Ammattiliittojen jäsenmaksun verovähennys on luokkaa 200 miljoonaa euroa. Ammattiliittojen nostamien osinkojen verottomuus on miljoonaluokan moka. SAK ei täytä yleishyödyllisen yhteisön tunnusmerkkejä. Sen liitoilla ei ole oikeutta osinkojen verottomuuteen. Asia pitää korjata.
Miksi näitä ei ole ehdotettu sairaalasäästöjen tilalle?
Ei ole Tytti Tuppuraisella munaa, eikä Lindtmanillakaan, ehdottaa sitä.
Demaripopulismi kukoistaa, kun Lucia-neitokin otetaan jo uhriksi. Ei riittänyt Krista Kiurun uhriutuminen. Entäs demareiden harjoittama uhkailu ja rikkuriksi huutelu porteilla töihin menijöille?
Mitä hyötyä oli sulkea satamat neljäksi viikoksi keväällä? Lisäsikö se työllisyyttä? Entä lisäsikö se kasvua? Lisäsikö se hyvinvointia? Muuttiko se lakien sisältöä? Ei mitään, ei, ei, ei ja ei.
Lakkoliike sdp:n kannattajille tiedoksi, että työtä tekemällä on aina lisätty hyvinvointia. Aina. Kevään demarilakot olivat alisuorittamista ja aiheuttivat lisää perheiden hätää ja lapsiköyhyyttä. Se näkyy myös joulunvietossa. Lakkoilun virhe kannattaisi tunnustaa iltarukouksissa ja pyytää Jumalalta armahdusta.
Hyvää Joulua, Jeesuksen syntymäjuhlaa!
Sairaalasäästöjen vaihtoehdot?
Anonyymi-ap
5
192
Vastaukset
- Anonyymi
Perskokkareet olisivat voineet antaa puolet 50 miljoonan euron verovaroin maksetuista joululahjarahoista sairaaloille. Se olisi riittänyt pitämään sairaalat toiminnassa mutta perskokkareet jakoivat ne sukulaisille ja kavereille.
- Anonyymi
Yleislakko PS+KOK riisto hallitusta vastaan
- Anonyymi
☺️rahat loppuu lakkolaisilla,leipää.
- Anonyymi
Samaa olen pohtinut ,eikö pitäisi elää tätä päivää ja kaikki tasavertaisiksi.
- Anonyymi
Tämähän olisi hallituksen päätettävissä. Miksi hallitus mokailee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892046
- 1281382
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231330Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau281282- 671206
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371018- 88941
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53868- 121777
- 82766