LK: Levin jätevedet Ounasjokeen | Kalastus.com
Levin takapuolella
Ounasjoen Riikonkoskesta löytyy putki,
joka tulee tunturikylän vessasta.
Hajun tuntee haistelematta. Ei epäilystäkään: se on sitä itseään.
- Paskaputkeksi me tätä kutsutaan, valokuvaaja Sauli Koski tunnustaa.
Olemme Ounasjoen Riikonkosken rantatörmällä, jota koristaa keltainen kyltti. "Viemärin purkuputki. Etäisyys rannasta 30 m", siinä lukee.
Koski on avannut tarkastusluukun, josta on suora näköyhteys putkeen. Siellä käy kova kohina. Taskulampun valokeilassa näkyy ruskeaa, joka on tarttunut putken sisäpintaan. Lemu kuvottaa, vatsa on kääntyä nurin.
- Eikä se ole nyt edes pahimmillaan. Toisinaan haju on kuin seitsemän jättiläistä olisi pieraissut liha-aterian jälkeen, Koski vertaa.
Jättiläisiä täällä ei ole, mutta jättiläismäinen tunturikeskus löytyy. Sen nimi on Levi.
Se on hajun alkulähde.
24 000 vessanvetäjää
Suomen suurimmassa hiihtokeskuksessa on tuhansia vessoja.
Kun Levillä on sesonki, tunturiin ahtautuu 24 000 vessanvetäjää. Turistin kakka ja pissa päätyvät putkeen, joka vie jätökset Levin Vesihuolto Oy:n Taalovaaran jätevedenpuhdistamolle. Se seisoo Levin kupeessa lähellä Ounasjokea.
Puhdistamolta jätevesi jatkaa putkimatkaansa kohti Ounasjoen Riikonkoskea paikkaan, missä seisomme parhaillaan.
Sauli Koskea jurppii, eikä hän peittele tunteitaan. Valokuvaaja asuu jokivarressa Riikonkosken alapuolella, missä mikään ei ole kuten ennen - siis 5-10 vuotta sitten.
Tuolloin paikka oli vielä Kosken perheen vakituinen kala-, uinti- ja retkikohde.
- Hiekkarannat ovat muuttuneet lieterannoiksi. Kun tulet veneellä ylävirran puolelta tähän kohtaan, haju tulee vastaan. Koski on niin matala, että siinä voi kahlata paitsi, ettei siinä voi kahlata, koska kivet ovat liukkaita niljakkeita, hän kertoo.
Ei kelpaa pesuvedeksi
Riikonkoski oli aikaisemmin kalamiesten ja -naisten suosiossa. Perhokalastajat viihtyivät koskessa, vetouistelijat kosken alla.
Eivät viihdy enää.
- Se on putken syy. Kalaa ei pidetä syömäkelpoisena, Sauli Koski selittää ja kertoo ottaneensa aikaisemmin kahviveden joesta.
- Ei puhettakaan, että enää uskaltaisin. Homma loppui, kun pannuun ui paskakikare.
Koski ei ole yksin murheineen. Riikonkosken alapuoliset mökkeilijät eivät ole käyttäneet jokivettä enää aikoihin edes pesuvetenä.
- Kun vesi seisoo saavissa vähän aikaa, haju on hirveä. Peseydymme räystäsvedellä, yksi mökkiläisistä kertoo ja muistelee kaiholla aikoja, jolloin mökkiväki otti ruokavedenkin joesta.
- Meillä on ollut mökki jokivarressa 30 vuotta. Viimeisen 10 vuoden aikana joen pohja on limottunut pahasti. Syyllisestä ei ole epäselvyyttä, sillä kosken yläpuolella pohja on puhtaampi.
Mökkiläistä naurattaa puheet Ounasjoen lohikannan elvyttämisestä.
- Lohi on puhtaan veden kala. Ei se viemäriin nouse, hän vinoilee.
Kenen syy, kenen ei?
Ounasjoen veden heikko laatu on puhututtanut jokivarren asukkaita jo vuosia.
