Onko niin et voimayhtiöt saavat rakentaa pumppuvoimaloita Kemijärvelle ns. "ohituskaistaa" käyttäen ? Elikkä kaupunkilla ei oo mitään sanomista kaavoituksen tai rakennuslupien suhteen .
Onko myös niin että yhtiöille ei tuu mitään korvausvelvollisuuksia aiheuttamistaan haitoista kemijärven vesistöön ja asukaille ?
Pumppuvoimalat/luvat ja vastuut
11
550
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu KOK+PS hallituksen päätöksistä.
- Anonyymi
Eli suuri vaara pyörii kun KOK+PS junttaa asioita läpi ? Yleensä aina on ollu et kun Kokoomus on hallituksen pääpuolue niin se tietää Lapille kylmää kyytiä.
- Anonyymi
Ei tule tehasta, puu loppuu.
- Anonyymi
Tehdas tulee. Ainoa joka hankkeista toteutuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehdas tulee. Ainoa joka hankkeista toteutuu.
Kiitos Heikin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehdas tulee. Ainoa joka hankkeista toteutuu.
110 %...tulee ? Josko ny keskitytään vetytehtaaseen son tulevaisuutta ? Nää sellu-uskovaisten höpötykset ovat menneisyyttä.
- Anonyymi
Mitäpä se yks voimala enää rapajärvessä haittaa? Pelkkä "puhtaan vesivoiman" aikaan saama laskeutusallashan Kemijärvi on, tuota nyt enää lisäsäännöstelyllä voi pilata.
Päin vastoin, lähtee ne turpeet ja myrkyt liikkeelle, kemiläisten nautittaviksi. Kohta uskaltaa rapajärven haukeakin maistaa elleivät sitten Soklin ym. kaivosten myrkyt pilaa tuotakin makuelämystä.- Anonyymi
Kokoomus ja Persut ..kiitos ..ohituskaistasta. Kempan päättäjät kattelevat sivusta kun kaavat hoijetaan pääkaupunkiseuvulla. Voimaloiden tuottamat rahat menevät muualle vesivellit jäävät kemijärveläisten riesaksi.
Keskittäkää siten äänet kokoomukselle ja persuille ??? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomus ja Persut ..kiitos ..ohituskaistasta. Kempan päättäjät kattelevat sivusta kun kaavat hoijetaan pääkaupunkiseuvulla. Voimaloiden tuottamat rahat menevät muualle vesivellit jäävät kemijärveläisten riesaksi.
Keskittäkää siten äänet kokoomukselle ja persuille ???Kokoomuksen ja Perussuomalaisten hallitus lopettaa pikkupoliitikkojen vallan ja kannattamattomat toiminnot. Suomalaiset haluaa asua etelässä ja isommissa kaupungeissa keskimäärin. Purra ja Orpo laittaa Suomen töihin eikä hyysää juokaleita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomuksen ja Perussuomalaisten hallitus lopettaa pikkupoliitikkojen vallan ja kannattamattomat toiminnot. Suomalaiset haluaa asua etelässä ja isommissa kaupungeissa keskimäärin. Purra ja Orpo laittaa Suomen töihin eikä hyysää juokaleita.
Elikkä Kokoomus ja Persut vähän välittävät eri alueiden ihmisten elinoloista tahi mielipiteistä.
Sit ne juhlapuheissaan kuitennnii puhuvat syvällä rintaäänellä koko Suomen asuttuna ja elinvoimaisena pitämisenä. Puheet ja teotot ?
Ketkä näihin uskoo ??
- Anonyymi
Ihan kauhiaa, jos puoletkin on totta!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908326Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424728Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414391Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452595Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981478- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090