Synnytän pian ekan lapsen. Raskausviikkoja on 37. Nyt on ongelmana se että aviomies haluaisi tulla synnytykseen mukaan (mies oli kerran mukana synnytysvalmennuksessa). Olen tässä vaan saanut tietää että mies on pettänyt minua raskausajan viimeisen kolmanneksen ajan jonkun työkaverinsa kanssa (en halua tietää tarkemmin eikä minulla ole nyt energiaa selvittää tietoja tuosta naisesta). En halua miestä mukaan synnytyssaliin niin herkkään tilanteeseen. Synnytyksessä nainen on henkisestikin sellaiseesa herkässä tilassa. Nyt kuitenkin tiedän että miestäni vastaan pitää olla raakalaisen kova ja näyttää miten tässä elämässä eletään ja toimitan.
Voinko sanoa miehelleni kylmästi että synnytykseen ei olekaan mitään asiaa. Ajattelin myös että ilmoitan miehelle vasta tuntien päästä lapsen syntymästä, ihan oikein pettäjälle.
Voinko sanoa miehelleni kylmästi että synnytykseen ei olekaan mitään asiaa. Ajattelin myös että ilmoitan miehelle vasta tuntien päästä lapsen syntymästä, ihan oikein pettäjälle.
Vastaukset 20
Vanhimmat
...ei ole vain sinun synnytyksestäsi, vaan sinun ja miehesi lapsen syntymästä. Kyllä isällä on oikeus sitä olla todistamatta. Kiukuttele miehellesi muuten kuin lapsenne kautta.
Kriittinen,
jos odottava äiti ja isä eivät tule toimeen keskenään, ei miehestä ole synnytystilanteessa apua, pelkkää haittaa vain. Synnytyssalissa ei tarvita katselijoita, siellä ollaan tukemassa äitiä ja auttamassa häntä. Synnyttäminen on vaikeaa ja kipeää - ei se ole tuleville isille mitään elämysmatkailua. Ei isällä ole automaattisesti eturivin lippua lapsensa synnytykseen, sinne pääsee mukaan vain jos äiti niin haluaa. Äiti ei välttämättä halua sinne miestä, esim. jos on pelättävissä, että isä pyörtyy, parempi kun jää kotiin. Miehellä ei ole mitään absoluuttista oikeutta synnytyssaliin, voi olla että saa tulla - voi olla ettei - äiti päättää.
Kriittinen ei nyt tiedä tilannetta. Mieheni petti minua ennen häitä työkaverinsa kanssa. Suhde oli alkanut jo typykän gradun valmistumisesta 2002 tai viimeistään marraskuu 2003 ja jatkui häihin asti heinäkuu 2004.
Asiasta keskustellessani moni on sanonut että oleppa tarkkana sitten kun olet raskaana miten käy kun pettäjä usein uusii tempauksensa (minä sain tietää pettämisestä vasta häiden jälkeen) Niin todellakin raskauden viimeinen kolmannes onkin sitten taas vaaranpaikka. Uskomatonta että miehesi voi tehdä noin. Eikö hän ole mitenkään lapsen odotuksessa mukana. Tässä on taas todiste että miehet ovat viettiensä vietävissä.
"Kriittinen ei nyt tiedä tilannetta."
Toki tiedän juuri sen mitä edellä kerrottiin. Äiti, joka yrittää koskaa lapsensa isälle lapsen kautta tai tavalla tai toisella estää isän kiintymisen lapseen, on huono äiti. Lapsen syntymä on varmasti isällekin tärkeä asia ja hänellä on oikeus kokea se.
"Mieheni petti minua ennen häitä työkaverinsa kanssa. Suhde oli alkanut jo typykän gradun valmistumisesta 2002 tai viimeistään marraskuu 2003 ja jatkui häihin asti heinäkuu 2004."
Ja sinä tolpero menit tuollaisen kanssa naimisiin, hankkiuduit raskaaksi ja sitten peloissasi odotat pettämisen uusiutumista. En kyllä koskaan opi ymmärtämään teitä, jotka hankkivat perheenlisäystä epävakaaseen parisuhteeseen.
"Uskomatonta että miehesi voi tehdä noin. Eikö hän ole mitenkään lapsen odotuksessa mukana."
Eikös tilanne ole juuri se, että tässä äiti yrittää estää tuon.
Ei tuollaisella isällä joka kantaa lapsestaan NIIN suuren vastuun jo odotusaikan että oikeen vieraisiin menee ole mitään asiaa synnytykseen. Rakkaus lapseen ja vastuunkanto aloitetaan sillä sekunnilla kun lapsi on olemassa eikä vasta sitten kun se syntyy.
...vaimon pettäminen tee kenestäkään huonoa isää, korkeintaan huonon miehen. Pettäminen on aina merkki siitä että suhde ei ole tasapainoinen. Ikävää, mutta ei siitä lapsen pidä kärsiä tai ei sen saa antaa vaikuttaa toisen vanhemman ja lapsen väliseen tunnesiteeseen.
Lapsen ja sen isän välille syntyy tunneside, jos isä ehtii harrastuksiltaan osallistua lapsen hoitamiseen. Lähtötilanne, jossa äiti on isään pettynyt, on huono. Vastasyntynyt tarvitsee ensisijaisesi äitiä, imettäjää, hoivaa ja huoltoa 24/7 periaatteella. Mies, jolla on muita hoitoja äidin raskausaikana, on tunne-elämältään kaukana isyydestä ja rikkoo kodin tunnelmaa. Ei se lapsen syntymän kokeminen vielä isää ja huoltajaa tee. Isän osuus lapsen syntymän aikaan on äidistä huolehtiminen, varmistaa, että äiti jaksaa synnyttää - pettäminen ei edistä asiaa. Synnytyksen jälkeen isän pitää pitää hyvää huolta ensisijaisesti äidistä, kodista ja äidin ja lapsen tarpeista. Synnytys on rankka, rankempaa kuin maratonin juokseminen, ja sen jälkeen äiti joutuu imettämään vauvaa 1-4 tunnin välein. siihen sykliin pitää äidin ehtiä nukkua, juoda, syödä ja peseytyä - jälkivuoto synnytyksen jälkeen on 3-6 viikkoa. Miehestä voi olla tässä vaiheessa paljon apua, mutta vain äidin ehdoilla. Tunneside isän ja lapsen välille syntyy kuukausien kuluessa, synntyksen kokeminen ja todistaminen voi olla hieno juttu, mutta "oikeutta" isällä ei siihen ole. Turhaa yleisöä ei synnytyssalissa tarvita.
..että se pelkkä siittiön antaminen ei anna isälle oikeutta mihinkään jos kerran käyttäytyy tuolla viisii juuri silloin kun nainen on raskausaikana herkimmillään. Tuommoisella isällä ei ole oikeutta tulla vaatimaan yhtään mitään ja kenekään naisen ei tarvitse käydä niin herkkää hetkeä kuin lapsensa synnytys läpi seurassaan joku petturi idiootti. Se synnytys on tässä tapaukessa pelkästään naisen asia ja yksinoikeus. Mies makaa kuin on pedannut.
Mihin pyrit? Mikäli haluat olla rakentava, ole miehellesi ystävällinen ja toivota hänet tervetulleeksi mukaan synnytykseen. Mikäli taas haluat hajoittaa sano "ukolle suorat sanat".
Tuleva lapsenne haluaisi varmasti, että olisit rakentava, nyt ja aina.
Oletpa joutunut ikävään tilanteeseen. Ei sinun ole pakko ottaa miestä synnytykseen, jos et kerran halua. Synnytys on herkkä ja yksityinen juttu, ei sinne tarvitse ottaa ketään ellei halua. Toisaalta nykyisin sairaalassa oletetaan, että äidillä on joku tukihenkilö synnytyksessä. Heiltä ei välttämättä liikene sinulle seuralaista ja apulaista, he hoitavat useita synnytyksiä yhtä aikaa. Ensimmäisen lapsen synnyttäminen on pitkä juttu, eikä henkilökunta jouda olemaan jokaisen synnyttäjän vieressä koko aikaa. Jos sinulla ei ole tukihenkilöä, varaudu olemaan tuntikausia yksin. Henkilökunta käy luonasi välillä, mutta ei ole mitään takeita, että ehtivät olla luonasi kuin käymässä. Toki viimeiset vaiheet, kun ponnistat, silloin kätilö on luonasi. Avautumisvaiheessa, joka voi kestää mitä tahansa muutamasta tunnista yli vuorokauteen, äidit ovat tuskiensa kanssa yksin. Minulla synnytykset kestivät 25 tuntia ja 18 tuntia, niistä sairaalassa olin 10 tuntia ja 4 tuntia ennen synnytysta, henkilökunta oli luonani eka kerralla 45 minuuttia ja toisella kerralla sentään 1,5 tuntia. Eka kerralla kätilö kävi sentään 10-15 min välein tarkastamassa tilanteen, mutta muuten olin yksin. Tämä riippuu aina kulloisestakin henkilöstötilanteesta. Synnytysvalmennusten videot, joissa äidillä on kätilö ja lääkäri paikalla ovat ihannetapauksesta, todellisuus on siitä kaukana.
Jos et ole saanut miehesi kanssa asioita puhuttua ennen synnytystä,hänen läsnäolonsa voi lisätä sinun tuskaasi.Toisaalta synnytystilanne voi myös yhdistää teitä,mutta ainoastaan siinä tapauksessa,jos hän aidosti katuu tekojaan ja ymmärtää,mitä se sinulle on tässä tilanteessa merkinnyt.
Sinä ja lapsi ja teidän yhteinen elämänne ovat nyt tärkeintä (tarkoitan sinun ja lapsen elämää).Yritä keskittyä tulevaan suureen onneen,jonka olet saamassa.Mikään ei korvaa sitä.
Sinulta vaaditaan nyt vahvuutta ja jos olet riittävän vahva,pystyt ehkä ottamaan miehesi mukaan synnytykseen.Hän on kuitenkin lapsen isä.Jos tunnet,että hänen läsnäolonsa vie sinulta voimia enemmän kuin antaa niitä,jääköön oven taakse odottelemaan.Vahvuustesti tulevalle äidille,mutta synnytyksen jälkeen sinulla on halutessasi mahdollisuus pistää heikkoluonteinen mies ulos elämästäsi.Lapsen elämään hän kuitenkin kuuluu.
Tässä tilanteessa sinulla on varaa olla suurpiirteinen ja antaa miehen nähdä lapsensa syntymän,se on kuitenkin teidän yhteinen lapsenne.
Arvaa kumpi teistä voittaa suuremman potin,sinä lapsen kanssa vai moraaliton mies moraalittoman kumppaninsa ja omantuntonsa kanssa?
Dumppaa tollanen paska.
tuollaisen äijän mukaan ottamista niin herkkään ja joskus vaikeaan tilanteeseen. Miehen tehtävänä on olla naisen tukena. Mitä tukea voi tuollainen törkimys antaa sinulle siinä tilanteessa?
Terv.
2 kertaa mukana ollut Jussi
tietäähän se että sä tiedät?
moni mies tekee samoin-
saatana ettei oma koura riitä pariksi kuukaudeksi.
lemppaa se synnytyksestä ja sano että panee työkaverinsa tiineksi jos vaikka siihen synnytykseen sitten pääsis kun se olisi niin jännä kokemus.
vain omaan kouraan tyytyä?? kyllä meillä ainakin harrastettiin vaimon kanssa seksiä ihan loppuun saakka. synnyttämään lähdettiin neljä tuntia seksin jälkeen.
omassa elämässäni. Annoin typerä anteeksi, tein kolme lasta lisää ja jälleen saan tietää uudesta pettämisestä. Jätä se äijä kun vielä voit! Useamman lapsen kanssa se on vaikeampaa. Todennäköisesti tulet ukkoasi vihaamaan joko tietoisesti tai alitajuntaisesti loppunelämäsi.
Kerrot lapsellesi hänen hänen syntymästään 15 v synnytyksestä. Mitä haluat kertoa.
Kerro lapsellesi 15v. vaan se totuus. Niin minä tein ja olin juuri tässä samassa tilanteessa, oaitsi että minun vauvani tuli jopa kuukautta liian aikaisin juuri syytä että kuulin miehein pettäneen minua. Ja hän ymmärsi kyllä.
sain tietää miehen uskottomuudesta. lapsi syntyi neljä päivää myöhemmin kun sain tietää uskottomuudesta 25.1. vaikka laskettu aika oli vasta 3.3. no, myöhemmin olen saanut tietää että mies pettää usein minua. roikutaan vaan koko porukalla keskenään saa nähdä koska räjähtää T. minä ja kaksi lasta suuren meren takaa
Tekee tosi pahaa lukea näitä juttuja, kun mies pettää raskaanaolevaa naistaan. No, itse jouduin tällaisen pettäjän uhriksi. Kuvittelin tapaavani mukavan miehen, suhde eteni mukavasti ja seksikin tuli kuvioihin. Olin rakastunut, kunnes... sain miehen ystävältä tietää, että hänellä on vaimo viimeisillään raskaana. Tämä mies oli kusettanut minua asuvansa yksin, ja todentotta kuvittelin olevani hänen asunnossaan vaikka todellisuudessa hän piti "poikamiesboksinaan" ulkomailla olevan kaverinsa kämppää.. Oli muuten tuonut sinne mm. valokuviaan ym. tavaraa rekvisiitaksi.
Itkin ja kadun edelleen omaa tyhmyyttäni, kun en huomannut mitään. Miehen vaimolle olisi tehnyt mieli kertoa asiasta, jos tämä paskiainen toistaa temppunsa. Ja olinkohan edes ainoa pano? Että näinkin voi käydä.