Palvelualojen ammattiliitto PAM

Anonyymi-ap

Palvelualojen ammattiliitto PAM:ia en suosittele kenellekään. Ei todellakaan pidä pienipalkkaisten työntekijöiden puolia. Yksityiseltä siivouspuolelta vietiin yli kymmenen vuotta sitten eritelisät, kokemuslisät ja siirtymäajat pois. Äijä siis joku edustaja PAMilta tuli vaan kotikaupunkiini suoraan irvistelemään meille yksityisen siivousfirman työntekijöille ettei eritelisiä muka käytetä riittävästi. Ilmeisesti jo nämä saavutetut edut piti antaa pois kun silloin tuntipalkat nousivat ruhtinaallisesti kymppiin tunnissa ja tuli myös yksityiselle puolelle tää koulutuslisä eli 0,5 € tunnissa. Myös oma palkkataisteluni meni osittain mönkään kun erehdyin muutamaksi kuukaudeksi erääseen vilunkifirmaan niin PAMin edustaja täysin ammattitaidoton. Totesi mulle puhelimessa että työnantaja väsyy. Onneksi mä en väsynyt työntekijänä ko en saanut sitä palkkaa joka ois pitänyt tehdystä työstä saada. JHL:stä inhimillisemmät ja ammattitaitoisemmat kokemukset. Nyt oon ollut jo yli kuusi vuotta YTK:ssa. PAMiin liityin aikanani pitkin hampain ja ennakkoluuloni PAMia kohtaan konkretisoituivat täysin oikeiksi.

1

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilman tuota liittoa olisi asiat huonommin. Nyt on juuri neuvottelut käynnissä ja työnantaja puoli uutisointehin pohjautuen hakee ammattitaitoita työväkeä My as.. ,hapa työvoiman perässä ovat . Palkansaajia ei puolluta mikäään muu taho kuin ammattiliitot ja jos palkansaajat haluavat säilyttää tänäpäivänä edes jonkin moisen turvan on syytä seitä liittojen takana vankasti,sillä työnantajat tietävät että pula on kyvykkäitä palkanmaksajita ja käyttävät hyväksi sitä että työtä on todellisuudessa vähän .Painavat palkkoja ja pyrkivät asemansa vahvitamiseen tuossa suhteessa ,heikentämällä palkansaajien asemaa kaikin tavoin jolloin turvattomuus lisääntyy ja vastaan otettaisiin ihan mitä tahansa ja millä palkalla tahansa. Jolloin palkka kuluissa päätään alas päin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4506
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2069
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      159
      1445
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      164
      1426
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1412
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      252
      1201
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      169
      1103
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      202
      1099
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1017
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      61
      968
    Aihe