolan juttu on jo sitä glooriaa ja tämän ketjun aloitus on sitä ja tietysti täysin ilmaista mainosta. 🤑

    Jos sinä haluat nähdä sen niin.

    Mutta jos minä haluaisin mainostaa jotain en arvostelisi sitä huonoksi ja haitalliseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    Juuri toi on se sosiaaliporno, jolla Sanna Ukkola tuossa mässäilee. Juuri tuo on se suuri paha mitä hän siinä tekee. Hän ja hänen edustamansa lehti myyvät juuri sosiaalipornoa ja tuo on sitä puhtaimmillaan. Jokainen on jonkun tytär, so what. Mä voin ymmärtää lähesiten mahdollisen huolestuneisuuden, mutta en Sanna Ukkolan tekopyhää moraalisointia, jonka varjolla myydään lehteä ja jonka ainoa tarkoitus on myydä ja hyväksikäyttää.

    Mitä läheisten huolestumiseen tulee, niin asiahan ei varsinaisesti kuulu heillekään. Se ei kuulu heille yhtään sen enempää kuin se, että joku vaikkapa ryyppää ja sitten kännissä häväisee tuolla sukulaisiaan.

    Ja lopuksiuten eräs tuttavani, joka on tehnyt seksityötä on minulle todennut, niin jos joka tapauksessa panettaa jatkuvasti, niin miksi sitä pitäisi tehdä ilmaiseksi.

    Kyllä se suhteellisen piankin kuuluu myös tytön vanhemmille nimittäin ei mene kovin pitkää aikaa kun tytön mielenterveys alkaa horjua. Varsinkin jos jatkaa sillä 1000 miehen sarjalla ja vielä siitä eteenpäin. Järkyttävää on kyllä miten tyhmiä on ihmiset täälläkin vai onko kaikki miehiä joille nainen on jo lähtökohtaisesti pelkkä reikä eikä tuossa mitään ongelmaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    Minulla ei ole lainkaan antipatioita Sanba Ukkolaa kohtaan. Mä en vain pidä hänen äörimmäisen läpinäkyvästä ragebate tyylisyään, jonka tarkoitus on myydä lehteä.

    Olet kyllä tyhmä. Koko pointti asiassa viuhuu pääsi kohdalta kuin tuulitunnelissa. Ei mitään havaintoa mikä oli keskustelun pointti??

    Äänestä

  • Anonyymi00058 kirjoitti:

    Ei ole ei, mutta Sanna Ukkolan toimeentulo on riippuvainen Iltalehdestä. Hän siis mainostaa, jotta lehti myy.

    Voi herran jee sentään. Kylläpä kaukaa yrität hakea. Asia on oikeasti tärkeä se nyt vaan ja piste. Jos olet mies ja niin tyhmä ettet tajua höykäsen pöläystä mikä on jutun pointti niin ok et tajua ja piste.

    Miehet ei yleensä tajua kun omat himot hyrrää niin naisia voi käyttää miten vaan hyväkseen. Ja jos nyt esität että tyttö itse halusi ja hänhän itse tienaa hyvät rahat. Mutta tienaako ja onko ihan itse keksinyt idean? Epäilen nimittäin että taustalla on ne oikeasti tästä hyvät rahat tienaava taho ja tyttö on vaan väline josta hyödytään.

    Äänestä

  • Anonyymi00095 kirjoitti:

    Jos se, että joku panee, eikä sun ole mikään pakko seurata hänen panemisiaan, aiheuttaa sinussa naisvihaa, niin mene sinne terapiaan.

    Mitäh? Et todellakaan tajua höytäsen pöläystä mikä tässä keississä on väärin. Varmaan vielä kuvittelet että tyttö sai sata orkkua ja nautti suunnattomasti. Ei nauttinut ei saanut orkkuja ja itku tuli kun homma lopulta päättyi. Ei ollut kivaa. Jotain on tuon tytön kohdalla pielessä aikanaan varmaan selviää.

    Äänestä

  • Anonyymi00103 kirjoitti:

    Jos mies tekisi saman, se ei olisi sinulle mikään ongelma. Miehellä olisi vaikka liukuhihnalta naisia, jotka suostuisivat penetroitavaksi. Tässä nainen toteuttaa itseään samalla tavoin kuin pornostaraheput ja muut on aiemmin tehneet.

    Niin paitsi että hän on nainen eli turha edes kuvitella että olis sama tilanne kuin miehellä. Kuinka tyhmiä täällä tää porukka oikein on??? Haloo!!

    Äänestä

  • Anonyymi00114 kirjoitti:

    Kyllä se taisi ihan riittävän selvästi käydä tuosta ilmi. Miehen tekemänä "heh", nausen tekemänä "huora.

    Just tää!!!
    Ero on melkoinen joo eikä naiselle mikään hyvä diili.

    Äänestä

Pahoinvointi.

Vilkaistua aloitusta, linkkiä ja keskustelua, jonka luin alusta lopuun, on kuin katsoisin

yliajettua suolineen tielle levinnyt lasta, päällä hääriviä pornon kyllästämiä vähämielisiä ja itseäni, kuin katselemassa tätä näkyä pystymättä kääntämään päätä.

Haluan lähteä ja jättää paikan ja unohtaa kaiken, mutta tunnen miten turta, avuton ja väsynyt mieli jää tämän kaiken alle kuin ivaten ihmisiä siitä, että tähän on tultu.

