Lihapullat juoksevat

Anonyymi-ap

Miksi lihaksikkaat aloittelevat juoksijat ovat niin hyviä juoksijoita aloittelijoina, mutta huippu juoksijat eivät kuitenkaan ole lihaksikkaita? Ovatko saaneet urheilijan sydämen roinaamalla?

8

289

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huippukestävyysjuoksijoiden on oltava kevyitä luuviuluja jotta juoksu on mahdollisimman nopeaa ja taloudellista sillä jokainen ylimääräinen kilo kropassa, oli se sitten lihasta tai rasvaa, kuluttaa happea ja toimii hidastavana painolastina. Siksi lihaksikkaat ja painavat henkilöt eivät voi ikinä kehittyä koviksi kestävyysjuoksijoiksi.

      • Anonyymi

        Älä sekoita nyt kuitenkaan huippujuoksijoita meihin tavis juoksijoihin,,onhan se nyt kova että keski-ikäinen 90 kiloinen äijä pistelee jo noin vuoden treenillä kymppiä noin 40 minuuttiin niinkuin moni voimapuolelta hölkkään siirtynyt tekee.


    • Anonyymi

      Lihaksikkaat juoksijat ovat hyviä anaerobisia juoksijoita mutteivät kovin kestäviä. Lisäksi lihaksikkaana juoksu teknisesti helpompaa.

    • Anonyymi

      Itsekin olin nuorena lihaksikas 90kg juoksija. Voin sanoa, että hapenotto oli siinä kovilla juostessa. Puuskutin kuin höyryveturi 40min kymppiä yrittäessäni. Enää vanhuspappana ei ole lihaksia eikä juoksukuntoa. En pääse vauhtiin, jossa hapenotto joutuu koville.

    • Anonyymi

      Testoa mänöö.

    • Anonyymi

      100m mänijät bodareita. Pitkän matkan mänijät kukkakeppejä.

    • Anonyymi

      HCR:llä taas moni aloitteleva lihapulla juoksi alle kahden ja anorektikot hyytyivät yli.

    • Anonyymi

      Lihapullat roinaavat testolla heillä on myös korkea hemoglobiini.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe