kunto ja terveys

Anonyymi-ap

Millaisiin töihin hakisitte ? tules vaivat ja suuri ylipaino.

10

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jos vaikka hyppäisit järveen

    • Anonyymi

      Ylipainoa itselläkin kilotolkulla. Tehnyt silti keskiraskasta fyysistä työtä toistakymmentä vuotta. Tulesvaivoja on,lähinnä kivuliaat polvet ja toinen lonkka. Työterveys piti minua työkykyisenä, ja normaalipainoisena. Eikun kipulääkettä aamuvarhain ja kesken päivän. Käytännössä painoni on noussut yli 10 kiloa nuoruudesta. Noin 65 kg nyt, ja se yhdessä kaiken kantamisen kanssa on vaikeaa. Pyrin kuljettamaan asiat muutoin, esimerkiksi pulkalla, pyörällä. Autoa ei ole, joten työkohdevälit liikun, ja itse työssä liikun.
      Ei ylipaino estä fyysistä työtä sinänsä. Mutta kipu nivelissä ei ole kivaa, ja loppuviikkoa kohti lisääntyvä yleinen särky. Työssäni on paljon toistoliikkeitä, ja kiire. Jotenkin pystynyt vielä. Tulevaa en osaa ennustaa.

      • Anonyymi

        Ei noin isolla painolla jaksa? jos paino on tyyliin 150 kiloa '


    • Anonyymi

      65 kiloa? Varsinainen pulkannaru.

      • Anonyymi

        Ylipainoa 65 kg


      • Anonyymi

        paino kyllä 146 kg.


      • Anonyymi

        No en ole. Kaksikymppisenä painoin 52 kiloa. 65 kiloa, keskiraskaassa työssä täyttä päivää liikkeessä niin tosiaan se kyllä jo käy lenkille ja polville.
        Tai on jo nivelrikko. Sekään ei lisäkiloista tykkää. Ikää 56 v. Keskiraskaita töitä tehnyt jo nuoresta.


    • Anonyymi

      Hautaustoimistolle.

    • Anonyymi

      Ei ole muiden ongelma jos päästää itsensä tuollaiseen kuntoon, laihduskuurille mars mars

      • Anonyymi

        Se on rajoite itselle työnhaussa esim oikein fyysiset on pois suljettu. Muiden ei ole pakko katella katse pois


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      119
      4379
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      153
      3712
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3486
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      132
      1768
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1582
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      18
      1228
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1194
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe