Missä voi kokeilla erilaisia taljajousia?

Anonyymi-ap

Olen hieman kokeillut niin vaisto- kuin tähtäinjoustakin sekä kerran taljajousta. Taljajousi on kuitenkin alkanut kiinnostaa eniten. Olen katsellut youtubesta videoita miten USA:ssa on useita kauppoja joissa voi kokeilla uusimpia taljajousia rinnakkain ennen ostopäätöstä. Onko Suomessa ainoatakaan tälläistä kauppaa missä uusimpia jousimalleja pääsisi itse testaamaan? Enimmäkseen näyttäisi nimittäin olevan tilaustavaraa, tai ainakaan en ole juuri muuta löytänyt.

Keskusteluissakin painotetaan meille aloittelijoille että kannattaa kokeilla erilaisia ennen ostopäätöstä mutta tämä ei taida olla realismia Suomessa? Edes seura, jossa olen tutustumiskäynnin tehnyt, pystyi näyttämään vain yhtä taljajousta.

2

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jousiammunta seuroissa.

    • Anonyymi

      Suosittelen piipahtamaan ruoto.fi -ketjun myymälässä. Ainakin osassa on varsin asiantuntevaa väkeä, vaikka painotus onkin jousimetsästyksen puolella. Jousia ei pääse ampumaan, mutta pääsee ihmettelemään omassa kädessä ja kokeilemaan vedon jäykkyyttä. Yllättävän hyvä valikoima myös kaikenlaista "jouskarikamaa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      199
      13360
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6710
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      161
      6345
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      89
      4662
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      64
      4161
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4141
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe