Olemme tässä miettineet muuttaako vai ei muuta ruotsin puolelta suomen puolelle.?
Yksi asia on ihan selvä, että taloudellisesti se ei kannatte. Kaikki on kallinpaa suomen puolella. Ruoka, polttoaineet, sähköt, lääkkeet, verot..........eli kaikki jokapäiväiseen elämiseen liittyvät asiat.
Ruotsissa verotus on hyvä . Eläkeläinen ei maksa juuri mitään veroa, ei ole lahjaveroa vaan vero sitten joskus kun perintöä myydään,. on edulliset lääkkeet jne...Asumiskulut ovat vähän nousseet näiden nykyisten sähkötemppujen hinnoittelujen vuoksi. No mitä jää käteen. Muuttaako vai ei muuta. Suomen turvallisuus tilanne myös mietityttää. Jääkö se puskurimaaksi tuon itä hullun takia. Uskoimme ettei sellaisia enää synny tänne maailmaan mutta toisin on käynyt. Niitä alkaa olla yhä useamman maan johdossa. Ihminen ja ihmisen pää on ihmeellinen.
Muuttaako vai ei muuta
4
213
Vastaukset
- Anonyymi
Uskomatonta tämä pienen ja pienituloisten verotus suomen maassa. Eikö ole enää isotuloisia mitä verottaa. Levillä käydessä jouluna niitä kyllä vilahteli vaikka kuinka paljon ja aamupalakin makso jossakin paikassa ja hinnat olivat pippurilla maustettuja. Parkkipaikalla autoni erottui miljoonan menopeleistä. En ole mitenkään kateellinen mutta erot ovat silmäänpistäviä.
Suomen perintöverot, lahjaverot ovat iso kompastuskivi monelle pienituloiselle ja pitäisi ehdottomasti poistaa ja heti. Samoin tulovero ainakin 15000 tuhanteen euroon asti .- Anonyymi
Kun lasketaan mitä ihan välttämätön hengissä pysyminen Suomessa maksaa tänä päivänä liikkuu se 15000-20000 euron tuntumassa. Minkä takia verottaa tällaisia tuloja kun sitten joudutaan hakemaan yhteiskunnan tukia, että selvitään. Tietenkin tukien hakemisilla on työllistävä vaikutus korkekoulu oppineisiin ja tärkeää, että saavat tuntea itsensä parempi osaiseksi.
- Anonyymi
elä tuu. Suomalaisetkin haluaa pois suomesta.
Levillä revitään muualta tulevilta ja turisteilta kaikki eurot mitä irtoaa. Eikä paikalliset tykkää yhtään muualta tulleista mutta eurot sanelee ja tyhmät maksaa. - Anonyymi
muuta päiväntasaajalle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1952222
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo391537Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321194Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56952Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol267947- 55886
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20872Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis246788Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18755Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58753