Ely-keskuksen asiantuntijat ovat selittäneet ilmiötä metsäojituksilla, maanviljelyllä ja sääolosuhteilla. Listalta puuttuu Riikonkosken viemäriputki.
- Ongelmia on ollut aikaisemmin, muttei enää viime kesästä lähtien. Nyt kaiken pitäisi olla kunnossa, tarkastaja Tarmo Oikarinen sanoo ja selittää putkesta tulevaa hajua hapettomassa tilassa tapahtuvalla mätänemisellä.
- Puhdas vesikin voi haista siltä.
Vedenlaatuvalitukset ovat tuttuja Oikariselle, joka on vastaanottanut niitä myös Riikonkosken yläpuolisen Ounasjoen varresta. Tosin valtaosa valituksista on lähtöisin alempaa.
- Valituksia tulee myös muista vesistöistä paikoista, missä ei ole mitään kuormitusta, hän huomauttaa.
Tarkastaja ei itse joisi Ounasjoen vettä ilman keittämistä, eikä kalastaisi Riikonkosken alapuolella.
- Vaikka uskon kyllä, että kala on syötävää.
Retkiä paskaputkelle
Sauli Koski sulkee paskaputken tarkastusluukun. Hän on lauhtunut sen verran, että kykenee juomaan termospullokahvit suklaaleivoksen kera.
Retkikeli on mainio. Aurinko paistaa siniseltä taivaalta. Riikonkoski kohisee ja höyryää pakkasessa. Rantajäätä koristavat ketun, jäniksen ja kärpän jäljet. Joen takana kohoavan vaaran laki on puhtaan valkoinen. Muita ihmisiä ei näy, eikä kuulu, mutta hajun tuntee.
Turismi ja AIRNB kITTILÄ JA lEVIN MYÖTÄVAIKUTUKSELLA TUHSIVAT OUNASJOEN VIEMÄRIKSI
20
266
Vastaukset
- Anonyymi
EUROOPAN PISIN AVOIEMÄRI .
MAINOSTAA TOTUUDELLA TURISTEILLE WECOME AVOVIEMÄRIIN KALASTAAN YMS..PASKOKAA SUORAAN JOKEEN .- Anonyymi
Valokuvaajan tyhjänpäiväistä kitinää.
- Anonyymi
korruptioita poliisi tutkintaan
- Anonyymi
ddd
- Anonyymi
sss
- Anonyymi
sss
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/94c7e609-0063-47ae-81c4-2651dbc61046
perinne tappaa? - Anonyymi
sss
- Anonyymi
ddd
- Anonyymi
Viemäreistäkö näytteitä aroun siellä DDDDDDD. onneksi ei käytetty.
- Anonyymi
www
- Anonyymi
Kaikki sen tietää,Levin jätevesien puhdistamon kapasiteetti ei riitä paskavesien puhdistamiseen. Kittilän kunnantalolla asia on pannassa,siittä ei puhuta ääneen,jos joku uskaltaa asian ottaa esille,niin ruoska vinkuu. Pelkästään roskien ja talousjätteiden lajittelu on täysin lasten kengissä,ei ole kauan aikaa sitten kun siitä väännettiin kättä,kuuluuko se kenen vastuulle.no arvatkaappa ottaako yrittäjät koppia roskien lajittelusta,eivät ota ja kaikki roskat samaan konttiin on Levin malli. Jopa lasipullot,puhumattakaan muovi sellaisista olivat joku aika sitten ilman omia keräysastioita- Kunnalla on ekonomia ku nnossa hoitaa jätevesien puhdistus kuntoon,mutta halu ja kyky tehdä päätöksiä puuttuu.
- Anonyymi
dfas
- Anonyymi
zzzz
- Anonyymi
ffff
- Anonyymi
ddd
- Anonyymi
ddd
- Anonyymi
AZsdv
- Anonyymi
Ahneus se on joka paskaa koko lapin
- Anonyymi
sss
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011620- 2101497
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31979Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54797Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49755Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36715The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40696