Äänestä

Mitä väliä? Antaa panna vaan. Hän tekee tuolla hyvät rahat. Työ siinä kuin jokin muukin.

Varmasti moni täälläkin paheksuvista maksaa päästäkseen katselemaan onlyfans-ihoa. Mahdollistajia.

xLiner

Äänestä
  • Eihän kukaan muuten tietäisi tuonkaan tekemisistä, jollei seuraa häntä. Paitsi nyt tietysti, kun hän saa mainosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00072 kirjoitti:

    Eihän kukaan muuten tietäisi tuonkaan tekemisistä, jollei seuraa häntä. Paitsi nyt tietysti, kun hän saa mainosta.

    Jep, eli kiinnostaa kutkuttavasti kuitenkin.

    Ei ole mitenkään multa pois jos joku haluaa harrastaa seksiä 100 ihmisen kanssa päivässä tai tatuoida lerssin selkäänsä. Aika harmitonta.

    xLiner

    Äänestä

  • Anonyymi00075 kirjoitti:

    Jep, eli kiinnostaa kutkuttavasti kuitenkin.

    Ei ole mitenkään multa pois jos joku haluaa harrastaa seksiä 100 ihmisen kanssa päivässä tai tatuoida lerssin selkäänsä. Aika harmitonta.

    xLiner

    Ihan samaa mieltä. Ei todellakaan kiinnosta hänen panemisensa. En ollut koskaan kuullut nimeään, saati harrasteitaan. Siinä vaan pankoon, jos kerta panettaa.

    Äänestä

Mikä saa ihmisen tekemään tällaista?

Tyttöhän vastaa siihen dokkarissa: toteuttaa fantasiaansa

Äänestä
  • Katsoitko loppuun asti?

    Äänestä

  • Anonyymi00074 kirjoitti:

    Katsoitko loppuun asti?

    Välillä fantasian toteuttaminen tekee kipeää.

    Äänestä

  • Anonyymi00083 kirjoitti:

    Välillä fantasian toteuttaminen tekee kipeää.

    Ja välillä olisi hyvä jättää fantasiat fantasioiksi, koska todellisuus on ihan jotain muuta.

    Äänestä

  • Anonyymi00085 kirjoitti:

    Ja välillä olisi hyvä jättää fantasiat fantasioiksi, koska todellisuus on ihan jotain muuta.

    Nuorena sitä ei voi vielä tietää..?

    Äänestä

  • Kyseessä ei ole tyttö, vaan aikuinen nainen, 23v ikäinen.

    T:Gubbe

    Äänestä

  • Anonyymi00153 kirjoitti:

    Kyseessä ei ole tyttö, vaan aikuinen nainen, 23v ikäinen.

    T:Gubbe

    Niinpä. Oletus, että 23-vuotias ei tietäisi mitä tekee, on naiivi. Osa toki on hyvinkin keskenkasvuisia vielä tuossa kohtaa, mutta osa taas kaukana siitä. Naurettavinta on, että meillä vaahdotaan, että tuossa iässä pitäisi tehdä lapsia, mutta sitten muka on liian nuori päättämään itse ketä panee.

    Äänestä

  • Siis mitä fantasiaansa. Ei siinä hänelle ole mitään ihanaa ainoa mitä saa on raha. Mutta hinta tulee olemaan kova. Säälittävää miten miehet ei tajua mitäköhän tuon naisen oma isä miettii?

    Äänestä

Kun ei muuta osaa 🤷‍♀️ Vapaushan tuosta on kaukana.

- Sheena

Äänestä

No, ei kai maailmassa olisi pahoinvoivia ihmisiä, jos ei joku saisi apinalaumaa tanssimaan?

Omapa on elämänsä, vaikken tuollaista elämää minkään arvoisena nääkkään, ehkä hän näkee.

Äänestä

Täytyy todeta jälleen, että Sanna Ukkola on äärimmäisen tarkkanäköinen ja rohkea kolumnisti ja toimittaja. Harvoja ihmisiä, joita ihailen. En ole hänen kirjoittamaansa tapaukseen sen enempää perehtynyt, mutta luin tuon linkkaamasi jutun ja heitän sen perusteella ilmoille sjatuksia, joita juttu herätti.

Ihmisellä on pohjimmiltaan tarve tulla rakastetuksi, nähdyksi ja hyväksytyksi. Jos ei saa tarvettaan täytettyä luonnollisin keinoin, voi haluta tulla tulla nähdyksi jopa halveksunnan ja hyväksikäytön kautta. Silloin tulee edes jotenkin nähdyksi. Kaikki muu käy, paitsi olla näkymätön.

Oman kehon tarjoamisessa toisten käyttöön ei sinällään ole mitään erityisen poikkeavaa. Ihminen voi dissosioida itsensä ihan toisaalle, eikä välttämättä edes tunne tilanteessa mitään. Esim. lapsena hyväksikäytetyillä tämä on tavallista. Tällaiset ihmiset voivat käyttäytyä myöhemmin myös seksuaalisesti provosoivasti eli toistaa traumaansa tiedostamatta.

Tuo dissosiaatiohäiriö voi syntyä myös muun uhkaavan tilanteen seurauksena, jossa ihminen on ollut hengenvaarassa tai on tapahtunut jotain, mikä on hänen käsityskyvylleen täysin käsittämätöntä.

Mutta niin kunhan arvailen. Naisen käytös on itsetuhoista, piittaamatonta jne. Itsetuhoisuus ilmenee hänellä seksuaalisuuden saralla. Päihteiden käyttö voisi olla yhtä lailla holtitonta. Luulen, että naisen lapsuudesta löytyy monenlaista tarinaa.

Äänestä
  • "Ihmisellä on pohjimmiltaan tarve tulla rakastetuksi, nähdyksi ja hyväksytyksi. Jos ei saa tarvettaan täytettyä luonnollisin keinoin, voi haluta tulla tulla nähdyksi jopa halveksunnan ja hyväksikäytön kautta. Silloin tulee edes jotenkin nähdyksi. Kaikki muu käy, paitsi olla näkymätön."

    Minä olen tuntenut monia seksuaalisesti aktiivisia ns. hyviä sängyssä olevia naisia. Vähän pitemmän tuttavuuden jälkeen kaikkia on yhdistänyt jonkinlainen pahempi trauma. Se oli heidän tapa paeta niitä traumoja. Mutta pohjimmiltaan he olivat kaikki särkyneitä ihmisiä, jotka yrittivät seksuaalisuudella korjata itseään tai peittää oman särkyneisyytensä. Ja kukaan heistä ei ollut aikuisviihdeammattilainen tai levitellyt julkisesti omia asioita. Sitä voi antaa mielikuvituksensa laukata ja miettiä mitä kaikkea se julkisuus vielä siihen tilaan vaikuttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00132 kirjoitti:

    "Ihmisellä on pohjimmiltaan tarve tulla rakastetuksi, nähdyksi ja hyväksytyksi. Jos ei saa tarvettaan täytettyä luonnollisin keinoin, voi haluta tulla tulla nähdyksi jopa halveksunnan ja hyväksikäytön kautta. Silloin tulee edes jotenkin nähdyksi. Kaikki muu käy, paitsi olla näkymätön."

    Minä olen tuntenut monia seksuaalisesti aktiivisia ns. hyviä sängyssä olevia naisia. Vähän pitemmän tuttavuuden jälkeen kaikkia on yhdistänyt jonkinlainen pahempi trauma. Se oli heidän tapa paeta niitä traumoja. Mutta pohjimmiltaan he olivat kaikki särkyneitä ihmisiä, jotka yrittivät seksuaalisuudella korjata itseään tai peittää oman särkyneisyytensä. Ja kukaan heistä ei ollut aikuisviihdeammattilainen tai levitellyt julkisesti omia asioita. Sitä voi antaa mielikuvituksensa laukata ja miettiä mitä kaikkea se julkisuus vielä siihen tilaan vaikuttaa.

    Ja sitten vielä ihmetellään miksi naiset pihtaavat 🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00133 kirjoitti:

    Ja sitten vielä ihmetellään miksi naiset pihtaavat 🤣

    Naiset haluaa pohjimmiltaan tulla rakastetuksi. Kun tuntevat tulleensa rakastetuksi, eivät pihtaa. Päinvastoin.

    Äänestä

  • Anonyymi00136 kirjoitti:

    Naiset haluaa pohjimmiltaan tulla rakastetuksi. Kun tuntevat tulleensa rakastetuksi, eivät pihtaa. Päinvastoin.

    Etpä näköjäön läheskään kaikkia naisia tunne.

    Äänestä

  • Anonyymi00141 kirjoitti:

    Etpä näköjäön läheskään kaikkia naisia tunne.

    En tietenkään, se on täysi mahdottomuus. Mutta en ole tavannut ainuttakaan naista joka ei olisi halunut tulla rakastetuksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00145 kirjoitti:

    En tietenkään, se on täysi mahdottomuus. Mutta en ole tavannut ainuttakaan naista joka ei olisi halunut tulla rakastetuksi.

    Sen taas ei tarvitse liittyä mitenkään seksiin, eikä tehdä seksistä nauttimiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00150 kirjoitti:

    Sen taas ei tarvitse liittyä mitenkään seksiin, eikä tehdä seksistä nauttimiseen.

    Ei tarvitsekaan, mutta jos liittyy saa seksi täysin uuden ulottuvuuden.

    Äänestä

  • Anonyymi00156 kirjoitti:

    Ei tarvitsekaan, mutta jos liittyy saa seksi täysin uuden ulottuvuuden.

    Se taas on tyystin eri asia. Harva parisuhteessakaan silti aina rakastelee. Toisinaan tekee mieli vain panna.

    Äänestä

  • Anonyymi00132 kirjoitti:

    "Ihmisellä on pohjimmiltaan tarve tulla rakastetuksi, nähdyksi ja hyväksytyksi. Jos ei saa tarvettaan täytettyä luonnollisin keinoin, voi haluta tulla tulla nähdyksi jopa halveksunnan ja hyväksikäytön kautta. Silloin tulee edes jotenkin nähdyksi. Kaikki muu käy, paitsi olla näkymätön."

    Minä olen tuntenut monia seksuaalisesti aktiivisia ns. hyviä sängyssä olevia naisia. Vähän pitemmän tuttavuuden jälkeen kaikkia on yhdistänyt jonkinlainen pahempi trauma. Se oli heidän tapa paeta niitä traumoja. Mutta pohjimmiltaan he olivat kaikki särkyneitä ihmisiä, jotka yrittivät seksuaalisuudella korjata itseään tai peittää oman särkyneisyytensä. Ja kukaan heistä ei ollut aikuisviihdeammattilainen tai levitellyt julkisesti omia asioita. Sitä voi antaa mielikuvituksensa laukata ja miettiä mitä kaikkea se julkisuus vielä siihen tilaan vaikuttaa.

    On selvää, ettei jokainen traumatisoitu ihminen toimi samalla tavalla. Julkisuuskin voi olla eräänlaista huumetta ihmiselle.
    Se mikä kauhistuttaa joitakn ihmisiä, voi jollekin toiselle olla saavutus. Se, mikä on intiimiä toiselle, voi toiselle olla julkista. Voi myös olla, että ihminen on ns. irrallaan itsestään, jonka puolesta puhuisi itkureaktio, kun keskustelu kääntyi realiteetteihin suojaamattoman seksin riskeistä. Vaihtoehtoja tuollaisen käytöksen taustalta voi pohtia. Veikkaan jotain traumaattista tapahtuneen tosi pienenä. Tai sitten hän voi nauttia seksistä niin kuin kuvaat omissa kokemuksissasi ilmeisesti tapahtuneen.
    Täysiä arvauksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00200 kirjoitti:

    On selvää, ettei jokainen traumatisoitu ihminen toimi samalla tavalla. Julkisuuskin voi olla eräänlaista huumetta ihmiselle.
    Se mikä kauhistuttaa joitakn ihmisiä, voi jollekin toiselle olla saavutus. Se, mikä on intiimiä toiselle, voi toiselle olla julkista. Voi myös olla, että ihminen on ns. irrallaan itsestään, jonka puolesta puhuisi itkureaktio, kun keskustelu kääntyi realiteetteihin suojaamattoman seksin riskeistä. Vaihtoehtoja tuollaisen käytöksen taustalta voi pohtia. Veikkaan jotain traumaattista tapahtuneen tosi pienenä. Tai sitten hän voi nauttia seksistä niin kuin kuvaat omissa kokemuksissasi ilmeisesti tapahtuneen.
    Täysiä arvauksia.

    Tuollaisessa tilanteessa en ole ollut, mutta itkureaktion herkkyyteen ei itselläni tarvita mitään väsymystä kummempaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00209 kirjoitti:

    Tuollaisessa tilanteessa en ole ollut, mutta itkureaktion herkkyyteen ei itselläni tarvita mitään väsymystä kummempaa.

    Ei ehkä sinulla, mutta et olekaan (tietääkseni) sekstannut ennen itkua suojattomasti 100:n naisen kanssa.
    On siis itkuja ja itkuja. Ei ole ehkä ihan normaali tilanne yllättyä moisesta asiasta tuollaista tehdessä.
    Ehkäpä henkilö ei ole ihan tässä todellisuudessa silloin, ymmärrätkö? Tietysti kyse voi olla myös älykkyysosamäärästä.

    Mutta ei tästä tarvitse vääntöä tehdä. En osaa asettua naisen asemaan tässä tapauksessa, joten koen vain etäisesti myötätuntoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00216 kirjoitti:

    Ei ehkä sinulla, mutta et olekaan (tietääkseni) sekstannut ennen itkua suojattomasti 100:n naisen kanssa.
    On siis itkuja ja itkuja. Ei ole ehkä ihan normaali tilanne yllättyä moisesta asiasta tuollaista tehdessä.
    Ehkäpä henkilö ei ole ihan tässä todellisuudessa silloin, ymmärrätkö? Tietysti kyse voi olla myös älykkyysosamäärästä.

    Mutta ei tästä tarvitse vääntöä tehdä. En osaa asettua naisen asemaan tässä tapauksessa, joten koen vain etäisesti myötätuntoa.

    Vain muistamalla voi unohtaa - kannattaa lukea. Löytyy verkosta. Saa hyvän käsityksen siitä, miten seksuaalinen hyväksikäyttö vaikuttaa lapsen kehitykseen. Omat rajat ovat epäselvät.
    Mehän emme tiedä, mitä tuollaisen käytöksen taustalla on, mutta paljon vaikuttaa merkit viittaavan johonkin muuhun kuin terveeseen seksuaaliseen kehitykseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00219 kirjoitti:

    Vain muistamalla voi unohtaa - kannattaa lukea. Löytyy verkosta. Saa hyvän käsityksen siitä, miten seksuaalinen hyväksikäyttö vaikuttaa lapsen kehitykseen. Omat rajat ovat epäselvät.
    Mehän emme tiedä, mitä tuollaisen käytöksen taustalla on, mutta paljon vaikuttaa merkit viittaavan johonkin muuhun kuin terveeseen seksuaaliseen kehitykseen.

    Lisäksi seurauksena voi olla nurinkurisestikin häpeämättömyys. Se on syvän häpeäkokemuksen kääntämistä häpeämättömyydeksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00216 kirjoitti:

    Ei ehkä sinulla, mutta et olekaan (tietääkseni) sekstannut ennen itkua suojattomasti 100:n naisen kanssa.
    On siis itkuja ja itkuja. Ei ole ehkä ihan normaali tilanne yllättyä moisesta asiasta tuollaista tehdessä.
    Ehkäpä henkilö ei ole ihan tässä todellisuudessa silloin, ymmärrätkö? Tietysti kyse voi olla myös älykkyysosamäärästä.

    Mutta ei tästä tarvitse vääntöä tehdä. En osaa asettua naisen asemaan tässä tapauksessa, joten koen vain etäisesti myötätuntoa.

    Juu, enbtosiaan ole, kun olen heteronainen. Ei naiset kiinnostele. Lisäksi olenntietoinen turvaseksistä ja seksitaudeista jne.

    Sinä et tiedä mitä hän itki ja mistä syystä. Mutuilla voi toki, mutta tietoa sinulla ei ole. Itkureaktio voi tosiaan olla herkässä, ihan vain väsymyksestäkin. Tilanteessa, jossa normaalisti reagoisit toisin, tuleekin nyt itkureaktio.

    Äänestä

  • Näin se todennäköisesti on. Mietin miksi vanhemmat eivät ole tehneet tässä mitään tytön hyväksi vaan antavat pilata oman elämänsä. Sieltä mahtaa löytyä vaikka mitä hyväksikäyttöä. Jotenkin niin karmeaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00234 kirjoitti:

    Näin se todennäköisesti on. Mietin miksi vanhemmat eivät ole tehneet tässä mitään tytön hyväksi vaan antavat pilata oman elämänsä. Sieltä mahtaa löytyä vaikka mitä hyväksikäyttöä. Jotenkin niin karmeaa.

    Niin on karmivaa kyllä.

    Äänestä

  • Anonyymi00225 kirjoitti:

    Juu, enbtosiaan ole, kun olen heteronainen. Ei naiset kiinnostele. Lisäksi olenntietoinen turvaseksistä ja seksitaudeista jne.

    Sinä et tiedä mitä hän itki ja mistä syystä. Mutuilla voi toki, mutta tietoa sinulla ei ole. Itkureaktio voi tosiaan olla herkässä, ihan vain väsymyksestäkin. Tilanteessa, jossa normaalisti reagoisit toisin, tuleekin nyt itkureaktio.

    Ok, sinun juttusi on minulle samantekevää (tunnustan). Sivusta heitit kommenttia väliin.

    Äänestä

Sitä voi kysyä, että miksi esim. Alex Hollond kiipeää älyttömiä vuoriseinämiä ilman mitään varmistusta? Ihan älytöntä menoa ja henki on pelissä joka sentillä, mahtaa vanhempia ja perhettä hirvittää kello ympäri, vaikka isoja otsikoita syntyykin.

Äänestä

Ihan sairas ajatus, että aikuisen ihmisen seksielämä olisi jotenkin hänen vanhemmilleen kuuluva asia. 🤮

Äänestä
  • Seksielämähän on aina on aina 🤮

    Ellei sitä osaa tehdä hellästi ja kauniisti. Mutta harva osaa.

    Aloituksessa puhuttiin huolenpidosta, ei seksielämään puuttumisesta.

    Äänestä

  • JeroP kirjoitti:

    Seksielämähän on aina on aina 🤮

    Ellei sitä osaa tehdä hellästi ja kauniisti. Mutta harva osaa.

    Aloituksessa puhuttiin huolenpidosta, ei seksielämään puuttumisesta.

    Ei minusta vaan. Seksielämä on ihanaa, kun se on oma. Sitä en tajua, miten ketäön kiinnostaa muiden seksielämä, mutta ei sekään nyt sentään 🤮 ole, korkeintaan 🙄. Mutta juu se, että asia kuuluisin vanhemmille on 🤮.

    Äänestä

Blogissa ei kerrota minkä ikäisenä harrastus kävi ja onko itku loppunut.

Äänestä

Feminismi

Äänestä

Temppujen pitää nyt yltyä yltymistään kun aikaikkuna parrasvaloissa on kuitenkin kohtuu lyhyt. Mutta mutta, onko tämä edes paras tapa kerätä satumaisia summia. Tuota katsotaan friikkisirkuksen näkökulmasta enemmän. Naisen on toki helppo panostaa määrään kun halukkaita miehiä pilvin pimein. Mutta fantasioita ruokkiva tapa taitaa vedota isompaan joukkoon. Kun vaan muodot leikkaa kohdilleen.

Äänestä

oma vika ei ole nuoruuta eikä tietämättömyyttä ihan aikuinen on ja narsistisuus ja raha siinä kyseessä

Äänestä

No toivotaan ettei lapsia tee lapset ne yleensä on minkä elämän alkutaipaleista omalla käytöksellään tekee niin haastavaa ettei monesta lapsesta ole edes yrittämään ihan vain sillä nääs voi olla hyvinkin mahdollista että tuollaisen äidin lapsi tappaa itse itsensä kun äitk teki elämästä vittumaista jo ennen kuin tämä oli on syntynyt edes mu onnea mahtaa kyseisestä tytöstä itsestäänkin tuntua niin pirun täydelliseltä oliko huomio sen arvoista että kannatti omasta itsetunnosta luopua

Äänestä
  • Entå nuo 100 nuorta miestä? Eikö tuollainen saaheitä voimaan henkisesti todella huonosti?

    Voiko olla, että se tuntuu hetken, kun yhden seksifantasian olisi täyttänyt,
    mutta myöhemmin henkinen pahoinvointi?

    Äänestä

  • Niin ... jos joku tekee hänen elämästään vaikeaa, niin sehän ovat muut ihmiset, ei hän itse. Nämä kaikki aloituksetkinhan ovat pelkkää haukkumista ja solvaamista ja haukkuja ja solvaaja on itse vastuussa omista tekosistaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00207 kirjoitti:

    Niin ... jos joku tekee hänen elämästään vaikeaa, niin sehän ovat muut ihmiset, ei hän itse. Nämä kaikki aloituksetkinhan ovat pelkkää haukkumista ja solvaamista ja haukkuja ja solvaaja on itse vastuussa omista tekosistaan.

    Se toinen puoli.

    Ajattelin noiden 100:n nuoren miehen mielenterveyttä. Vaikka koko sessio olisi bluffia, mikä pitkälti todennäköistä, niin mitä miesten mielenterveydelle tekisi osallistua tuollaiseen tapahtumaan.

    Luulempa, että henkisesti suuri pahoinvointi.

    Kolmas näkökulma on vielä se, mitä raadollisen seksin myyminen ja esittäminen saa kaikissa ihmisissä aikaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00210 kirjoitti:

    Se toinen puoli.

    Ajattelin noiden 100:n nuoren miehen mielenterveyttä. Vaikka koko sessio olisi bluffia, mikä pitkälti todennäköistä, niin mitä miesten mielenterveydelle tekisi osallistua tuollaiseen tapahtumaan.

    Luulempa, että henkisesti suuri pahoinvointi.

    Kolmas näkökulma on vielä se, mitä raadollisen seksin myyminen ja esittäminen saa kaikissa ihmisissä aikaan.

    Luulenpa, että ihmiset, jotka ylipäänsä noihin lähtevät, eivät pääosin ole sitä sorttia, joka tuollaisesta traumatisoituu. Mä ymmärrän kyllä, että osalle ihmisistä seksi on ihan äärimmäisen hypersensitiivinen juttu, mutta sitten on myös se toisenlainen osa väestöstä, joka ei koe sitä noin dramaattisesti. Valtaosa on sitten tuolla noiden ääripäiden välissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00210 kirjoitti:

    Se toinen puoli.

    Ajattelin noiden 100:n nuoren miehen mielenterveyttä. Vaikka koko sessio olisi bluffia, mikä pitkälti todennäköistä, niin mitä miesten mielenterveydelle tekisi osallistua tuollaiseen tapahtumaan.

    Luulempa, että henkisesti suuri pahoinvointi.

    Kolmas näkökulma on vielä se, mitä raadollisen seksin myyminen ja esittäminen saa kaikissa ihmisissä aikaan.

    "Kolmas näkökulma on vielä se, mitä raadollisen seksin myyminen ja esittäminen saa kaikissa ihmisissä aikaan."

    Ei sekään saa kaikissa aikaan mitään sen ihmeellisempää. Meitä ihmisiä on niin kovin monenlaisia ja se tilanne/ne tilanteet ja kaikki mitä siinä on takana, vaikuttavat valtavasti niihin vaikutuksiin. On hyvä, että otetaan huomioon heidät, joille tuollaiset jutut ovat todella traumaattisia. Kannattaisi kuitenkin ottaa huomioon myös se, että läheskään kaikki eivät sen kummemmin traumatisoidu tai muutakaan vastaavaa. On hyvä ottaa huomioon, mutta ylidramaattisointi ei tuo mukanaan mitään positiivista.

    Äänestä

  • Anonyymi00215 kirjoitti:

    "Kolmas näkökulma on vielä se, mitä raadollisen seksin myyminen ja esittäminen saa kaikissa ihmisissä aikaan."

    Ei sekään saa kaikissa aikaan mitään sen ihmeellisempää. Meitä ihmisiä on niin kovin monenlaisia ja se tilanne/ne tilanteet ja kaikki mitä siinä on takana, vaikuttavat valtavasti niihin vaikutuksiin. On hyvä, että otetaan huomioon heidät, joille tuollaiset jutut ovat todella traumaattisia. Kannattaisi kuitenkin ottaa huomioon myös se, että läheskään kaikki eivät sen kummemmin traumatisoidu tai muutakaan vastaavaa. On hyvä ottaa huomioon, mutta ylidramaattisointi ei tuo mukanaan mitään positiivista.

    >Ei sekään saa kaikissa aikaan mitään sen ihmeellisempää. >

    Se että suhtautuu välinpitämättömän kylmästi ja jopa vihamielisesti kertoo mielestäni enemmän siitä, ettei pysty käsittelemään asiaa. Torjuu sen kokonaan ja tyrkkää vastuuntunteet muille.

    Se on yhtä kummeksuttavaa, toki ymmärrettävää.

    Äänestä

  • Anonyymi00215 kirjoitti:

    "Kolmas näkökulma on vielä se, mitä raadollisen seksin myyminen ja esittäminen saa kaikissa ihmisissä aikaan."

    Ei sekään saa kaikissa aikaan mitään sen ihmeellisempää. Meitä ihmisiä on niin kovin monenlaisia ja se tilanne/ne tilanteet ja kaikki mitä siinä on takana, vaikuttavat valtavasti niihin vaikutuksiin. On hyvä, että otetaan huomioon heidät, joille tuollaiset jutut ovat todella traumaattisia. Kannattaisi kuitenkin ottaa huomioon myös se, että läheskään kaikki eivät sen kummemmin traumatisoidu tai muutakaan vastaavaa. On hyvä ottaa huomioon, mutta ylidramaattisointi ei tuo mukanaan mitään positiivista.

    Tuo on pelko tosiaan raa'alle pornoalle altistuvien nuorten miesten keskuudessa.

    Poron katselu pitäisi kieltää kaikilta alle 40-vuotiailta miehiltä. Siihen asti pärjää ihan hyvin luomujen katselulla.

    Äänestä

Varmaan hän on kokenut jotain pahaa eli väkivaltaa tai naisvihaa.
Silloin ei osaa arvostaa itseään jos edim 50 miestä on raiskamnut tai haukkunut häntä tai kehoaan netissä. Tai esineellistänyt häntä eli arvostellut hänen ruumiinosiaan. Tai uhannut häntä jotenkin.


Jos on pakotettu myymään itseäön on varmasti traumajoka rikkoo ihmisen.

Eli hän on rikki.

Hyväksyntä ja korjaaminen alkaisi sillä että kukaan ei käytä hyväkseen puolustuskyvytöntä. Hän on paljon puolustuskyvyttömämpi kuin lapsi joita suojaa laki.

Miehet eivät sitä tee. Pidättäydy ja käyttäydy niin että antavat eivät aina ota puolustuskyvyttömiltä. Antaa voi silloin kun kemiat kohtaavat henkisesti hyvinvoivan kanssa. Mieet haluavat ottaa. Eivät antaa.

Äänestä

Raiskaisivatlo vanhat naiset 23 vuotiasta miestä?

Käytännösdä raiskaus koska nainen ei ymmärrä. Aivot kehittyvät 25 saakka. Ja trauma rikkoo ihmisen ja koettu väkivalta.

Pedofiileja yhteiskunta rankaisee. Ei näitä jotka laumsn turvin raiskaavat.koska muutkin.

Äänestä
  • Jopas onkin "raikas"ja "terve" näkökanta, ettäkö 23-vuotias ei muka tajuaisi ja olisi "lapsi". 🙄

    1Äänestä

  • Anonyymi00213 kirjoitti:

    Jopas onkin "raikas"ja "terve" näkökanta, ettäkö 23-vuotias ei muka tajuaisi ja olisi "lapsi". 🙄

    Miten kun niitä miehiä jotka pshoinoitelee naisia usein puolustellaan näin.

    Että ei saa pilata nuoren raiskaajan elämää ym

    Ja nämö miehet saa pilata nsisen.

    Häpeäpaaluun miehet jotka pakolla ottaa seksiä eli msksaa tai tekee tällaista

    Äänestä

  • Anonyymi00213 kirjoitti:

    Jopas onkin "raikas"ja "terve" näkökanta, ettäkö 23-vuotias ei muka tajuaisi ja olisi "lapsi". 🙄

    Kyllähän ihminen on viaton kaiken uuden edessä.

    Esim seksi on naisille kun taas monet miespuoliset katsoo väkivsltaseksiä (maksettua filmattua) jo pienenä.

    Äänestä

  • Anonyymi00217 kirjoitti:

    Miten kun niitä miehiä jotka pshoinoitelee naisia usein puolustellaan näin.

    Että ei saa pilata nuoren raiskaajan elämää ym

    Ja nämö miehet saa pilata nsisen.

    Häpeäpaaluun miehet jotka pakolla ottaa seksiä eli msksaa tai tekee tällaista

    Se, että sinä kokisit tuon pahoinpitelynä, ei tarkoita, että kaikki naiset kokevat samoin. Koeta nyt vain tajuta, että a) naiset ovat yksilöitä ja b) jokainen nainen päättää itse omasta puolestaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00218 kirjoitti:

    Kyllähän ihminen on viaton kaiken uuden edessä.

    Esim seksi on naisille kun taas monet miespuoliset katsoo väkivsltaseksiä (maksettua filmattua) jo pienenä.

    Miksi oletat tuon olevan hänelle mitenkään uutta? Mistä sä tiedän millaisissa gang bangeissä on ollut jo ennen tuota mukana?

    Se, että sinä et tiennyt seksistä nuorena mitään, ei tarkoita että kukaan nainen ei tietäisi.

    Äänestä

  • Anonyymi00213 kirjoitti:

    Jopas onkin "raikas"ja "terve" näkökanta, ettäkö 23-vuotias ei muka tajuaisi ja olisi "lapsi". 🙄

    Ymmärtämättömän ei tarvitse olla lapsi. On paljon ihmisiä (naisia, miehiä) , jotka tekevät itselleen hyvinkin haitallisia asioita ymmärtämättä niiden haittoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00233 kirjoitti:

    Ymmärtämättömän ei tarvitse olla lapsi. On paljon ihmisiä (naisia, miehiä) , jotka tekevät itselleen hyvinkin haitallisia asioita ymmärtämättä niiden haittoja.

    💕❤️💕❤️juuri näin ja on paljon raukkamsisempaa käyttää hyväksi näitä ihmisiä joita kukaan ei puolusta koska aikuisuus kirkon kirjoissa mutta esim aivot eivät toimi normaalisti koska trauma.

    Ei kukaan tuollaista omalle lspselleen toivo joten kukaan kunnollinen ihminen ei myöskään höntä hhväksikäytä.

    Häpeä kuuluu hyvökdikäyttäjille. Ei uhrille.

    Äänestä

ISÄTTÖMÄT tyttäret hakee juuri miesten huomiota kyseen alaisin keinoin

Äänestä

Ovatkohan rxxskaajien vsnhemmat tyytyväisiä jälkeläisiinsä?

Äänestä

Sitä sitten miettii kun paikat särkyy eikä ole korjattavissa. Tulee pidätyskyvyttömyys tai lapsettomuus tai aids. Pissat lirahtelee housuun tms. No onhan mukavia muistoja..

Äänestä

Aloius puhui aiheesta mutta manipuloi. Unohti että juurikin noita tahtoo ja haluu hyväksikäyttää ja jos ei sitä voi niin yhyy.🤷‍♀️

Äänestä
  • Älkää runkatko ns tukiaisille. Arvostakaa sellaista mitä itsellenne tahdotte.onko liian vaikeeta👎🤷‍♀️

    Äänestä

Antakaa ihmisten tehdä virheitä ja niistä oppia. Se on aarteita taivaalliseen aarrearkkuun. Älkää kadehtiko muiden elämää vaan keskittykää omaanne. Mitä aarteita teillä on vietäväksi seuraavaan elämään. Opitteko yhtikäs mitään vai jäittekö luokallenne märehtiessänne muiden oppikouluja.?🤷‍♀️

Äänestä
  • Miksi te miehet jätitte vastuunne ja sekositte pornoon. Pornottaret meni lastenne äitien edelle? Nyt syyttelette naisia kun itse naiset tähän ajoitte. Olkaa miehiä ja ottakaa vastuu. Muuttukaa näyttäkää esimerkkiä. Teidän esimerkki opetti. Teillä oli vastuu mutta sössitte sen pahasti .nyt syystä itkettää. Tämä on totuus🤷‍♀️

    Äänestä

Sitä samaa shaissea opetatte jälkikasvuillenne. Ettehän te muuta osaa. On niin hyvä että pornorunkkarit ei saa lisääntyä. Luojan kiitos.🤷‍♀️

Äänestä

Olen eri mieltä joidenkin naisten kanssa siitä, kuka tässä on uhri ja millä perusteella. Naisella on vastuu omasta kehostaan. Sitä ei toki voi sysätä muille!

Nämä naiset on mt.ongelmaisia. Hyväksikäyttö oireilee ihmisellä näin; sitä pyritään hallitsemaan ajatuksella "sillä se lähtee millä se tulikin". Sama kuvio on addiktion takana. Tässä porno, se voisi olla myös alkoholi, huumeet tai ruoka.

Äänestä
  • Mielenterveys ongelmaiset heittää syyt muiden niskaan panettelemalla muita mielenterveys ongelmaisiksi? Paljastit itsesi🤷‍♀️

    Äänestä

Raukoilla ei enää muuta jää käteen kun omat dsnnit toiselle sysättåväksi. Ehei. Kanna kuormasi ihan itse🤷‍♀️

Äänestä
  • Mikä sinut ap saa laittamaan lyttääviä aloituksia?🤷‍♀️

    Äänestä

Tuoko on nyt sitten joku uusi kansallissankari ?

Äänestä

En tiedä miten tuo yksi henkilö kaikista maailman henkilöistä nyt käy sinun tunteisiin niin kovasti. Mitä v_tun väliä tuolla on?
Joka päivä kuolee satoja viattomia ihmisiä ties mihin, et niistä välitä pätkääkään vain tuosta yhdestä itsensä toteuttajasta olet niin kovin huolissaan.
Minun puolestani p_ankoot ne 1000 miestä sen vaikka k_ uoliaaksi, minä en välitä pätkääkään. Oikeastaan juuri sen uutisen haluaisinkin nähdä. Oikein toivon sitä.

Toinen samanlainen h_uora oli joutunut sairaalaan verenvuodon takia kesken haasteen suorittamisen, vissiin 500 miehen jälkeen. Se olisi paras opetus nuorille naisille kun nämä niitten "sankarit" k_uolisivat pois tehdessään sitä mistä nauttivat. Ehkä toiset nuoret naiset miettisivät parin kertaan ennekuin tekevät vastaavia älyttömyyksiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko se huomatuksi tulemisen tarve tosiaan niin iso tarve, että nuoruuttaan ja tietämättömyyttään pilataan loppuelämä?

Tämäkin nuori nainen on jonkun tytär. Pistää miettimään, että minkälaiset vanhemmat hänellä on? Ja tähän kiteytyy myös tämä, mistä puhuin toisessa ketjussa miten ihmiset voivat hyvin pienillä valinnoilla vaikuttaa ympäristöönsä, mutta eivät sitä tee. Olisiko kaikkea tätä hulluutta, jos isot määrät ei klikkaisi kaikkea tätä? Jos eivät antaisi huomiota kaikelle tälle?

Alan ennätyksen haltijakin, eräs aikuisviihdenäyttelijä, kertoo katuvansa ainoastaan yhtä asiaa uraltaan. On kertonut, että se ennätys olisi voinut jäädä tekemättä. Sama tulee käymään tämän nuoren naisen, Lily Phillipsin, tapauksessa. Kun hän jossain vaiheessa herää todellisuuteen, en usko että enää elää mitenkään hyvää elämää. Toivottavasti tienaa riittävästi rahaa, jotta saa rahoitettua loppuelämän terapian.

Maailmassa on hyvin vähän aiheita mistä en revi huumoria tai tee pilkkaa. Mutta näissä tapauksissa en pysty. Vähän sama kuin meidän oma Johanna Tukiainen. En näe mitään hauskaa hänessä. Jos pilkkaa pitäisi tehdä, tekisin pilkkaa heitä pilkkaavista.

"Lopulta me menetämme sen, mikä tekee meistä ihmisiä: kyvyn ajatella itse. Meistä tulee datavirran osia, ohjattuja kuluttajia, joille ei jää muuta kuin illuusio vapaudesta."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9e96e972-639c-4189-b57c-285171160013

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu